Hlavní navigace

Podpora Radeonů RDNA3 začíná, KDE zase ladí Wayland

1. 5. 2022
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

KDE Plasma 5.24 Autor: KDE
Fedora 36 se opět zpozdí, Kubuntu Focus M2 Gen4 s Intel Alder Lake a GeForce RTX 3000, Mesa nyní v případě potřeby bez patentovaných formátů, první test Radeonu RX 6400 na Linuxu.

Podpora Radeonů RDNA3 začíná

Do open-source světa míří patche přinášející hlavičkové soubory s téměř 25 tisíci nových řádků kódu, které implementují první části podpory příští generace GPU od AMD, tedy Radeonů generace RDNA3. Generačním značení GPU rodin jde o GFX11, kdy předchozí rodina RDNA1/RDNA2 (tedy včetně současných karet typu Radeon RX 6900 XT) byla GFX10 a ještě předchozí Radeony Vega/CDNA byly GFX9.

Patche jsou součástí targetu GFX11 v rámci LLVM, a to pro backend kompilátoru shaderů v ovladači AMDGPU. Patche mimo jiné aktivují podporu AMD Micro Engine Scheduler (MES), řadiče hardwarového plánovače rozdělujícího úlohy (fronty) do hardwarových slotů. Prozatím tedy jde spíše o přípravu půdy pro další práce na ovladači AMDGPU, resp. projektu Mesa.

Fedora 36 se opět zpozdí

Oproti původnímu plánu vydání se Fedora 36 ještě o fousek zpozdí. Původně mělo k vydání dojít už 19. dubna (se záložním datem 26. dubna a dalším 3. května), nově tak víme, že se dočkáme nejdříve 10. května. nadále přetrvávají některé blokující chyby, například nezobrazování obrázků ve složce Obrázky v aplikaci Fotky, nemožnost aktualizovat některé balíčky z důvodu chyb na úrovni SELinuxu či odpadávání Wi-Fi spojení za určitých okolností.

Na setkání 5. května bude rozhodnuto, zdali bude Fedora 36 vydána 10. května, nebo dojde k dalšímu odkladu o týden.

Kubuntu Focus M2 Gen4 na bázi Intel Alder Lake, a GeForce RTX 3000

Nová generace notebooku od Kubuntu je tu. Nestaví přitom na železe od AMD, jak je poslední rok-dva stále častější, ale na konzervativní kombinaci CPU Intel a vedle iGPU Intel také GPU Nvidia. Konkrétním CPU je zde Core i7–12700H, celkově 14×CPU / 20×HT disponující integrovanou grafikou generace Xe s 96 EU.

Doprovází jej GeForce RTX 3060 až RTX 3080 Ti v mobilním provedení a až 64GB RAM, dále pak zde najdeme 165Hz 1440p IPS displej se 100% pokrytím DCI-P3, až 2× 2TB NVMe SSD Samsung, vylepšené reproduktorky, USB-C porty a větší 80Wh akumulátor.

KDE zase ladí Wayland

Další týden v KDE přinesl mimo jiné redukci počtu 15minutových chyb z 73 na 70. Dvě se ukázaly bíti duplicitami jiných, dvě nové se objevily a tři vyřešily: některé monitory po připojení už nejsou zacykleny v neustálém zapínání-vypínání, opraveno je měnění oblíbených položek v menu Kickoff a Kicker a po instalaci aplikace skrze Flatpak už se u ní v Discoveru nezobrazuje stále tlačítko Install.

Novinky jsou tři. Ve Skanpage přibyla podpora exportu prohledávatelných PDF za použití OCR. Dolphin umí třídit dle přípony souboru, pokud si to uživatel nastavení. A při sezení Plasmy na Waylandu lze konečně měnit rozlišení obrazovky nad hodnotu fyzického rozlišení, podobně jako u X11 sezení.

Tvůrci dále vylepšili několik aspektů e stávajících aplikacích. KWin KCM skripty jsou portovány do QtQuick, což nejen vylepšuje vzhled, ale usnadní i budoucí údržbu. Na QtQuick byl portován i nástroj Filelight a také reportér pádů DrKonqi. Pro aplikace využívající xdg-desktop-portals je zde vylepšení vzhledu dialogů. A nakonec lze konečně vypnout/zapnout vynechávání minimalizovaných aplikací při přepínání mezi aplikacemi.

Opraveny jsou i různé chyby, například (ne)funkčnost globálních klávesových zkratek pro načtení a uložení playlistu v přehrávači Elisa, různé chyby či padání při běhu na Waylandu či zobrazování správných adresářů u Snap/Flatpak aplikací, nikoli jejich obskurních domovských adresářů.

Kompletní přehled novinek, které míří do projektu KDE, jako obvykle shrnuje Nate Graham.

Mesa nyní v případě potřeby bez patentovaných formátů

Pro našince z EU celkem nepodstatná, přesto však významná novinka míří do vydání Mesa 22.2. Jde o novou volbu pro sestavení Mesy ve využívaném build systému Meson, která umožní vyřadit z buildu podporu toho či onoho video kodeku (resp. ve výsledku daného formátu videa), pokud je tento patentově zatížen a je potřeba se mu vyhnout.

Jde o vypnutí či naopak zapnutí podpory hardwarové akcelerace takového formátu. Osobně mi sice uniká, proč by mělo být pro danou linuxovou distribuci problematické, pokud uživateli skrze softwarovou vrstvu zpřístupní hardwarovou implementaci daného formátu, ale zkrátka Mesa toto nyní umí nabídnout.

Test Radeonu RX 6400 na Linuxu

Po low-endovém Radeonu RX 6500 XT s 1024 jádry vydala před několika dny AMD také ještě low-endovější Radeon RX 6400 s 768 jádry na stejném, částečně deaktivovaném GPU. Karta má velmi příjmenou hodnotu spotřeby max. 53 W, což je zhruba polovina modelu 6500 XT, pročež si vystačí s napájením z PCI Express slotu (mimochodem, stejně jako 6500 XT používá jen PCIe 4.0 ×4).

CS24_early

Zatímco model 6500 XT dostal cenovku 199 USD (u nás aktuálně 4999 Kč), 6400 začíná na 159 USD (aktuálně už ji lze zahlédnout pod 4500 Kč, trojčlenkou by cena měla sedět na hodnotě asi 3999 Kč). Phoronix výkon tohoto modelu nyní přemeřil na Linuxu.

Další testy budou jistě následovat. Výsledky víceméně při přepočtu pomocí té úzké skupiny testovaných karet potvrzují, že sice RX 6400 není nijak zásadně výkonný model, ale jakékoli integrované GPU, včetně toho v Ryzenu 5700G, nechává slušně za sebou. V případě potřeby upgradu již existujícího PC o nějakou výkonnější, avšak cenově přijatelnou a energeticky nenáročnou grafiku, tak může být po RX 6500 XT model RX 6400 přeci jen ještě zajímavějším.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.