Hlavní navigace

Postřehy z bezpečnosti: kdo volá?

29. 3. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
V tomto díle Postřehů se podíváme, kdo nám také může zavolat, na Avastem nahlášené fleecewarové mobilní aplikace, na záplatované kritické zranitelnosti a dále na podvodné e-maily.

Upozornění na podvodné telefonáty od falešné technické podpory Microsoftu

NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) upozorňuje na vlnu podvodných telefonátů (vishing), v nichž se volající vydávají za technickou podporu firmy Microsoft. Podvodníci lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informací o počítači a dalších zaměstnancích. Splnění pokynů podvodníků vede ke kompromitaci zařízení a může také vyústit v krádež citlivých údajů a dat nebo v zašifrování zařízení ransomwarem.

Důrazně doporučuje nedávat neověřeným volajícím jakékoliv informace o vaší organizaci či jejích systémech a sítích a neplnit jejich pokyny, jelikož Microsoft ani jiné větší společnosti svým zákazníkům s nabídkou technické podpory nikdy nevolají jako první a v naprosté většině případů tedy půjde o podvod.

Podezřelé telefonáty doporučuje ohlásit Policii ČR a v případě orgánů a osob spadajících pod regulaci zákona o kybernetické bezpečnosti také NÚKIBu.

„Zkušební verze zdarma“ s předplatným 66 dolarů týdně

Bezpečnostní experti společnosti Avast objevili více než 200 nových fleecewarových mobilních aplikací napříč obchody Apple App Store a Google Play Store. Tyto aplikace se zaměřují převážně na mladší publikum prostřednictvím reklam na populárních sociálních sítích používající fráze jako ‚bezplatná instalace‘ nebo ‚zdarma ke stažení‘ s cílem vytáhnout z uživatelů co nejvíce peněz.

Princip fleecewaru je takový, že aplikace lákají uživatele příslibem bezplatné zkušební doby, avšak poté požadují neobvykle vysoké předplatné. Po skončení zkušební doby je aktivováno opakované předplatné a i když aplikaci předtím v telefonu odstraníte, musíte jej sami zrušit v nastavení obchodu s aplikacemi svého zařízení. Jedna z aplikací například nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi následovanou předplatným v ceně 66 dolarů týdně.

Jak se vyhnout fleecewarovým aplikacím:

  • Buďte opatrní u bezplatných zkušebních verzí na méně než týden
  • Buďte skeptičtí vůči virálním reklamám na aplikace
  • Přečtěte si text s malým písmem
  • Zabezpečte si své platby

Kritické chyby v OpenSSL

Ve čtvrtek 25. března vyšla nová verze OpenSSL 1.1.1k, která opravuje dvě kritické chyby.

První CVE-2021–3449 umožňuje pád serveru upravenou zprávou ClientHello při TLS 1.2 renegotiation (zranitelné verze 1.1.1 – 1.1.1j). Druhá kritická chyba CVE-2021–3450 umožňuje, pokud je nastaveno X509_V_FLAG_X509_STRICT,  obejít ověření certifikátů (zranitelné verze 1.1.1h – 1.1.1j).

Kritické zranitelnosti v aplikaci Cisco Jabber

Společnost Cisco vydala aktualizace aplikace Cisco Jabber pro systémy Windows, macOS, Android a iOS, které mají řešit několik kritických chyb zabezpečení. Chyba zabezpečení CVE-2021–1411 pramení z nesprávného ověření vstupu obsahu příchozích zpráv a byla společností Cisco hodnocena skórem CVSS 9,9 z 10.

Úspěšné využití zranitelností by mohlo umožnit „útočníkovi spouštět libovolné programy v operačním systému se zvýšenými oprávněními, přistupovat k citlivým informacím, zachytávat chráněný síťový provoz nebo způsobit DoS,“ uvádí společnost.

Další zranitelnosti v aplikaci:

Cloud23

  • CVE-2021–1469 (Windows): Arbitrary Program Execution Vulnerability
  • CVE-2021–1417 (Windows): Information Disclosure Vulnerability
  • CVE-2021–1471 (Windows, macOS, Android, iOS): Certificate Validation Vulnerability
  • CVE-2021–1418 (Windows, macOS, Android, iOS): Denial of Service Vulnerability

Finanční správa varuje před podvodnými e-maily

Finanční správa na svých stránkách upozorňuje a varuje před podvodnými e-maily, které působí dojmem, že je rozesílá a v kterých zneužívají její jméno a logo. E-maily vypadají jako výzva k vrácení částky v eurech s odkazem na vyplnění formuláře. „Finanční správa však nikdy ve svých e-mailech nežádá o kliknutí na link. Neznámé a podezřelé e-maily a zejména jejich přílohy doporučujeme neotevírat a raději je rovnou smazat,“ dodává správa.

O seriálu

Tento seriál vychází střídavě za pomoci pracovníků Národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ provozovaného sdružením CZ.NIC a bezpečnostního týmu CESNET-CERTS sdružení CESNET, bezpečnostního týmu ALEF-CSIRT a bezpečnostního experta Jana Kopřivy. Více o seriálu…

Autor článku

CESNET-CERTS je oficiální jméno bezpečnostního týmu sdružení CESNET, z. s. p. o. od ledna roku 2004. Jeho součástí je také Forenzní laboratoř FLAB. Články tvoří společně jednotliví členové týmu.