Hlavní navigace

Ochránce vašich bitů

3. 10. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

V dnešní recenzi se podíváme na dvě antivirová řešení rumunské společnosti SOFTWIN, která nabízí rozsáhlý arzenál antivirových programů pro různé operační systémy a pro různé způsoby nasazení.

BitDefender v7.0 for Linux Console

Prvním testovaným programem je BitDefender v7.0 určený pro linuxové servery a pracovní stanice. Jedná se o antivirový scanner, který dokáže v adresářové struktuře vyhledávat nejobvyklejší viry, červy a trojské koně. Aby nedošlo k omylu, tak dodejme, že kromě těch několika klasických UNIXových trojanů jako třeba Scalper nebo Morris jsou to samozřejmě i všechny viry windowsové. Moje verze z 1. 10. 2003 jich dokázala rozpoznat více než 54000 včetně jejich nejrůznějších mutací a variant.

Kromě kontroly souborů dokáže také prohledávat běžné archivy (tar, zip, arj, gzip, cab, bz2 …). Zajímavou funkcí je schopnost hledat viry uložené v mailových zprávách ve schránkách formátu Mailbox.

Program nemá žádné grafické rozhraní a pracuje tedy čistě ve znakovém režimu, což mu ovšem nikterak neubírá na funkčnosti, ba naopak, zamýšlenému způsobu použití jistě pomůže více.

Je relativně nenáročný, spokojí se s Pentiem 200 a 32 MB RAM. Můžete jej používat na prakticky libovolné novější distribuci Linuxu s jádrem vyšším než 2.2 a glibc vyšší než 2.2.3. Jediným striktnějším požadavkem je verze knihovny libstdc++. BitDefender je distribuován ve verzích pro stdc++ 2.9 (Red Hat Linux 7.x) nebo 3.x. (RHL 8.0+, SuSE Linux 8.0+).

Použití programu je snadné. Nejprve provedeme aktualizaci virové databáze pomocí příkazu:

/opt/bdc/bdc --update

Potom je již možné prohledávat soubory na přítomnost virů:

/opt/bdc/bdc --arc --all /adresar

Možnosti využití BitDefenderu jsou velké. Napadá mě například možnost kontroly uživatelských adresářů na serveru se Sambou, možnost off-line kontroly uživatelkých mailboxů apod.

Pokud BitDefender nějaký vir nalezne, může se kromě obligátního upozornění správce pokusit o jeho vyléčení, případně může postižený soubor smazat nebo přesunout do karantény.

Otázka posouzení antivirových schopností BitDefenderu je poměrně obtížná, jak už to u antivirů bývá, neboť kvalita programu se nedá stanovit podle setrvalého stavu. V době lavinovitě se šířících internetových červů je nejpodstatnějším rysem schopnost výrobce reagovat na nové viry a aktualizovat podle nich vyhledávací databázi. Důležitějším rysem než to, zda antivir odhalí nejrůznější historické relikty, je to, zda včas odhalí viry, se kterými se můžete potkat v budoucnosti. Na základě mého malého subjektivního testu, který spočíval v poštvání BitDefenderu na můj mailbox, kam si již několik měsíců poctivě ukládám všechny viry, které si ke mně našly cestu, musím ovšem konstatovat, že je odhalil všechny.

Velkou výhodou BitDefenderu je, že jeho verze pro Linux je freeware, tedy distribuuje se úplně zdarma. Neplatíme dokonce ani žádné poplatky za aktualizace antivirové databáze, což je v prostředí komerčních antivirů tak trochu malý zázrak.

BitDefender Linux Edition si můžete stáhnout na FTP serveru společnosti OfficePlus s.r.o., která je pro ČR a SR lokálním distributorem všech antivirových produktů SOFTWINu.

Hodnocení
+ cena
+ snadnost použití
 – není dostupný zdrojový kód

BitDefender for qmail

BitDefender form qmail je součástí portfolia antivirových řešení společnosti SOFTWIN určených pro antivirovou kontrolu mailserverů. Kromě varianty pro qmail,která je předmětem této recenze, je možné získat ještě verze pro Postfix a Sendmail.

Instalace BitDefenderu for qmail je velice jednoduchá. Podle toho, zda vaše distribuce používá libstdc++ 2.9×, nebo 3.x, spustíte odpovídající instalační skript, který sám nainstaluje příslušné balíčky a postará se o napojení na poštovní systém qmailu. Na závěr instalace je nutné pouze stanovit účet antivirového správce a heslo administrátora, které se používá při správě antiviru přes grafické rozhraní.

Tak jako u většiny antivirů pro qmail je spojení ošetřeno pomocí modifikace souboru /var/qmail/qmail-queue. BitDefender originál souboru zazálohuje a vytvoří symbolický odkaz na svůj vlastní wrapper, který se postará o vše potřebné.

Tím potřebným je v tomto případě předání zprávy antivirovému programu, který email zkontroluje a případný nalezený vir vyléčí, eventuálně postiženou přílohu ze zprávy úplně odstraní. V případě nalezení viru program zašle upozornění správci poštovního serveru.

V implicitní konfiguraci BitDefender svoji virovou databázi automaticky aktualizuje každých osm hodin ze stránek SOFTWINu. Tuto hodnotu je možné libovolně měnit.

Konfigurační soubor BitDefenderu používá formát xml, což má stejně tak příjemnou jako méně příjemnou stránku. Tou příjemnou je snadná konfigurace pomocí GUI nástrojů, tou méně příjemnou je ztížená možnost editace souboru pomocí běžných unixových editorů.

BitDefender for qmail je možné konfigurovat také z Windows, a to pomocí nástroje Management Console, který nabízí správci komfortní způsob ovládání programu. Uživatelé Linuxu jsou odkázáni na nástroj bdsetup, který umožňuje provádět základní správu programu z příkazové řádky.

Funkčnost programu jsem potrápil instalací na aktivním mailovém serveru s qmailem 1.03 a Red Hat Linuxem 7.3. Za dobu provozu zachytil všechny viry, které jsem na něj poslal nebo které spontánně přišly (zejména v současnosti nejpopulárnější Win32.Swen).

BitDefender for qmail je licencován vždy na jeden rok podle počtu domén s omezením na 10000 nebo 50000 uživatelů. Program je k dispozici pro 1, 2, 5, 10, 25 nebo 50 domén. V nabídce je i verze ISP Open Licence pro neomezené použití. Základní licence pro jednu doménu (do 10000 uživ.) vás přijde na 5.740 Kč.

skoleni

Prodloužení licence na další rok vás bude stát 50 % pořizovací ceny. V nabídce je i možnost získat slevu při migraci z konkurenčního mailového programu v podobě 60% slevy. Všechny obchodní informace naleznete na stránkách distributora BitDefenderu.

Hodnocení
+ Snadná instalace
 – není dostupný zdrojový kód
 – Management Console jen pro Windows

Autor článku