Jsi si jistý, že mají e-ink čtečky PODSVÍCENÍ displeje? Dle mne je to nasvícení ...
Ani s tou výdrží to už není, co bývalo. Moje stará čtečka Hanlin dělala opravdu to, co má - probudila se pro otočení stránky a pak usnula. V rámci samovybíjení baterie vydržela věky. Ale pocketbook (a nejspíš i jiné modernější) jsou spíš tablet s androidem a jiným displejem. Čili sice usínají, ale ne po každém otočení stránky. Výdrž je oproti Hanlinu vcelku mizivá. Byť i tak dost velká, v porovnání s běžnými tablety.
Jasně, Hanlin měl problém se softwarem (česky sice uměl, ale diakritika pro něj byla mezera a dělil na ní slova) i displejem (nasvícení neměl, byl docela hrubý a žlutý). Ale jen kvůli tomu dělení slov jsem ho přestal používat ... I baterie byla shodná s nějakou Nokií, čili ji lze pořád sehnat.
Já mám tedy letitou Pocket Book touch 3 a vydrží jednotky měsíců na jedno nabití. Chtěl jsem se poohlédnout po modernější, ale jestli už nevydrží aspoň měsíc tak nic.
Pro mě je zásadní to osvícení, možnost sd karty bez jakéhokoliv připojení kamkoliv a podpora spousty formátů no a ta výdrž.
Nic jiného od čtečky nechci.
Ono i ta pdf na tom jdou celkem dobře číst , protože to jde prohnat přes nějaký konventor, který to pdf přeformátuje přesne na velikost a rozlišení dané čtečky. Samozřejmě to nesmí být sken...
Ano je to nadsvícené. Speciální sklo, do kterého se svítí z jedné strany a světlo se pak rovnoměrně rozprostře po celé ploše.
Ad výdrž) Loni v září jsem upgradoval na PB 633 Color a za tu dobu jsem jej nabíjel jen dvakrát. Za mě dobrý.
PocketBook nepoužívá Android, mají svůj systém pro čtečky postavený na Linuxu. A i u 5 let staré čtečky, než umřelo úložiště (tenkrát používali obyč mSD kartu), chodily updaty na jejich poslední OS.
Čtečku používá partnerka, čte denně, a na baterii běží nejméně měsíc, včetně zapnutého adaptivního podsvícení. A nabíjí pak spíše ze zvyku a pro jistotu, na prázdné baterii skončila snad jen jednou.
Jen upřesním, ta informace v mém příspěvku chybí, my máme ČB model (Touch HD3), nikoli barevný, tedy mluvím o výdrži tohoto modelu. Jinak současné PocketBooky už používají eMMC úložiště.
Tak aspoň nějaká dobrá zpráva, osobně jsem se zařekl, že PocketBook mi už do chalupy nesmí, po té, co mi v Touch Lux 3 chcíplo to interní microSD a nejde tam dát ledajaké, protože bootloader je svázaný s CID té karty, pokud si to dobře pamatuju. Každopádně za tohle ode mne už PocketBook další peníze neuvidí i kdyby udělali sebelepší nové zařízení.
Je to tak, nám to umřelo napůl, kdy se karta zasekla v READ-ONLY režimu, takže čtečka sice fungovala, ale pamatovala si všechny nové informace (včetně místa ukončení čtení) pouze do vypnutí. Chtěl jsem udělat kopii 1:1 na jinou mSD kartu, ale přesně jak píšete, čtečka bere jen ty, jejíchž číslo má zadrátované na motherboardu. Tedy oprava u výrobce v ceně téměř nové čtečky. Dělal jsem i nějaké pokusy upravit ID karty, ale to se mi nepovedlo.
Každopádně to byl hned můj druhý dotaz na výrobce, zda u HD 3 používají stále paměťovou kartu jako úložiště. Jelikož kdyby ano, tak bych ho nekoupil.
Asi je to má nepřesnost, nenapadlo mne o tom tak uvažovat tj. skutečně se jedná o "nasvícení" nikoliv podsvícení v tom klasickém chápaní např. z notebooků nebo mobilů.
Jen mne trochu zaráží a ptám se - četl jste ten článek? Výdrž je v článku zmiňována a bavíme se o několika týdnech na jedno nabití při intenzivním používání (3 - 4).
Taky se zmiňuju o tom, že to v žádném případě není tablet a taky, že tento model neběží na Androidu. Tudíž nechápu poznámku o tom, že má malou výdrž.
Tady mám jednu námitku - tvrzení, že je výdrž "několik týdnů" je u e-ink vlastně nesmysl, výdrž je totiž (pro čtení, neřešme teď audio atd.) dána vyloženě počtem otočení stránek.
Já například patřím k lidem se schopností poměrně extrémního rychločtení a zároveň hůře vidím, takže mám větší písmenka (a tedy méně obsahu na jednu stránku) a ve výsledku Kindle celkem spolehlivě vybiju za 2-3 dny. Ovšem jiný člověk, mající poloviční počet otočení už kvůli menším písmenkům a zároveň čtoucí třetinovou rychlostí se logicky dostane na několikanásobek - pro můj příklad by ze 2-3 dnů byly obratem 2-3 týdny.
Tohle je pro pochopení opravdu zásadní, u e-ink se zkrátka proti tabletu zásadně liší i právě to, co má vliv na výdrž. U někoho bude výdrž proti tabletu vyšší doslova propastně, u někoho ale už daleko méně. Osobně mohu říct, že když jsem na zkoušku zkusil na iPadu mini opravdu jen číst a nedělat nic jiného, tak jsem ho nabíjel v podstatě podobně často jako Kindle, ale je naprosto evidentní, že toto není úplně standardní stav :-)
Moje osobní parametry jsou asi takové - denně dojíždím cca 60 minut do práce tj. 2 hodiny denně. A přitom čtu. Při tomto provozu nabíjím jednou za tři týdny až měsíc. Bylo to na Touch Lux 3 a je to na Inkpad Color.
A vy jste četl, co jsem napsal? Jsem to porovnával se starým Hanlinem, nikoliv přímo s nějakým tabletem. A oproti tomu Hanlinu je výdrž mizivá, za tím si stojím (mám PB631). U něj jsem na nabíjení myslet nemusel, u PB ano. Ale pojem "mizivá" při porovnání přeci neznamená, že je mizivá absolutně ...
Že to má android jsem trochu popletl, ale na druhou stranu - aplikace to má, wifi to má, browser to má. Tablet to tak nějak v podstatě je.
Já si koupil jako první čtečku rovnou reMarkable II, protože na čtení mi e-ink přijde malé využití. Když už tak nejen číst, ale i psát. Druhák, cokoliv je pocket znamená, že v mých 46 letech bude vyžadovat brýle na čtení, jako že vetchozrakost mne začíná trápit celkem dost. A tak ocením větší plochy a větších písmen.
Tím nedělám reklamu na rM II, protože ten produkt je předražený a přitom nic neumí, softwarově je to bída a kromě rychlého e-inku nenabízí ani HW víceméně nic. Ale pokud jde o využití těchto technologii, tak jedině tam vidím smysl, tedy opravdu papír - na čtení i na psaní.
Jojo, představoval jsem si něco na technologické výši
- má wifi, a kabel.
- nemá bluetooth, nemá zvuk
- nemá SD kartu
- relativně pomalý CPU znamená, že na složitější kresby budete čekat celé sekundy, než se vykreslí při refreshi stránky
- pouze 6GB místa na vlastní kresby a dokumeny
- software umí malovat, to je vše, žádný photoshop nečekejte. Jo, má to vrstvy, ale operace s nimi jsou jen přidat, smazat, skrýt, přerovnat. To je vše
- software NEUMí základní tvary. I když to vývojářům hodně lidí dalo dostatečně najevo, tak dodnes musíte rovnou čáru malovat podle pravítka (fyzického pravítka). Kruh nenakreslíte, kružítko se neprodává.
- propojení Google Drive a jejich cloud je za měsíční fee, celkem drahé.
