Hlavní navigace

Pachi

21. 1. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jste vážně smolař. Tipuju, že jste na seznamu Brzy mrtvých lidiček všech rasově nenávistných skupin. Proč? Toť snadné povědět. Myslím, že bude bohatě stačit, že jste podivně zelený mimozemšťan a máte provokativně podezřele sešitou hubu, což dokáže pokazit den.

Obzvlášť, když se vaše fáro alias UFO porouchá a vy havarujete. Nyní si musíte rychle obstarat součástky na opravu vašeho létajícího objektu a prchnout, než zahynete smrtí, a to zajisté strašnou…

pachi

Vaším úkolem ve hře Pachi el marciano (dále prostě jen Pachi) je v každém levelu sebrat všechny určené věci a dostat se k východu. Předměty mohou být různé klíče, kříže, démanty, věže, počítačové čipy, kalichy a tak podobně. Netuším jak, ale právě tyto věci potřebujete k opravě lodi. Poté, co získáte poslední kousek, objeví se někde ve hře exit. Vaší prioritou se tak stává objevit jej a sebrat. Po zdárném ukončení levelu se vám zobrazí čtyřmístné heslo do úrovně další. Toto heslo napíšete do kolonky Code v hlavním menu. Nevýhodou je, že se musí pokaždé aktivovat, jinak se stává neplatným. Postupně se dostanete do rozmanitých prostředí. Začínáte na romantickém hřbitově, pokračujete temnými jeskyněmi, starým, leč nikoli opuštěným hradem, až dospějete ke skryté laboratoři. Nebudu prozrazovat vše, ať nezničím jemnost a křehkost půvabu překvapení.

pachi

Jak ke grafice, tak ani k hudbě nemohu vznést ani krapet výhrad. Pachi je založen na lehkosti a prostém stylu – tím ani náhodou neříkám špatném. Samozřejmě, hráče zhýčkané efektivními moderními detaily asi neuspokojí, ale je to opravdu to nejpodstatnější? Hráčsky mě Pachi zasytil daleko více než některé moderní hardwarově náročné „bomby“. Soud je na každém z vás.

Na výběr máte ze tří obtížností – easy, normal a nezbytný hard. Zajímavým grifem je, že předmět, který by bylo v daném okamžiku nejvýhodnější sebrat, se oproti ostatním leskne. Tak můžete vybrat optimální trasu a ušetřit čas. Tento trik samozřejmě zákeřně vynechali v posledním levelu. Tvůrci nás zjevně chtěli potrápit. V levém dolním rohu obrazovky najdeme v průběhu hry pár základních informací. Jsou jimi:

pachi

Score
uvádí výši vašeho konta, a tedy i naději na umístění v highscore
Lives
stav vašich životů. Na začátku máte deset, ale přijít o ně je vskutku snadné.
Stage
aktuální level
Items
poskytuje vám informaci, kolik předmětů z kolika jste již sebrali
Time
varuje před časem zbývajícím do konce kola

Ovládaní je vcelku jednoduché. Autoři nám připravili hned několik možností. Pro přehlednost uvádím:

[šipka doleva]; [O]; [4] – pohyb doleva
[šipka doprava]; [P]; [6] – pohyb doprava
[šipka dolů]; [A]; [2] – pohyb dolů
[šipka nahoru]; [Q]; [8] – pohyb nahoru
[H]; [F1] – pauza hry – po opětovném zmáčknutí můžete pokračovat
[mezerník] – skok

pachi

Pravděpodobně proto, aby se hra nestala fádní, do ní tvůrci zapojili také pár překážek a nepřátel. Moderní generaci hráčů ale nemohou zastavit v úspěšném dokončení mise. Oponenti se pohybují buď po vodorovné, nebo svislé linii. Žádný jiný nebo nedej bože složitější pohyb po nich nechtějte. Stvůr je více druhů, mění se však pouze jejich vzhled v závislosti na prostředí levelu, nikoli jejich vlastnosti. Jsou jimi například: létající oči, netopýři, kutálející se hlavy, meče, sekyry, zčásti neviditelní mužíci, zkumavky, smrtky, lebky, rotující krumpáče, krysy, naštvané žárovky a spousty dalších. V tomto ohledu jsem ochoten přiznat autorům tvůrčí fantazii. Pozor si dávejte i na ostny, jež vaše křehké zelené Esmeraldí tělo nemile polechtají, a neopomíjejte sledovat svou časomíru.

pachi

Pachi je zábavná 2D akční plošinovka s příjemnou kreslenou grafikou a dynamickou hudbou, kterou bych byl ochoten si koupit i jako soundtrack (ačkoli spíše vypálit obsah adresáře music;)). Hra je sice určena spíše pro mladší pařanstvo, ale neřekl bych, že výhradně pro ně. Svým pojetím je totiž Pachi vhodný rovněž pro starší. Doporučil bych jej na rychlé odreagování a zlepšení nálady. Krom příběhu najdeme ve hře Pachi také jednoduchý komix, který je milým, dobře vymyšleným a zábavným zpestřením.

comupterworld - webcast prosinec

pachi

Nainstalovat Pachiho je opravdu snadné, na stránkách projektu najděte sekci Download. Nás zajímají jen dvě položky – .tgz archiv(ten jsem použil já), kde naleznete již předkompilovanou linuxovou binárku, a pro kompilace chtivé jsou zde i zdrojové kódy. Mimoto naleznete ještě binárky pro Beos, QNX a Windows.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku