Hlavní navigace

Postřehy z LSM v Bordeaux - S flétnou v kapse a bos

7. 7. 2000
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Včera odpoledne jsem navštívil přednášku Debian GNU/Hurd známé softwarové osobnosti Richarda Stallmana.

Pokud je vám tato osoba neznámá podívejte se na www.stallman.org. Stručně řečeno je to autor Emacsu GCC, atd. a zakladatel Free software foundation a autor licence GPL.

Ačkoliv umím anglicky velice málo, přece jsem i já měl dojem, že je přednáška zajímavá. Richard Stallman patří dle mého soudu k lidem, kteří umí o své věci hovořit a zaujmout.

Kdybych byl člověk, který by o tom, co pan Stallman přednášel vůbec nic nevěděl, rozhodně bych se musel zajímat také o to, co je to Emacs. Tohle slovo v různých příkladech o fungování a možnostech GNU/Hurdu zaznívalo totiž snad v každé druhé větě.

Přednáška na mě udělala dojem, že pan Stallman o budoucnosti a užitečnosti nového operačního GNU systému vůbec nepochybuje. Jak však celý projekt dopadne, nezáleží pouze na tom, zda je zvolená technologie správná či nikoliv, ale zda bude dostatek schopných programátorů. To je zřejmě také největší problém „pomalého“ vývoje.

CS24_early

Máte-li snad zájem přispět k vývoji Hurdu, můžete i tím, že si vezmete na starost www stránky, které jsou již jak poznamenal R. Stallman, několik roků neaktuální a proto vyzívá dobrovolníky k práci na jejich aktualizaci.

Nazávěr těchto postřehů ještě vysvětlení nadpisu mého příspěvku. Richard Stallman zřejmě vykládá termín free volněji, než jak bych to učinil já. Hned po začátku přednášky si totiž zul boty, z kapsy mu čouhala flétna a občas si na pódiu dobpřál odpočinkové polohy. Je tedy, dle mého soudu, třeba chápat jeho free spíše ve smyslu volnost, než svoboda, která nepotřebuje navenek ukazovat svou nezávislost.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku