Hlavní navigace

Open-source ovladač pro GPU PowerVR, Rusko chce legalizovat softwarové pirátství

6. 3. 2022
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: SRphotos / Depositphotos.com
Intel je otevřen připojení do konsorcia, které koupí ARM, vliv frekvence DDR5 na výkon Intel Alder Lake, Brave 1.36.109 vylepšuje peněženku, OpenBLAS řeší, jestli vyhodit podporu ruských CPU Elbrus.

Brave 1.36.109 vylepšuje svoji peněženku

Nová verze prohlížeče Brave následuje vždy krátce po vydání nové verze Chrome/Chromium. Nejinak je tomu i s Brave 1.36, které staví na Chromiu 99.0.4844.51. Přidána je například podpora uživatelských RSS kanálů v Brave News, výchozí widget Brave Talk v rámci nového panelu či mnohá různá vylepšení Brave Wallet.

Tvůrci také aktualizovali několik prvků prohlížeče, včetně podpory IPFS. Opraveno je zhruba 15 chyb, z nemalé části opět věci kolem Brave Wallet. Detailní přehled novinek je k dispozici na domovském webu projektu.

Imagination Technologies zveřejnili opensource Vulkan ovladač PowerVR pro Mesa

Na světě je úvodní požadavek na začlenění nového Vulkan ovladače pro GPU PowerVR do projektu Mesa. Nechybí ani příslušné firmwarové bloby. Zkrátka po letech peklo zamrzlo a Imagination Technologies vydávají ovladač pro rodinu GPU PowerVR Rogue (první podporované zahrnují typy GX6250, AXE-1–16M a BXS-4–64).

 Cílovým zařízením vývojářů bylo/je chromebook Acer R13, neb jeho SoC MediaTek MT8173 obsahuje právě GPU GX6250. V tuto chvíli je ovladač z hlediska šíře funkcionality velmi omezen, architektonicky se inspiroval Vulkan ovladačem RADV pro Radeony a využívá NIR / SPIR-V vše v rámci necelých 60 tisíc řádků zdrojového kódu.

Jestli bude někdy podporovat starší GPU než generaci Rogue, těžko předpokládat.

Vliv frekvence DDR5 pamětí na výkon Intel Alder Lake

Server Phoronix otestoval výkon platformy Intel Alder Lake reprezentované nejvyšším moedlem CPU Core i9–12900K a deskou Asus s čipsetem Z690, a to s rychlými moduly G.SKILL TRIDENT Z5 F5–6000U3636E16GX2-TZ5K. Otestovány byly frekvence DDR5–3000 až DDR5–6000.

Výsledky by mohly naznačovat viditelný vliv na výkon (menší u her, větší u aplikací, včetně třeba komprese videa), nicméně test neobsahuje informace o použitém časování pamětí. Berte jej tedy jako velmi hrubě orientační a přidejte tichou modlitbu za dostupnost modulů typu DDR5–6400.

Intel je otevřen připojení do konsorcia, které koupí ARM

SoftBank chce prodat ARM. Zájemců je spousta, ale i když nabídnou opravdu hodně dolarů jako Nvidia, svázat tuto klíčovou firmu s jediným výrobcem čipů si antimonopolní a regulační úřady nedovolí. Myšlenka, která je starší než nabídka Nvidie na koupi ARMu, je tedy vznik konsorcia několika firem, které by ARM od japonského SoftBanku koupily společně, aby byl zaručen rovný přístup k IP ARMu pro všechny.

Intel se ústy svého šéfa znovu vyjádřil, že sice zatím ARM tolik nepoužívají, ale v rámci plánů na nabídku výrobních kapacit třetím firmám (Intel Foundry Services) počítají s rostoucím využitím ARMu, a tak pokud takové konsorcium bude vznikat, velmi pravděpodobně budou jedním ze zájemců o členství.

Částka za koupi ARMu se rozhodně bude pohybovat v desítkách miliard USD a celý proces, pokud opět nastane, bude řadu měsíců posuzován regulačními úřady mnoha zemí. V tuto chvíli ale vše berme v rovině teoretických úvah.

OpenBLAS řeší, jestli vyhodit podporu ruských CPU Elbrus

V neděli 20. února 2022 vyšla nová verze OpenBLAS 0.3.20, mimo jiné přidávající podporu procesorů Elbrus E2K. Ve čtvrtek 24. února 2022 vpadla ruská vojska na území Ukrajiny. 2. března 2022 oznámil hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan, že zahajuje vyšetřování možných válečných zločinů, zločinů proti lidskosti či genocidy na Ukrajině.

Ve středu 2. března 2022 byl také v projektu OpenBLAS založen RFC, který navrhuje odstranění podpory procesorů Elbrus z projektu s odůvodněním, že cílem vlastních ruských procesorů je řešení sankcí na dovoz západních CPU, pročež tyto procesory Elbrus jsou či mohou být použity ve vojenském vybavení, zpravodajských službách a dalších větvích ruské vlády, přičemž matematický aparát OpenBLAS se pro vojenské využití velmi hodí.

Rusku samozřejmě nelze (za)bránit v doplnění podpory CPU Elbrus zpět do tohoto open-source projektu, ale může být takto vyslán jasný signál (jak komentuje jeden z uživatelů pod tímto RFC).

CS24_early

Rusko zlegalizuje softwarové pirátství

Po válečných akcích Ruské federace na území suverénního státu Ukrajina se množí další a další sankce, kterým vyhovuje stále více a více firem. Vedle ukončení dovozu produktů společností jako Apple, AMD, Intel, Samsung či TSMC do Ruska, resp. zákazů jejich prodeje, najdeme na seznamu i softwarové společnosti jako Google či Microsoft.

Rusko tak dle svého listu Kommersant na základě zákonného ustanovení povolí používání produktů bez patřičně nakoupené licence, což si volně můžeme přeložit jako například používání pirátských / nelicencovaných kopií Microsoft Windows či Office. Podrobněji k tématu na Radomír Kejduš Cnews.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.