Typicka ukazka toho, proc se Linux, potazmo open source, siri dost pomalu mezi beznymi smrtelniky. Forky, nazvy, boje, tristeni sil, ... misto tahnuti za jeden provaz.
Ve firmě (proprietární řešení) se jeden provaz dělá snadno - podřízení to dostanou befelem. Mezi nezávislými vývojáři ale takový postup není k dispozici...
A právě proto, že není tak to dopadá jak to dopadá. Jeden projekt se rozdělí na padesát dalších a ani jeden není použitelnej. Tohle se naštěstí u komerčního SW nestává a tak je tam klid.
Stává se něco obdobného, jedna firma koupí druhou a produkt té první usmrtí. Nebo projekt ukončí pokud není ziskový dle představ.
To ale není vůbec podobný. Když se to rozdělí na padesát dalších, tak se všechno tříští.Když to zabijou, tak to prostě zanikne. Nic se nerozdělí, všichni odejdou jinam.
V čem je rozdíl? Když Oracle koupil Sun, tak měli vývojáři 2 možnosti. Buď přestat vyvíjet protože pro Oracle nechtěli dělat, nebo to jak píšeš roztříštit a zabít to stejně. Kdyby nebylo takzvaného roztříštění, tak by neexistoval jak LibreOffice, tak OpenOffice.org. Ani OpenOffice není naspán na zelené louce ;).
Lidi dělají forky proto, že se jim něco nelíbí. Buď můžou dělat veci jinak, nebo vůbec. Nebýt těchto lidí, tak do dnes všichni platíme za SW který nesnášíme, ale nemáme jinou možnost.
Firmy se kupují aby se zničila konkurence. Kam jít, když fa XY zabila SW fy AB který mám rád a SW fy XY nesnáším? Nebýt forků, neexistovala by alternativa.
Svět není černý nebo bílý ;)
"Svět není černý nebo bílý ;)" -- Proboha neprovokuj!!! Nebo se přihasí Novej a začne ty svý elaboráty o dokonalosti a autoregulaci světa! A to snad nechcem, ne?
Očividně ti nově příchozí vývojáři nechtěli dělat na původním projektu, takže ten by nové síly stejně nezískal. Možná to zvenku vypadá jako tříštění, ale nemáš jak posílit původní projekt, když ti noví nechtějí. Prostě vznikne projekt další, s dalšími vývojáři. Soukromá firma by taky neměla na nové vývojáře na proprietární projekt a tak by nevznikl projekt další, výsledek u původního projektu je ale stejný.
jeste jednou jak pro male Kokose...
- mame 1 projekt na kterem pracuje 10 vyvojaru
- mame 100 vyvojaru, rado by na projektu pracovalo, ale nesouhlasi se stavajicim cilem
- 100 vyvojaru rozdelime na 10 skupin podle jejich 10 cilu
- z 1 projektu kazda z 10 skupin udela 1 fork
- na 11 projektech pracuje 110 vyvojaru, vsichni smeruji k cilu ktery je uspokojuje a delaji to pro radost
- kazda skupina/projekt muze cerpat z ostatniich 10 projektu, ktere by jinak nevznikly
pises naproste kecy cloveka co nevi o cem mluvi... kdyz se opensource zforkuje ve vice projektu tak na tom ve vysledku pracuje vice lidi, vzniknou ruzne pohledy z kterych ruzne vlasnosti, nasledne se mezi projekty sdili vse co kazdy prinesl sveho zajimaveho/dobreho/kvalitniho, jde logicky o princip ktery z principu dokaze prinest mnohem vic nez uzavrene reseni ktere smudli par lidi co jim dohlizi nejakou nouma co tomu taky nerozumi...
Jediny stesti, ze se nenasel nejakej takovejhle vocasoidni jouda kterej by rekl: nebudeme tristit sily a vsichni budou pouzivat jedine vim a KDE. Vzdyt proc delat gnome, unity, skorici... Prece jedno prostredi musi byt lepsi kdyz na nem budou delat vsichni. Proc vymejslet jiny editory kdyz bude nejlepsi spojit vsechny vyvojare sveta na jedinem.
Na druhej strane, toto nie sú forky jedného projektu, ale úplne odlišné projekty. Ak by vzniklo KDE.org, Libre(K)DE a podobné forky, tak by naozaj o trieštenie síl išlo...
Dokud nebyly OpenOffice.org převzaty Oraclem, tak projekt fungoval docela dobře. Nic proti korporátně vyvíjenému software, ale zrovna tady to totálně zazdila firma. Zbytek už je snaha posbírat z popela, co se dá.
Ne, tady to zazdila ta banda co od OO odešla jenom proto, že to koupil Oracle. Kdyby drželi hubu a dál dělali to, co měli, tak to mohlo být fajn.
Bol som na prednaske zamestnancov Sun kratko po prevzati Oraclom. Sice sa drzali pravidla keep and smiling ale ked vo fore padla otazka na buducnost usmev na maly moment nahradil strasne trpky usmev.
Sun asi nedělal moc věcí nějak skvěle. Některý software byl později posunut do 21. století jinými entitami. Oracle ale i to, co v Sunu bylo dobré - totiž inženýry dost naprdnul svojí (ne)kulturou a zaměřením na právníky, spíše než na vývoj, natož Open Source.
https://m.youtube.com/watch?v=-zRN7XLCRhc
Nadruhou stranu lze jim to vyčítat? Když přes právníky můžou přes patentové žaloby získat desítky miliard dolarů relativně snadno a bez velkých nákladů?
Jistěže lze... jsou i jiné hodnoty než jen peníze, a to právě chápali ti, co zavčasu odešli..
koukam ze nepremyslet a mit blbe kecy je tva image, to je presne totiz ten (dalsi z mnoha) rozdil mezi closed a open source, kdy opensource vyvojari delaji to co je bavi, nikoliv drzet hubu a krok...
Bavi = serou na dulezite veci (maintenance, komunita, ...). Obcas jsou potreba i veci, ktere nebavi. Ma-li to k necemu vypadat ...
ses si vedom na co sem reagoval?
http://www.root.cz/clanky/openoffice-je-na-odchodu-dostane-libreoffice-jeho-pozehnani/nazory/#o888177
jinak dulezite veci na projektu kterej bavi != dulezite veci na projektu kterrry nebavi
Po pravde ne, neb na mobilu jsou vlakna zobrazeny uplne, ale uplne na ... Resp. nejsou videt :(
To neni jen na mobilu, ten chovanec ustavu choromyslnych co tu semo tamo jednu chybu opravi a 100 dalsich nadela je nejen retardovanej, ale i slepej.
Moc dobře ten projekt nefungoval. Sun odmítal přijímat patche od ostatních apod. Na to, kolik tomu věnovali zdrojů, byly výsledky nic moc. Koupě Oraclem byla jen poslední kapka, ne zničení do té doby skvělě fungujícího projektu. Troufám si tvrdit, že pod TDF udělal LibreOffice větší pokrok než OpenOffice.org za 10 let před tím pod Sunem. A to přitom za projektem nestojí žádná velká korporace, která by do toho lila miliony dolarů.
Presne tak, odmitani patchu vedlo k go-oo, takze to tristeni a pro uzivatele i zmateni bylo uz driv.
S tím se dá jedině souhlasit. Nějaký zastřešující koordinační orgán na všechny projekty schází. Linus řídí jádro a víc by určitě nezvládnul.
Až na to, že se LibreOffice forknul až jako reakce na to, jak Oracle mršit OpenOffice. Takže vina je jednoznačně na straně korporací...
Pokud by název OO šel použít bez nějakých byť teoretických zádrhelů do budoucna, tak by podle mě bylo ideální oba programy sjednotit a postupně Libre přejmenovat zpět na OO. OO prostě zní líp, ne jak něco z kubánské revoluce. Kdo ještě Libre nezaznamenal tak by už ani nemusel a většina těch co je na Libre přešla z OO, takže by je přechod názvu zpět tolik nemátl jako ty druhé.
Mít dva licenčně různé programy pod jedním názvem je docela opruz a právníci by se na tom vyřádili.
