Hlavní navigace

Poskytovatel internetu si pochvaluje Linux: je levný a stabilní

30. 5. 2008
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Internetový poskytovatel potřebuje od operačního systému především stabilitu a spolehlivost. Ne náhodou je u mnohých podobných firem nasazován Linux. Jaké jsou praktické zkušenosti s nasazením Linuxu? Proč bylo zvoleno právě linuxové řešení? To nám řekl Martin Kratochvíl ze společnosti Altnet, s.r.o.
Tímto článkem začínáme novou sérii o reálném nasazení linuxových řešeních ve firmách, společnostech a organizacích. Používáte při své práci Linux či zajímavé otevřené řešení a chcete o svých zkušenostech dát vědět světu? Neváhejte kontaktovat redakci – příště můžeme psát právě o vás.

Dnes na otázky odpovídal pan Martin Kratochvíl ze společnosti Altnet, s.r.o., která provozuje službu Skvely.net.

Jak je velká vaše firma a co je náplní vaší činnosti?

Naplní činnosti je poskytování telekomunikačních služeb – připojení k internetu. Naše firma má 8 zaměstnanců a roční obrat činí asi 10 milionů korun.

Kolik počítačů (serverů a desktopů) ve firmě máte?

Máme celkem šest linuxových serverů běžících na distribuci Debian: jeden X aplikační server (Debian Etch), tři „hostitelé“ – na těchto strojích běží několik našich VServerů – DNS, web, mail, Asterisk, monitorovací služby, databáze. To vše opět na Debianu Etch. Dále je to jeden starší web server na Sarge a jeden mail server opět se Sarge. Nakonec je tu jeden počítač s Windows 2000 Professional s nainstalovaným VNC. Jako desktopy využíváme sedm X terminálů. Kromě toho máme dva linuxové notebooky – na jednom běží Debian a na druhém Ubuntu.

Altnet 1

Linux používáme i v síti na našich routerech. Jedná se celkem o patnáct zařízení, na kterých běží náš vlastní systém, což je modifikovaný Debian Sarge (kernel 2.6.15.5). Linux routery zajišťují připojení pro cca 1500 zákazníků – celková naše konektivita je až 200 Mbit.

Dále v síti máme asi 400 našich zařízení konfigurovatelných přes web – některé používají Linux či BSD, nicméně používáme je tak, jak jsme je koupili a „nerýpeme do nich“ a stejně tak přibližně 1500 klientských zařízení, která spravujeme přes hotové webové rozhraní.

Přibližně před měsícem jsme získali jednu starou hračku – pracovní stanici Silicon Graphics Indy R5000, na kterou jsme již nainstalovali Debian Etch a zkusíme ji rozchodit jako ukázku – muzeální kousek s funkčním X-serverem pro připojení na náš X aplikační server.

Kdy vás poprvé napadlo ve firmě nasadit Linux?

Používáme jej od samotného začátku – kvůli levným routerům postaveným na PC a možnosti velké variability, konfigurace a také hromadné konfigurace routeru pomocí skriptů.

V jakém rozsahu jste Linux nasadili? Kde všude jej používáte?

V plném rozsahu jak na servery, tak i desktop. Windows používáme jen pro specifické aplikace, než se nám je povede/nepovede zprovoznit pod Wine, tak „ověříme“ jejich funkčnost na Windows stroji.

Jaké služby na Linuxu provozujete?

Síťové služby – to je to, co nás živí. Připojení do internetu – na routerech běží OSPF (quagga) a routování v jádře a pak monitorovací služby a skripty, které zajišťují nastavení firewallových pravidel z našeho informačního systému. Ten běží nad PHP a MySQL. Dále nám na Linuxu běží telefonní ústředna Asterisk, monitorovací systém Nagios a web server Apache, kde běží hosting pro naše firemní stránky, ale i pro naše zákazníky.

Altnet 2

Jaká byla vaše hlavní motivace k nasazení Linuxu?

Bezproblémový chod, cena, znalost prostředí a možnost vysoké konfigurace, možnost skriptování konfigurace – vytváření vlastních konfiguračních nástrojů.

Setkali jste se s problémy při prosazování této myšlenky ve firmě či mezi uživateli?

Jsem jednatelem společnosti, takže z pohledu rozhodnutí nebyl nejmenší problém. Co se týká uživatelů, stačila trocha trpělivosti, aby se seznámili s prostředím a aplikacemi jako OpenOffice.org, Icedove, Iceweasel a podobně. Ani brigádníci nemají problém, vzhledem k tomu, že náš informační systém je webový.

Altnet 3

Jak spravujete svou linuxovou infrastrukturu? Vlastními silami nebo využíváte služeb externího dodavatele?

Správu zajišťujeme sami. Vše vznikalo postupně, nejdříve první linuxový router, pak další, pak se začal vyvíjet administrační systém na linuxovém serveru, některé služby jako DNS nejdříve běžely na routerech, časem byly migrovány na VServery. Přístup do sítě byl nejdříve zřízen ze soukromého počítače s Windows, později pak z Linuxového desktopu. Před rokem a půl jsme zprovoznili X aplikační server a začali postupně zapojovat X terminály – v tomto okamžiku správu sítě řeší dva naši zaměstnanci administrátoři.

Jaké jsou dlouhodobé zkušenosti s provozem Linuxu?

Pozitivní – nemusíme se starat o uživatelské stanice, protože máme terminály. Největší problém zpočátku způsobovalo přetěžování X aplikačního serveru, ale ten byl posílen a pomocí AND démona byly vyřešeny priority. Teď také čekáme, jak se vyvinou nové vlastnosti jádra od 2.6.24 jako přidělování pásma procesoru podle skupin procesů a podobně.

Co vám provoz Linuxu přináší?

Především stabilitu, nižší náklady a odlišnost od konkurence.

cyber23

Altnet 4

Je podle vás Linux připraven na nasazení v běžné firmě?

Myslím si, že stoprocentně ještě nikoliv, na specializované aplikace ano. Například se hodí na malé routery konfigurovatelné přes web – to jsou většinou linuxová zařízení, SIP telefony a podobně. Co se týká serverových řešení, vyžaduje to znalosti od správců, jak s instalací stroje, tak pro správu. Nebo je možné od dodavatelských firem vytvořit takové prostředí, aby vše zvládl používat zaškolený pracovník.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.