Hlavní navigace

Oficiální 64bitový Raspberry Pi OS, Ubuntu MATE s Flatpakem

7. 2. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Raspberry Pi Foundation
Vyšla první oficiální verze Raspberry Pi OS pro 64bitovou architekturu ARM. Podpora pro Flatpak bude součástí instalace Ubuntu MATE 22.04. Po šesti letech vývoje vyšlo patnácté vydání linuxové distribuce Slackware.

Oficiální 64bitový Raspberry Pi OS

Nadace Raspberry Pi oznámila dostupnost první oficiální verze Raspberry Pi OS pro 64bitovou architekturu ARM. Doposud byl Raspberry Pi OS (dříve Raspbian) k dispozici pouze pro 32bitovou architekturu, v dubnu 2021 však byla oznámena první 64bitová beta verze.

Hlavní motivací byla kompatibilita, protože spousta aplikací s uzavřeným zdrojovým kódem existuje pouze v 64bitové verzi. Vítaným přínosem je také samozřejmě možnost podporovat více paměti bez softwarových berliček.

Raspberry Pi OS

Ubuntu MATE s Flatpakem

Podpora pro Flatpak budou součástí instalace Ubuntu MATE 22.04. Všechny odnože linuxové distribuce Ubuntu mají předinstalovaný Snap s tím, že nabízí i možnost použít klasické softwarové repozitáře. Ubuntu MATE bude první, kdo z této řady vybočí a od příští verze přijde s konkurenčním Flatpakem plně integrovaným do systému.

Ubuntu MATE 21.10Ubuntu MATE 21.10

Slackware 15.0

Po šesti letech vývoje vyšlo patnácté „velké“ vydání nejstarší aktivní linuxové distribuce Slackware. Poháněn je jádrem Linux 5.15 s dlouhodobou podporou. Slackware konečně aplikoval Pluggable Authentication Modules (PAM) pro práci s hesly hesly, přidal podporu pro Wayland, Rust a Python 3, vyměnil zastaralé imapd a ipop3d za Dovecot a spoustu dalšího. Živé obrazy jsou k dispozici s prostředími KDE Plasma, Xfce, Cinnamon a MATE, stejně jako edice DAW pro práci se zvukem a LEAN edice se základním KDE Plasma a Xfce.

CS24_early

Slackware 15.0Slackware 15.0

Zdrojové kódy k Volla OS

Na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy operačního systému Volla OS. Tento operační systém postavený na Android Open Source Project je určený pro chytré telefony Volla od německé firmy Hallo Welt Systeme UG. Sází na minimalistický design a plnou kontrolu nad soukromím uživatele. Setkat se s ním můžete v modelu Volla Phone za 359 eur (8800 Kč) a robustním Volla Phone X za 449 eur (11 000 Kč).

Volla Phone XVolla Phone X

Nově vydáno

Linuxová distribuce Nitrux s upraveným prostředím KDE Plasma a správcem služeb OpenRC vyšla ve verzi 2022.01.29. Na FreeBSD postavený operační systém pro firewally a routery OPNsense je k dispozici ve verzi 22.1. Operační systém SmartOS, který má kořeny v OpenSolarisu oznámil vydání verze 20220127. Odlehčená distribuce ArchBang Linux s okenním manažerem i3 vydala novou verzi s číslem 2201.

Nitrux 2022.01.29Nitrux 2022.01.29
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.