Hlavní navigace

OpenBox dostane podporu Miru

19. 8. 2018
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Root.cz
Lubuntu chce port OpenBoxu na Mir, AMD FreeSync a Linux 4.20/5.0, KDE Applications 18.08, škálování AMD Threadripper 2990WX na Linuxu, samostatné grafiky Intel, Wine 3.14.

Lubuntu chce port OpenBoxu na Mir

Jelikož distribuci Lubuntu jednoho dne přechod pryč od X.Org na Wayland nemine, už se vedle přepisu mateřského desktopu LXDE do podoby LXQt rýsuje i řešení pro grafický server. V tomto kontextu připomeňme už delší dobu běžící práce na serveru Mir, který byl přetvořen do podoby de facto klienta pro Wayland s nějakými věcmi navíc.

Lubuntu pro zobrazování oken v desktopu využívá právě OpenBox, takže je potřeba jej nějak na Waylandu zprovoznit, což se stane ve formě jeho aktualizace pro běh na Miru (plus dojde na QtLayerShell a další potřebné prvky).

Dá se tak říci, že minimálně v Lubuntu tak přeci jen nakonec Mir najdeme (i když bez Unity 8).

Změna, tedy přepsání OpenBoxu pro Wayland/Mir neproběhne přes noc. Tvůrci Lubuntu předpokládají, že by práce mohly být hotovy pro vydání Lubuntu 20.10, tedy za ±dva roky.

AMD FreeSync a další změny pro jádro 4.20/5.0

AMD připravuje patche pro AMDGPU do budoucího jádra 4.20 (který může být Linusem označen i jako 5.0). Mezi novinkami najdeme přepracovaný kód podpory FreeSync (VESA Adaptive Sync), aktualizace pro HDR zobrazení, stereo zobrazení s DAL3, podporu druhé instance UVD (hardwarový video dekodér) na nadcházejících grafikách rodiny Vega 20, power-gating pro generaci Stoney Ridge a spoustu dalších věcí.

Forma podpory FreeSync v ovladači se aktuálně diskutuje, řeší se především část spadající do uživatelského prostoru. Před pár měsíci diskutovaná idea byla univerzální rozhraní pro více ovladačů, nicméně zatím nic realizováno nebylo. Dokud nepadne nějaká shoda (Phoronix v této souvislosti zmiňuje jak další příležitost za měsíc konanou konferenci XDC2018), nelze očekávat nic zásadního a uživatelům Radeonů nezbývá nic jiného než uzavřená nadstavba v podobě ovladače AMDGPU-PRO.

Sundar Pichai mírní vášně kolem spolupráce Googlu s Čínou

Nedávno probleskly médii zprávy, že Google se opět chystá více spolupracovat s komunistickým vedením Číny a přiohnout své nástroje, aby mohl na tamním trhu působit bez obstrukcí. Nemálo zaměstnanců firmy (zhruba 1 tisíc) si patrně vzpomnělo na v tichosti odstraněné motto firmy „Dont be Evil“ a otevřeně se dožadovali vyšší transparentnosti a etiky kolem tohoto kontroverzního kroku.

skoleni

Současný šéf Googlu Sundar Pichai později věc komentoval tak, že vyhledávací engine pro Čínu je ve velmi raném stádiu jako průzkumný projekt. Firma ani není blízko uvedení vyhledávacích produktů v Číně a jestli to vůbec bude možné či zdali to firma bude chtít realizovat, není v tuto chvíli vůbec jasné.

KDE Applications 18.08

Nová verze aplikační části desktopového prostředí KDE je venku. Novinky zahrnují víc než 120 opravených chyb, mnoho vylepšení v Gwenview atd. Podrobnosti shrnuje domovský web projektu. Zmínit lze vylepšení správce souborů Dolphin, emulátoru terminálu Konsole, mnoho vylepšení v prohlížeči obrázků Gwenview a další. K dispozici je i kompletní přehled změn.

Krátce

  • Phoronix otestoval škálování výkonu v řadě aplikací na 32jádrovém (64× HT) procesoru AMD Threadripper 2990WX. Výsledky jsou poměrně zajímavé.
  • V roce 2020 se nejspíš dočkáme samostatných grafických karet Intel. Firma v posledních měsících úspěšně přetahuje GPU specialisty z jiných firem, zejména AMD, takže tentokrát lze plány považovat za realistické. Prozatím si ale musím vystačit jen s irelevantním marketingovým videem (které doufejme navnadí i AMD a Nvidii, aby zase konkurenční boj rozjely na vyšší obrátky).
  • Wine 3.14 přidává podporu dekomprese textur DXTn a další vylepšení.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.