Hlavní navigace

Palm OS a Linux: základní komunikace s pilot-link

Petr Krčmář

Možná už některé PDA s operačním systémem Palm OS používáte a chtěli byste vědět, jak si stojí v Linuxu. Nebo možná přemýšlíte, k čemu by se mohlo takové PDA hodit, jestli bude v Linuxu vůbec fungovat a co bude umět. Nový seriál vám možná pomůže v rozhodování.

Jen pro úplnost začneme tím, co je to vlastně PDA. Zkratka PDA znamená Personal Digital Assistant. Jedná se o kapesní počítač, který je obvykle ovládán pomocí dotykové obrazovky a několika málo tlačítek. Umí rozeznávat psaný text a vůbec jsou to takové šikovné mašinky.

Pokud s PDA nemáte zkušenosti a přemýšlíte nad tím, co mají společného s elektronickými diáři, které byly populární počátkem 90. let, pak je odpověď velmi prostá: nic.

PDA je, na rozdíl od omezených diářů, počítač se vším všudy, má vlastní operační systém, umožňuje instalovat nové aplikace, nahrávat data a podobně. Kromě PDA existují také MDA, což jsou kapesní počítače s integrovaným GSM modulem, a umožňují tak z počítače nejen telefonovat, ale také využít všech výhod mobilního připojení k Internetu. Princip PDA a MDA je však z hlediska operačního systému a ovládání naprosto stejný.

V našem seriálu se budeme zabývat kapesními počítači s operačním systémem Palm OS. Běžně se také používá systém Pocket PC, který se dříve jmenoval Win CE a je pochopitelně z dílen firmy Microsoft.

Logo Palm

Palm OS je velmi příjemý operační systém, který je psán speciálně na míru kapesním počítačům s malým displejem a bez klávesnice. Existují pro něj podle některých odhadů až desítky tisíc různých aplikací, z nichž je velké množství freeware a nezanedbatelná skupina je vydávána pod GNU GPL nebo jinou open-source licencí.

Jednou z největších studnic software pro Palm OS je server freewarepalm.com a u nás najdete mnoho informací například na portále palmserver.cz.

Teď konečně k tomu, jak si rozumí s Palmy náš oblíbený Linux. Inu, docela dobře. Díky tomu, že jsou počítače s Palm OS na trhu už poměrně dlouhou dobu, je jejich podpora ze strany software obecně velmi dobrá.

V Linuxu tvoří komunikační základ balíček pilot-link, který zcela jistě najdete ve své distribuci. Jeho domovská stránka je na www.pilot-link.org. Kromě samotného balíčku na tomto webu najdete také novinky, informace, diskuse a podobně.

Součástí balíčku pilot-link je celá hromádka aplikací. Jedná se o programy, které jsou ovládány z příkazové řádky. Jejich použití ale není nijak složité. Popis jejich funkce najdete v man pilot-link. My si popíšeme to nejdůležitější.

Nejdůležitější utilitkou balíčku je pilot-xfer, takže si ji popíšeme podrobněji. Umí do Palma instalovat nové aplikace, mazat je, nahrávat i stahovat data, zálohovat a vůbec zvládá základní práci s obsahem Palmu.

Před jeho použitím ještě doporučuji udělat dvě změny v systému. Jednak pilot-link standardně pracuje se zařízením /dev/pilot, takže pokud mu nechcete pořád nutit parametrem zařízení, kde máte Palma připojeného, udělejte si symbolický link

ln -s /dev/ttyS0 /dev/pilot 

nebo prostě podle toho, kde máte kolébku připojenou.

Druhou úpravou je nastavení rychlosti komunikace po sériovém portu v případě, že máte kolébku připojenou přes něj. K tomu slouží systémová proměnná PILOTRATE, kterou musíte vyexportovat

export PILOTRATE=115200 

Pak vám bude počítač krmit Palm plnou rychlostí a nebudete zbytečně při větších objemech čekat. Aby se nastavení zachovalo, doporučuji jej zapsat do .bashrc nebo jiného skriptu, který se automaticky spouští.

Po těchto úpravách už můžete vesele a bez problémů pracovat. Zasuňte PDA do kolébky a zkuste pustit příkaz:

pilot-xfer -i nejakyprogram.prc 

Objeví se hláška:

Listening to port: /dev/pilot

Please press the HotSync button now... 

Čili jste vyzýváni, abyste stiskli tlačítko HotSync na kolébce. Palm se probere, popovídá si s aplikací a soubor se přenese. Můžete samozřejmě používat klasické unixové nahrazovací znaky, takže můžete psát

pilot-xfer -i programy/* 

a podobně. Pak se automaticky přesunou všechny vybrané aplikace. O průběhu jste informováni jak na PC, tak i na displeji Palma.

Další důležitou a často používanou funkcí je záloha obsahu celé paměti. V případě, že vám na cestách kleknou baterky, máte bezpečně vše zálohováno v PC.

pilot-xfer -b zalohapalmu 

V tomto případě bude vytvořen (pokud neexistuje) adresář zalohapalmu a do něj bude (opět po stisku HotSync) uloženo vše, co máte aktuálně v paměti.

Obnovení zálohy je pak opět otázkou chvíle:

pilot-xfer -r zalohapalmu 

Pro přenos jednotlivého souboru z Palmu použijte parametr  -f

pilot-xfer -f soubor.pdb 

Soubor.pdb bude uložen do aktuálního adresáře.

A ještě poslední parametr pilot-xfer, který umí synchronizovat obsah Palmu se zvoleným adresářem

pilot-xfer -s zalohapalmu 

Začne kopírovat data z Palmu, ale jen ta, která se změnila proti zvolenému adresáři (čili poprvé všechno). Pokud něco z Palmu smažete, automaticky se to smaže i z adresáře. Tak, že na závěr synchronizace získáte opět přesný obsah Palmu.

Toto jsou hlavní funkce, které budete na začátku při práci s Palmem v Linuxu potřebovat. Balík pilot-link je samozřejmě velmi rozsáhlý a jeho aplikace umí pracovat s jednotlivými databázemi v Palmu.

Příště si povíme o synchronizaci Palmu s grafickými aplikacemi v Linuxu.

Našli jste v článku chybu?
14. 10. 2005 14:50

Mohu vás ujistit, že všechny tyto souvislosti znám a byla by ostuda, kdyby tomu bylo jinak. Souhlasím s vámi v tom, že GNU GPL vznikla jako součást hnutí za svobodný software, společně s Free Software Foundation a s projektem GNU.

Z pohledu open source je ale GNU GPL jen jednou z licencí z větší skupiny podobných (do jisté míry) licencí, které certifikuje OSI. Proto jsem tu větu takto formuloval.

Váš pohled je samozřejmě také správný, protože vidíte na jedné straně OSI se svými licencemi a…

18. 10. 2005 20:14
JeromeHeretic (neregistrovaný)
Ja nevim, ale kdyz si vezmu pomer cena/vykon, tak se mi zdaji Tungsteny dobre. Navic je v nich ARM, takze za jak dlouho na ne bude funkcni linux jeste jen otazkou casu. BTW: Moc tedy ceny nesleduju, ale mam pocit, ze za jednoho ipaqa bych si koupil ty tungsteny dva, to mi prijde jako docela citelny rozdil.