Trochu jsem se obaval, ze se nekteri zaleknou. Ale to nebylo cilem clanku :). V podstate slo o upozorneni na co si dat pozor, protoze emerge si nehraje na super inteligentni, takze uzivatel musi aspon trochu vedet co dela. Neznamena to, ze by na Gentoo bylo neco spatneho. Pro me je to porad nejlepsim a nejpouzitelnejsim nastrojem, ktery ma to nejlepsi pred sebou :). Problem obcas byva s tim, ze nekteri nevenuji pozornost dokumentacim a pak udelaji neco co vlastne nechteli, protoze jim to emerge dovoli.
Nemusí to tak být vždycky. Gentoo jsem sice viděl jednou, za to to byla učiněná hrůza. No, ne vždycky se instalace ze zdrojáků podaří, že? Už dřív jsem ale poznal Linux From Scratch a musím říct, že se k Red Hatu (Fedoře) a spol. už NIKDY vracet nebudu. Ne že by se kompilace podepsala přímo na výkonu, ale ten start systému - to je něco. Pokud si odmyslím odpornýho DHCP klienta, tak jsem v konzoli asi do 25 vteřin od spuštění jádra. Na to, že mám takovou kraksnu (400 MHz P-II), je to dobrý. Viděl jsem ale třeba Mandraka na 1.8 GHz, kterej se pouštěl asi tak 90 vteřin (ale do KDEčka). (Rozebírat paměťový nároky ani nemá smysl :) Bylo fakt jednodušší ho smazat a nahrát tam LFS... A ať mi nikdo neříká, že doba náběhu nemá význam.
No pokud neni v compu pritomno 4 IDE jednotek na dvou radicich a SCSI radic s diskem kterej potrebuje naky cas na init tak to lze;) Jinak neprimitivnejsi vec jak hodnotit vykon systemu je pocitat cas od loadnuti jadra. To je skoro stejny jako odvozovat vykon od BogoMIPS.
Básník chtěl asi říci že Gentoo je nenormální distribuce (ve smyslu blbá) kde strávíte spoustu času tím aby vám to vůbec fungovalo.
Mám teda opačnou zkušenost, Gentoo používám 2 roky , před tím to byl RH 3 roky. Na Gentoo se mi líbí právě že se skvělě administruje a zabere to minimum času. Navíc není potřeba to na koleně dodělávat jak sem to znal z RH a obdobných dister. Balíčkovací systém neobsahoval to a tamto a hafo balíčků bylo stejně potřeba vytvořit ze zdrojáků protože ten soft nebyl součástí distra.
Presne, RH = bordel v /etc. Jen sit ma asi 5 (ruzne umistenych)souboru kde je treba neco nastavit. Kdyz chce clovek nainstalit jednu vec, natahne to milion dalsich, ktery vubec nepotrebuje a kdyz ho donuti je vynechat, ta to zase vecne pyskuje. Napr se mi z nejaky me nepochopitelnyho duvodu vzdycky nainstalily Xka.
Zlaty Gentoo, staci USE="-X" a je to vyreseny, o kazdym souboru v /etc vim co si ho tam dalo a k cemu je dobrej.
tak jak je nyni glsa-check udelan, tak je to uplne dementni nastroj!
nekdy mi fakt pripada, jako by se chtelo Gentoo za kazdou cenu odlisit od ruznych veci, co uz funguji.
budoucnost Gentoo vidim tak, ze se ztrati ve sve prekombinovanosti a casem bude jasna distribuce nenavratne pryc...
j.
Nevidel bych to tragicky. Gentoo je jeste mlada distribuce a myslim ze ma vyborne naslapnuto. Veci se naopak postupne zjednodusuji a dostavaji do oficialnich nastroju. Rozhodne bych se nebal o zanik, vyvoj je opravdu aktivni a kazdym mesicem jsou videt kroky kupredu.
http://www.freshports.org/security/portaudit/
nejdulezitejsi cast je:
"After installation it will update this security database automatically and
include its reports in the output of the daily security run."
rovnez portaudit -a zkontroluje vsechen 3rd party soft a vypise pripadne hlaseni, tj. rozdil oproti glsa-check -l. coz me pripadne smysluplnejsi a jendnodussi.
myslim, ze jestli gentoo by melo by volbou na server, tak by melo zapracovat na nejakych "daily security/statistics" skriptech. toto dela napr. freebsd uplne bozi a usnadnuje praci.
dlouho jsem premyslel o linux. distribuci a mam gentoo, ale na server bych to opravdu nedal, pac nemam cas na hrani... ale porad lepsi nez rpm hell :)
p.s: co takovy crux linux?
j.
To je taková blbost, že větší jsem už dlouho neslyšel. Pokud někdo musí přeinstalovávat linux (pokud mluvíme o běžných stabilních distribucích), něco to o takovém uživateli svědčí. Systém je takový, jaký si ho uživatel udělá. Bez ohledu na to, jak se "snaží" vypadat. A pokud ho někdo používá místo na práci k experimentování, je to jeho problém.
"To je taková blbost, že větší jsem už dlouho neslyšel".
Největší blbost je, když se nějaký chytrák, co Gentoo v životě neviděl a nepoužíval, pořád ve všech diskusích snaží všem nacpat, že jeho uživatelé tráví všechen čas neustálým laděním šťouráním se v systému. Je to hovadina stejného druhu, jako když někdo pořád křičí, že KDE je pomalejší než Gnome nebo že AMD topí víc než Intel.
Někteří lidé mají bohužel v povaze takovéhole bludy při každé příležitosti do zblbnutí opakovat, jako polámaná gramodeska, aniž by si ověřili alespoň základní fakta.
Ehm, nějak mi není jasné, na co z příspěvku Tomáše Klose reagujete, ačkoliv část citujete?
Pokud jde o porovnání velikosti blbostí, pak myslímže to o tom přeinstalovávání je opravdu větší, nežli o tom šťourání se v systému - jak ostatně dokazuje i tato diskuse, uživatele Gentoo v průměru opravdu více _baví_ si se systémem hrát ...
co si vzpominam tak ten instalator se menuje anaconda. Instaluje gentoo hodne podobne a z lehka jako se ninstaluje fedora. Zadnej problem sem v tom nevidel, az na to, ze tam bylo stary jadro a nesla mi pak sitovko. To mi ale nevadilo, protoze svuj system sem instaloval od stage 1 :))
K Gentoo som zdrhol z Fedory 1 (predtym RH od 5.2 po 9), pretoze skoncila podpora Fedory a musel by som preinstalovat system. A o par mesiacov znova atd. Tak som sa rozhodol, ze ho teda preinstalujem, ale uz naposledy. No, som vcelku spokojny, ale aj tu su kadejake muchy. Co fakt nie je problem je doba kompilacie. Duron 1800 je az az. Cas co usetrim zhananim balikov sice stravim na kompilacii, lenze v 1. pripade to bol cas moj, v 2. je to cas procaku, ktory je podstatne lacnejsi.
jestli nekomu pripada portage preslozitene tak vas muzu ubezpecit ze v clanku zminene triky a nastroje jsou pomerne pokrocile zpusoby jak si usetrit praci ale nejsou ke sprave systemu nutne. pouzivam gentoo uz od dob kdy vetsina techto nastroju neexistovala v 99% pripadu vystacim s emerge -pv a emerge --unmerge, samozrejme s dobre nastavenym USE :-) pokud se nekomu zdaji hratky s USE zbytecne slozite existuje jednoduche reseni - zapnout v USE vsechno co dava aspon trochu smysl a nechat to tak. ano bude to gigabajtovy moloch, ale nebude s tim zadna prace. jako kazde binarni distro.
gentoo je jine a zaplat pambu za to.
k USE existuje jednoduchy konfigurator, ve kterym si zaskrtavacim stylem vedle popisu volby vyberete, co chcete aby vase USE obsahovala. Bohuzel na meno si nevzpomenu, ale kdyz sem mel gentoo poprve, nasel sem to hned nahodou nekde na guglovy kdyz sem hledal info o USE a docela to pomohlo.
kdyz sem u toho hledani, gugl vyborne rozumi otazce typu "xxx gentoo howto", doporucuju vyzkouset :)
"emerge depclean" umi vic, nez sam autor tusi. Zrejme mel dost rozumu aby to nikdy nezkousel. Zhruba do leta t.r. portage pri pouziti tohoto prikazu odinstalovalo nejakou obskurni knihovnu (ze stage 3 tarbalu) pro praci s ACL-ky, na ktere ovsem zavisely vsechny systemove utility vcetne initu aniz se to autori namahali zanest do zavislosti. Vysledek byl pomerne tristni a me osobne od dalsiho pouzivani teto distribuce odradil
Na druhou stranu, pokud mel clovek k dispozici jeste jiny pocitac stacilo 10 minut googlovani k nalezeni postupu zachrany pres live-CD. V tom smeru nelze Gentoo nic vytknout. Komunita je skutecne skvela. Je to dano podstatou veci. Lide kteri se prokousou k fungujicimu Gentoo desktopu vycuhuji nad prumer Linuxove populace. O tom neni sporu.
No, za blbost se holt plati:
*** WARNING *** : DEPCLEAN CAN SERIOUSLY IMPAIR YOUR SYSTEM. USE CAUTION.
*** WARNING *** : (Cancel: CONTROL-C) -- ALWAYS VERIFY ALL PACKAGES IN THE
*** WARNING *** : CANDIDATE LIST FOR SANITY BEFORE ALLOWING DEPCLEAN TO
*** WARNING *** : UNMERGE ANY PACKAGES.
*** WARNING *** :
*** WARNING *** : USE FLAGS MAY HAVE AN EXTREME EFFECT ON THE OUTPUT.
*** WARNING *** : SOME LIBRARIES MAY BE USED BY PACKAGES BUT ARE NOT
*** WARNING *** : CONSIDERED TO BE A DEPEND DUE TO USE FLAG SETTINGS.
*** WARNING *** :
*** WARNING *** : Packages in the list that are desired may be added
*** WARNING *** : directly to the world file to cause them to be ignored
*** WARNING *** : by depclean and maintained in the future. BREAKAGES DUE
*** WARNING *** : TO UNMERGING AN ==IN-USE LIBRARY== MAY BE REPAIRED BY
*** WARNING *** : MERGING *** THE PACKAGE THAT COMPLAINS *** ABOUT THE
*** WARNING *** : MISSING LIBRARY.
To vam jako varovani nestaci? V tom pripade se holt neda nic delat.
znamy pouziva gentoo pomerne uspesne - zacina zkoumat hry. Jedna se o cloveka, ktery pred tim mel akorat 1 mozna 2 mesicni zkustenost z mandrakem a nekolika live cd. (orientacne pred tim tak rok os od M$). Beha na linuxu, emerge a updaty zvlada celkem bez problemu. Behaj mu tam xka (ktery si samozrejme lokalizoval), wmaker ... po dvou-trech mesicich na gentoo a neumi anglicky ;)... takze tak hustej si zas pripadat nemusite :))
Ja si teda nemyslim ze bych byl nejaky nadprumerny user linuxu. To bych asi poradne umel regulerni vyrazy:/ Gentoo instalace probehla v pohode a presne podle mych prani. Hlavnim plusem gentoo je dobra dokumentace. Proste konfiguraky jsou jasny, dobre okomentovany a ne tak rozplizly do x souboru jako v redhatu. Vzdycky kdyz jsem zkousel naky distro, tak byl desnej problem zjistit v kterym konfiguraku to vlastne je. V pohode jsem zvladal systemovy prikazy kterymi se to dela. Vzdyt byly taky v kazdym howto. Ale proste spesl konfiguraky ne.Kde se nachazi onen magicky soubor ktery povoluje ip forwarding? Pak to nakonec vypadalo tak ze jsem svy vsechno svy nastaveni narval do jednoho osklivyho skriptu a dal se s tim neparal. Hnufne, nesystemove. To v gentoo jsou konfiguraky prehledny a programy si nechavaji svy konfiguraky standartni. Takze se nestane ze treba sitovani je rozplizly do deseti souboru, ze sambe generuje smb.conf nakej konfigurak /etc/supersystem/i_dont_like_ms/msnetwork/pdc a v tomhle souboru je cislice 1. Muzete namitnout ze je to blbost ze to distro mam znat a prostudovat si sysmanual k distru. No ale taky mi vysvetlete proc jsem u gentoo prisel na vsechny dulezity konfiguraky a jejich doplneni za 20 minut a u RH mi to trvalo dva dny?
Zatim gentoo rulez;)
Hmmm, tak tohle jsem chtěl napsat - hlavně to s těma regexpama, já je taky neumím (ale umí je kolega a toho se vždycky optám :-).
Nicméně taktéž děkuji za nálepku poloboha, ale zrovna u mojí maličkosti byl důvod k přechodu trochu jiný: Používám Gentoo na notebooku a je to můj primární pracovní nástroj. Pro hračičku, jako jsem já, je Gentoo super - když nechci, tak se v tom vrtat *nemusím*, ale *můžu*. V životě bych ale nedal Gentoo na server, jednou jsem to zkusil a už nikdy - je to na mě moc hi-tech a nejsem portage & ebuild guru.
Jinak děkuji mnohokrát za článek, konečně mi někdo vysvětlil alespoň část těch portage hejblátek. Doufám v brzké pokračování.
Co mam robit, ked nechcem nejaky balik vobec instalovat? V ziadnej verzii. V mojom pripade kdepim.
Uviedol som ho /etc/portage/package.mask, co vsak zapricini, ze prikaz "emerge -avuDp --newuse world" nezbehne. Error: "Depgraph creation failed." pretoze kdepim je vyzadovane balikom kdeaddons.
Som si isty, ze kdepim pouzivat nebudem. Som ochotny niest nasledky, ze som znasilnil kdeaddons a obcas nieco moze nefungovat, pretoze nema splnene vsetky zavislosti. Avsak napriek vsetkej mojej uvedomelosti ho neviem dokopat do mnou vyzadovaneho stavu.
Aha, neuplne som to napisal. Rucne to dostat do stavu bez kdepim samozrejme ide. Ale ked chcem hromadne upgradeovat, tak mi ho tam chce pridat. Ak ho zamaskujem, tak z hromadneho upgradu nebude nic, lebo error.
Teda v podstate ma zaujima, kde a ako systemu povedat, ze tento balik nikdy nechcem, aj za cenu rozbitia zavislosti.
Ehm, nebylo by lepsi tu kravinu nainstalovat, nez si mrsit system?! Pokud na tom opravdu trvate, tak korektni postup je nakopirovani upraveneho ebuildu do portage overlay, odinstalovani puvodniho baliku a nainstalovani upraveneho z overlay. Upraveny ebuild se nebude pri emerge sync nic prepisovat - a bohuzel ani aktualizovat.
Viz http://www.gentoo-wiki.com/HOWTO_Create_an_Updated_Ebuild
> nebylo by lepsi tu kravinu nainstalovat, nez si mrsit system?!
neviem o ziadnom mrseni systemu, proste nechcem nejaku aplikaciu, pretoze ju nepouzivam (mimochodom je obrovska, a kompilacia by trvala pekne dlho). Nutnost ju nainstalovat je pre mna niecim uplne inym ako sloboda, ktoru (podla kadekoho) gentoo prinasa. Toto nie je to, co o sebe gentoo prehlasuje: sloboda vybrat si co chcete a nebrat co nechcete.
V redhatom up2date sa trivialne da vypnut akekolvek instalovanie (pri upgradeoch) balikov, ktore clovek navoli. Toto tu proste nie je. Sam si musim upravovat ebuildy pre kazdu vydanu verziu, aby sa mi tam nanacpal moloch, o ktoreho nestojim.
Termin "Dependency hell" sa podla mna ovela hodi na tento pripad ako na tolko preklinane rpm-ka. Aj ked chapem, ze toto nie je problem filozofie ebuildov, ale neexistencie jedneho filu, kde budu baliky, ktore nikdy nechcem, aj za cenu prasenia zavislosti.
Inac, dik za radu. Asi to fakt budem musiet manageovat rucne cez upravu ebuildov.
BTW: skript dep nefunguje. Prinajmensom cistenie world filu nezvlada. Zastane po tom, co sed zacne cakat na vstup z stdin (po tom, co si nekontroluje premenne)
emerge -avuD gcc zase pre zmenu odmietne zbehnut. Pretoze tranzitivne cez zavislosti chce nainstalovar sucase linux-headers a linux26-headers, ktore sa neznesu spolu. Tak skonci s chybou.
Ad kdepim: Dejte sem vypis USE flags z prikazu "emerge info", jinak to asi nedoresime. V RPM se trivialne neda vypnout vubec nic, pokud maji nainstalovane baliky korektne fungovat. Pokud up2date instaluje baliky bez potrebnych zavislosti, tak funguje spatne.
Ad linux-headers: pokud mate jadro 2.6, tak:
emerge -Cav linux-headers
emerge -av linux26-headers
emerge -av glibc
emerge -av gcc
Je to dokumentovano v Bugzille i na http://forums.gentoo.org. Je vhodne se tam podivat, pokud je nejaky problem.
1.) moje USE flagy:
3dnow aalib acpi alsa bash-completation -bonobo cdr directfb divx4linux dvd ethereal fbcon -f77 flac -fortran ftp -gnome -gnustep iconvicq imagemagick imap ipv6 java mbox mmap mmx nptl oss pic pie samba shared sharedmem sockets sse tetex theora tiff usb wmf xpm xvid
2.) up2date sa da povedat aby neinstalovalo baliky s urcitym menom.
3.) linux-headers som vyriesil prave takto aj bez bugzilly. Vyhodil som linux-headers, nahodil linux26-headers a glibc a gcc som zhodou okolnosti potom tiez prekompiloval. Nebolo to cele zase az tak zlozite. Taketo nieco ma nezastavi, aj ked prekvapi.
4.) neslo by vytvorit (mozno virtualnu) vlastnost kdepim a spravit vlastny lokalny (nic nerobiaci) ebuild, ktory by ju splnal? Nemuselo by sa to potom s kazdou aktualizacou KDEciek riesit.
ehm, ehm, som lama
skopiroval som veci z make.conf a nie z emerge info. Takze este raz:
3dnow X aalib acpi alsa apm arts avi bash-completation berkdb bitmap-fonts cdr crypt cups directfb divx4linux dvd encode ethereal fam fbcon flac foomaticdb ftp gdbm gif gpm gtk gtk2 iconv icq imagemagick imap imlib ipv6 java jpeg kde libg++ libwww mad mbox mikmod mmap mmx motif mpeg ncurses nls nptl oggvorbis opengl oss pam pdflib perl pic pie png python qt quicktime readline samba sdl shared sharedmem slang sockets spell sse ssl svga tcpd tetex theora tiff truetype usb wmf x86 xml2 xmms xpm xv xvid zlib linguas_en linguas_cs linguas_sk
Ad 2/ Ano, to se da u emerge taky. Akorat kdyz do prislusneho konfiguraku napisete blbosti, tak to narozdil od up2date _spravne_ prestane fungovat, protoze se porusily zavislosti.
Ad 4/ Pokud lze kdeaddons zkompilovat do plne funkcniho stavu bez kdepim prostym vypustenim prislusneho DEPEND, tak to nahlaste jako bug.
Lenze ja som nikdy nepovedal, ze ho chcem. Presne preto som neinstaloval kde cez eclass, ale postupne rucne, po balikoch. Vo world-file taktiez nie je. A predsa sa mi cpe do systemu.
Vcera som si prave vsimol, ze toto maju pekne vyriesene v PLD. Kazda KDE aplikacia ma samostatne rpm-ko. Takze ak sa cloveku paci kfig, tak si ho nahodi, ale nemusi kvoli tomu cpat do systemu cely balik kde-education.
Tohle se asi fakt neda udelat ciste. Jestli je to uvedeno jako zavislost, tak to asi k necemu bude dobre a kdyz to vynechate, tak to neco bude ve finale chybet...
Ale pokud si chcete pridelat problemy, portage vam tu moznost poskytuje tusim pres --inject. Teda pokud Vam jde ciste o to abyste ten balik nekompiloval.
Tak --inject nakoniec nepriamo pomohlo. Je to sice deprecated, ale help, co to k tomu vypise pomohol.
V /etc/portage/profile/package.provided by mali byt zapisane baliky, ktore si managujete sami. Takze som tam vrazil kde-base/kdepim-3.3.2 a do /etc/portage/package.mask >kde-base/kdepim-3.3.2, aby som to nahodou nekompiloval nabuduce.
<cite>
Vcera som si prave vsimol, ze toto maju pekne vyriesene v PLD. Kazda KDE aplikacia ma samostatne rpm-ko. Takze ak sa cloveku paci kfig, tak si ho nahodi, ale nemusi kvoli tomu cpat do systemu cely balik kde-education.
</cite>
To ma Gentoo momentalne v planu takto udelat taky. Chapu to, ale treba mne se to nelibi, protoze si s oblibou instaluju vsechno co kde najdu ;-). Tak doufam, ze to vyresej nejak rafinovane, aby kazda aplikace z jednoho baliku KDE nerozbalovala a nekonfigurovala vsechno znova...
DEPEND="~kde-base/kdepim-${PV}
~kde-base/kdemultimedia-${PV}
arts? ( ~kde-base/arts-${PV//3.3/1.3} )
esd? ( media-sound/esound )
sdl? ( >=media-libs/libsdl-1.2 )
svga? ( media-libs/svgalib )
xmms? ( media-sound/xmms )"
Smula. Takze pokud to tazatel povazuje za chybu, necht to zada do Bugzilly. Nadavanim tady nic nevyresi.
A to má být výpis čeho a dokazovat co ?
Padla tu spousta dojmů a pojmů až sem to vyzkoušel, a na základě toho trvám na svém:
kdepim není nutno mít instalován s ostatníma kde* a nezpůsobuje to žádné problémy ani se to nechce instalovat při emerge world !
Zakladatel tohoto vlákna má chybu asi někde mezi židlí a USE.
jednoducho: --nodeps
Ostatne zavislosti som si zistil a splnil rucne. kdepim som mu nedal.
Odpoved na prispevok o par riadkov vyssie:
> Nadavanim tady nic nevyresi.
Nepisal som to tu preto, aby som si zanadaval, ale aby som zistil, ci sa Gentoo neda presvedcit, aby robilo to, co chcem JA, a nie to, co chce ONO.
Zatial som zisitl, ze asi jedina cesta bude cez vytvaranie vlastnych ebuildov pre kazdu verziu. Alebo cez rucne upgradeovanie KDEciek.
No tak --nodeps jsem opravdu nemyslel. A ne, opravdu se portage neda zprznit tak, aby byly ignorovany zavislosti. Nevim, jak byste si predstavoval, ze by to melo fungovat. Pokud jsou v ebuildu nejake zavislosti, tak tam jsou proto, ze jsou nutne pro uspesnou kompilaci a fungovani daneho baliku, ne pro srandu kralikum. Pokud balik kdeaddons lze zkompilovat a funguje i bez kdepim, tak to nahlaste jako bug. V opacnem pripade nic nehlaste, protoze vas maintaineri poslou do haje.
S Gentoo jako takovym nebo s portage to nema nic spolecneho, je to maximalne problem jednoho konkretniho ebuildu, ktery vam holt z nejakeho duvodu nevyhovuje. Tak si napiste vlastni nebo to poslete do bugzilly, ale takove vyroky jako dependency hell jsou uplne mimo.
Ehm .... http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=12512 ... naprosto zbytecna zavislost sawfish na gnome zpusobena rep-gtk, ktere jde prelozit i bez gnome ...
Druha vec je, ze je to vlastnost konkretniho ebuildu. Kdyby prislusny maintaineri meli rozum, neni problem to odstranit.
Njn, vsude se holt najde nejaky blbec. :) Co se tyce kdeaddons:
http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=59969
Maintaineri KDE a Gnome baliku patrne trpi jakousi spolecnou uchylkou, ze si musi nacpat do pocitace co nejvic nepotrebnych baliku. No, suma sumarum tazatel ma holt smulu a bude si ten ebuild muset holt resit sam.
Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká oficiální procedura, co dělat, když se gentoo složí?
Jednou jsem podle návodu dal emerge -u portage a výsledkem bylo, že kompilace spadla na chybu, přestalo fungovat emerge i gcc, takže člověk mohl dávat emerge jaké chtěl, vždy spadlo emerge na to, že bylo interně rozesrané, programy ručně kompilovat také nemohl, protože i gcc bylo interně rozesrané.
Smazat jsem systém ani rebootovat nemohl, protože to byl produkční běžící server pod zátěží. Jak se taková situace oficiálně řeší?
Já taky jedu na Gentoo, líbí se mi na něm, že se dá odladit na mašinu a pak jede super rychle (oproti binárním distribucím). Ale je fakt, že takové emerge glibc bez následného emerge gcc mi jednou složilo systém, prý nějaké závislosti s definicí __guard. Emerge na nic takového neupozornilo a bylo po Gentoo. Nešlo pustit nic, ani se přihlásit, prostě mrtvola. To od něho nebylo hezké. Ale bylo v záloze, takže jedu dál a nedám na něj dopustit.
ja bych si to portage a gcc zkompiloval na jinem stroji a na tom produkcnim nainstaloval vytvoreny binarni balicek.
Pokud by nesla ani ta instalace binarniho balicku, tak by snad mohl pomoci nejaky chroot nebo to tam proste rozbalit rucne, dyt to tbz2 neni o moc vic nez tar.bz2
ale priznavam ze osobne se mi na serveru k upgradu perlu, gcc a glibc taky moc nechce :(
mno, ted je treba znama takova silne nepekna vec, ze sshd zacne zlobit po upgradu na glibc-2.3.4.20040808-r1 (pretane akceptovat spojeni, pomuze restart sshd), i kdyz jsem o tom vedel, dojel jsem na to na jednom remote-boxu ;-).
plati obecne - po upgradu podobnych core veci je dobry restartovat sluzby :-)
existuje taky portage_rescue, neco jako portage co se pouziva pri prvni instalaci. Staci smazat soucasne portage a rozbalit nove z archivu. Me to jednou pomohlo kdyz se do ~x86 dostala portage, ktera mela radsi zustat jeste chvily zamaskovana ;-)
Pokud nefunguje ale gcc samo o sobe tak nove portage asi system uplne nezachrani..
Pak bych asi zkusil pouzit to gcc z jineho systemu, pripadne alespon ja si nechavam minimalne 2 verze gcc (ted 3.3.4 a 3.4.3) takze by mozna stacilo prepnout profile.
a) `emerge -uav` *upgraduje* dependencies, ale ne dependencies of dependencies. Staci napriklad srovnat `emerge -pv firefox` s `emerge -upv firefox`, pokud tedy mate nejake jeho zavislosti trosku out-ouf-date. Parametr --deep kontroluje fakt vsecko. `man emerge`, pokud mi neverite.
b) Pokud mate nejake problemy s gentoo, reste to prosim bud na gentoo-user-cs mailing listu nebo na http://forums.gentoo.org . V sekci Other languages nebo tak nejak je mozno i cesky. Technicke provedeni diskuze na root.cz je IMHO nedostatecne (mail notifikace,...)
Ty brdo, musim se nekomu pochlubit, prave jsem dokoncil instalaci gentoo od piky. Jsem totalni zacatecnik, tak mi to dalo trosku zabrat k pochopeni, ale jel jsem podle handbook z gentoo.org a dostal se pres startx do prohlizece inetu s nazvem Konqueror, a tak jsem zde. Nekde jsem cetl, ze pro zacatecnika je to jako dite vhozene do vody, vubec nevim jak se co nastavuje, tak snad poplavu spravnym smerem... SBOHEM WINDOWS-XP! ZDRAVIM VSECHNY LINUXARE! :)
Po pravdě řečeno v momentě kdy existují distribuce které to umějí mě to až tak nezajímá, ale pokud Vás ano, tak se zkuste podívat na to pkgsrc (2. nejhorší balíčkovací systém pod sluncem :-), a navíc též nebinární), kde, jak říkám, to funguje:
pavel@pc:~$ pkg_info p5-subversion
Information for p5-subversion-1.1.1:
Comment:
Perl bindings for Subversion
Requires:
apr>=0.9.5.2.0.52nb1
expat>=1.95.8nb2
neon>=0.24.7nb1
subversion-base>=1.1.1
swig-perl>=1.3.19nb1
{perl>=5.8,perl-thread>=5.8}
Required by:
p5-SVN-Simple-0.26
p5-SVN-Mirror-0.50
svk-0.26
...
pavel@pc:~$ sudo pkg_delete p5-subversion
pkg_delete: package `p5-subversion-1.1.1' is required by other packages:
svk-0.26
p5-SVN-Simple-0.26
p5-SVN-Mirror-0.50
Co Vy na to?
Hm, životně nutné závislosti to ukáže v Gentoo taky, i když ochrana systému před blbostí uživatele ještě asi není zcela dotažena do konce (možná v některých případech naštěstí? viz Windows...).
Ale obávám se, že jsou i jiné závislosti, než ty životně nutné, a pokud nejsou vázané ani přes USE... to, může být problém.
Holt nic neni dokonalý. Ani Gentoo, ani to xxxBSD, a stupeň pokročilosti vývoje v tom či onom se pochopitelně vždycky liší. Ale rychlostí vývoje v Gentoo jsem rozhodně mile překvapen. Po několikaletém zhoršujícím se pekle s RedHatem, kde jsem některý věci nerozběhal ani za boha... v Gentoo jsou problémy proti tomu směšný. BSD si vážím, ale jsem na něj moc pohodlnej a nemám důvod od Linuxu odcházet.
co jsou zivotne-nutne a nezivotne nutne zavislosti? Zavislost programu na dynamicke knihovne je nutna zivotne ci nezivotne? (Nikdy jsem Gentoo neadministroval, proto se ptam, s timto pojmem se setkavam poprve.)
A neschopnost uzivatele si pamatovat co v nekolika stech nainstalovanych pakazi zavisi na cem aby nedejboze nejakou odinstalaci neco nepokazil mi nepripada jako jeho blbost, ale nedostatek nadlidskych schopnosti.
Dale vyjasneni:
1/ nikomu jsem xxxBSD neminil "cpat". Spis me prekvapilo ze muze existovat balickovaci system jak se zda jeste horsi nez je pkgsrc z NetBSD (ports z FreeBSD neznam).
2/ pokud byste presto pkgsrc chtel zkusit, nemusite kvuli tomu odchazet z Linuxu, existuje i pro Linux - viz http://www.netbsd.org/Documentation/software/packages.html#platforms ci http://users.piuha.net/martti/comp/slackware/slackware.html
3/ neni na svete jen RedHat, Gentoo a xxxBSD systemy - existuje treba Debian, ktery sice ma nektere veci hure vyresene nez Gentoo ci NetBSD (jmenovite init skripty) ale celkovy dojem na me dela velmi dobry.