Hlavní navigace

Porovnání tarifu Internet99 a TELECOM99

10. 3. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Protože českým Internetem v posledních dnech a týdnech hýbe problém s (ne)zavedením tarifu Internet99, máme tu další názor našeho čtenáře k tomuto problému.

Samozřejmě, že současné telefonní poplatky nemohou nikoho uspokojit, snad s vyjímkou telefonních společností (avšak ty by zřejmě chtěly ještě více). Při porovnání tarifu Internet99 musíme vycházet z aktuálních tarifů pro rok 1999. Plakat nad tím, že v roce xy byl místní hovor za 40 haléřů = libovolně dlouhý nám nepomůže. Pokud nepřistoupíme na tarif Internet99, nezbude než používat běžný tarif, který je ve většině případů dražší. Pokud nám náš ISP poskytne možnost rozhodnout se v každém jednotlivém připojení, který tarif použijeme (tím, na jaké číslo budeme volat), chvála a čest jemu. Myslím si, že pro většinu uživatelů se dá přežít i samotný tarif Internet99. V dalším porovnání mi laskavě promiňte, že budu počítat se spojovacím poplatkem po 2 minutách a ne ve 119.vteřině (rozdíl 1 vteřiny).

Níže uvedené jsou mé názory, které mám na základě získaných informací. Proto pokud se bude kterákoli strana cítit ublížena, nechť mi sdělí lepší informace a já uveřejním aktualizované údaje.

No a takto je to s tarify doopravdy:

Tarif Internet99 je nevýhodný (vždy o 1 impuls)

v době od 07 do 17 hodin mezi 3. a 4. minutou
v době od 19 do 21 hodin mezi 2. a 4. minutou
v době od 19 do 21 hodin mezi 6,5. a 8. minutou
v době od 21 do 07 hodin mezi 2. a 4. minutou

Tarif Internet99 je výhodný
v době od 07 do 17 hodin mezi 8. a 9. minutou a dále od 10. minuty v době od 17 do 19 hodin od 4. minuty v době od 19 do 21 hodin mezi 16. a 19,5. minutou a dále od 20.minuty v době od 21 do 07 hodin od 8. minuty

V ostatní době bychom platili stejně.

Z uvedeného vyplývá, že tarif Internet99 je nevýhodný pouze do 4. minuty (resp. do 8.minuty v době od 19 do 21 hodin). Jinak je stejný nebo výhodnější. Z toho vyplývá, že problém vzniká při odesílání nebo stahování pošty. Přitom velmi krátké zprávy se může zdařit odeslat do 119. vteřiny a v tom případě opět tarif Internet99 neškodí.

Zcela jiný je pohled na WWW přístup. Spojení kratší než 8 minut si pro tento případ téměř nedovedu představit a tudíž tarif Internet99 fakticky pro WWW přístup nikdy neškodí a je jednoznačným přínosem.

Zde jsem se zabýval porovnáním s místním tarifem. Pokud by však tarif Internet99 znamenal dané sazby i pro obyvatele zapadlých vesniček je tento tarif jednoznačným přínosem pro rozvoj informatiky. To však bohužel, jak jsem se dozvěděl na informační službě SPT Telecom, je podmíněno zřízením přípojného bodu v místě. Zajímal by mne však názor ISP, možná mají lepší informace. Rád je zde zveřejním.

Nejhorší je, že daná služba ještě není zřejmě dosud nikde spuštěna (ani u SPT Telecom). To je dnes 8.3.1999. Doufám však, že až bude k mání, ISP složí zbraně nejtvrdšího kalibru a vyjdou nám uživatelům Internetu vstříc. Vyloučení Telecomu z NIX, peeringu ap. bych v tomto případě bral jako pokus o likvidaci konkurence ze strany ISP, neboť bez tarifu Internet99 (i když neříkám, že je ideální, je však jen na rok) by brali uživatelům možnost volby tarif Internet99 využít (dle hesla: když nebudete u mne, jinde si ani neškrtnete).

Z toho všeho cítím, že ISP asi nejde ani tak o nás uživatele (i když zatím jednali v době, kdy stejně SPT Telecom daný tarif jen inzeroval, ale nebyl schopen uvést do praxe a vydobyli alespoň posunutí spojovacího poplatku). Ono totiž pro některé by byl dost citelný dopad na investice, pokud by chtěli poskytovat Internet přes oba tarify. Na jejich obhajobu musím uvést, že SPT Telecom jim zatím nesdělil, co je tyto hříčky budou stát za další rok, na který se chystá tarif Internet2000. Dle mě dostupných informací naopak proti nim hovoří, že pokud by poskytovali pouze službu přes tarif Internet99, tak by je to téměř nic nestálo.

Já jsem pro tarif Internet99 a jsem ochoten ho přijmou v plné šíři (tj. bez možnosti se připojovat za normální telefonní tarif).

Stanislav Strubl ( WWW )

Odkazy

SPT Telecom: Internet99
ISP proti monopolu
Server novinky
„Bojkot“ – Internet proti monopolu

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku