Talos II sice není zrovna levný, ale je cenově dostupný a pro toho, kdo chce otevřenou platformu bez IME a podobných krámů, je dneska patrně jedinou smysluplnou volbou. Teď by to ještě chtělo vyzkoušet, jestli s těmi osmi jádry a šestnácti vlákny je schopný přijatelně spustit VM s Woknama v emulaci CPU. Marná sláva, někdy se bez toho člověk neobejde. Nemluvím samozřejmě o hrách ale o příležitostném nevyhnutelném použití MS Wordu.
Porovnávej to s výší mzdy/kupní sílou případného zájemce. Pokud vydělává měsíčně 100+, tak je to pro něj cenově dostupné. Podobně jako plastový čínský notebook je cenově dostupný pro toho, kdo vydělává 15. A ten, kdo vydělává 15, asi bude bažit po jiných věcech, než je unixová workstation s architekturou POWER9.
To je uplne jedno ... ktera desktopova deska + CPU se prodava za 50k?
Jinak receno, zvanis vohovne.
Desktopovy CPU za 10k + deska za 10k + GPu za 30k ... bude mit nejmi o dva rady hrubyho vykonu vic. A az pocitim potrebu mit vic nez 256GB ram ... tak si koupim to, cemu se rika "pracovni stanice", a porad to bude per vykon o rad levnejsi.
O tom, kdo žvaní o howně nechť posoudí ostatní. Především je zřejmě nutné, pro jisté méně chápavé jedince, polopaticky zopakovat, že cílem Talosu není konkurovat cenou tomu nejlevnějšímu desktopu, jaký se dá sehnat. Cílem je otevřenost a bezpečnost a v tom momentálně neexistuje žádná seriózní alternativa. Takže srovnávání se stroji s procesory Intel nebo AMD je ve své podstatě předem nesmyslné, protože ten, komu na tom až tak moc nesejde, celkem nemá důvod se o Talos zajímat a ten, komu na tom sejde, si nebude kupovat Intel jenom proto, že je levnější.
A teď teda k těm cenám. Takže: za 2700$ US, Talos nabízí 8 jader, 32 vláken, DDR4, ECC. Nevím jak v Česku ale tady v Aus právě teď čtu: Xeon E5-2697V3, sice 12 jader, za to ale "jen" 24 vláken, za... 3899$. Talos S DESKOU je za 3128$ (přepočteno na AUD). Tohle je ovšem holý čip Xeon, BEZ desky a všeho ostatního. Nebo, o kus níž, je Xeon E5-2650V3, 10 jader, 20 vláken, 2.3/3 GHz, za 1999$. K tomu deska na E5 s přibližně odpovídajícími parametry je tak kolem 500$ (když šáhnu někam doprostřed), takže celkem za 2499$, což je o 600$ méně, než Talos, ovšem s mírně menším výkonem (pomalejší sběrnice, menší cache), za to ale binárně kompatibilní.
Zkrátka to vychází tak, že Talos sice nikdy nezvítězí v čirém srovnání cen, ale tvrzení o tom, že se dá sehnat něco srovnatelné o řád levněji, jsou absolutní žvásty. Když to Raptor zveřejnil, tak mě vlastně překvapilo, jak je ta cena konkurenceschopná. Tenhle stroj je *O NĚCO* dražší, než typický Intel, ale ne zas nijak závratně a pro ty, kteří nejsou ochotni ignorovat IME a podobné věci, je to rozhodně velmi zajímavá nabídka.
Tak ty pokusy byly ale je to poslední dobou dost mrtvé. http://b2b.gigabyte.com/Server-Motherboard/MP30-AR0-rev-11#ov
Nebo desky s amd arm opteron.
Oproti UltraSPARCU má tu výhodu, že je normálně k dispozici, vyrábí se, prodává se, má silnou komerční i softwarovou podporu atd. kdežto T1 je čistě teoretická alternativa. Pokud jde o RISC V, možná se pletu ale mám za to, že existující implememtace míří na SoC do mobilních zařízení, nejsou to plnohodnotné multicore čipy na desktop s podporou virtualizace, SMT, ECC a výkonem odpovídajícím těm nejvyšším produktům od Intelu a AMD.
No cenou rozhodne ne, tady mas cely SoC za 59$ https://www.sifive.com/products/hifive1/
Smyslem toho hardwaru přece není konkurovat výkonem, ale nabídnout řešení bez uzavřených blobů. Což může mít pro řadu uživatelů význam - např. tajné služby, organizace pracující na tajných vojenských výzkumech, apod. A troufnu si tvrdit, že nic jiného za ty peníze nedokážeš pořídit. A k tomu navíc to výkonově nebude žádné ořezávátko.
Pokud FSF potvrdí opravdu "čistotu", je to zajímavá nabídka.
AMD64 je pro nás všechny ostatní, kteří se zadními dvířky do svých systémů mohou žít.
Power9 je este dost novinka, tu je porovnanie Intel vs. Power8
http://www.anandtech.com/show/10435/assessing-ibms-power8-part-1/3
Nemozem hovorit za POWER9 ten som naozaj este nepouzival a je tazke porovnavat s Intelom co sa tyka nejakeho Integer Float RAW vykonu. Viem vam ale garantovat ze to ma radovo vyssiu priepustnost co sa tyka pamate, diskov a siete. Takze typicka aplikacia ktora zoberie nieco zo siete, skombinuje s informaciami s pamate, disku nieco spocita a vrati (takze web klasika) behala radovo rychlejsie na POWER 5 nez na vtedajsich Intel CPU ktore sme porovnavali. Mozno to bol pripad nasej aplikacie (Java + AIX) a celkom optimalizacii IBM OS pre danu platformu vratane Java runtime ale aj pri beznych operaciach ako je rozbalenie ZIPu. To akoby nic nerobilo, uz to iba zobrazovalo vysledky :-D. Sedim pri servri, zadam rozbal a potocim sa na stolicke ku kolegovi ako sa ma. Na Power architekture nestinhen odtrhnut oci od terminalu ktory je zrazu plny znakov a blika na mna port. ;-)
Pre mna je to bezkonkurencna platforma a velmi uvazujem o takomto desktope. Ale neberte to ako uplne objektivnu recenziu, vtedy som si POWER naozaj zamiloval.
jo , v dobre nastavenych testech od IBM to vzdy nakopalo cokoliv na intelu .. v realu polovicni vykon nez intel.
Mimo jine proto ze zadneho vyvojare nezajimaji optimalizace pro neco s tak minimalnim podilemn na trhu.
Plus pokud ma clovek prelozit SW pro power muze si byt jisty ze narozdil od cehokoliv jineho vcetne s390x bude mit problemy.
btw. realne, Powery jsou jen servisni IO procesory pro zSeries
Dokud bude chtit IBM pres 20K $ za xlC. tak to tak bude. Bohuzel dneska uz mladi nemaji moznost sahnout si na tyhle technologie, A my stari fousaci mame uz jine starosti. Dva Power5 servery mi lezi ve sklepe, kazdy ma 8U, zere to jak blazen ale za posledni tri roky jsem to nabootoval 2x.
S tim vykonem bych byl ale opatrnej, minimalne az do Power6 to bylo daleko vykonejsi nez Intel. Pak uz nevim. Prekladat neco pomoci gcc pro AIX nemusi byt uplne jednoduchy (z ruznych duvodu) ale taky to neni tragedie. Prekladat neco pro Linux na Power je v pohode.
V tomhle ohledu je mnohem horsi Itanium, 2x pomalejsi nez Xeon a pritom 2x drazsi.
problem je ze optimlizace primo na HW se dnes uz nezaplati... a rozsireni poweru mu do karet moc nejde
bonusove IBM prehodilo u Poweru 8 endianitu .. takze spousta novych problemu
Itanium byla slepa vetev od zacatku. Tu nejdulezitejsi vec aby to melo nejakou sanci intel nikduy nezvladl .. funkcni kompilator. Diky cemuz pri VLIW architekture prislo o nemale procento vykonu. A druhy bonus byla potreba monstroznich cache ( z pohledu doby vydani )
Cituji z FAQu:
The management firmware in question--the "Management Engine" (ME) on Intel and the "Platform Security Processor" (PSP) on AMD--is a somewhat poorly kept secret, but only a small percentage of users, executives, and organizations are aware of its existence, let alone the danger that the associated centralized control actually poses. Coreboot is unable to boot modern x86 without at least two blobs involved, one of which is mandatory per the hardware-enforced signature checks; while coreboot may be a step in the right direction, it is far from a fully auditable solution on x86. Unfortunately, this situation is permanent, given the current hardware available; it is one of the main reasons for our switch from x86 to OpenPOWER.
Myslíš, že ti Intel poskytne dokumentaci, aby sis ty jejich bloby mohl napsat sám? Kdyby jo, už by určitě dávno v corebootu byly.