Nerozumíte tomu správně. Kdyby autoři Euro-Office udělali stejně pojmenovaný fork, tak by porušovali obchodní známky OnlyOffice.
Název Euro-Office je problematický proto, že porušuje původní autorskou licenci (odstraňuje název a logo OnlyOffice).
Autoři OnlyOffice zase porušili podmínky licence (AGPL), když svůj výtvor prezentovali jako AGPL SW, ačkoliv ve skutečnosti šlo o modifikovanou AGPL.
"vypěstovala tento odpor sama EU"
A vis odkud sly ty famy typu "nebudou se smet prodavat spatne zakrivene banany" a "kazda kobliha vlastni sacek"? Tyhle nesmysly budovaly odpor proti EU, ale minimalne to s koblihama pochazi od jednoho blbeho ceskeho urednika. S tim EU nemela vubec nic spolecneho. A tak dale.
Zakřivené banány je hezký příklad, který ukazuje, v čem se lidé jako vy domnívají, že tkví příčina negativního vztahu k EU. Jinými slovy, své oponenty podceňujete, asociujete si s celou skupinou nějaký názor, značně zjednodušený, až hloupý, a s ním pak polemizujete - protože je to jednodušší, než polemizovat se skutečnými argumenty. Váš myšlenkový pochod je velmi jednoduchý - nepřipouštíte si možnost, že byste se mohli mýlit, protože z nějakého důvodu máte zafixováno (výchova, škola, profese...), že omyl je spojený s hloupostí, nevzdělanosti, omezeností. Tudíž to, že máte pravdu, je pro vás v podstatě axiom (důsledek Dunning-Krugerova jevu). Pokud má někdo jiný názor, musí se tedy mýlit, a tedy to musí být hlupák. S hlupákem si asociujete hloupé názory a skutečné názory oponenta vás pak už vlastně ani nezajímají - i z toho důvodu, že se s nimi nedokážete argumentačně vypořádat. Proti křivým banánům se, přeci jen, argumentuje mnohem snadněji. Existuje spousta jiných, vážnějších témat, co se EU snaží prosazovat, ale vy nakonec vytáhnete "ty své" křivé banány, zcela mimo kontext. To je prostě symptomatické.
Biktop: Ale jednu castecne pravdivou vetu jsi opravdu skoro napsal - (musim tam dat vypustek): "omyl je spojený s ... nevzdělanosti, ".
Vsichni, kteri mi tvrdili ze 'zla EU' zakazala moc krive banany, nemeli ani poneti, ze se ovoce tridi podle jakosti, ze to tak chteji sami pestitele i obchodnici, a ze lepsi supermarket v jejich okoli zamerne vybira vsechny banany stejne krive a stejne velke aby jim to hezky vypadalo v regale. O vsech techto aspektech nic nevedeli, a proto si nechali snadno nabulikovat ze EU zakazuje moc krive banany. Vubec nechapali ze tlak na jakekoliv kategorie, definice a zakony prichazi odspoda, a ne odshora od byrokratu.
Vyhlaska o zakrivenosti bananu mela uplne jiny smysl.
Ve skutecnosti slo o to, ze Francie se snazila dotovat "domaci" produkci bananu na vlastnim uzemi ve Francouzke guinei(coz je soucast EU) - o to chtela EU omezit.
Jako vedlejsi produkt teto snahy vznikla vyhlaska ktera deli banany podle kvality do trech kategorii.
PS: ta vyhlaska byla pitoma a az neni v platnosti.
Já tomu asi nějak nerozumím. EU přece prosazuje přesně to, na čem se členské státy na půdě EU dohodly.
Vzpomínám si, jak třeba svého času Václav Klaus ml. říkal, jak je hrozné, co nám to ten Brusel diktuje. To jako český poslanec nemá představu, jak vypadá evropský legislativní proces, kdo všechno se k záměrům může vyjadřovat, to že každý stát může hlasovat, v důležitých věcech má i každý maličký státeček právo veta, a kde se hlasuje kvalifikovanou většinou, tak i poměrně malá menšina může cokoliv zablokovat? O jakém diktátu ten člověk (a spousta jemu podobných) mluví? Možná neví, o čem mluví. Nebo ví, ale lže, aby nahnal hlasy neinformovaných voličů.
> EU přece prosazuje přesně to, na čem se členské státy na půdě EU dohodly.
Alebo na com sa najvacsi hraci dohodli a ostatni, aby neboli "diktatori" alebo "narusali jednotu EU", tak su dotlaceni suhlasit.
Toto je sice stara parodia, ale... tak nejako triafa prilis blizko k ciernemu: https://www.youtube.com/watch?v=NN8X5UXNdPE
Politika je na každé úrovni, od obecního úřadu v Mrchojedech až po RB OSN, vždy uměním kompromisu a dohody.
Mimochodem, ti co kritizují "diktát z Brusele" většinou kritizují také údajnou neakceschopnost EU. Prý na rozdíl od USA, kde jsou mezinárodní vztahy řešeny čistě ve Washingtonu, často prohlášením prezidenta na jeho vlastní sociální síti. Nebo totalitní Číny, kde prostě rozhodne Vůdce - a opovažte se cokoliv namítat, tleskejte a koukejte do země! Ano, v EU se všechny státy dohadují, je to dlouhé, je to náročné, ale je to proto, aby se povedlo dojednat to, s čím jsou všichni happy, nebo alespoň nejsou unhappy. Pro koho to není dost dobré, může hledat štěstí jinde. EU neusiluje o vstup členů, nepřemlouvá, neprovádí vojenské anexe. Na členství se stojí pěkně dlouhá fronta, protože EU znamená prosperitu a bezpečnost.
Autor tak vlastně zastává názor, který zároveň vyvrací. Evropsky parlament je vyjimecny v tom, ze nema zakonodarnou moc a nemuze navrhovat zakony. Tady je jasny demokraticky deficit.
Kdyby ale Evropsky parlament zakonodarnou moc mel, tak by to byl krok zmerem k federelizaci a vedlo by to k oslabeni sily narodnich statu.
Stejne tak hlas nemce anebo francouze ma mensi vahu v Evpropskem parlamentu nez hlas cecha anebo slovaka.
Ti co EU kritizuji si moc dobre uvedomuji, ze resenim tech problemu by byla federalizace, ktere se oni sami brani.
Licencia VGPLv3 umoznuje pridat vlastne body, ale nesme porusovat zakladne prava VGPLv3.
Tym ze pridali bod, v ktorom si vynucuju logo pre forky, a zaroven logo ma iny typ licencie a vyzaduju suhlas na pouzitie loga. Tak ten bod porusuju zakladne prava VGPLv3.
S toho dovodu ten bod je neplatny a nemoze byt sucastnou platnej rozsirenej licencie VGPLv3 pre dany projekt. Cize celok je licencia bez toho bodu.
Tym, ze EURO-Office nepouzil logo a dalsie veci vyplyvajuce z konkretneho bodu, nie je porusenim licencnych podmienok, na kolko ten konkretny bod porusuje zakladne prava VGPLv3.
OnlyOffice sa moze ohanat, ale je to pravne nevyhamatelne.
Zaverom: EURO-Office nepotrebuje riesit ich logo, pretoze fork nastal este v dobe, kedy mozu. Ak v buducnosti bude chciet OnlyOffice zmenit licencnu VGPLv3 na inu. Tak musia mat prava na vsetok kod. To je cely kod, vratane dobrovolnych prispievatelov. Ak maju 100% mozu zmenit. Ale to sa uz EURO-Office tykat nebude.
bod 10, ale nemoze rusit bod 7 tej istej licencie
to je uplne nelogicke, aby ti jeden bod licencie daval prava(zaviest restrikcie) a dalsi bod licencie tvrdi, ze zavedene restrikcie podla predchadzajuceho bodu su neplatne a netreba ich brat do uvahy
a toto je prave pripad kedy niekto nezavisly a teda asi sud musi rozhodnut, ze ktory bod tej licencie vlastne plati, ci ten ktory povodnemu autorovi dava pravo uplatnit restrikcie, alebo ten ktory forkacom dava pravo na tie restrikcie neprihliadat :)
o tom ci tie doplnene body o licenciach na ochranne znaky su pravne vymahatelne, alebo nie rozhodne sud
a to sa moze vliest pekne dlho a bude to stat tym autorom forku za to, ze budu riskovat, ze o par rokov im sud povie, ze licencia na onlyoffice je platna ako celok tak ako je uvedena v zdrojakoch projektu a teda nikto nema pravo urobit fork toho projektu a tymto vam prikazujeme eurooffice prestat vyvijat a sirit dalej :)
Ako som som spomenul, platny celok je bez bodu 7. Bod 7 je v rozporore AGPLv3 preto sa nezapocitava ako celku.. Preto OnlyOffice nemoze pravne vymahat aby fork mal ich logo a zaroven potrebuju suhlas.
To ze to logo odstranis, ale apomenies ze je to zalozene na OnlyOffice je uplne spravne. Bez porusenia licencnych podmienok.
to ci je nieco v rozpore s licenciou moze povedat s konecnou platnostou az sud, ani autor licencie nemoze tvrdit, ze nieco je alebo nieje v sulade s nou, lebo to, ze on napise nejaku licenciu neznamena, ze ju dokaze spravne interpretovat vramci platnych zakonov
to, ze nieco tvrdi FSF je absolutne nepodstatne, to je ich pravny nazor proti pravnemu nazoru firmy stojacej za onlyoffice. kto ma z nich pravdu moze rozhodnut len sud ak sa teda navzajom nedohodnu na rovnakej interpretacii a to sa asi nedohodnu a ta firma nema co stratit lebo ak by uznala, ze tie jej dodatocne body neplatia tak fork bude legalny a jej to uskodi, tak preco by to nehnala k sudu? minimalne tym na dost dlhu dobu skomplikuje tomu forku zivot kedze tazsie sa im budu ziskavat peniaze na vyvoj a aj keby nakoniec ta firma prehrala tak by na tom nebola horsie ako keby sama hned uznala, ze ten fork je legalny
Dopadne to jako "pomazankove maslo" a "sojove mleko", ktere maslo/mleko neni takze se tak nesmi oznacovat.
Volba AGPLv3 a prilepku znaci, ze byl umysl pouzit AGPLv3 a to ma tudiz prevahu, tj. plati vyklad podle FSF a EuroOffice, prilepky jsou neplatne kvuli tomu ze je tak definuje AGPLv3.
Jiny pripad by byl, kdyby OnlyOffice vydalo sw pod licenci OOXX, ktera nema nazev (natoz text) zamenitelny s jakoukoliv verejnou svobodnou licenci.
Soud je zbytecny - kazdemu je jasny jak to dopadne. Jinak to ani dopadnout totiz nemuze. Tohle vi i OO a proto to k soudu nezene a jen kope kolem sebe.
no ked si to povedal ty, ze je jasne ako to dopadne tak to tak urcite bude :) lebo ved ty presne vies ako rozhodnu sudy, lebo ved kazdemu to je jasne :)
no kazdemu bolo jasne, ze oj simpson manzelku a jej milenca zabil, no len sud rozhodol trochu inak :)
pripadov keby kazdemu bolo jasne ako to dopadne a ono to dopadlo uplne opacne je plno a aj ty dobre vies, ze nikdy dopredu sa neda vediet ako rozhodne sud, len sa tvaris, ze kazdemu je to jasne, lebo ty si prajes aby to tak bolo. v tomto pripade preto, ze ten rusofob v tebe proste z principu chce aby ta firma s napojenim na rusko nemala pravdu :)