Firma si je vědoma toho, že zatím nemá moc konkurenci. To mě na tom mrzí nejvíc. Proč se už deset let nedělají čtečky s možností malovat?
tak o tehle ctecce jsem kvuli psani uvazoval, ted uz ne.
ale neco takoveho by bylo dobre pro decka do skoly, nemusely
by tahat aktovky s hafo ucebnicema, vsecko by mely ve ctecce.
i misto sesitu by meli jedno zarizeni.
navrat k tabulkam :-)
hmm to je skoda, ze SW je tak omezeny. Pritom si dovedu predstavit, ze by to melo GeoGebru a potom by to mohli deckam cpat do skol
Na geogebru stačí obyčejný tablet. E-ink by tu neměl žádnou výhodu, naopak by chyběly barvy - barevné e-inky jsou pořád dost drahé a malé.
reMarkable není čtečka, je to především poznámkový blok. To, že „nic neumí“, je jedna z jeho nejlepších vlastností. Je to zařízení určené pro to, abyste se mohl dobře soustředit na to, co děláte, a nerozptylovalo vás, že by se s tím dala dělat spousta jiných věcí, brouzdat po internetu, něco poslouchat atd. Je to přesně unixová filozofie – dělat jednu věc, ale dělat ji pořádně.
Od lidí, kteří si to pořídili jako elektronický poznámkový blok, jsem slyšel jen samou chválu – a sám jsem také spokojen. Jste první, kdo to zařízení vnímá jako čtečku, a také první, od koho čtu kritiku.
Kdyz tMII vysel, tak jsem si cetl nekolik recenzi a spousta z nich byla kritickych ve smyslu ze software je hodne nedotazeny (chybovy, hodne slibovanych veci ktere nejsou apod.). Mozna se tohle hodne zlepsilo od data vydani?
Je to pravděpodobné. V době, kdy jsem se o koupi reMarkable 2 rozhodoval, byly na webu starší recenze „špatný software“ a nejnovější recenze „software už je dobrý“. Já už jsem na žádné problémy se SW nenarazil – resp. dříve se občas nechytala WiFi, teď už jsem na to dlouho nenarazil, tak to nejspíš také byl SW problém, který asi opravili.
Mam poslední verzi sw, jsem registrován i do beta programu a je to stejna mizérie jako pred tim. Něco drobného se vylepsilo, např lupa se dělá gesty což ale znamená že když si ruku opru o tablet může se mi aktivovat gesto lupy.
Posledních nekolik updatu dela to, ze neprekresluje background pri největším priblizeni když ho zapnu ve vrstvach
Jo, export do png umi jen dve barvy, cernou a bilou, sediva je vyrastrovana (pro nektere styly pera, treba pro tuzku)
Měl jsem podobné dilema - neustále mě otravovala reklama na reMarkable a zároveň mě lákal "elektronický" blok a e-Ink. Vyřešil jsem to tak, že jsem si na truc proti otravné reklamě reMarkable koupil Onyx Boox Max Lumi (starší verzi 1, ne současnou 2).
Mám k tomu řadu výhrad (je to brutálně drahé: 20kKč, chybějící microSD je fakt chyba, chtěl bych aspoň 3barevný displej s červenou, jako je na einkových cenovkách, na poznámky/anotace, má to Android 10 necertifikovaný Googlem, takže rozjetí Google Play trochu bolelo).
Na druhou stranu jsem z toho zařízení nadšený! Má displej velký skoro jako A4 (vespod chybí nějaké 2 cm po straně 1), takže je to dobře použitelné do sboru na noty. Používám to na psaní poznámek do prací studentů v PDF. Má to doslov nádherný a parádně čitelný obraz. Velmi dobrou odezvu na stylu, kterásně se na tom píše. Funkci automatického rozpoznávání textu psaného rukou jsem ještě prakticky nepoužil, ale umí to i škrabopis v češtině offline! Má to 64 GB interní paměti, Wifi dokonce 5GHz. Kvalitní repráky a dobrý zvuk. Displej má několik režimů překreslování, na ten nejméně kvalitní zanechávající duchy se na tom dá pouštět a sledovat i Youtube (ne že bych to dělal). Pro psaní s BT klávesnicí v Termuxu naprosto bezproblémové.
Rozptylovat se u toho nenechám ani jinými aplikacemi, ale velmi oceňuji možnost mít tam puštěnou VPN, JuiceSSH, Nextcloud... To, že Lumi Max 1 má HDMI micro vstup a může fungovat jako externí monitor jsem zatím moc nevyužil. Při nativním rozlišení padá zobrazovací aplikace, microHDMI-HDMI kabel je sice dodávaný a kvalitní, ale působí na mě, že každou chvílí ten konektor vylomí z desky...
