Add nárůst kapacity HDD) Dobré tak pro domácí uživatele. V produkčním prostředí a tedy světě diskových polí toto navyšování nemá moc místo. Jestli se někdo ptá proč tak již dnes takový výpadek 12TB disku a jeho následná výměna v poli znamená X hodinový rebuild pole a po tu dobu samozřejmě snížený výkon. A dokážete si představit jak se tyto časy natáhnou s většími kapacitami HDD. Jen takový vedlejší efekt honby za kapacitou.
Add autor článku) Nejsem rýpal, ale chtělo by to trochu více finální korektury. Těch překlepů je v článku dost. Přeci jenom - jste IT odborný web - ne lifestylový magazín Opravdu myšleno v dobrém.
Dle mého si už nemůžou dovolit delší čas. Za dva roky musí být aspoň jasné, co Intel "zanedlouho" uvede. Už třeba kvůli obměnám v HPC / server segmentech. Už teď mají velký skluz v tom, co mají na trhu a jediné, co je drží nad vodou, je pouze to, že TSMC nemůže pro AMD vyrábět 10x víc CPU. Kdyby mohla, je Intel v ...
V ideálním světě by teď x86 postupně zaniklo a všichni by víceméně dobrovolně (nebo spíš ve vleku událostí) přešli na ARM64 (nebo něco podobného, RISC-V?). Koncovému uživateli to může být šumafuk, naopak ocení tichost a výdrž baterie (MacBooky s M1 jsou první vlaštovkou). Uvidíme, do čeho všeho Microsoft nacpe Windows 10X, snad to půjde i do strojů s ARMem (za nějakou normální cenu, ne předražený Surface Pro X).
Moc nevěřím tomu, že se na desktopy v blízké době dostane RISC-V, i když je to určitě zajímavý počin a budu tu architekturu dál sledovat. AArch64 je ale současnost - moderní instrukční sada s 32 GP + 32 SIMD registry. Apple M1 může dekódovat a vykonat až 8 instrukcí za jeden cyklus. Je to neuvěřitelné s porovnáním s X86. To ani nemluvím o rychlosti atomických operací, atd... Já fakt už moc nevěřím tomu, že se tady něco dá s X86 dělat - jo budeme mít větší uOP cache, lepší branch predictory, L1 cache, zvýší se počet jader, další rozšíření jako AVX-512, atd... ale ta architektura prostě neumožňuje větší inovace, jaké udělal třeba Apple u M1.
Fakt je ARM tak lepší architektura než x86/amd64/SSE1234/avx/avx2/AVX512? Nemá Apple prostě jen a pouze k dispozici lepší výrobní proces? Ono kdyby se Tiger Lake mohl vyrábět 16jádrově na 5nm EUV TSMC procesu, tak bychom se bavili o něčem jiném.
Apple neukázal, kam je možné zajít s lepší architekturou. Apple jen ukázal, kam je možné zajít s lepším výrobním procesem. Apple je zcela závislý na TSMC, bez nich může leda tak prodávat samolepky s nakousnutým jablkem. Zatímco Intel bude vesele dál vyrábět ve svých U.S. továrnách.
Lepší výrobní proces je určitě výhoda, ale rozhodně bych nepodceňoval samotnou architekturu.
AArch64 je moderní ISA - 2x víc registrů než X86, jednoduché dekódování instrukcí, atd... Kolik umí mainstream X86 CPU dekódovat instrukcí za cyklus? 4? M1 dokáže dvojnásobek. Dokonce ani AVX2 už nevypadá tak skvěle, když M1 může zpracovat až 8 instrukcí za 1 cyklus - takže kombinace 2 ASIMD registrů může klidně konkurovat jednomu YMM registru v případě X86. Atomické operace na M1 jsou taky výkonnější díky tomu, že AArch64 má "weaker" memory ordering než X86, takže pro každou atomickou operaci existuje instrukce, která má v sobě zakódovaný požadovaný ordering (X86 má jen lock prefix).
Nejsem nějaký fanboy Apple. Pokud mám ale objektivně posoudit jejich M1 CPU, tak se jim povedl, a opravdu to není jen rozdíl ve výrobní technologii...
Ano, to jednodušší dekódování má velký vliv, je to jeden ze dvou hlavních důvodů vysokého výkonu M1. AVX na současných CPU od Intelu dost snižuje frekvenci a nejnovější AVX-512 se pozitivně projeví jen v případě dvou 512-bitových FMA jednotek na jádro, což mají jen dražší Xeony. Výrobní proces v případě M1 vs. Tiger Lake nehraje tak velkou roli, když vezmeme v úvahu počet tranzistorů na jednotku plochy. Kvůli Brexitu mi objednaný Tiger Lake uvíznul někde na celnici v Severním Irsku, tak nemůžu posloužit přesnými čísly, ale podle recenzí je sice výkonem plus mínus srovnatelný s M1, ovšem řádově víc topí, což už nezní tak skvěle. Ale je to údajně nějaký 10nm++, tak snad bude lepší než to @#*$%£&€ 10nm--, co mám na stole.
Nie som fanusik intelu, ale je faktom, ze kazdy ich produkt ma podporu nielen na windowse, ale tiez na linuxe. Preto mi je naozaj zahadou, preco tak velka firma, ako nvidia, sa nechava takto zhovadit a nedokaze vydavat poriadne ovladace na linux. Kolko penazi by musela na linuxe zarabat, aby sa im to oplatilo? S tymto pristupom ja osobne hadzem nvidiu k firmam ako microsoft alebo google, ktore su svojimy praktikami zname po celom svete a robia z ludi debilov.
Nvidia má z Linuxu obrovské peníze. Prakticky celý GPU compute, kde má Nvidia téměř monopol a kde se točí miliardy dolarů, jede na Linuxu.
Problém je v tom, že Nvidia nemá prakticky konkurenci (v GPU pro desktopy/notebooky má dominanci, v GPU pro výpočty má monopol, tam je Cuda prakticky standard). Nemusí se snažit. Pro ně je uzavřený ovladač pohodlnější. Co na tom, že zákazníkům to způsobuje problémy? Ti si naše karty koupí tak jako tak.
Jakým zákazníkům? Zákaznici na serverech jsou spokojený, NV driver funguje dobře na těch pár distribucí a verzí Linuxu, co jsou tam podporovaný (i ostatními výrobci HW a SW). Zajímavost: všechny nové servery jsou na EPYCu, protože ten jeho I/O čiplet zajišťuje jednu root domain pro všechna připojená zařízení - všechna GPU maj přímý přístup na disk (nezdržuje je CPU).
Jakým? Hodně. Máme zákazníky, kteří mají desítky tisíc GPU od Nvidie a když se v jejich ovladači najde chyba, tak jim to často Nvidia zavírá jako WONTFIXy a my a zákazníci trávíme čas nejrůznějšími workaroundy, protože chybu v uzavřeném ovladači neopravíme.
Ty ovladače samozřejmě nejsou celkově špatné, ale to, že jsou uzavřené v kombinaci s "prozákaznickým" přístupem Nvidie, opravdu netěší nikoho.
Pamatuji, kdy Steve Jobs litoval, že nepřešli dříve na Intel-architekturu: ;-)
léta uběhla 2005:
Apple na platformě Intel možná už v lednu
https://www.zive.cz/bleskovky/apple-na-platforme-intel-mozna-uz-v-lednu/sc-4-a-127653/default.aspx
dalších pár roků 2014:
Intel má Apple čím dál radši - můžeme čekat x86 iPhony?
https://diit.cz/clanek/intel-apple-jsou-si-blizsi
...2021 ... :-)
18. 1. 2021, 21:11 editováno autorem komentáře
Jestli nekdo chce videt ladice architektur, tak je to jednoznacne AMD, co oni dokazou na obstaroznim vyrobnim procesu je dech berouci. Ted dostali vyrobni proces a jsou na vysluni, architektury meli vzdy kralovske.
Nepletu-li se, nemel nahodou Netburst maximum 16 instrukci za takt? Mel dlouhy pajpy, coz mu davalo extremni vykon, ale taky extremni zar, takze chlubit se pocty instrukci za takt je totalne mimo. Mit Intel nebo AMD na 5nm vyrobnim procesu, tak ta ukradena frcka Applu rozhodne nebude lepsi.