Pokud navrhujete přesvědčit stovky lidí z LO aby přelicencovali svou práci, tak to nevidím nadějně, byť by mě to dost potěšilo.
licencia na software a ochranna znamka na nazov su 2 rozne veci
povodny software OO by sa pochoval a pod tym nazvom by sa zacal dodavat software z LO
vsetko zalezi od toho o co vlastne ide Apache Foundation
a ako sa pise v clanku LO moze z OO brat co sa im zapaci. horsie by to bolo ak by chceli ukoncit LO a zlucit ho pod OO
Ano, jsou to dvě různé věci. Čemu přesně nerozumíte na větě, že OO a LO nemají kompatibilní licenci a LO to nemá reálně možnost změnit?
Míříte do situace, kdy lidé a firmy budou mít "přejmenovaný" LO v domění, že mají OO. Kdyby to bylo naopak, tak je to jedno, ale LO má prostě mnohem přísnější licenci a nedovolí vám dělat to, co OO ano. Už to vidím, jak se tiše místo OO nainstaluje LO a po pár letech začnou organizace typu GNU a FSF křížovou výpravu proti lidem a firmám, které si neuvědomily, že LO má licenci jinou.
A věta "LO moze z OO brat co sa im zapaci" svědčí o tom, že jste to vůbec nepochopil. Přejmenovat LO na OO je totiž opačný směr. Do LO si sice můžete vzít co chcete, ale z něj už ne.
Chápal bych tuhle snahu u lidí jako je pan Stallman (GPL do každé rodiny). Ale normální soudný člověk nic takového snad ani nenavrhne.
Má LO skutečně přísnější licenci než OO z pohledu uživatele? Případná změna názvu LO-OO určitě nebude utajovaná, takže každý rozumný vývojář si ten rozdíl snadno zjistí.
Důležité je, že milióny lidí hledajících "ty openofficy" si stáhnou aktuálně vyvíjený a udržovaný balík, ne polomrtvý projekt. Fakt je, že OpenOffice je skutečná značka; o LibreOffice se mezi lidem prakticky neví - a když ho už někdo má v počítači, tak mu stejně většinou říká "openoffice", takže v lidovém povědomí nelze čekat změnu.
Jednoznačně jsem pro převzetí co nejpodobnějšího jména k OpenOffice.
licencia samotnych softwarov v tomto pripade nehra absolutne ziadnu ulohu
pod OO moze majitel ochrannej znamky zacat vydavat co sa mu len zapaci a kazdy mu moze akurat tak fukat praskovy cukor do riti a to vcetne vsetkych pravnikov
LO absolutne nepotrebuje menit licenciu pod ktorou sa ponuka software ktory dnes nesie nazov OO :)
pri kazdej instalacii novej verzie sa predsa odsuhlasuju licencne podmienky
aj OO a aj ktorykokolvek iny software moze z jednej verzie na druhu uplne zmenit pouzivanu licenciu a ziadny uzivatel do toho nema co kecat. budprijme alebo odmietne
ziadny problem by nevznikol. pod OO by sa od urciteho momentu zacal ponukat program ktory dnes nesie oznacenie LO a ak niekto chce pouzivat OO s jeho povodnou licenciou tak bude musiet pouzivat poslednu vydanu verziu OO s tou licenciou
ked uz ide o to, tak predsa OO uz raz(minimalne) bol prelicencovany ked presiel od APACHE
Ad: " ... podle mě bylo ideální oba programy sjednotit a postupně Libre přejmenovat zpět na OO."
Ten program se NIKDY nejmenoval OpenOffice, to je jen fantazie autora clanku. Oficialni jmeno vzdy bylo OpenOffice.org, protoze jmeno OpenOffice ma registrovano nekdo jiny (https://en.wikipedia.org/wiki/OpenOffice.org): "The project and software were informally referred to as OpenOffice since the Sun release, but since this term is a trademark held by Open Office Automatisering in Benelux since 1999, OpenOffice.org was its formal name."
To prejmenovani LibreOffice na OpenOffice snad neni mineno vazne, ze ne? Je to typicka ukazka manazerskeho mysleni, kde je na prvnim miste "marketing, promotion, PR" a vsechny ty dalsi odporne amerikanismy a az potom se hledi na nazory uzivatelu. Taky jsem si bezdecne vzpomnel na starou ceskou pohadku. Tenhle myslenkovy postup *vytvoreni open projektu *forknuti projektu *puvodni projekt zanika *forknuty projekt prebira jmeno puvodniho projektu ... to je presne ve stylu *slibuji *odvolavam slib *odvolavam co jsem odvolal, slibuji co jsem slibil
Citace z clanku: "Mezi čtenáři našeho serveru by se asi nenašel nikdo, kdo nezná LibreOffice. Zkuste se ale zeptat mezi známými, kteří Linux nebo svobodný software nijak neřeší."
Jsem docela presvedceny, ze "prostupnost znacky" LibreOffice je mnohem vetsi nez se autor v clanku obava. Ja napriklad znam LibreOffice uz asi tak 3 roky a pritom root jsem zacal navstevovat az tento rok a svuj prvni linux jsem si nainstaloval teprve pred mesicem a to jenom virtualne na seznameni, abych se pripravil na to, az WIN7, jakozto velice pravdepodobne muj posledni OS od Microsoftu, ktery hodlam jeste pouzivat, prestane byt vyhovujicim.
PS: Tvurcum projektu bych vzkazal, vykaslete se na "imidz a impersonaci" a nechte LibreOffice LibreOfficem, sic si nadelate do vlastniho hnizda.
Tak schvalne, skus na google hledat "free alternative to microsoft office"! Prvni odkaz co sem dostal zni:
"...2. OpenOffice. OpenOffice includes programs for word processing, presentations, spreadsheets and graphics, so can be used as an everyday Microsoft Office replacement. It can open and save Microsoft Office formats, and can be used for business, student and home use..."
90% BFU na dalsi odkazy ani neklikne! Treba muj otec: nedavno se mi stezoval ze MS-Office je drahej, a ten OpenOffice co je zdarma pry nestoji za nic, porad jsou s nim nake problemy, jestli bych mu s tim nepomohl. Rekl sem at to vyhodi a skusi LibreOffice. Na druhej den mi volal a rikal, ze sice ten LibreOffice vypada tak nejak "jinak" a musi si na to nejdriv zvyknout, presto mu vse funguje, a je spokojenej. Prej nikdy o zadnem "LibreOffice" neslysel a dekoval ze sem mu o nem rekl...
A neni to nahodou dobra lekce pro tveho otce, aby nepovazoval za zlato vsechno, co se trpyti? Treba uz priste diky teto zkusenosti bude postupovat moudreji. Tak ci onak, tebou popsany pripad prave pusobi jako varovani, ze tak jako to dela "90% BFU" (pouze cituji, netvrdim, ze procenta odpovidaji skutecnosti), tak by se to delat nemelo, protoze to vylozene skodi nejen jim, ale cele spolecnosti.
Pokud by tento trend stale pretrvaval, muze to treba v budoucnu vest k jeste horsi situaci nez je ted (napriklad bude vice spolecnosti delat veci stylem Apple ci Microsoft). Takovyto stav bych urcite podporovat nechtel. Ovsem akceptovani tohoto stavu nebo dokonce inspirovani se jim, povede jen ke zhorseni situace. Takove prejmenovani LibreOffice na OpenOffice by bylo neco presne ve stylu Apple, ktery hledi predevsim na propagaci znacky, propagaci znacky, propagaci znacky ... uz jsem zminil propagaci znacky?
Dovedu si i predstavit vzdalenejsi budoucnost, kde kazda vyznamnejsi firma bude mit specialni tym, ktery se nebude zabyvat nicim jinym, nez vymyslenim "super jmen pro jejich uzasne produkty", aby vubec meli sanci se prosadit na trhu, aby byli "co nejvyse v googlu" a "aby jim to lidi zrali na socialnich sitich". Neco ve stylu, s timhle nazvem A mame 94% sanci se prosadit u skupiny zakazniku M a 70% sanci u skupiny zakazniku N, zatimco s nazvem B mame 84% sanci se prosadit u skupiny M a 76% sanci u N. Kterou si vyberete, sefe?
A proš máš pocit, že to je vzdálenější budoucnost? :)
Az OO skonci Google a aj ostatne vyhladavace sa postaraju aby OO uz nebol vo vysledkoch vyhladavania na prvom mieste.
Urcite by som nepremenovaval LO na OO. Chce to cas.
Na OO jsem jel léta letoucí na woknech, a než ho v linuxu vyměnili za LO. A na název jsem si dosud nezvykl. Pokud BFU chce něco napsat, tak první otázka je dle věku, kde je ten texťák s těma 1) Svět v obrazech, 2) ptákama (hawranama)...a o LO nikdy neslyšeli.
Ty zřejmě žiješ v nějakém bludu, že dobré věci se prosadí samy. Ne, mezi BFU je velmi důležitá silná značka a to prostě LibreOffice i po těch letech proti OO není. BFU si nevybírá pečlivým zkoumáním vlastností a porovnáváním produktů, ale potřebuje silnou značku u které si bude myslet, že neudělá chybu. Proto se prodá tolik lowend Samsungů i když to jsou krámy, protože si BFU myslí, že Samsung je sázka na jistotu. Že za stejné peníze může mít 2x lepší věc neřeší, většina lidí nejde do rizika neznámého. Pokud takovou službu (silná značka) umí přinést projektu jméno OpenOffice, tak nevím, proč se ho zbavovat.
A myslis si take, ze ti BFU, ktere zminujes, ze kdyz vidi treba reklamu v televizi, tak si pravdepodobneji koupi propagovany produkt, nez jakykoliv jiny, nebo jsou spise z te reklamy otraveni? Znacka samozrejme nejakou vahu ma, ale docela pochybuji, ze "bezni lide" (aka BFU) se rozhoduji predevsim na zaklade znacky a vse ostani je ne prilis vyznamne. Samozrejme jsou i takovi lide, ale jsou i jini lide.
Co je ale dulezite? Podle me je dulezite davat dobry priklad, namisto bezmyslenkoviteho "skakani na spek". Ovsem cim vice lidi bude ochotne skakat na spek silne znacky bez dalsiho zvazovani relevantnich souvislosti, tim bude situace v budoucnu jen a jen horsi. Naopak, pokud se budou objevovat dobre priklady, ktere se prosadily bez "libiveho pozlatka", ovlivni to spolecnost lepsim smerem.
Polozil jste si nekdy otazku, jak bych si predstavoval spolecnost v budoucnosti? A jak by se mi takova spolecnost libila?
Ano, takových lidi jako Ty je spousta.....asi tak 1%....proto ma Linux na desktopu to 1% a nikdy se vejs nepodiva ;-)
Malé dítě se přitiskne nosánkem na sklo v muzeu...
"Hele mamí to je vooooon"
"A kdo?"
"No přece homo sapiens idealista!"
Mamííí, proč na nás ta opice za sklem tak blbě čumí? Buď zticha, Pepíčku, jsme teprve u pokladny...
ludia su sice z reklam otraveni ale nakoniec si aj tak kupuju tie produkty z reklamy. keby nie tak nikto nevraza take peniaze do reklam :)
BFu ma to, co mu nekdo nainstaluje, pokud mu ten nekdo nainstaluje LO, tak ma LO, a je mu to jedno. 90% BFUcek si slohne M$ opice a neresi to.
open office je este stale silnejsia znacka ako libre office
Pan Prezdivka alias SežraljsemŠalamounovolejno rozdává své rozumy.
"Jsem docela presvedceny, ze "prostupnost znacky" LibreOffice je mnohem vetsi nez se autor v clanku obava. Ja napriklad znam LibreOffice uz asi tak 3 roky..." -- Pokud je to tak, tak (ti) to může bejt v podstatě jedno, budeš to i ti ostatní používat bez ohledu na název. A projektu to pomůže získat lidi, kteří Libre neznaji.
Já sem taky přesvědčen, že prostupnost Linuxu je víc než 2 %. Vždyť jej používám již 10 let! A rvu ho každýmu na potkání.
Vážně nechápu, proč je kolem toho takový halo. Mě to příde jako dobrej nápad a jak říkám, těm co znaj obě značky to může bejt u pirdele.
Jsi si opravdu jisty, ze osobni vypady jsou vhodnym nebo dokonce nepostradatelnym doplnkem diskuse?
prislo by ti take zbytecne halo kdyby si vybudoval nejakou znacku tvrdou praci a pak prisla nejaka Lama a rikala zahodte/zabij to, zani tomu rikat tak jak se jmenovalo to smecko?
mnohem jednodusi, logictejsi, moralne cistejsi je aby se na hlavni+download strankach OpenOffice.org zobrazovalo oznameni "Zkoncili jsme a pomyslne zezlo opensource *Office predavame ofiilne LibreOffice, zde jsou jeho stranky a moznost stazeni", tedy preste to pozahnani ktere je zmineno v titulku...
Na LibreOffice jsem přešel už dávno a na nějaké přejmenovávání jsem alergický už z dob bývalého režimu, který jsem ještě v dětském věku okusil.
Takže nechť je jméno OpenOffice pomníkem toho, co se může stát, když nějaká uzavřená korporace sežere konkurenta. Stejně jako je jméno Nokia pomníkem určité éry a toho co se stane, když se do věci vloží další korporace jménem MIcro$oft.
BFU si vyrobí instalační medium Linuxu, které mu, mimo O. S: (aspoň plnohodnotná česká verze Ubuntu), nainstaluje Libre Office a prostě ho začne používat, protože pro skutečné BFU není důležitý název, ale zda to dělá to, co od toho očekává. Kdo je hloubavější, vznese dotaz na fórum a tam se vše potřebné rychle dozví. A přejmenování bych neřešil, je to něco podobného, jako když vyhynuli neandertáci, také nikoho nenapadne přejmenovávat Homo sapiens na Homo neandertalensis. Open office org. začly, pak začly živořit a teď končí. Takže upřímnou soustrast, čest jejich památce a světlo věčné ať jim svítí.
Pokud Apache OpenOffice zanikne, měla by Apache Foundation ochrannou známku a doménu převést na TDF a openoffice.org se prostě přesměruje na libreoffice.org. To je nejlepší řešení. OpenOffice má možná pořád silnější zvuk mezi uživateli, ale v open source to není jen o uživatelích, ale také (hlavně) o přispěvatelích a mezi nimi má LibreOffice mnohem lepší zvuk. U uživatelů se to vyřeší tím přesměrováním a dál to může pokračovat pod značkou LibreOffice, která není zatížená tou historií Sunu, Oraclu a posléze totálně rozvráceného projektu, který už roky neumí dostát svým slibům a přijmout realitu.
To se zda byt jako relativne dobre reseni, ale...
OpenOffice byl na konci sve existence jasna jednicka v kategorii alternativni kancelarske baliky. LibreOffice dneska uz v te pozici neni, ma znacnou konkurenci mezi dalsimi, prevazne freeware baliky. Nevim jestli je to chyba ve vyvoji LibreOffice, aktivity komunity uzivatelu kolem projektu, nebo upadek znacky, ale jestli to je tou znackou, tak bych OpenOffice radeji nehazel pres palubu...
Osobně si myslím, že LE není "v podstatě to samé, ale lepší" než OO, spíše právě naopak. Vycházím však z konceptu letitého používání OO od verze 1 a toho, že oproti MS Office nad verzi 2003 měl stále stejný systém menu. Na ribbony jsem si nikdy nezvykl. OO používám denně místo MS Office jak v práci tak doma, pokud není nezbytně nutné použít MS Office.
Díky za hezký článek.
Jestli vychází inspirace z článku z LWN zveřejněného o den dříve, bylo by slušností to přiznat :-).
https://lwn.net/Articles/699755/ What's next for Apache OpenOffice
Mozilla podobně jako Chrome přidává pro video funkci obraz v obraze (Picture in Picture, PiP), která umožní přehrávat video ve zvláštním okně…
Vývojáři Wine André Hentschel a Stefan Dösinger pracují na projektu Hangover, který má umožnit běh x86_64 případně x86 Windows programů na…
Jak informuje BBC a ZDnet, Rusko se plánuje před 1. dubnem pokusně odpojit od globálního internetu.. Experiment je součástí uplatnění zákona…
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.