Kdyby to bylo o polovinu levnější, neváhal bych vůbec, ale i takhle jsem velmi spokojený.
Poznamka na okraj - PocketBook je (nebo alespon dlouho byla) ukrajinska firma :)
K tomu text-to-speech - ja na mem prastarem PB 622 Touch jsem s TTS dost spokojeny. Resp. v ramci moznosti mi to prijde jako nejlepsi ceske TTS, na ktere jsem kdy narazil. Jasne, ma sve mouchy a dynamika prednesu tam porad neni, ale prave ten pocit strojovosti mi u toho neprisel az tak zly. V podstate mam pocit, ze nekdy nepoznavam rozdil mezi PocketBook TTS a audioverzi Respektu nactenou herci (timto se hercum omlouvam, ale prvni cca 3 vydani audio Respektu jsem vazne podezrival, ze si zaplatili nejake moderni TTS i s naznaky dynamiky; pak jsem se podival na info o vydani a nasel tam jmena hercu, kteri to ctou). Prislo by mi zvlastni, kdyby PocketBook tak dobre TTS zahodil a dal tam nejake nove, horsi.
A plati u Inkpad Color porad, ze bookmarky do PDF uklada v nestandardnim formatu a nejdou ze ctecky vyexportovat jako PDF komentare? To mi vzdycky prislo jako dost nesmyslne omezeni. Skoro se mi podarilo napsat na ten jejich format parser a konvertor, ale nikdy jsem to nedotahnul do Calibre pluginu, kam jsem miril :)
Firma byla založena v roce 2007 na Ukrajině, ale v roce 2012 se přestěhoval do Švýcarska (viz https://www.wikiwand.com/en/PocketBook_International), to jsou podklady, odkud jsem čerpal.
Máte někdo zkušenost, jak na Pocketbook (nebo jiných čtečkách) funguje web?
Primárně mi jde webové platformy pro čtení IT knih (skillsoft percipio, manning livebook). U manningu se dá stáhnout epub, ale livebook umí např. anotace (synchronizované), prokliky na jiné knihy a další. U skillsoftu se to, tuším, offline do epub nebo jiného formátu ani stáhnout nedá.
Mám po ruce jen už dost starý kindle a myslím, že jsem kdysi na něm zkoušel rozjet web o'reilly platform (měli jsme ve firmě dříve místo skillsoftu) a neuspěl jsem, ani jsem se tam nepřihlásil. Skončil jsem u používání tabletu (kde vše šlape a zmíněné ebook platformy mají i své android aplikace), ale přeci jen e-ink má svoje výhody.
Pokud je tam teď něco s chromium jádrem tak by teoreticky neměl být problém, ne?
co rikate na tuhle srandu.
nekdo navrhoval, ze kdyz se na to neco namaluje tak to lze vyfotit mobilem :-)
To máme doma a je to bezva na rodinné poznámky. Něco si načrtnout nebo napsat vzkaz. Na konferenci nebo přednášku bych s tím ale jako s poznámkovníkem nejel :-).
Něco podobného jsem kupoval v LIdlu, jsem to vzal na záznam položek k nákupu, je to víc cool jak papír. A pak pro malého na čmárání.
S podivením sleduji, jaký HW je nasazen na "zobrazení textu a jednoduché grafiky". Jeden by až řekl, že takové čtečce musí stačit HW desítek let staré tiskárny...
Ctecka musi umet vysazet knihu, se vsim zarovnanim a kerningem, a to v realnem case. Eknihy nejsou pdfka, nemaji rozlozeni stranky, jen 'text', a vsechno zarovnani musi provest ctecka pro danou velikost displeje a uzivatelem zvoleneho pisma, a to klidne pro 1000 strankovou knihu od zacatku az po bod kde uzivatel cte.
Coz je mnohem vic prace nez jen tisk.
na druhou stranu tam nebezi zadny TeX, ale docela jednoduchy rendering engine. Kindlu stacilo 800MHz jednojadro s tim, ze se to prakticky porad flaka.
Předpokládám, že ten procesor neběží pořád na plný výkon. Pro čtenáře je docela fajn, když se to, co je potřeba, zpracuje za půl vteřiny a pak se procesor uspí, než když na tom bude procesor pomaleji pracovat dvě vteřiny.
Navíc to vykreslení ve čtečce by nemělo být úplně hloupé – já jako čtenář bych chtěl, aby se elektronické knihy kvalitou blížily dobře vysázeným papírovým knihám.
Byla by ta čtečka použitelná pro mapy? Třeba render z Mapy.cz, jak by tam vypadal. Nejde mi ani o aplikaci nebo webový prohlížeč, stačilo by PDF. Inspirovala mne ta věta, že se blíží léto a plánují se cesty. Mapy v mobilu jsou super, ale vidí mi, že vidím jen malou oblast. A pak jsem také vždy trochu nervózní z toho, že mám mapu jenom v zařízení, které při výletě vydrží na jedno nabití jenom den.
Stáhnul jsem zkusmo mapu Prahy z https://www.ebookmaps.com/cz/praha-mapy-pro-ctecky-eknihy-cz.php
A vypadá to poměrně použitelně. Takže předpokládám, že mapa v PDF bude stejně dobře použitelná.
Jako docela-dlouholetý uživatel čteček značky Kindle (nejprve Kindle 4, potom Kindle 2020) si neodpustím zareagovat na odstavec
To vše za cenu toho, že jeho svět je poměrně uzavřený – pokud nechcete konzumovat obsah dodávaný Amazonem, nemáte moc dalších možností.
Mohlo by to ve čtenářích vyvolat zdání, že jedinou věc, co si na Kindlu přečtete, je jenom to, co si koupíte na Amazonu. Tak tomu ale vůbec není! Samotný Kindle je stále USB mass-storage zařízení, které sežere všechno od PDF přes AZW/EPUB až po BMP. Navíc Amazon stejně jako Pocketbook nabízí službu "send to Kindle", kterou tam není problém posílat cokoliv - ať už knihy nakoupené na libovolném českém online knihkupectví, tak ehm ehm jiné knihy...
Takže bych to charakterizoval jinak (s nadsázkou) - pokud vám je fuk co za kernel vám na čtečce běží, s klidem si kupte Kindle :-)
Mám už 12 let Kindle 3 Keyboard a stále spolehlivě slouží, teda už vydrží jen týden na baterku a mám snad šestý displej, ale nemám vůbec potřebu měnit
ho za novější :)
Send-to-kindle funguje pořád, tedy používám ho jen na wifi (...@free.kindle.com), i když mám verzi s 3G modulem a bez reklam.
Kdysi jsem ho taky používal na přístup k internetu (amazon označoval jako WhisperNet) v končinách, kde byl drahý roaming, typicky afrika. Ten vnitřní prohlížeč nebyl úplně marný.
Dnes už ani nevím, jestli ten whispernet pořádně funguje, mám pocit, že se sice do sítě operátora přihlásil, ale na internet jsem se s tím nedostal. (Jo ale zdá se mi že amazoní shop fungoval)
Jediné co mě mrzí je to, že zrušili na tom jejich shopu "Active Content", tzn hry a aplikace. Mám je ještě zálohované v zařízení, ale nově už stáhnout nejdou.
Už jen samotný fakt mít čtečku připojenou k Wifi a cpát do ní data skrz nějakou online službu je blocker.
Když to neumí fungovat offline jako mass-storage, nesmí mi to do domu.
Nic proti možnosti se připojit. Ale nesmí to být nutnost.
Samozřejmě, že to mass storage má, dokonce se připojí i dva kousky - interní a externí úložiště (micro SD karta).. Přiznám se, že naopak neznám čtečku, která by mass storage neměla.
Souhlas,
taky mam jeste kindle3 keyboard a funguje paradne. Manzelce jsem poridil new kindle 2020 (jeji keyboard3 fungoval, ale obal se rozpadl + s novym kindlem si zapne podsviceni a nemusi svitit lampickou).
