Nevim jak vy ale me se nelibi to rozsirovani funkcnosti. Podle me zakladni myslenka firefoxu byla aby to byl velmi jednoduchej malej, rychlej prohlizec. Vsechnu dalsi funkcnost ktera neni nezbytne nutna pro zakladni prohlizeni bych nechal jen na rozsireni. Kazdej at si nainstaluje jen presne to co mu vyhovuje a veci ktere nepotrebuje aby tam nebyli.
Takhle mam trochu obavu ze v dalsi verzi na mne vyskoci "Sponka" a ja rozkopu pocitac.
Problem zacinajicich uzivatelu kteri chteji kompletne vybaveny prohlizec bych resil specialnima instalacnima balikama ktere by jiz meli v sobe integrovane ty rozsireni ktere jsou velmi casto pouzivany.
Riesenie by bolo urobit viac balikov: "holy" FF, potom par verzii (trebars 2-5), kazda by obsahovala nejaku najpopularnejsiu kombinaciu rozsireni (to by si asi vedeli odvodit zo statistiky, ake rozsirenia sa stahuju).
Podle me by klidne mohli v "beznem" balicku firefoxu ty rozsireni byt - ale jednak by existovala ona hola verze (pro znalce) a hlavne by ty rozsireni sli vypnout (a nahradit jinym).
Jenze to by musel firefox disponovat rychlejsim interpretem javascriptu (nebo by se rozsireni museli psat v jinem jazyku).
Pouzivam FF aj Operu. Opera je zalozena na inej koncepcii - FF a jeho rozsirenia su v podstate interpretovanym jazykom (neviem ci sa kompiluje medzikod, asi nie), Opera je cisto skompilovany kod.
Vyhoda FF pristupu je vykynozenie moznosti buffer overflowu v rozsireniach, pri Opere sa rozsirenia pisu (ak sa nemylim) priamo v C/C++. To je podobny rozdiel ako medzi Javou a C++, kazde ma svoje vyhody a nevyhody.
Keby sme isli uplne do extremu, bolo by mozne vytvorit napr. XUL kernel patch, ktory by bol XUL virtual machine (podobne MACH jadra ako Darwin maju urcitu podporu pre Javu). Samozrejme to ma svoje bezpecnostne implikacie, nicmene na novych procesoroch podporujucich virtualizaciu by to asi slo spravit rozumne.
BTW: da sa v Opere nejak nabindovat klavesova skratka napr. na vypnutie/zapnutie JavaScriptu na aktualnom tabe/vsetkych taboch?
ani nevim, ze opera podporuje rozsireni podobne ff ... pokud vim, tak ma pouze widgets, coz jsou v podstate weboves stranky zobrazujici se samostatne a maji pouze vetsi dostupnou pamet na cookies a lepsi manipulaci s nimi
pokud se bavis o normalnich pluginech typu quicktime, shockwave apod. tak ty jsou snad u vsech prohlizecu jako zkompilovane knihovny, takze u nich hroci C/C++ nemoci uplne stejne ... a navic jsem slysel, ze nejvic memory leaku zpusobuji ve ff rozsireni, takze nevim jestli je to pravda, nebo maji chybu v XUL interpreteru
ad nastaveni: myslim, ze by to melo jit ... opera ma takovy jednoduchy jazyk na ovladani jejich funkci ... jeho prikazy se pak daji pouzit na delani vlastnich tlacitek, vlastnich polozek v menu, na vytvareni klavesovych zkratek, na gesta mysi a na hlasove prikazy ... jinak myslim, ze v opere neni vypnuti javascriptu vazane na taby, ale na konkretni servery/stranky ... takze nevim jestli tohle konkretne lze
A nez se z Firefoxu stane druha SeaMonkey, je mozne na ni prejit uz hned :-) Navic nema ty nesmyslne cool zhovadilosti, ktere jsou pridavany do Firefoxu a ktere ho jenom zpomaluji a priblizuji k MSIE