Hlavní navigace

Spor o tarif Internet99 z pohledu uživatele

Lubomír Hnát

Hned v úvodu článku bych chtěl zdůraznit, že celý článek je pouze mým názorem a jsou v něm shrnuty mé pocity běžného uživatele Internetu. V tomto článku se v žádném případě nechci zastávat SPT Telecom.

Po nezbytném úvodu pojďme tedy k věci. Myslím, že nebude na škodu malá rekapitulace věcí předchozích. Začátkem listopadu SPT oznámil svůj úmysl zdražit telefonní poplatky o více než 60%, což si dokázal spočítat (kromě představitelů Telecomu a ministerstva financí) každý. Tento krok zcela logicky vyvolal vlnu nevole a vyústil v iniciativu Internet proti monopolu. Na serveru www.bojkot.cz jsme všichni podepisovali petici proti zdražení a 18.11. pak stávkovali a někteří i demonstrovali (bohužel jsem se nemohl zúčastnit). SPT projevil ochotu jednat a tak přišel na svět Internet99. Potud je vše v pořádku, tohle známe všichni.

Tarif Internet99 byl slibován od ledna tohoto roku. Je březen (měsíc Internetu) a tarif nikde. Co se tedy děje? SPT nám nejdříve říkal, že mu nechce ČTÚ schválit očíslovací program, po schválení začal nabízet tarifní službu poskytovatelům a přitom vyhlašoval, že první uživatelé budou moci službu využívat již počátkem února. Jenže ouha ISP „náhle“ zjistili, že je tarif pro kratší připojení (do 8 minut) nevýhodný. Nic proti, on v takovém případě díky sestavovacímu poplatku skutečně nevýhodný je. Spíše mě mrzí, že poskytovatelé s tímto objevem přišli až teď. V televizní debatě bylo zástupcem ISP řečeno, že se „radili jak dále postupovat“. Napadá mě otázka: to se nebylo možné poradit dříve? Vždyť o sestavovacím poplatku víme od začátku. Trochu omluvou může být čekání na obchodní podmínky služby, ale cožpak si někdo mohl myslet, že SPT tuto službu pro ISP dá zadarmo?

Na druhou stranu proti SPT mluví dva argumenty. Za prvé sám sestavovací poplatek, jehož účel asi nikdo nepochopil. Telecom tvrdí, že jde o nutnost rozlišení normálního od datového volání. Vždyť přece pokud budeme volat na zvláštní tel. čísla určená pouze pro Internet je vždy jasné, že jde o datové volání tak k čemu to rozlišovat? Za druhé proč Telecom sliboval uvedení tarifu Internet99 k 1.1.99 když ještě neměl schválený očíslovací program?

Jaký je tedy stav dnes? Už jsem o tom psal na začátku. V březnu, tarif v nedohlednu. Ke slibovanému zdražení telefonních poplatků však došlo. Uživatelé se tedy připojují za zdražené poplatky, což v současné době činí 39Kč/hod. (další matematické operace ponechám na čtenářích). Je tedy vítězů a poražených v této válce? Vítězů není. Poražení jsou – uživatelé. Nemělo by to být jinak? Proto se velice přimlouvám za urychlené ukončení toho sporu a za zavedení nějakého přijatelného řešení pro nás obyčejné uživatele, kteří Internet využíváme k práci, zábavě i vzdělávání.

Našli jste v článku chybu?
21. 3. 1999 9:24
Lukas Macura (neregistrovaný)

Nechci se zastavat SPT, s clankem az nektere drobnosti souhlasim, ale tarif99 neni v nedohlednu viz. http://internet99.iol.cz/novacisa.htm (alespon sam Telecom uz tyto cisla zrizuje) ;((

9. 3. 1999 20:03
Jiri Svaton (neregistrovaný)

Musim se provideru zastat. To 'vzboureni' totiz nebyla pozdni reakce na listopadova jednani, ale reakce na podminky Telecomu, vydane nekdy zacatkem unora. Donedavna jsem byl take providerem, tak mi take prisel od Telecomu navrh na zrizeni cisel pro Internet99. A tam stoji neco jineho, nez o cem se v listopadu mluvilo. Predevsim jde o to, ze v listopadu bylo prislibeno, ze provideri si budou moci na STEJNYCH linkach ponechat i stara cisla za normalni tarif, ktery je vyhodnejsi pro kratka vicenaso…