Hlavní navigace

OLS (Ostravské Linuxové semináře) 2002

25. 10. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Již od roku 1999 se na půdě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava pořádají semináře zaměřené na operační systém Linux a free software obecně. Od minulého roku se tyto semináře pořádají pod názvem OLS (Ostravské Linuxové semináře). Tým pořadatelů by Vám rád představil historii a cíle projektu OLS.

Pořádání seminářů zaměřených na operační systém Linux má na VŠB-TU Ostrava dlouhou tradici. První semináře se konaly již v roce 1999 a po roční odmlce a změně názvu na OLS ( Ostravské Linuxové semináře ) pokračují od března minulého roku až dodnes. Během těchto seminářů bylo odpřednášeno několik desítek příspěvků, které se týkaly operačního systému Linux, a/nebo jiného volně šiřitelného softwaru. Každý seminář se skládá zpravidla ze tří přednášek. Semináře jsou pořádány zhruba jednou měsíčně v areálu VŠB – TU Ostrava.

Pro koho jsou semináře určeny

OLS jsou určeny pro všechny zájemce o operační systém Linux a o Open Source programy obecně. Semináře jsou veřejně přístupné, mohou je tedy navštěvovat i ne-studenti VŠB. Snažíme se je však zpřístupnit i těm zájemcům, kteří se nemohou zúčastnit osobně. Témata přednášek jsou voleny tak, aby si seminář se zaujetím poslechl jak zkušený uživatel/správce, tak i nováček, který s Linuxem začíná a pro kterého semináře představují cenný zdroj informací.

Cíle pořadatelů

Naším cílem je pořádat semináře, které budou přínosem pro všechny návštěvníky a posluchače. Záměrně odděluji návštěvníky a posluchače, protože již od května roku 2001 pořizujeme zvukové záznamy a semináře, které se odehrávaly v letošním roce jsme pak dokonce vysílali živě přes Internet. Během lednového semináře jsme vysílali pro posluchače audio stream a u dalších seminářů již vysíláme i video stream. Dubnový seminář pak byl výjimečný tím, že jsme nevysílali přednášky z Ostravy, ale z Brněnské FI MUNI a Bratislavské FEI STU pro posluchače nejen v Ostravě, ale například i v Košicích (PF UPJŠ). Tímto se snažíme zpřístupnit semináře co největšímu počtu posluchačů.

Naše úspěchy

Na valném shromáždění CZLUGu, které probíhalo v březnu 2002 na ČVUT v Praze se konaly mimo jiné i volby Projektu roku 2001. Semináře OLS 2001 se umístily v konkurenci dvaceti projektů na skvělém druhém místě.

Seminář 29. října 2002

V úterý 29. října od 17:00 se opět koná seminář OLS, který se bude znovu (jak se již stává tradicí) přenášet pomocí on-line audio i video streamu na Internet. Pro posluchače nejen v Ostravě si připravili zajímavé přednášky:

Ing. Roman Szturc – iPAQ, Linux, Bluetooth a GPRS
Jiří Kubica – Scannery pod Linuxem
Petr Grussmann – Voice Over IP a Linux

V Ostravě se bude seminář konat na VŠB-TU v místnosti B4 (areálu Poruba). Promítat se bude pro posluchače v Košicích na PF UPJŠ (místnost č. 40, vedle vrátnice).

Adresa on-line streamu bude zveřejněna nejpozději v pondělí 28. října na stránkách OLS. Vysílat budeme ve formátech Real Audio a Real Video. Budeme také pořizovat záznam z přednášek a ten pak umístíme na ftp server.

Další podrobnosti o chystaném semináři se dozvíte v pozvánce ve formátu PDF a HTML, kde najdete i odkaz na abstrakty přednášek.

Budoucnost seminářů

V budoucnosti bychom rádi, kdyby se našli lidé, kteří by pomáhali spoluorganizovat semináře OLS nejen v Ostravě a Košicích, ale i v dalších městech v Čechách a na Slovensku. Uvítali bychom, kdyby se působení seminářů rozšířilo, tedy aby si přednášky připravili a vysílali je i z dalších míst. Pokud by se našel někdo, kdo by byl ochoten takovouto akci pořádat, pak se může ozvat pořadatelům na adrese: ols@vsb.cz

Také bychom chtěli vyzvat ty, kteří by byli ochotni si připravit nějakou přednášku, aby kontaktovali organizátory na výše uvedené adrese.

Announce list OLS

Pro zájemce z řad posluchačů jsme připravili možnost přihlásit se do elektronické konference zaměřené na novinky a oznámení související s OLS. Do listu se můžete přihlásit zasláním emailu na adresu ecartis@vsb.cz s následujícím tělem zprávy:

subscribe ols-announce vas_e-mail

ICTS23

Odkazy

OLS http://ols.vsb.cz
VŠB-TU http://www.vsb.cz
PF UPJŠ http://www.sci­ence.upjs.sk

Autor článku