Hlavní navigace

Postřehy z bezpečnosti: ještě pochybujete o nutnosti HTTPS?

27. 11. 2017
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Dnes se podíváme na jednu kontroverzní oslavu státního svátku, prozkoumáme nový seznam zranitelností webových aplikací a připomeneme si zajímavý výrok ve vývojářské konferenci linuxového jádra.

Kontroverzní oslava 17. listopadu

Pokud jste nedávný státní svátek slavili off-line, možná vám unikl poměrně kontroverzní způsob, jakým se k jeho oslavě připojil operátor O2. Při pokusu o přístup na webovou stránku nekončící českou doménou bylo HTTP spojení uneseno a místo skutečné odpovědi podvrženo přesměrování na captive portál, představující fiktivní železnou oponu. Teprve po kliknutí na odkaz na něm bylo možné pokračovat normálně.

Kromě samotného faktu, že si tak velký telekomunikační operátor něco takového dovolil, je zarážející i zjištění, že vůbec má v síti nasazené zařízení, které takovéto zásahy umožňuje. Všechny doposud hypotetické úvahy o možnosti monitorování a transparentního pozměňování nešifrovaného provozu poskytovatelem přístupu k Internetu tak nyní dostávají naprosto reálné obrysy. Došlo tak k definitivnímu vyvrácení tradičního mýtu, že HTTPS je zbytečné pro čistě informační weby, kam se nikdo nepřihlašuje. Jednoduše HTTPS by mělo být všude.

Jak píše web DSL.sk, protokol HTTPS poněkud podcenili kolegové ze slovenské pobočky O2, kteří zorganizovali obdobnou akci. Na rozdíl od českého operátora webový server toho slovenského na adrese https://o2.sk posílá hlavičku HTTP Strict-Transport-security, která po dobu dvou let vynucuje použití HTTPS na všechny subdomény. No a vzhledem k tomu, že captive portál byl provozován na takové subdoméně, ale přitom HTTPS nepodporoval, zobrazila se některým uživatelům ze Slovenska při přístupu na zahraniční stránky pouze chybová zpráva, že web není dostupný.

Jak bezpečný je Android Pay?

Platební karty J & T Banky v aplikaci Android Pay. (14. 11. 2017)
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Platební karty J & T Banky v aplikaci Android Pay. (14. 11. 2017)

Služba Android Pay, která umožňuje jednoduché placení v obchodech prostřednictvím NFC, přišla i do Česka. Využívá funkci zvanou Host-based Card Emulation, která je dostupná v Androidu od verze 4.4. Tato funkce umožňuje aplikaci v telefonu přímo komunikovat s čtečkou bezkontaktních karet v poli NFC antény. Na rozdíl od předchozích řešení se tak eliminuje nutnost mít v zařízení tzv. secure element nebo speciální SIM kartu, která by prováděla kryptografické operace a bezpečně držela privátní klíče. Ty jsou nyní doručovány přes internet v podobě tzv. tokenů, kdy každý token je použitelný pouze pro jednu transakci.

Systém NFC plateb pomocí HCE není v Česku nový, představila jej už minulý rok ČSOB, následovaná Komerční bankou. Systém Android Pay se od těchto řešení liší především posunutím hranice bezpečnosti zase o něco níže. Zatímco dříve uvedené aplikace vyžadují pro platbu zadání speciálního PINu aplikace, případně použití otisku prstu a pouze jako doplňkovou službu nabízejí rychlé placení bez odemykání telefonu, Android Pay tento model obrací tak, že k platbám menších částek (zřejmě do 500 Kč) stačí pouze rozsvítit displej telefonu, pro platbu vyšších částek pak stačí pouze odemknout zámek displeje. Vzhledem k tomu, jak triviální bývají odemykací sekvence většiny uživatelů, se takové zabezpečení virtuální karty nezdá jako dostatečné.

Aplikace se také brání odcizení platebních tokenů tak, že se snaží detekovat nejen root oprávnění, ale na některých modelech telefonů i samotné odemčení zavaděče či použití alternativní ROM a v takovém případě se odmítne spustit. Uživatelé starších přístrojů, jejichž podpora ze strany výrobce už skončila, tak mají těžkou volbu, zda používat aktuální operační systém, jakým je například LineageOS a o možnost placení telefonem přijít, nebo zůstat u originálního firmwaru se známými zranitelnostmi, kde Android Pay funguje.

Nové vydání OWASP Top 10 zranitelností webových aplikací

Po čtyřech letech vydal projekt OWASP nový seznam 10 nejčastějších zranitelností webových aplikací. Na prvních dvou místech se pořadí nezměnilo, největšími problémy jsou stále Injection a chyby autentizace. Na třetí místo se ze šestého přesunulo vyzrazení citlivých dat. Obecně zpráva také hodnotí, že v poslední době jsou na vzestupu mikroslužby, které představují proti tradičním monolitickým webovým aplikacím nové bezpečnostní výzvy.

Dále je konstatováno, že dominantním jazykem se stává JavaScript, který se jednak používá na klientovi, kde často nahrazuje tradičnější zpracování požadavků na straně serveru, jednak i na serverech díky projektům jako Node.js.

Porovnání seznamu Top10 2013 a 2017

A zase ty úniky

Minulý týden vyšlo najevo, že v říjnu 2016 došlo k úniku dat společnosti Uber. Útočníci se nějakým způsobem dostali k privátnímu repozitáři na GitHubu, ve kterém objevili přihlašovací jméno a heslo pro Amazon Web Services. V tomto úložišti bylo uloženo na 57 milionů osobních údajů zákazníků a řidičů, včetně 600 tisíc čísel řidičských průkazů. Ačkoli měla společnost povinnost o takovém úniku informovat federální úřady Spojených států, namísto toho zaplatila útočníkům sto tisíc dolarů za odstranění dat a celý incident ututlala. Jakou měla záruku, že k vymazání dat skutečně došlo, můžeme jen spekulovat.

O pár dní později se k podobnému úniku přiznala společnost Czechia.com. Únik se týká 6500 zákaznických účtů a byl zřejmě způsoben jistým zákazníkem, který objevil a zneužil chybu v zabezpečení managed serverů, kterými bylo možné získat interní databázi. Kuriózní je i způsob, jakým byl únik odhalen: Michal Špaček jej objevil náhodou, když hledal na webu SHA-1 hashe často používaných hesel.

Děravý procesor v procesoru

Je známou věcí, že v procesorech firmy Intel se od jisté doby vyskytuje další kompletní počítač zvaný Management Engine, ve kterém běží operační systém MINIX. Tento počítač provádí zejména servisní činnosti pro hlavní procesor, dále pak volitelně umožňuje vzdálenou správu, včetně přístupu ke konzoli hlavního počítače. Jeho možnosti zasahovat do činnosti hlavního procesoru jsou tedy téměř neomezené a jeho napadení by mohlo v nejhorším případě znamenat i zcela nedetekovanou kompromitaci.

Intel na základě nedávného auditu vydal opravu firmware a třese se, jaké další zranitelnosti ještě výzkumníci objeví. Oprava se obvykle distribuuje jako aktualizace BIOSu, je tedy třeba sledovat informace výrobce počítače. Není divu, že s takovým stavem se spousta uživatelů nespokojí a pokouší se nahradit proprietární firmware z co největší části open source softwarem.

Čtyři devítky nabízí soukromí i bezpečnost v DNS

Společnosti IBM, Packet Clearing House a Global Cyber Alliance nedávno představily projekt Quad 9. Ten nabízí veřejný rekurzivní DNS resolver na dobře zapamatovatelné IPv4 adrese 9.9.9.9 (IPv6 varianta 2620:fe::fe už tak jednoduchá k zapamatování není), který kromě ochrany soukromí – tvrdí, že nezaznamenávají žádné informace o uživatelích – nabízí také ochranu před škodlivými doménovými jmény, která slouží například ke komunikaci botnetů.

Služba je provozovaná prostřednictvím globálního anycastu ve více než stovce lokalit, plně podporuje IPv4 i IPv6 a také provádí validaci DNSSEC podpisů. V okamžiku oznámení služba nevalidovala ECDSA podpisy, tento problém však již byl odstraněn. V zájmu ochrany soukromí uživatelů služba dle svých slov neposílá autoritativním serverům rozšíření EDNS Client-Subnet, což velmi pravděpodobně způsobí neoptimální doručování obsahu z CDN sítí; zvlášť vzhledem k tomu, že podle našeho pozorování je vnější adresa nebližšího uzlu této služby až v USA.

Je na čase vypnout SMB verze 1

Minulý týden byla také odhalena zranitelnost balíku Samba ve všech verzích od 4.0.0. Chyba se týká implementace zastaralého protokolu SMB1 a umožňuje potenciálně spustit vlastní kód na serveru. Kromě aktualizace je možné problém vyřešit také vypnutím podpory zastaralého protokolu; to ostatně radí i odborník ze společnosti Microsoft.

Jedinými legitimními důvody, proč je potřeba SMBv1 držet, může být podpora Windows XP nebo Windows Server 2003, závislost softwaru na funkci Okolní počítače, případně podpora starých kopírek s funkcí Scan-to-share. Naopak nejnovější verze Windows už přichází bez podpory SMBv1.

Linus Torvalds: bezpečnostní problémy jsou jen chyby

V e-mailové konferenci vývojářů Linuxu se Linus Torvalds svým stylem ostře ohradil proti způsobu, jakým se někteří vývojáři snaží do zdrojového kódu protlačit bezpečnostní hardening.

NENÍ MOŽNÉ, aby si bezpečáci vymýšleli nějaká nová magická pravidla a nechali jádro zhavarovat, kdykoli dojde k jejich porušení.

Zdůrazňuje, že i bezpečnostní problémy jsou jen obyčejné chyby a primární úlohou hardeningu tedy má být takové chyby najít a upozornit na ně. Teprve po určité době, kdy je zřejmé, že nově zavedená omezení nezpůsobují problémy ve všech běžných podmínkách je možné zvážit zavedení drastičtějších opatření.

skoleni

Pro pobavení

Half past twelve
And I'm watchin' the late show
In my flat all alone
How I hate to spend the evening on my own

Gimme, gimme, gimme a man after midnight
Won't somebody help me chase the shadows away

Kdo by neznal skladbu skupiny ABBA z roku 1979. Ovšem jen málokoho při poslechu textu napadne, že osamělá hrdinka sledující noční televizní vysílání v půl jedné ráno vlastně touží po čtení unixových manuálových stránek. Nevinný žertík, který tuhle skladbu připomíná, bohužel rozbíjí neinteraktivní volání příkazu man s přepínačem -w , a tak byl nakonec odstraněn. Ostatně, ať děláte co děláte, vždycky někomu znemožníte práci.

O seriálu

Tento seriál vychází střídavě za pomoci pracovníků Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ provozovaného sdružením CZ.NIC a bezpečnostního týmu CESNET-CERTS sdružení CESNET.

Autor článku

CESNET-CERTS je oficiální jméno bezpečnostního týmu sdružení CESNET, z. s. p. o. od ledna roku 2004. Jeho součástí je také Forenzní laboratoř FLAB. Články tvoří společně jednotliví členové týmu.