Do kindlu jdou nahrat libovolne knizky - txt, mobi rovnou + epub, pdf prekonvertovane pres calibre. Nemel jsem zatim zadny problem. Nerozumim proc se kindle tak zatracuje. (Pocketbook je urcite fajn, je to srovnatelne)
Nemám s Kindle moc zkušeností, takže jsem to z různých diskuzí pochopil tak, že EPUB není v Amazonu moc vítán a ten, kdo nemá MOBI k dispozici, je "nahrán" (myslím tím pokud ho NeAmazon e-shop nepodporuje).
A ještě mne v tom utvrdila zprávička https://www.root.cz/zpravicky/amazon-kindle-bude-umet-poslat-mailem-epub-ale-uz-ne-mobi/
Za upřesnění děkuji.
Jednak jsou obvykle k dispozici oba formáty (aspoň u všeho, co jsem zatím kupoval mimo Amazon, to tak bylo), jednak by to mělo jít konvertovat.
Od toho je přece Calibre... Kindle mám, Pocketbook jsem jistou dobu měl a oba jsou v podstatě na stejno - připojí se USB a z Calibre se pošle kniha, pokud je to EPUB, tak se holt pro Kindle do MOBI převede.
Popravdě já měl skoro víc problémů s Pocketbook (už nevím typ, možná 626?), zdánlivě sežral vše, ale občas se s nějakým souborem (typicky delší knihy, ale nebylo to jednoznačné) začal třeba v půlce hryzat a otáčení stran bylo nesnesitelně líné, někdy pak právě pomohla rekonverze do jiného formátu atd. Prostě zdánlivě kompatibilita širší, ale realita byla trochu složitější a ve výsledku to tak idylické nebylo. Je možné, že pozdější typy to vylepšily, nijak by mne to neudivilo, ale zkrátka pro mne PocketBook zas tak jednoznačným symbolem spolehlivosti a kompatibility není :-(
Prakticky všechny online knihkupectví nabízí MOBI právě z toho důvodu, že to je formát, který akceptovaly zařízení, kterých je mezi lidmi nejvíc - Kindly. A když už MOBI není, tak převod z jiného formátu jako EPUB do MOBI je v Calibre otázka pár sekund.
Mám pořád Kindle Voyage, který už má 7 let, nedávno jsem se díval, jestli nevyrostla nějaká lepší alternativa, ale co se týče samotného čtení eknih, Kindle je prostě pořád nejlepší a nějak jsem ani nepřišel na to, jak by mě Kindle omezoval. Knihy do něj můžu posílat přímo z obchodu, s Calibre pracuje na výbornou a jak jsem říkal, ve čtení eknih je to pořád špička. Pokud na tom člověk chce dělat něco jiného jako třeba prohlížet web, tak to je jiná, ale mně takové věci na čtečce vždycky přišly hrozně krkolomné. To raději z kapsy vytáhnu mobil, který je k tomu vhodnější.
Jinak Kindle Store od Amazonu je samozřejmě uzavřený s nepěkným DRM (které se dá ale Calibre pluginem odstranit). Nicméně nikdo není nucený tam nakupovat. Pak je Kindle čtečka, která si poradí z knihami z Palmknihy.cz apod stejně jako jakákoliv jiná.
Kindle už epub podporuje. Nedávno mi z amazonu přišla zpráva že nějak od srpna už přechází na epub a mobi nepůjde posílat přes send to kindle.
V send to kindle mi zatím epub poslat nešel, ale přes email to již fungovalo.
To je pitomost. Snad všechny e-shopy v ČR, které prodávají e-booky, tak mají v nabídce všechny tři aktuálně používané formáty. Pro kindle MOBI, pro ostatní EPUB a jako alternativu pro oba světy PDF.
Mam zkusenost s PocketBook, Kindle a ONYX. PocketBook byl prvni. Oslovil me podporou mnoha formatu. Nicmene ovladani tlacitky neni zadny zazrak a navic vydavaji hlasite cvakani. Pocase zacnete leckomu lezt na nervy..
Kindle mam ve verzi 'bily papir' a dotykovy. Podle me nejlepsi volba. Onen bilej papir je fakt citit.
ONYX mam v nejvetsi verzi (tusim 13.3) vc. original stojanku a tuzky. Na PDF a technickou dokumentaci (vetsinou A4) a vykresy parada (2K rozliseni). Nema podsviceni - nechybi mi. Ma Wifi - nepotrebuji a ma totalne blbe zapinaci tlacitko.. U PDF umi anotacni funkce jako z Adobe readeru - pouzivam.
Cena je tedy take rekordni (tusim neco kolem 22tis jsem platil).. Je to defakto Android. nektere aplikace fungovali , ale je to spise nepouzitelne.
Co me vadi?
u vsech ctecek hloupa regulace podsviceni (pokud ma) nekde v nejakem podmenu...
Obecne problematicke prohlizeni vetsich formatu stranek.
Co jsem nikdy k nicemu nepotreboval?
SD kartu, Wifi (nebo ucet na Amazonu) tedy i browser, Bluetooth ani jine audio.
Čo sa týka intenzity podsvietenia, tak minimálne na PocketBook 740 InkPad 3 sa dá regulovať posunom prstu hore/dolu po okraji displeja.
Ahoj, od lonskeho zari pouzivam 10" cernobily PocketBook Inkpad X na cteni technicke literatury (prevazne EPUB, obcas PDF) a musim rict, ze mensi displej bych mit nemohl.
Uplne bych nepocital s tim, ze by na PocketBooku sel rozumne pouzivat RSS reader nebo web browser -- rozhodne to neni Chromium (byt WebKit tam asi bude).
Vydrz na baterii pri mem zpusobu pouziti je skvela, dobijim vlastne omylem, kdyz ctecku jednou za mesic pripojim k notebooku kvuli donahrani dalsich knizek.
Na ctecku jsem psal pomerne obsahlou recenzi na https://www.czc.cz/pocketbook-1040-inkpad-x-metallic-grey/301967/produkt/recenze?reviewId=epa3ss1ae6jui8fgtrc9jq7rpb - treba se nekomu bude hodit pro doplneni...
Pro zenu jsem pred nedavnem kupoval cernobily Androidi Onyx Boox Nova Air 7,8" a musim rict, ze na prohlizeni webu, RSS, kalendar a psani poznamek tuzkou je super. Ma ale mnohem slabsi vydrz na baterii a bude trpet klasickymi problemy s upgradem Androidu (=zadne aktualizace).
Po nainstalovani appky mapy.cz a stazeni map pro offline pouziti je z toho prekvapive dobra mapa s dlouhou vydrzi.
Zatimco PocketBook je i pri 10" displeji maly a lehoucky, Onyx je mnohem vetsi a tezsi zarizeni -- u 10" modelu bych fakt zvazoval, jestli uz to neni moc tezky kram.
Vlastním černobílý Pocket Book PB740 a necelý rok barevný PB741. Ten černobílý se zdá být nepatrně lepší na čtení např. beletrie. Text vypadá kontrastněji na skoro bílém pozadí.
PB741 jsem si koupil na čtení technických článků a vůbec nelituji.
Na kvalitní zobrazení grafů a tabulek ideální. Nastavení podsvícení má u tohoto Pocketu méně možností než u černobílého což je dané dvěma vrstvami displeje. I když má 741 silnější baterii je výdrž oproti čb 740 skoro stejná. U mě asi 2.5 hodinách večerního čtení denně vydrží bez nabíjení přes měsíc s mírným podsvícením.
Kdyby náhodou někdo věděl o nějakém autorizovaném pozáručním servisu byl bych vděčný za informaci. PB740 je dlouho po záruce a projevuje se u něho velmi sporadicky taková vada že normálně tlačítkem nejde zapnout. Tlačítko je ok. Nastarovat se ho podaří občas na několikátý pokus zasunutím do nabíječky držením zapínacího tlačítka a současným několikerým slačením tlač. menu. Potom třeba čtvrt roku nabíhá bezproblémově :-)
Občasný problém so zapínaním PB740 asi nebude závada ale "feature". Občas (1-2 krát za rok) sa objaví aj u mňa ale je to zriedkavé a tak to neriešim. Stalo sa to aj priateľke, tá má (ak si dobre spomínam) Touch Lux 4.
Moc nechápu, jak všichni chválí čitelnost při velkém osvětlení. Můj stařičký PB 903 hází odlesky skoro za každého osvětlení. Na sluníčku se to číst v podstatě nedá. Vylepšili tohle nové generace displejů?
