No, co jsem tak prolétl článek, tak nevím, co by mi OpenBSD přineslo oproti Ubuntu - pro mě je třeba ten PDF reader důležitý a pomalost Firefoxu by mě taky nepotěšila. Asi nejsem typický uživatel - chci pracovat a zároveň plně využívat multimedia a bavit se, chci mít vše v jednom :-) OpenBSD mě zajímá, jako každý alternativní OS, ale prostě nevím. ;)
No, tenhle článek jsem přece nenapsal, abych nutil uživatele Ubuntu konvertovat k OpenBSD na notebooku. Tenhle článek jsem napsal, abych těm, které zajímá OpenBSD sdělil, co je tam nového, co stojí za zmínku. Navíc, primárně je určite OpenBSD serverový systém. Klidně používejte dál spokojeně Ubuntu.
Ale odpovím Vám na otázku, co byste získal. Když si vypíšete po defaultní instalaci systému všechny běžící procesy, potom dostanete zcela jiné číslo na Ubuntu a na OpenBSD. V OpenBSD víte co se ve vašem systému děje. V Ubuntu to za vás ví Canonical.
Díky za info. Mě zajímá právě i ten provoz na serveru. Svého času jsem ve škole používal i OpenSolaris (doufám, že jsem nepopletl název). Na serveru mám zatím nejraději Debian - nikdy mě nezklamal. OpenBSD bych ale mohl otestovat časem.
Co se týče Ubuntu, mě se na něm líbí jeho uživatelská přívětivost, nainstaluju a jedu, skoro o nic se nemusím starat. Dřív jsem byl experimentátor a vyzkoušel jsem snad 1000 dister. U Ubuntu byla nejlepší česká podpora a jelo mi nejstabilněji. Debian byl super, ale tehdy jsem s Linuxem neměl zkušenosti a českých informací tolik nebylo, nebo moc odborné. Dnes bych s tím neměl problém. Ubuntu používá i rodina a jsou spokojeni. Jistě, Canonical toho hodně poprasil, stále si ale myslím, že Ubuntu je jedno z nejzajímavějších dister. Mám rád i Ubuntu MATE, běží mi na Raspberry, nicméně tam se ještě hledám, hodně se mi líbí i Raspbian. Teoreticky bych tam mohl dát šanci i OpenBSD, ale nevím, zda je pro něj build. Na RPi jsem zkoušel i Android, ale když to nefunguje na televizi, postrádá to smysl - chtěl jsem rozjet jednu specifickou TV službu, a co si budeme používat, Android má hodně kvalitních aplikací, bez pardonu a hodně balastu, ale to tak už bývá. ;)
Linux mi zatím vychází nejlépe, ale myslím si, že s pamětí by se dalo pracovat ještě efektivněji a rychleji.
1: Na Raspberry OpenBSD hned tak nepoběží. Jde o to, že kód grafického procesoru, který pohání Raspberry je uzavřený a tvoří jakousi vrstvu, na níž pak teprve startuje operační systém, a takovou neprůhlednou záležitost OpenBSD nechce podporovat.
2. Já si také myslím, že Debian je výborný.
3. Navíc si myslím, že OpenBSD není pro každého. Je to pro lidi, kterým opravdu záleží na tom, aby měli systém pod kontrolou.
Ano, v unixech máme daleko větší kontrolu nad tím, co se v systému děje.
Ubuntu patří k těm distribucím, které se podbízejí laikům(to není špatně ani dobře - máte volbu) a tudíž automatizují kdejakou kravinu. Pak běží v systému opravdu spousta "podivných" procesů, o kterých skoro nevíte, co vlastně dělají(pokud nemáte čas a chuť u všeho prostudovat zdrojový kód, případně dokumentaci). Je to podobné situaci na nejmenovaném uzavřeném OS, kde ani ty zdrojáky nemáte...
Jde o bezpečnost a snadnost údržby. OpenBSD je primárně serverový OS, případně pracovní stanice IT profesionála. Nikoliv hračka pro domácí video, hry apod.
Stejné přehlednosti dosáhnete pochopitelně i s Linuxem - stačí vybrat k tomu určené distro a pokud možno se vyhnout systemd.
Ano, javu úplně bezproblémů. Pokud Vás zajímá, co všechno je k dispozici pro openbsd, prohlédněte si grafické rozhraní http://openports.se/ , které nabízí přehled všech balíčků dle kategorií, nebo pomocí vyhledávače.
Rád ještě doplním. Počet běžících procesů neurčuje kvalitu OS, to je pravda. Ale jde o něco jiného, co z toho vyplývá.
- Administrátor serveru by rozhodně měl vědět, co který proces dělá, zda ho může odstřihnout v momentě potřeby a co se stane, když ho sestřelí (kill -9)
- Každý spuštěný proces zvyšuje pravděpodobnost toho, že něco selže a třeba v Ubuntu je opravdu spuštěna nepřehledná hromada procesů, které jsem jinde neviděl, například asi 10 procesů nějaké kernelové cache, která není pořádně zdokumentovaná a tak dále
- Každý administrátor, který se někdy staral o servery ví, že v okamžicích, kdy něco je špatně a potřebujete udělat diagnostiku, musíte mít před sebou přehledný rozpis procesů s tím, co dělají, čím více procesů, tím menší přehled, tím komplikovanější analýza situace
- Kromě toho,když útočník spustí nějaký svůj program a vy máte 10 procesů spuštěných, okamžitě to uvidíte, pokud to spustí v Ubuntu, budu si myslet, že Canonical akorát přidal zase nějaké své "vylepšení"
- no a další věci tohoto typu...
To je nejspis na delsi a filosofickou, ale otazka je, zda ta spravna mira je "pocet procesu" a ne treba "mnozstvi veci, co to dela". Casto muze byt rozdeleni jedne cinnosti do vic procesu lepsi architektura. (Tim nerikam, ze modularizovat je _vzdy_ lepsi ani ze procesy jsou _vzdy_ vhodny zpusob modularizace).
Na mém starém počítači s AMD procesorem a externí ATI grafikou je 6.0 výrazně svižnější což velmi potěšilo.
Firefox 47.0.1 funguje teď normálně. Myslím, že skoro stejně jako když jsem na stejném HW testoval Slackware. Jen se mi nepodařilo docílit stejného vyhlazení fontů v něm jako mám na Linuxu.
Pro případné zájemce o instalaci OpenBSD s grafikou ATI Radeon. Pokud se vám po instalace a následném restartu stane, že monitor zhasne a chová se divně, nemáte nahraný firmware radeonu. Je třeba se buď přihlásit přes ssh nebo při startu vypnout načítáni firmwaru radeonu. Pak nahrát firmware a vše běží jak má.
Obvykle se upgrade firmware spustí automaticky při prvním startu po instalaci. Je však pochopitelně potřeba, aby dané zařízení bylo připojeno k Internetu. Pokud tato aktivita z nějakého důvodu selže, pak je možné spustit aktualizaci ručně pomocí:
# fw_update -v
Pokud je však zařízení vybaveno pouze síťovou bezdrátovou kartou, která rovněž vyžaduje update... ;-)
Seznam dostupného firmware pro verzi 6.0 je na: http://firmware.openbsd.org/firmware/6.0/
Mohli bychom si upresnit to s tim "usermount"? Podle CVS (deraadt@cvs.openbsd.org, 2016/07/14 09:39:40) slo o to, ze volani umoznujici (za urcitych okolnosti) pripojeni filesystemu, mohlo byt pouzito jakymkoli programem, aniz by byl spusten pod rootem. Jasne, byly pozorovany i nejake pady, ktere se s tim davaly do souvislosti a Theuv nazor byl, ze je za tim spousta kodu, ktery se zbytecne vystavuje userlandu.
Jistě. Bylo třeba nastavit pro sysctl veličinu kern.usermount = 1 a pak do fstabu zapsat, které disky může uživatel připojovat. Bylo zároveň třeba mít nastaveno u toho přípojného bodu volby nodev, noexec a kromě toho musel dotyčný ten přípojný bod vlastnit. Potom mohl daný uživatel normálně připojit např. CD, nebo USB, prostě tím, že napsal: "mount /ten/muj/pripojny_bod" a bylo připojeno.
Doufám, že to je to, na co jste se ptal. :-D
OpenBSD ma pro me dva zasadni nedostatky:
1) Softraid discipliny nelze sdruzovat, coz znamena, ze: a) budto mohu pouzit SW RAID (napr. zrcadlo), b) nebo mohu disk zasifrovat. Nikoliv vsak v kombinaci, tj. vytvorit zasifrovany oddil pres dva SW zrcadlene disky.
2) Pouzivat webovy prohlizec je budto utrpeni, nebo jeste vetsi utrpeni. Kod typickych webovych prohlizecu (FF, Chrome atd.) je kopa hnoje. Obludne frameworks v jazyce JavaScript jsou dalsi hrebik do rakve pouzitelnosti. Evidentne neni v silach vyvojaru OpenBSD tohle vsechno eliminovat v rozumne dobe. Kloubouk dolu i za to, co udelali doposud!
Pritom myslenka a napr. instalacni proces je relativne jednoduchy, sice neni graficky, ale tech par prikazu by zvladl temer kazdy.
Serverove pouziti tedy limitovane budto na HW RAID se zasifrovanymi oddily, nebo na SW RAID, ale bez sifrovani. Desktop pouze pro fajnsmekry :-) tam ale asi OpenBSD ani necili...