Prehledl jsem informaci jak je ten displej s vysokym rozlisenim velky?
Aha 6 palcu.
A tak se ptam, kam se podely 10 palcu velke ctecky, ze by lidi tak radi zoomovali a kazili si oci? Verte mi ctecka za zkazene oci nestoji.
Take by me zajimalo zda Pocketbooky stale mazou display pri vypnuti (pri nejlepsim ho premazali a zobrazili tam misto knihy logo ci jiny reklamni obsah).
To ze je sw silne nestabilni a slovniky se zasekavaji, podrhavani je nekdy k smrti pomale a kresleni tuzkou do knihy se muze stat zlym snem se taky nikde nepise. Zkouseli jste to? Radeji na tuto volbu obcas zapominam.
Ať na mobilu, nebo na monitoru přece koukáš do LCD.
Princip jakým LCD funguje je neustálé překreslování obrazu a to nezávisle na tom, zda jsi ty něco jako "uživatel" změnil.
Ačkoli lidský zrak není vědomě schopen ono překreslování obrazu zachytit, fakticky oči to překreslování projevující se chvěním a blikáním obrazu vnímají.
U e-linkové čtečky dokud neotočíš stránku, je obraz neměnný.
Ber todle jako zkušenost někoho, kdo přečetl asi 3 knížky na LCD notbooku, 3 roky četl knížky na malém hloupém mobilu a poslední více než 3 roky čte na čtečce.
To co píšete platí u CRT monitorů, ale u LCD je to naprostý nesmysl.
LCD displaye disponují tzv. retencí obrazu, to znamená pokud se obraz nemění, ty samé pixely září stále stejnou barvou, narozdíl od CRT.
To, co vnímáte jako chvění nebo blikání může být buď PWM kontrola jasu, která je hojně používána, ale u LED podsvícení se od ní upouští právě kvůli namáhání očí, nebo FRC (temporální rastrování), které zajišťuje rychlým střídáním sousedních barev zobrazení těch odstínů, které panel neumí (6bit+FRC je dnes velmi obvyklé).
Pokud však máte panel bez PWM a FRC, statický obraz je naprosto stabilní a nebliká.
Retence obrazu u LCD naopak vadí při zobrazení pohybujících se objektů (blur způsobený retencí).
V tom pripade by tvoje doktorka mela odevzdat diplom ...
Cteni v nevhodnych svetelnych podminkach muze samozrejme zpusobovat ruzne neprijemne pocity/unavu/... ale nemuze v zadnem pripade zpusobit zhorseni zraku.
To je vzdy dano bud nejakou vrozenou vadou, nebo nejakou chorobou, ktera by se projevila tak jako tak, pripadne samo vekem.