Hlavní navigace

Humor

Vtipy, srandičky, blbinky, příhody k smíchu i pláči.

Komiks: tisková oprava

V předešlém komiksu jsou početní chyby. Komiksáka jsme protáhli bahnem hanby, umyli mu hlavu, dali pšm a protřepali sud. Pak jsme ho sledovali do nejbližší hospody – více v naší reportáži.

16. 3. 2019 0:00
Doba čtení: do minuty

Dnes má svátek Rút

Rok utekl jako voda a je tu opět 14. března, kdy má svátek Rút. Jméno je to původně hebrejské a odvozené od slova reúth, které znamená „přátelství“. V roce 2016 bylo v Česku nositelek tohoto jména jen 104 a každoročně dostane toto krásné jméno…

14. 3. 2019 9:00

Komiks: jak jste velcí?

Každý z nás má nějaké ego, někdo větší, někdo menší. Na jednom konci gaussovy křivky se krčí šedivé myšky, na druhém se naparují řiditelé všehomíra. Jestli potřebujete upustit páru, máme pro vás pomoc.

9. 3. 2019 0:00
Doba čtení: do minuty

Komiks: levné věci

Nechci slevu zadarmo, jak říká klasik – běžnému zákazníkovi netřeba více dodávat. Na první pohled je to sice jiné, má to svoje mouchy a ne vždycky to funguje, ale zase to bylo levné! Tak jsem vzal tři.

2. 3. 2019 0:00

Komiks: informační společnost

Informace jsou krví v žilách naší civilizace. Bez nich není ani vedení, ani velení – ani business. Informace jsou peníze – a naopak. Dříve jsme se ptali komu zvoní hrana. Dnes komu kyne složka.

23. 2. 2019 0:00

Komiks: kytka

Když chlap přinese ženské kytku, v jejím mozku se spustí masivně-paralelní výpočet, který za 20ms vybere z více možností tu pravou. Chlapi, smiřme se s tím, že naše jednovláknové hierarchické myšlení nemá šanci.

16. 2. 2019 0:00

Emulátor Windows 95 2.0 v Electron

Felix Riesenberg vydal verzi 2.0 emulátoru Windows 95, který běží v javascriptovém frameworku Electron a o kterém jsme před půlrokem již psali. Nová verze přináší hry (Doom, Wolfenstein3D, A10 Tank Killer a Grand Prix Circuit), Netscape Navigator…

11. 2. 2019 18:59

Komiks: univerzální překladač

Každý jazyk má překladač – v počítačích compiler, mezi lidmi tlumočník (i když už i zde počítače přebraly část práce). Problém existence univerzálního překladače i dnes trápí mnoho matematiků-filozofů.

9. 2. 2019 0:00

Komiks: vzrušení

Když člověk ve svém životě nemá dost vzrušení, jako třeba když ho honí šavlozubý tygr, povodeň nebo berňák, nějaké si vždycky najde. Ale není to úplně to pravé ořechové – lepší je, když si vás vzrušení najde samo.

2. 2. 2019 0:00

Bootovatelné CD s hrou Had se vejde do tweetu

Alok Menghrajani vytvořil krátký kód, který vygeneruje ISO obraz. Ten je možné po vypálení na CD nabootovat na běžném počítači nebo jej spustit ve virtuálním prostředí. Výsledkem je hratelná jednoduchá hra Had. Detaily vysvětluje na své stránce…

Komiks: virtualita

Kdo chce mít doma virtuální realitu, musí mít patřičný hardware. Ta věc, co si nasadíte na oči a uši, je úplný zázrak techniky – samé dráty, čočky, mikrokontroléry, displeje… jo jo, je to drahé.

Komiks: rádio

Dnes všude naladíte stanic přehršel a můžete si vybírat co ucho ráčí. Dere vás ale u všech snad povinný „všechno-je-happy“ styl, kterým podávají zprávu i o masakru v kojeňáku? Máme pro vás tip!

Komiks: hudba

Hudba je spolu s tancem nejvyšší formou komunikace – rozumí jim každý i beze slov. Ale není každý Bobby McFerrin nebo Martha Grahamová. Každý by prostě neměl dělat takové věci. Ne. Opravdu ne.

Komiks: moderní umění

Kubismus, surrealismus, abstrakce… – malíři, stejně jako všichni umělci, vždy hledají další způsob vyjádření. Co kdyby Breton, Dalí nebo Picasso narazili na ajťáka? Nebo naopak?

Doba čtení: do minuty

Komiks: lhaní

Každý z nás někdy lže. Tu ze soucitu, tu kvůli zachování tváře, tu abychom nedostali přes držku. Problém je lhát uvěřitelně – bude-li ve vaší lži mezera jako mezi reklamou na software a EULA, máte krátké nohy.

Veselé Vánoce všem linuxákům dobré vůle

Rok utekl jako voda a máme tu zase Štědrý den. Stromeček, dárečky, kapr, kost a takové ty každoroční radosti. Abyste se u klávesnice nenudili a měli se čemu smát u slavnostní večeře, přidáváme špetku humoru.

24. 12. 2018 0:00

Komiks: vánoční

Pokoj všem lidem dobré vůle a ajťákům zvláště! Klidné prožití vánočních svátků bez výpadků serverů, problémů s ransomware, naštvaných uživatelů a zapomenutých hesel přeje celá redakce Root.cz.

Akvárium v terminálu

Pokud se budete chtít uklidnit pohledem na rybky, je tu pro vás ASCIIquarium, akvárium v terminálu. Je napsaný v Perlu a používá Term-Animation. Instalace na Fedoře je jednoduchá přes sudo dnf install asciiquarium. Instalace na jiných systémech…

Co byla v USA nejčastější otázka Google „Měl bych…?“

Společnost AT&T prozkoumala Google Trends za rok 2018 a zjistila, jaká otázka typu „Měl/měla bych…?“ (Should I…?) byla v USA do Google zadána nejčastěji a vytvořili mapu podle států. Ve Washingtonu se ptají: měl bych smazat Facebook?…

Komiks: dress code

Podle nosa poznáš kosa! Vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá. Šaty dělají člověka. Dress code znamená, že zaměstnavatel vám určí, co si máte do práce oblékat, aneb: Ukaž mi, co nosíš – a já ti řeknu, kde pracuješ a na jaké pozici.

Komiks: svoboda projevu

Za komunistů se říkal vtip, že svobodný Západ i komunistický Východ oba garantují svobodu projevu – ale že jen Západ garantuje i svobodu po projevu. Dnes kdo nahlásil nevhodný obsah, hodil kamenem.

Komiks: mikulášský

Svatý Martin přijel na blátivém koni a 6. prosince je za dveřmi. Kdo z vás zlobil a kdo byl hodný? Kdo vypíná monitor, když jde z práce a kdo ne? Máš silné heslo? Defragmentuješ? Zálohuješ? A básničku umíš?

Komiks: smrt číhá všude

Psychologie války je stejná, co člověk jest člověkem: Rozdělíme se na my a oni a už se to mele. Ale jak říká Sun-Tzu: Porazit protivníka ve všech bitvách není umění – nejvyšší metou je porazit ho bez boje.

Komiks: chlazení

Všichni se v serverovně starají v prvé řadě o hardware – aby ho neukradli, aby neshořel, aby se dobře chladil. Ale co obsluha? Navenek téměř nejsou vidět, ale pořád to jsou lidé… tedy, skoro všichni.

Komiks: tam a zpátky

Dějiny někdy peláší za horizont, někdy se motají v kruhu, jindy se točí ve spirále a někdy je to jak na houpačce – sotva někam dojdeme, hned mažeme tam, odkud jsme vyšli. Nebo bychom občas měli.

Windows 10 se deaktivují nebo snižují Pro verzi na Home

Po řadě opakovaných problémů s podzimní aktualizací Windows 10, kdy byly například uživatelům mazána data, má Microsoft s touto několikrát staženou a znovu distribuovanou verzí další problém. Tentokrát se uživatelům jejich legální Windows tváří…

Komiks: proč ještě nepoužíváme antigravitaci

Antigravitace a řízená gravitace je v každé druhé sci-fi. Kdyby se nám podařilo jedno z toho rozlousknout, nikdy bychom už neměli nouzi o energii – jaderná fúze by již nebyl problém. Zatím ale nezbývá než bádat.

Uživatelé nových Macbooků můžou konečně ukončit Vim

„Už osm let používám Vim, protože ho neumím ukončit,“ říká si asi nejeden uživatel Macbooku, který omylem tenhle šílený editor z unixového pekla spustil. Naštěstí je tu řešení, tedy alespoň pokud uživatel připlatil za nový Macbook s Touch Barem –…

Zařízení od Apple se zablokují při styku s heliem

Kuriózní problém řešil Erik Wooldridge, IT správce nemocnice Morris v Chicagu. Po instalaci nového přístroje pro magnetickou rezonanci přestaly lidem v budově fungovat iPhony a Apple Watch. Ostatní zařízení včetně noteboků, lékařských přístrojů a…

Komiks: kočičí videa

Videa s ňuňu kočičkami nám připadají směšná, protože hluboko v genech a kultuře stále ještě máme zapsán strach před šelmami, které nás od zrodu rodu homo lovily na savanách, v kopcích, i v horách. Bestie!