Hlavní navigace

Obrazem: Android 4.0 vs 2.3

25. 11. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Ne ne, Android 4.0 ICS ještě není venku, ale komunita se snaží, a i když má v ruce zdrojové kódy teprve pár dní, dokázala neuvěřitelné věci. Na Nexus S už tak můžete používat posledního Androida, a když překousnete několik nedostatků, už se od něj neodtrhnete. Nový Android má proti starší verzi co nabídnout.

Android není evoluční, alespoň ne pro smartphony

Někdo může napsat, že Android 4.0 Ice Cream Sandwich (ICS) je jen evolucí předchozí verze, ale z pohledu uživatele, který větev 3.0 nikdy neviděl, se tak jevit nebude. Dlouhou dobu se Android pro chytré telefony nedočkal ničeho nového. Bylo to kvůli tomu, že se Google snažil přizpůsobit rozhraní a vůbec celý systém velkým tabletům. Není jednoduché dělat jeden systém pro dvě zařízení, takže si vývojáři práci rozdělili a výsledkem je odtržená větev 3.0 a znovu nalezený syn 4.0.

Když Androida 4.0 poprvé uvidíte, hned na prvních pár tapů vám bude jasné, že se koncept pohnul o pořádný kus dopředu. Tou největší změnou je snaha dostat co nejvíce ovládacích prvků na displej. Galaxy Nexus už nemá ani náznak nějakého home nebo back tlačítka, za to má delší displej a tlačítka uživateli dává, když to má smysl. Ale i na ostatních telefonech si všimnete změn. Například úprava hlasitosti jde vyvolat tlačítkem na straně, ale když už se ovládací prvek objeví, lze ho ovládat i na displeji. K nastavení launcheru už nutné nepotřebujete menu tlačítko, ale poradíte si s dlouhým přidržením prstu na displeji nebo s nabídkou se seznamem aplikací a widgetů. Ani přístup do nastavení nezůstal nepotrestán a dostanete se do něj tlačítkem v notifikační liště. Zůstala samozřejmě možnost všechno tohle provést i z menu.

Ruka vývojáře pohladila prakticky každý kousek uživatelského rozhraní. Pro uživatele, kteří jako já minuli větev 3.0, je nový Android úplně jiným systémem. Neřekl bych, že lepší ve všech ohledech, někde něco přebývá, jinde zase schází, ale věřím, že něco se uhladí, něco se doplní a na zbytek si zvyknu. Možná bude lepší, když si rozdíly v uživatelském prostředí ukážeme na pár porovnávacích screenshotech. Vybral jsem ty nejdůležitější části rozhraní, kde se uživatel nejčastěji pohybuje.

Launcher a Výběr aplikací

Když odemknete svůj telefon, s největší pravděpodobností na vás čeká launcher. Ten co je jako výchozí v 2.3.6 sice není úplně nejhorší, ale rozhodně není nejlepší a tak popularita těch alternativních letí raketovým tempem nahoru. Launcher v ICS má možná taky nějaké mouchy, ale z mého pohledu už to není nic tak závažného, kvůli čemu bych ho chtěl měnit. Součástí launcheru je i seznam nainstalovaných aplikací, který si z toho předchozího nevzal prakticky nic.

Aplikace a widgety se staly rovnocennější a obojí najdete po vyvolání seznamu aplikací v samostatných tabech vedle sebe. Třetím tabem je odkaz na Android Market. Seznam aplikací se už neposouvá vertikálně, ale horizontálně po stránkách. Když dojdete na konec seznamu aplikací, dostanete se do widgetů. Obě tyto vlastnosti mi absolutně nesedly. Rozhraní ze začátku budí dojem, že jsem se nějak dostal z aplikací do widgetů a horizontální listování je u většího počtu aplikací nepohodlné, resp. aplikace se hůře hledají. Pokud hledáte jak přidat widget na plochu, tak jiná cesta než přes seznam aplikací a widgetů není.

Hodnocení: Launcher doznal rozhodně změn k lepšímu. Má víc funkcí, ale i tak zůstal jednoduchý. Widgety jsou uživatelům více na očích, možná bych řekl že až zbytečně. Je tu ještě velký potenciál a doufám, že ho Google naplní. Osobně budu výchozí launcher používat dál.

Lockscreen

V souvislosti s lockscreenem se mluví hlavně o odemykání obličejem. Po zběžném vyzkoušení v různých podmínkách jsem s funkcí nebyl moc spokojen. Obličej byl rozpoznán jen za lepších světelných podmínek a start foťáku při odemykání také celou akci zrovna nezrychloval. Po půl hodině jsem musel funkci vypnout, protože v tmavé místnosti po dlouhém nastavování hlavy jsem vždy skončil u hesla. Proti starému lockscreenu tu je hlavně efektnější odemykací posuvník a možná více možností k nastavení. Rychlá odpověď volajícímu číslu SMSkou a rychlý přístup k foťáku se hodí.

Hodnocení: Upgrade lockscreenu hodnotím kladně, je užitečný, možná až návykový.

Menu nabídka

Menu staré a nové verze vypadá trochu jinak. U staré verze mu nebylo co vytknout, možná až na různě rozmístěné prvky v režimu „na ležáka“ a „na stojáka“. V nové verzi to je vyřešené tak, že jsou položky nad sebou a vypadají úplně stejně v obou režimech zobrazení.

Hodnocení: Starší verze mi sedla líp, u té nové jsou tlačítka vcelku malá a je jednoduché se přetapnout.

Nastavení

Dialog s možnostmi nastavení byl bolestí od první verze Androida. Možná se mnou nesouhlasíte, ale budete, až uvidíte, co si připravili v Googlu v novém Androidovi. Nastavení WiFi ani bluetooth už není zapadlé někde v třetí vrstvě, ale je k dispozici hned po otevření nastavení. Navíc jsou další položky rozčleněny do skupin Zařízení, Osobní a systém, takže máte větší celky, podle kterých se dá v nabídce orientovat.

Hodnocení: Pokud hledáte důvod, proč přejít na ICS, tak nastavovací dialog je jedním z nich.

Seznam kontaktů

Seznam kontaktů je jednou z aplikací, kde je na první pohled vidět, že už se nepočítá s tím, že by uživatel měl někde hledat tlačítko menu. Když chce přidat nový kontakt nebo najít už ten existující, tak na to má tlačítka v dolní části displeje. I přes novou lištu se na displej vejde stejný počet kontaktů (5 až 6). Navíc byla dialogu s kontakty dána větší chuť do života, díky světlému motivu.

Hodnocení: Není tu zas tolik změn, ale nový design, export a import kontaktů na SD kartu a možná lepší podpora více Google účtů potěší.

SMS

Aplikace pro SMSky se nese v duchu seznamu kontaktů, ale výpis zpráv více z iPhonovatěl. To znamená, že příchozí zprávy se vypisují na jedné straně a odchozí na druhé. Nejsou použity bublinky á la iPhone, ale jen zarovnání. Nová zpráva a hledání se opět dostaly do panelu a není tak potřeba mačkat tlačítko menu.

Hodnocení: Prakticky stejná aplikace, jen přizpůsobena ke zbytku.

Notifikační lišta

Notifikační oblast má od počátku Android vychytanou a i když by se mohlo zdát, že už není co vylepšovat, tak se ukázalo, že je. Jednotlivé notifikace lze odstranit tažením do strany podobně jako to má třeba CyanogenMod, pozadí dialogu je průhledné a je možné odsud pohodlně odskočit do nastavení. Kromě názvu operátora a aktuálního data už tu nic není.

Hodnocení: S výjimkami stejné vlastnosti, ale po designové stránce krok vpřed.

Formulář – Better Terminal Emulator Pro GUI

Klasické androidí formuláře, které potkáváme jak v nastavení, tak u velké části aplikací, dostaly nový design. Rozhodl jsem se tedy vybrat ten nejkomplikovanější formulář, který běžně používám a na něm porovnat, jak si s ním oba androidi poradili. Jde o nastavení připojení v Better Terminal Emulator Pro. Tato aplikace je asi nejlepším emulátorem pro Androida, ale potřebovala by trochu lásky a péče směrované na UX.

Hodnocení: Jak je vidět na sreenshotech, odstranění okrajů jednotlivých prvků formuláře přidalo celku na přehlednosti. BTEP v ICS určitě nevypadá tak strašidelně jako na svém starším bráškovi.

ICTZ23

Shrnutí

Celkový dojem z prostředí vylepšuje použití hardwarové akcelerace, která dává efektům zvláštní šmrnc. To bude pravděpodobně způsobeno i tím, že systém se jinak chová při kinetickém rolování. Ne že by byl Nexus S s Androidem 2.3.6 pomalý nebo trhaný, ale nový Android vypadá uhlazeněji, lépe, energicky, což se projevuje jak na vizuální stránce, tak to pravděpodobně zasáhne i výdrž na baterie. Pro vývojáře je ICS jen další sadou nekompatibilit, která prodraží vývoj některých aplikací.

Na vytvoření screenshotů jsem použil neoficiální build Android 4.0 AOSP build for Nexus S Alpha 9 od uživatele Koush z XDA fóra. Během používání jsem narazil jen na dva nedostatky. První je nefunkční USB Mass Storage a druhým jsou nefungující efekty ve video/foto aplikaci. Při používání této ROM telefon nějak extra netopí jako u jiných buildů a nevypadá to, že by rychleji než obvykle vysával baterii.

Autor článku

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.