Nikdy jsem s diplejem v tomto směru neměl problém a to jak u Touch Luxu 3 ani teď u Inkpad Color. A čtení na sluníčku za poslední dny ověřeno několikrát.
odlesky jsou samozrejme i na cteckach, ale treba i u kridoveho papiru. osobne povazuju odlesky na eink cteckach (mel jsem jich nekolik) jako neco na pul cesty mezi kridovym a normalnim papirem. akorat ze ctecka ma rovnou plochu, takze odlesk je v jednom uhlu (malem rozsahu uhlu), takze staci ctecku lehce natocit a odlesk zmizi (odrazi se jinam). narozdil treba od casopisu na kridovem papiru, ktery je prohnuty a odlesk vidim skoro vzdy.
Nicméně pokud máte bodové osvětlení svítící přímo na čtečku, jako je lampička, tak bývá skoro nemožné najít ten správný úhel. Aspoň u druhé generace einku vizplex.
Záleží na směru, ze kterého to svítí, pokud mám tu lampičku proti sobě, tak je to nepříjemné i bez odlesků na čtečce. Pokud je z boku nebo za mnou, stačí obvykle trochu naklopit. A pokud má čtečka dobře udělané a rovnoměrné nasvícení, lze se obejít i bez lampičky.
Jedna otazka: Vedia tieto moderne e-citacky PocketBooky atd... aj prastary Palmdoc *.pdb format? Mam v tom dost starych ebookov a konvertovat sa mi nechce ...
PocketBook Inpad Color byla moje druhá čtečka po PocketBook Inkpad X a narozdíl od autora článku jsem s ní spokojený nebyl a po 10 dnech používání ji vrátil do zpátky do eshopu.
Hlavní důvod byl horší kvalita obrazu v porovnání s normálními černobílými čtečkami - Inkpadem X a OnyxBoox Nova Air, kterou používám teď. U Inkpad Color mi vadilo zřetelné "mřížkování" a absence oranžového nočního podsvícení. Výhoda v podobě zobrazování barev záleží hlavně na vašem používání. Pokud čtete pouze text jako já, tak je barevnost nevyužitá a za její přítomnost obětujete kvalitu v černobílem textu.
Za sebe varuji před koupením jakéhokoliv PocketBooku. Minulý rok jsem se nadšeně vrhl do Pocketbook 633 Color a byl jsem opravdu nadšený. Čtečka nádherná, displej super, všechno lehké, pěkné. Používání trošku nezvyk, ale za chvilku paráda.
Při koupi jsem si četl, že displej je křehký a je třeba na něj dávat pozor, takže jsem koupil origo displej a byl na něj jak na tenkej porcelán. Po dvou měsících jsem si večer dočetl, odložil knížku na stůl (v zavřeném obalu), šel spát, ráno přišel, otevřel a bylo po čtečce.
Displej měl divně rozsypaný obraz , support mi to vrátil s tím, že se jedná o mechanické poškození. Po cca 40 mailech na pocketbook jsem to nakonec vzdal.
I přesto, že je ta čtečka nádherná, už nikdy nebudu sypat prachy firmě, která sere na své uživatele, totálně ignoruje co jí píšu. Cítím se vyloženě okradený, protože díky chybě v jejich zařízení, které bylo v plné záruce, jsem prostě nahranej. V e-shopu kde jsem koupil mě poslali do háje taky.
Mimochodem - měl jsem předtím asi 5 kindlů, které jsem postupně poslal do světa někomu jinému, choval jsem se k nim jako naprosté prase. Padaly mi všude, běžně je nosil narvané v batohu nebo v kapse od kalhot a vydržely všechno. Naprosto stejně projevující se problém (divně rozsypaný obraz) se mi stal na jednom Kindle 4 a v amazonu mi obratem poslali nový na výměnu.
Po fiasku s PB jsem nakonec koupil novej paperwhite kid s ultra zárukou :D. Má to totožně křehký displej (prej), ale drží už měsíce bez jakéhokoliv problému.
Na rovinu - mrzí mě to. Chtěl jsem utéct z pařátů Amazonu, ale PB už nevěřím vůbec nic.