Hlavní navigace

OlliOlli: je čas provětrat skateboard

5. 12. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

OlliOlli perexový obrázek
Je čas vytáhnout ze skříně skateboard a po dlouhých letech se na něm konečně rozjet. Na PC po delším čase totiž vyšla slušná skateboardová hra! OlliOlli sice nevypadá na první pohled moc atraktivně, dokonce se nedá téměř hrát bez ovladače, ale pokud titulu dáte šanci, nečekaně vás odmění skvělou hratelností.

Skateboardové hry na PC už pomalu vymizely a staly se především konzolovou záležitostí. Přitom měly na PC docela dlouhou tradici a do roku 2006 vycházela pravidelně známá série Tony Hawk's Pro Skater. Dá se sice namítnout, že nedávno vyšel remake, ale ten pouze převedl starou hru do HD grafiky a optimalizoval chod aplikace na moderní hardware. Pokud jste však hráli nějakou poslední skateboardovou hru na konzolích, asi víte, že se žánr už posunul někam dál.

Především se zlepšily online funkce a moderní skateboardové hry se přesunuly do otevřeného světa. Toto pravidlo ale neplatí pro OlliOlli. I tak je to jedna z lepších a novějších skateboardových her, které se na osobní počítače dostaly.

OlliOlli - obrázky ze hry

Retro a 2D

OlliOlli sice může na první pohled vypadat jako retro počin, je nutné ale připomenout, že hra byla primárně vyvíjená pro přenosnou konzoli od Sony PlayStation Vita. Kromě již zmíněných velkých her na ní pracovalo mnohem méně lidí a autoři vsází jen na 2D prostředí. I když ale OlliOlli nevypadá na prví pohled nijak atraktivně, vše plně vynahrazuje v podobě ryzí a zábavné záležitosti, která se legendárním značkám plně vyrovná.

V OlliOlli vám při hraní trochu překvapivě vystačí pouze pár tlačítek. I tak ale autoři důsledně upozorňují, že aplikace není optimalizovaná pro klávesnici a myš. V tomto tvrzení bych šel ještě dál. Hra je bez gamepadu vlastně nehratelná, nebo minimálně přijde o svou největší výhodu v podobě zábavnosti.

OlliOlli - obrázky ze hry

Hlavně to načasování

Základním prvkem herních mechanismů je totiž skvělé načasování. Všechny triky totiž musí být provedeny s brilantní přesností, abyste byli odměněni dostatkem bodů. Každý skok tak musí končit stisknutím tlačítka těsně nad zemí. Pokud chcete sjíždět zábradlí, je zase nutné v poslední chvíli posunout levou analogovou páčku směrem dolů. Stejně tak směr nebo pohyb páčky ovlivňuje, kudy a jak se provede daný trik. Tento postup je ale na klávesnici a myši téměř neaplikovatelný, obzvláště když se dané kombinace musí měnit velmi rychle.

Principem hry OlliOlli je splnit v každém z 50 levelů dostatečné množství výzev, tedy takových drobných úkolů. Ty se většinou skládají z toho, že musíte nasbírat určité množství bodů nebo provést určité triky v daném pořadí. Pokud splníte na mapě dost výzev, budete moc postoupit dál. Dokončit jen minimum nezbytných úkolů se ale vždy nevyplatí. V pozdějších fázích vám mohou body navíc chybět a stejně budete muset některé mapy opakovat do zblbnutí.

OlliOlli - obrázky ze hry

Hra je totiž v některých situacích nemilosrdná. Snadno se sice naučíte, co máte dělat, ale zvládnou brilantní provedení potřebné pro další postup už tak snadné není. V pozdějších fázích hry bude záležet na přesném načasování a hlavně bleskových reflexech. Navíc se musíte obrnit značnou dávkou trpělivosti, protože budete padat, padat a zase padat. V této fázi vás OlliOlli buď otráví, nebo naopak motivuje pro další zkoušení. Může se tak projevit syndrom „ještě jednou a pak končím“, který vás u hry udrží až do pozdních večerních hodin.

OlliOlli - obrázky ze hry

Neoslní, ale hudba bodne

Vizuální stránka na první pohled moc neoslní. Zpočátku si budete připadat, jako kdybyste hráli titul v internetovém prohlížeči. Prostředí není detailní a vsází spíše na retro stylizaci. Naštěstí se okolí často mění a budete jezdit nejen v současných městech, ale i blízké budoucnosti či na americkém zapadákově. Autoři naštěstí nyní pracují na pokračování, které podle prvních obrázků bude mnohem atraktivnější.

CS24_early

Grafiku do značné míry vyvažuje brilantní soundtrack. Ten obsahuje na tak malou hru nebývalé množství povedených skladeb. Pokud jste fanoušci dubstepu, po stránce hudebního podkresu vás OlliOlli určitě neurazí.

Závěr a konečné hodnocení

OlliOlli nesedne každému. Pokud nemáte po ruce ovladač, doporučuji do hry neinvestovat. Jedině byste se otrávili a titul by byl nehratelný. Ti šťastlivci s potřebným hardwarem se ale skvěle pobaví a možná u hry zůstanou mnohem déle, než původně předpokládali. OlliOlli totiž po vzoru legendárních skateboardových herních sérií dokáže chytit a dlouho nepustit, i když vás už od samotného hraní budou značně bolet prsty.

Výhody

  • Hratelnost
  • Hudba
  • Množství obsahu

Nevýhody

  • Obtížnost
  • Nutnost vlastnit gamepad

Byl pro vás článek přínosný?