Hlavní navigace

Nvidia nejspíš koupí firmu ARM, vydání GTK4 na spadnutí

2. 8. 2020
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Hassan Mujtaba
Vyšel Debian 10.5 s opravou Grub2 BootHole, nové instalační obrazy GeckoLinux 999.200729.0, FSCK pro exFAT je na Linuxu podobně rychlý jako ve Windows, Wine 5.14 přináší font Webdings.

Nvidia nejspíš koupí ARM, jednání jsou vážná

Jedna konkrétní varianta přisuzující Nvidii snahu o získání divize CPU se opravdu blíží do finálních jednání. Nvidia dle mnohých zdrojů velmi vážně jedná s japonskou společností SoftBank, která aktuálně vlastní ARM.

Připomeňme, že historicky vedle možnosti koupě ARMu (to se propíralo zejména v době projektu Nvidia Denver a později naznačované integrace ARM CPU jader ve velkých GPU NVidia) se svého času nejevilo nesmyslné třeba pořízení skomírající AMD, případně naopak spojení s Intelem (zde to ale údajně mělo ztroskotat na tom, že dřevnaté vedení Intelu si odmítalo připustit, že GPU je válcují, a tak odmítli požadavek Nvidia na to, aby její prezident Jen-Hsun Huang byl po spojení obou firem novým CEO Intelu).

Nic z těchto variant se zatím nerealizovalo a i některá ještě zajímavější jednání nakonec nevedla ke koupi firmy. Vzpomeňme třeba dobu, kdy Microsoft nabídl za Yahoo! celých 42 miliard USD – jak si asi dodnes akcionáři trhají vlasy?

Jinak pro Nvidii by samozřejmě koupě ARMu dávala perfektní smysl. Je to celkem spolehlivý zdroj příjmů z licenčních poplatků miliardě výrobců různých ARM SoC, mezi než patří i Apple (a bude patřit víc a víc). A třeba by Nvidia i oživila projekt snažící se nasadit ARMy v podobě mnohojádrových velkočipů v serverech jako konkurenci pro Xeony (či dnes i EPYCy).

Nové instalační obrazy GeckoLinux 999.200729.0

Rolling distribuce GeckoLinux zakládající na čistém openSUSE Tumbleweed v kombinaci s repositáři Packman vydala nové instalační obrazy. Ty jsou k dispozici pro všechny edice a stávající uživatelé je samozřejmě mohou zcela ignorovat. Primárním cílem je pochopitelně podpora nového hardwaru v instalačních obrazech.

Výhodou úpravy jménem GeckoLinux oproti samotnému openSUSE Tumbleweed je právě zahrnutí repozitářů Packman do systému a s nimi i podpory například nesvobodných formátů multimédií. Dále systém obsahuje repozitáře pro Google či Skype. ISO obrazy jsou nově nabízeny s desktopy Cinnamon 4.4, Mate 1.24.0, KDE Plasma 5.19 + Framework 5.72 + KDE Applications 20.04, Xfce 4.14, GNOME 3.36 či LXQt 0.15. K dispozici je ale třeba také IceWM verze (či cokoli dalšího v repozitářích)

Vyšel Debian 10.5, opravuje (nejen) Grub2 BootHole

Nová dílčí verze linuxové distribuce Debian je na světě a řeší samozřejmě více nalezených chyb. Tou hlavní však nepochybně je oprava proti zranitelnosti v Grubu 2 týkající se UEFI Secure Bootu, známé jako BootHole. Dále zde najdeme aktualizaci antiviru ClamAV opravu pro file-roller a další menší opravy, dále opravu HTTPS v Jigdu, aktualizované jádro Linux 4.19, řadu oprav proti XSS v PHP Horde atd. Kompletní přehled je k dispozici na domovském webu projektu.

FSCK pro exFAT je na Linuxu podobně rychlý jako ve Windows

Jedna ze žab na prameni v podpoře souborového systému exFAT na Linuxu je pryč. Kontrola/oprava oddílů je nyní, s verzí balíku exfatprogs-1.0.4 podobně rychlá jako na Windows. U vzorového testu je rychlost na obou platformách s novým kódem 11 sekund, dodává Namjae Jeon ze Samsungu, zatímco s dřívějším projektem běžícím přes FUSE je čas téměř 70 sekund (vše měřeno na SDXC kartě Samsung 64GB Pro microSDXC UHS-I Class 10 s 35 GB dat v ~16500 souborech v ~10 000 adresářích). Podrobnosti v oznámení. Ve fsck je opravena i chyba, kdy nebyla vidět oblast za 2TB velikostí.

Vydáno GTK 3.99, finální GTK4 na spadnutí

Od předchozí verze 3.98 uběhlo zhruba 5 měsíců, nicméně vývojová verze GTK 3.99 je zde, přidává pár posledních úprav a hlásá do světa (ústy vývojáře Matthiase Clasena z Red Hatu), že vydání GTK4 je na spadnutí. Do čtyřky mimochodem nebude zahrnuto GTK Animation API , vyžaduje více práce na restrukturalizaci kódu a tak to do čtyřky nestihne.

Cloud23

Nastává tak doba, kdy bude software postupně portován z GTK3 na GTK4. V rámci GNOME se na příslušných experimentech již začalo pracovat, jak je tato zpráva příjemná pro vývojáře Xfce či GIMPu, kteří horko-těžko teprve běží závod od GTK2 ke GTK3, to je otázkou. Každopádně GTK 4.0, či zkráceně GTK4, bude vydáno někdy v průběhu tohoto roku.

Wine 5.14 přináší font Webdings

Jedna z naprosto kruciálních inovací, kterou bude oslavovat celý svět, přichází do Wine 5.14. Vedle počáteční verze písma Webdings dále tvůrci opět pracovali na restrukturalizaci podpory konzole, počáteční fázi PE konverze knihoven MSVCRT a samozřejmě opravě chyb, konkrétně 26. Nejstarší nahlášená čekala na opravu téměř 13 let, nejrychleji opravená pak pouhé čtyři dny.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.