Hlavní navigace

Pět divných distribucí aneb i tohle je Linux

28. 3. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Krása svobodného softwaru spočívá v tom, že každý může vzít kus nějakého projektu a přetvořit ho k obrazu svému. A tak tu máme stovky linuxových distribucí, z nichž některé jsou přinejmenším zvláštní. Na své si přijdou fanoušci popových hvězdiček, satanisté i linuxáci se sklony k masochismu.

Hannah Montana Linux

Pokud patříte mezi příznivce amerického seriálu Hannah Montana a především herečky Miley Cyrus (ještě před jejím zvlčením), neměli byste minout Hannah Montana Linux. Distribuce je založena na Kubuntu s grafickým prostředím KDE 4.2 a její největší předností je opravdu poctivé přebarvení do růžova. Samozřejmostí jsou vlastní ikonky, tapety, atp. Hannah Montana se dokonce probila až na bootovací obrazovku.

Stoprocentního zážitku ale dosáhnete, až pokud si zazpíváte oficiální písničku distribuce: „Tak jo, nabootuj! Před sebou máš rozhraní, ty nejžhavější styly a všemožné barvy. Být rootem je celkem sranda, jen na heslo bacha musíš dát, můžeš bejt celkem obyčejná holka, jo ale na netu – tam tě budou brát! Zapni Windows, vem to zvolna, potom nastartuj Linux a rozjeď show!“ No a pokud Miley Cyrus nemusíte, co takhle zkusit Biebian nebo Rebecca Black OS?

Ubuntu Satanic Edition

Pro metalisty a fanoušky dalších tvrdých hudebních stylů asi Hannah Montana nebude to pravé ořechové. Ubuntu Satanic Edition staví na již trochu starší a nepodporované verzi Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Pekelná edice je samozřejmě vybavena tmavým vzhledem a sadou pekelných ikonek. K dispozici je také rozsáhlá sada vlastních tapet, které by se tématicky daly shrnout do kategorií utrpení, plameny a krev.

Ubuntu Satanic Edition však není pouze pro zábavu. Docela záslužnou se jeví jeho propagace svobodné hudby. Na DVD totiž najdete i několik alb s kvalitní metalovou hudbou v MP3, která je dostupná právě pod některou z volných licencí, obvykle Creative Commons. K další hudbě se potom uživatelé mohou dostat přes internet prostřednicvím přehrávače Rhythmbox s pluginem služby Jamendo.

Red Star OS

Čínskou distribuci Red Flag Linux asi znáte, méně už se ovšem ví o tom, že vlastní distribuci má i komunistická Severní Korea. Projekt se nazývá Red Star OS a bizarní je už jen tím, že nemá webové stránky (maximálně tak nějaké v malém severokorejském intranetu). V dřívějších verzích Red Flag OS obsahoval prostředí KDE třetí generace stylizované do vzhledu Windows.

S nástupem nového korejského vůdce však došlo k zásadnímu překopání systému, který si posléze užil chvilku slávy v západních technologických médiích. Kim Čong-un totiž oblibuje produkty společnosti Apple, a tak Red Star OS 3.0 jako by z oka vypadl systému OS X. Našinec si s Red Star OS ale asi moc zábavy neužije. Zaprvé je velmi obtížně vůbec získat obrazy a za druhé je dostupný pouze v korejštině.

Ubuntu Christian Edition

Aby byl vesmír v rovnováze, svou vlastní odnož Ubuntu připravili kromě satanistů také křesťané. Christian Edition si však oproti Satanic Edition zakládá nejen na vzhledu, ale i na funkcích. Nabízí řadu nástrojů, které v běžném Ubuntu nenajdete: Xiphos pro studium Bible s pokročilými možnostmi záložkování apod., dva programy pro přípravu pestrých a moderních kázání (OpenLP a Quelea) a mnoho dalších.

Před svedením na scestí potom uživatele ochrání filtr Dansguardian, který podle výskytu slov blokuje pornografický, násilný či jinak závadný obsah. Ubuntu Christian Edition dokonce přináší vlastní klikátko, díky kterému lze filtr jednoduše konfigurovat. O tom, jak se tvůrci vypořádali s démony či příkazem kill, se webová prezentace nezmiňuje.

Suicide Linux

Suicide Linux ve skutečnosti není samostatná distribuce, ale malý balíček, který váš debianovský systém posune do jiné dimenze. Aplikujte pokud už vás obyčejný Linux nudí nebo máte sklony k masochismu. Suicide Linux funguje tak, že namísto jakéhokoliv nesprávně či neúplně zadaného příkazu provede příkaz  rm -rf /, který, jak známo, smaže celý disk. Zkrátka taková hra o přežití, případně roztomilá metoda, jak hardcore linuxáka donutit používat nenáviděné GUI.

ICTS23

Autor sebevražedného Linuxu zvažuje ještě určité modifikace, díky nimž by užívání systému mohlo být ještě zábavnější. Například že by se náhodně smazal jeden soubor pokaždé, když by uživatel udělal typografickou chybu. Tak trochu příbuzným projektem byl dnes už bohužel nevyvíjený Damn Vulnerable Linux. Jak název napovídá, tento linuxový systém byl záměrně děravý a sloužil pro výuku bezpečnosti.

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.