Hlavní navigace

PC ala Linux (2)

11. 5. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dnešním dílem vyvrcholí minisérie věnovaná výběru hardware pro potřeby domácího uživatele Linuxu. Zatímco minule jsme se věnovali spíše "střevním" součástkám počítače, dnes se dostaneme více na povrch k vstupně/výstupním periferiím.

Jednou z nejdražších položek při nákupu nového počítače je zpravidla monitor. Řada lidí se proto snaží na něm ušetřit. V dnešní době jsou zájemci v pokušení kupovat levné 17" monitory za 7–9 tis. Kč. Je sice pravdou, že 17" jsou pro rozlišení 1024×768 opravdu vhodnější než menší úhlopříčky, ale po zkušenostech s řadou levných 17" zázraků můžu konstatovat, že s omezeným rozpočtem bych raději zvolil kvalitní trinitronovou 15", než běžnou 17". Navíc nezapomeňte, že monitor často přežije počítač, který za dobu života monitoru projde třeba několika upgrady. Už proto byste se měli plácnout přes kapsu a koupit ten nejlepší monitor jaký si můžete dovolit, i za cenu ušetření na vlastním počítači. Navíc bych už nikdy nekoupil monitor u kterého bych před tím alespoň půl hodiny neseděl a z blízka detailně nezkoumal…

Co se týká výběru modemu, tak je obecně známou skutečností, že PCI modemy prostě pod Linuxem nefungují. Je to z toho důvodu, že jejich funkci do značné míry vykonává software, který obvykle funguje pouze pod Windows. Navíc externí modemy jsou obvykle stabilnější, rychlejší a „nesežerou“ při spojení polovinu strojového času procesoru. Funkční bývají i interní modemy ISA, nicméně prodejci je již nenabízejí. Modemy s rychlostí 56kbps, dosahují vyšších rychlostí pouze na dobrých linkách při spojení s poskytovatelem jehož přístupový bod je k digitální ústředně připojen přes ISDN. Pokud modem používáte ke spojení dvou počítačů na obyčejných telefonních linkách, tak vám stejné služby nabídne i starší 33.6kbps modem.

Síťovou kartu pro pracovní stanici není nutné nijak zvlášť vybírat. Většina běžných karet v Linuxu funguje dobře. Pokud chcete mít jistotu, doporučuji pro 10Mbps síť například rozšířenou 3Com 509B, kterou seženete v bazaru za tři stovky. Pokud máte 100Mbps, potom dobře fungují karty postavené na čipu Realtek 8139 nebo DEC. Náročnějším uživatelům bývají doporučovány karty Intel Etherexpress.

Klávesnice a myš je kapitolou sama pro sebe. Je dobré vybrat si dostatečně masivní klávesnici, aby při psaní neklouzala po stole. Až neskutečně nepříjemná dokáže být i krátká půlmetrová šňůra.

Klávesnice na všech mých počítačích jsou v provedeni PS/2 a nemají žádné přebytečné klávesy typu Windows, aj. Sehnat takovou klávesnici je celkem problém, nicméně řada dobrých písařů a hráčů počítačových her mi potvrdí, že zmíněné (byť nefunkční) klávesy při práci prostě překážejí. Taky v tom hraje roli určitá ješitnost (proč bych měl mít na klávesnici svého, jinak 100% Microsoft free počítače, nějaké logo Windows?) [O tom jak nepotřebné klávesy využít v linuxu jsme psali zde. Pozn. redakce]

Pokud si budu kupovat myš, tak si zvolím PS/2. USB sice funguje, ale jenom s nestabilními jádry a zatím to ještě není úplně Plug and Play. Třetí tlačítko na myši je zbytečnost a i když ho na své myši mám, tak jsem ho snad ještě nikdy nestisknul. O něco lépe hodnotím jiné funkce. Zkoušel jsem několik myší a více mi vyhovuje takové to skrolovací kolečko. Ovládá se lépe než provedení se dvěma skrolovacími tlačítky.
Dobré reference mám na myši Microsoft, ale opět z ješitnosti zvolím spíše jinou značku ;-).

Ačkoliv vám všichni budou chválit Sound Blaster Live!, tak zkuste zvážit jestli ji opravdu potřebujete. Je sice dobrá, ale taky drahá. Já sám zvukovou kartu používám výhradně na přehrávání souborů MP3. Výjimečně pak pro ozvučení nějakých her (hry které hraji často ani zvukový výstup nemají). Již více než pět let spokojeně používám zvukovou kartu Gravis Ultrasound. Jedná se tak trochu o hardwarový paradox, protože to je jediná mě známá zvuková karta, která je široce podporována v Linuxu a dalších alternativních platformách, zatímco neexistují použitelné ovladače pro Windows 9× ;-) Pokud nemáte nějaké zvláštní nároky na zvukovou kartu, můžete s klidným svědomím vybrat kteroukoliv kartu na trhu. Zvukové karty obvykle pod Linuxem fungují, přesto není na škodu mrknout se před koupí na nějaký ten blacklist, případně na stránky projektu ALSA. Pokud rádi posloucháte hudbu a jste v pokušení koupit si kvalitní a drahou zvukovou kartu, tak raději zvažte, zda není lépe koupit raději kartu průměrnou a připlatit si za lepší reproduktory, které se na výsledné kvalitě podílejí mnohem vyšší měrou.

CS24_early

Doporučené odkazy:

http:///www.pen­guin.cz/hardwa­re/
http:///www.alsa-project.org/
http://www.li­nux.cz/linuxdoc/HOW­TO/Hardware-HOWTO.html
http://www.li­nux.cz/linuxdoc/HOW­TO/Modem-HOWTO.html
http://www.li­nux.cz/linuxdoc/HOW­TO/Ethernet-HOWTO.html
http://www.lin­modems.org/
http://www.o2­.net/~gromitkc/win­modem.html

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku