Hlavní navigace

Spor o tarif Internet99 z pohledu uživatele

Lubomír Hnát

Hned v úvodu článku bych chtěl zdůraznit, že celý článek je pouze mým názorem a jsou v něm shrnuty mé pocity běžného uživatele Internetu. V tomto článku se v žádném případě nechci zastávat SPT Telecom.

Po nezbytném úvodu pojďme tedy k věci. Myslím, že nebude na škodu malá rekapitulace věcí předchozích. Začátkem listopadu SPT oznámil svůj úmysl zdražit telefonní poplatky o více než 60%, což si dokázal spočítat (kromě představitelů Telecomu a ministerstva financí) každý. Tento krok zcela logicky vyvolal vlnu nevole a vyústil v iniciativu Internet proti monopolu. Na serveru www.bojkot.cz jsme všichni podepisovali petici proti zdražení a 18.11. pak stávkovali a někteří i demonstrovali (bohužel jsem se nemohl zúčastnit). SPT projevil ochotu jednat a tak přišel na svět Internet99. Potud je vše v pořádku, tohle známe všichni.

Tarif Internet99 byl slibován od ledna tohoto roku. Je březen (měsíc Internetu) a tarif nikde. Co se tedy děje? SPT nám nejdříve říkal, že mu nechce ČTÚ schválit očíslovací program, po schválení začal nabízet tarifní službu poskytovatelům a přitom vyhlašoval, že první uživatelé budou moci službu využívat již počátkem února. Jenže ouha ISP „náhle“ zjistili, že je tarif pro kratší připojení (do 8 minut) nevýhodný. Nic proti, on v takovém případě díky sestavovacímu poplatku skutečně nevýhodný je. Spíše mě mrzí, že poskytovatelé s tímto objevem přišli až teď. V televizní debatě bylo zástupcem ISP řečeno, že se „radili jak dále postupovat“. Napadá mě otázka: to se nebylo možné poradit dříve? Vždyť o sestavovacím poplatku víme od začátku. Trochu omluvou může být čekání na obchodní podmínky služby, ale cožpak si někdo mohl myslet, že SPT tuto službu pro ISP dá zadarmo?

Na druhou stranu proti SPT mluví dva argumenty. Za prvé sám sestavovací poplatek, jehož účel asi nikdo nepochopil. Telecom tvrdí, že jde o nutnost rozlišení normálního od datového volání. Vždyť přece pokud budeme volat na zvláštní tel. čísla určená pouze pro Internet je vždy jasné, že jde o datové volání tak k čemu to rozlišovat? Za druhé proč Telecom sliboval uvedení tarifu Internet99 k 1.1.99 když ještě neměl schválený očíslovací program?

Jaký je tedy stav dnes? Už jsem o tom psal na začátku. V březnu, tarif v nedohlednu. Ke slibovanému zdražení telefonních poplatků však došlo. Uživatelé se tedy připojují za zdražené poplatky, což v současné době činí 39Kč/hod. (další matematické operace ponechám na čtenářích). Je tedy vítězů a poražených v této válce? Vítězů není. Poražení jsou – uživatelé. Nemělo by to být jinak? Proto se velice přimlouvám za urychlené ukončení toho sporu a za zavedení nějakého přijatelného řešení pro nás obyčejné uživatele, kteří Internet využíváme k práci, zábavě i vzdělávání.

Našli jste v článku chybu?

21. 3. 1999 9:24

Lukas Macura (neregistrovaný)

Nechci se zastavat SPT, s clankem az nektere drobnosti souhlasim, ale tarif99 neni v nedohlednu viz. http://internet99.iol.cz/novacisa.htm (alespon sam Telecom uz tyto cisla zrizuje) ;((

9. 3. 1999 20:03

Jiri Svaton (neregistrovaný)

Musim se provideru zastat. To 'vzboureni' totiz nebyla pozdni reakce na listopadova jednani, ale reakce na podminky Telecomu, vydane nekdy zacatkem unora.
Donedavna jsem byl take providerem, tak mi take prisel od Telecomu navrh na zrizeni cisel pro Internet99. A tam stoji neco jineho, nez o cem se v listopadu mluvilo.
Predevsim jde o to, ze v listopadu bylo prislibeno, ze provideri si budou moci na STEJNYCH linkach ponechat i stara cisla za normalni tarif, ktery je vyhodnejsi pro
kratka vicenaso…


DigiZone.cz: R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

R2B2 a Hybrid uzavřely partnerství

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude, je to kartel

120na80.cz: Boreliózu nelze žádným testem prokázat

Boreliózu nelze žádným testem prokázat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: 7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

7 originálních adventních kalendářů pro mlsné

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

DigiZone.cz: Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Sat novinky: slovenská TV8 HD i ruský NTV Mir

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Ohrozí Freedom TV přechodové sítě?

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Exekuční poradna: ptejte se online

Exekuční poradna: ptejte se online