Hlavní navigace

Překvapen bohatstvím

15. 12. 1999
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Český překlad zamyšlení, které vzešlo z pera (nebo spíš klávesnice) asi nejznámějšího advokáta open source hnutí - Erica Raymonda - krátce poté, co se stal díky akciím VA Systems řekněme ekonomicky bezstarostným :)

Před několika hodinami jsem se dozvěděl, že jsem (alespoň teoreticky), absurdně bohatý.

Právě jsem seděl u počítače, když jsem dostal e-mail s blahopřáním k úspěchu akcií VA Linux Systems. Zrovna jsem pracoval na svém posledním menším projektu, na kompileru ke speciálnímu jazyku Scriptable Network Graphics (SNG, skriptovací síťová grafika), který jsem sám navrhl. SNG umožňuje psát skripty, které mohou upravovat části dat v PNG. Píši tu část, která má na starost kompilaci/dekom­pilaci. S její pomocí bude možné převést PNG do SNG, editovat SNG, a poté vytvořit upravený PNG obrázek.

„Blahopřání? To je zajímavé“, řekl jsem si. „Já myslel, že se vše rozběhne až zítra“. A já bych to měl vědět. Jsem členem správní rady, do které jsem byl navržen samotným Larry Augustinem, a ve které mám hrát roli oficiálního svědomí společnosti a mám rovněž významný podíl na akciích společnosti. Podíval jsem se na Linux Today a zjistil jsem, že se Larry Augustin rozhodl zvolit nejrychlejší cestu, tu, o které jsme diskutovali na posledním zasedání. VA Linux skutečně vstoupil na burzu a já měl najednou cenu 41 000 000 dolarů, aniž já sám o tom věděl.

Je pravda, že to netrvalo dlouho. Během několika hodin VA poklesl z $247 a uzavřel na $239, takže mi zbylo pouhých $36 000 000. Což je ovšem stále pořádný balík.

Možná se divíte, proč o tom tak veřejně hovořím. První rada, kterou vám dají vaši přátelé a rodina, pokud se stanete opravdu bohatí je: mlč. Nikomu do toho nic není, nechceš přece, aby to vypadalo, že se vystavuješ na obdiv a také nechceš být pronásledován nekonečným zástupem různých charit, obchodních návrhů, dlouho ztracených nejlepších přátel a očividných žebráků.

Potíž s touto strategií spočívá v tom, že já si tuto sumu vydělal velmi veřejným způsobem. Pokud jste známá postava a vaše jméno se ocitne na seznamu velmi úspěšné firmy, dostanete záplavu dopisů od přátel a novinářů v okamžiku, kdy akcie začnou stoupat jako šílené a tak přestane být možné zahrávat vše do kouta.

Kromě toho by to nebylo čestné. Já sloužím svému společenství. Já jsem dnes velmi bohatý proto, že moje úsilí o rozšíření myšlenek otevřeného software jménem celého společenství pomohlo rozhýbat obchodní svět, a tím jsem tak získal respekt a důvěru mnoha hackerů. Larry si myslel, že tento respekt má takovou hodnotu, že se za něj vyplatí nabídnout 150 000 akcií VA. Čestně se zachovat vůči hackerům, kteří ze mne udělali boháče vyžaduje, abych se ke všemu vyjádřil veřejně a abych veřejně vyjevil, jak se tím ovlivní můj život a co budu s těmi penězi dělat .

Tohle je otázka, které bude v této době čelit mnoho z nás, nyní, kdy se otevřený software valí technologickou krajinou. Peníze jdou tam, kde cítí hodnotu a nejdůležitější sektory průmyslu a svět financí nachází stále vyšší hodnotu v našem hackerském kmeni. Snaha společností Red Hat a VA Linux odměnit tak mnoho individuálních přispěvatelů, kolik jich jen dokáží identifikovat, vytvořila precedens. Další hráči v této oblasti hledající podporu u veřejnosti se snahou ocitnout se na výsluní budou muset následovat v jejich stopách. Tímto a dalšími způsoby bude bohatství sdíleno.

Takže i když mnoho multimilionářských nabobů jako jsem já nebude, mnoho hackerů bude muset nalézt odpověď na tuto otázku kvůli menším sumám peněz, které však budou stále pro jednotlivce velmi významné. Desítky nebo stovky tisíc dolarů, to stačí na změnu nebo zničení vašeho života.

(Pamatujete si na kdysi významnou otázku: "Jak si při této práci můžeme vydělat peníze?)

První část mojí odpovědi zní: „Nebudu dělat nic až do příštího června“. Protože jsem členem správní rady VA Linux, podle regulace SEC nemohu po šest měsíců se svými akciemi obchodovat (tato regulace má za úkol ochránit před nebezpečím, že někteří lidé nafouknou bublinu očekávání, rychle vyberou zisk a poté utečou do Argentiny dříve, než celá bublina praskne). Takže není úplně pravda, že jsem momentálně bohatý. Budu bohatý za 6 měsíců, pokud před tím VA Linux nebo USA nezkolabují. Na VA si klidně vsadím, s ekonomikou USA si už tak jistý nejsem :-).

Pokud se tedy ekonomika nezhroutí, jak toto bohatství ovlivní můj život? Upřímně řečeno, myslím si, že příliš ne. Nepracoval jsem posledních 15 let na otevřeném software proto, abych si vydělal peníze. Již nyní žiji celkem tak, jak chci žít i dál, tedy dělat práci, která mne baví. Největší rozdíl, který pro mne peníze přinesou je to, že se až do konce života budu moci zabývat věcmi, které mne baví a nebudu se muset starat o peníze.

Takže si myslím, že budu pokračovat v tom, co dělám už teď. Budu si hrát s kódem. Budu přemýšlet a rozšiřovat podvratné myšlenky. Bud cestovat a přednášet. Budu psát články. Budu rozdávat rány pěstí říším zla, kdykoliv to bude možné. Budu pracovat pro svobodu.

Očekávám, že většina náhle zbohatnuvších hackerů učiní podobnou volbu. Novináři se mne často ptají, jestli může komunitu otevřeného software korumpovat příliv velkých peněz. Říkám jim to, v co pevně věřím: komerční firmy již tak dlouho lákají programátory, že každý, koho peníze opravdu přitahují z této komunity již dávno odešel. Naše společenství je vybíráno na jiných základech: dosažených úspěších, pýše, umělecké vášni, … .

OK, možná se nakonec rozhoupám a koupím si mobil. A pořádnou pevnou linku, takže budu moci surfovat rychlostí blesku. A novou flétnu. A možná i pěknou rozžhavenou 0.45 pro taktickou střelbu. Ale opravdu, nechci ani nepotřebuji mnoho. Já jsem svým způsobem buddhista: dávám přednost tomu, abych byl co nejméně materiálně vázán. (Moje rodina tvrdí, že má kvůli tomu se mnou peklo při nákupu vánočních dárků).

Nemíním ovšem minimalizovat své materiální vazby tím, že všechno rozdám, takže vy, různí kazatelé ve prospěch mnoha projektů se uklidněte a zapomeňte na to, že mne připravíte o mé miliony. Nebude ze mne žádná měkota a hrubě odmítnu všechny dotěrnosti.

Já nechci být takovým hrubiánem proto, abych zachránil své miliony, ale proto, abych uchránil něco mnohem cennějšího, svůj čas. Já se nechci stát plně zaměstnaným specialistou v rozhodování o tom, co všechno musím zachránit a dopředu oznamuji, že odmítnu každého. Kdokoliv, kdo mne požádá o peníze, bez ohledu na to, jak šlechetný je jeho cíl a jak mnoho s ním souhlasím, zařadím na svůj permanentní seznam hovad. Pokud budu chtít půjčit nebo investovat peníze, já vás zavolám . (Výdech …)

A ovšem, existují případy, kam chci peníze vkládat. Uznání hodné hackerské projekty. Aktivity spojené se svobodou projevu. Kampaň za právo nosit zbraň. Tibet, možná. Možná někde koupím kus tropického pralesa jako můj příspěvek k ochraně životního prostředí. Miliony znamenají moc, a s mocí přichází odpovědnost je použít moudře. Budu rozdávat obezřetně, a až budu sám chtít a pouze poté, až si vše sám ověřím. Příliš mnoho péče často zabíjí to, o co se má pečovat. A to by stačilo.

A trochu ironicky, jedním z výsledků toho, že jsem zbohatl bude to, že budu pravděpodobně chtít zaplatit svoje projevy, protože mne už nebude moci nikdo obvinit, že všechno dělám pro peníze. Nenechám se platit skupinami otevřeného software nebo školami, ale vesele si nechám zaplatit za všechny obchodní konference, které mne chtějí pro zvýšení návštěvnosti. Tím, že si svůj čas nechám proplatit, oddělím drahé konference, na které přijíždějí významní lidé, od těch okrajových, na kterých z mé přítomnosti nemůže hackerské společenství tolik profitovat.

Ze stejného důvodu trvám stále na tom, aby každý, kdo chce moji přednášku pokryl mé útraty a eliminoval možné nepříjemnosti. Stále však očekávám, že si budu nosit vlastní zavazadla. A nikdy nebudu tak pyšný, abych se odmítl složit na něčí gauč, pokud místní skupina je příliš chudá na to, aby zaplatila hotel.

CS24_early

Ale dost trivialit. Musím zpátky do práce. SNG kompiler je již skoro hotový. Nyní potřebuji přepsat kontrolní kód PNG tak, abych mu přidal formátovací možnost, která generuje SNG syntax. Pak musím začít přemýšlet o podpoře MNG…


Tento článek je překladem originálu, který vyšel na serveru Linux Today
Další české překlady Raymondových prací, včetně nejznámější The Cathedral and the Bazaar, naleznete na serveru Zvon.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku