Hlavní navigace

Nové, starší a zrušené domény CZ a SK

9. 7. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokračujeme v našem (ne)pravidelném seriálu o zajímavých doménách na českém a slovenském Internetu.

Jak už naši stálí čtenáři vědí, zveřejňujeme v tomto seriálu zajímavé adresy, které nás nějakým způsobem zaujaly (pozitivně či negativně). V uvádění domén nehledejte žádný systém, protože neexistuje. Tu adresu, kterou někdo zná již dlouho, nemusíme znát my a naopak.

www.penize.cz – že by další zpravodajský server ze světa financí? Uvidíme, zatím vás uvítají dvě nejoblíbenější slova některých ‚webmasterů‘ – UNDER CONSTRUCTION.

Ani jsem nepostřehl, od kdy je svet.hardware.cz dostupný i přes www.svethardwa­re.cz.

www.ishop.cz není samozřejmě žádná novinka. Někdo možná ale netuší, že se z původní prodejny triček a videokazet, stal obchod se vším okolo připojování k Internetu – huby, routery, switche, ISDN karty, modemy, kabeláže, konektory atd. A že za jeho provozem nyní stojí ISDN server (podle RIPE je doména stále Seznamu).

inetmag.cz je nová doména populárního papírového časopisu Internet, který byl donedávna k nalezení pouze na adrese internet.tlp.cz

www.bosorka.sk – slibně znějící adresa, ale zatím se dozvíte pouze že ‚This domain is provided by TELENOR Internet Slovakia‘.

Fanouškům kapely Metallica asi netřeba adresu www.metallica.cz představovat, no a těm ostatním její návštěvu vřele doporučuji. O Metallice zde opravdu naleznete všechno možné i nemožné. Ne nadarmo je stránka součástí projektu musichall.cz

Pro fanoušky jiného hudebního stylu je www.rap.cz, ale pozor, nejde o všeobecný web o rapu, nýbrž o domovskou stránku skupiny J.A.R. a naleznete zde např. oficiální vyjádření skupiny ke stížnosti bulharské ambasády vůči videoklipu „Bulháři“.

-----

Díky nové a vydařené službě serveru Lupa, vám dnes přinášíme i ty nejžhavější novinky v doméně cz. Novinky jsou to tak žhavé, že ‚webovsky‘ je ještě pravděpodobně ani neuvidíte.

Důrazně vstupuje na český Internet firma Danone, a. s., která si včera zaregistrovala domény jogurt.cz, kefir.cz, kiri.cz, prince.cz, tvaroh.cz, veselakrava.cz, vitacal.cz, vitalinea.cz.

To paní (slečna) Ilona Mansfeldová asi chystá nový český katalog nebo vyhledávač. K čemu jinému může potřebovat adresy webcentrala.cz, wwwcenter.cz a wwwcentrala.cz? Nechme se překvapit.

Richard Králík je buď velký fanda do fotbalu a příští rok nás překvapí serverem o Mistrovství Evropy 2000 nebo se pokusí na lukrativní adrese euro2000.cz vydělat. Možné je oboje.

Na internetu posiluje i vláda ČR, svědčí o tom dvě její nové domény government.cz a info-forum.cz

K čemu budou firmě NWT Computer s. r. o. domény honzarosak.cz a janrosak.cz se můžeme zatím jen dohadovat. Stejně tak je mi záhadou k čemu jsou nowa-tv.cz, nowa.cz, nowatv.cz. Že by nová a báječná TV stanice NOWA?? Co dělat s doménou pana.cz bych věděl :), i když lepší by byla panna.cz, ale když není volná, dá se spolehnou i na to, že zabloudí nějaký analfabet :).

-----

V dnešním díle se poprvé podíváme i na domény, které byly naopak zrušeny (neříkám však, že jsou v tuto chvíli ještě volné). Občas je to velice zajímavé čtení a pokud sledujete zrušené domény pravidelně, můžete pro sebe občas ‚ulovit‘ pěkný kousek.

Máte-li v úmyslu budovat na webu například seznam opraven nebo servisů všeho možného, máte šanci s opravny.cz nebo servisy.cz. Když se specializujete na auta, berte autopujcovny.cz a autoservisy.cz.
Fanouškům videa by se mohla hodit doména videopujcovny.cz a manželku (milenku) jistě potěšíte, když jí koupíte vlastní zlatnictvi.cz :).
Na webu naleznete cokoliv, takže co takhle udělat zpravodaj ze světa faxování na faxy.cz?
Sportovní události by se celkem obstojně vyjímaly na sportsite.cz a do světa poskytovatelů freemailových služeb se můžete vrhnout s doménou emajl.cz. Nedávno byla zrušena i doména hotmail.cz, ale po té okamžitě skočil český Micro$oft (možná šlo jen o převod, ale ve zrušených doménách figuruje).

To je pro dnešek vše a příští týden se již těšte na více linuxově zaměřené články, neb nám zpět z Lipna připádluje Michal :).

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.