Když nějaká služba běží v cloudu, je tim myšleno, že jsou duplikovaný data na více serverech a aplikační (a další) servery jsou taky duplikované, aby například při výpadku aplikačního serveru služba jela dál, protože máme ještě druhej aplikační server.
Nejsem si jistej, jestli je definovaný, kolik duplicit má minimálně bejt, aby se to dalo nazývat cloudem, ale z nějakého důvodu se mi u slova cloud vybavuje číslo 4 :)
Jednoduše řečeno Cloud jsou služby/data přístupné odkudkoliv přes internet, většinou přes prohlížeč nebo přes aplikaci v mobilním zařízení.
Máme tu Xtý článek na "privátní cloud" a zatím jsme se nedočetli ničeho co je uživateli přístupné přes internet (a nebo mám krátkou paměť?).
Já jsem název "privátní cloud" pochopil tak že ty služby běží na vlastní infrastruktuře - mimo např. AWS, Azure, VPS, atd. a jsou uživatelům dostupné odkudkoliv.
VPN do LAN není cloud...
Já teda měl za to, že cloud je o bezvýpadkovosti, viz muj komentář vejš https://www.root.cz/clanky/privatni-cloud-pro-malou-firmu-skolu-nebo-urad-ms-sql-a-docker/nazory/#o1305447
Pojem cloud už nemá jeden význam. Původně to byla IaaS do které člověk neviděl, nestaral se o ni a měla prostě fungovat. Člověk si přes API/interface vydeployoval resource a "cloud" si pořešil, kde to poběží a že to poběží (a to i v případě private cloudů). Dnes to má milion významů a asi nemá smysl to řešit. Pěkným příkladem je ownCloud/nextCloud, kterému bylo vytýkáno, že vlastně vůbec není cloud.
Ako dlhodobý používateľ troch rôznych platforiem. Si ma pobavil.
MS cloud podla toho čo používaš garantuje ale nedosahuje 99.9 až 99.99%. A to do toho nie sú započítané výpadky spojene infraštruktúry mimo. (internetové prostredie).
Tu https://status.cloud.microsoft/ si môžeš pozrieť ako pekne je všetko hore.
Tier4 datacentrum je stavane na 99.995% a zaleží od teba ako dobre si navrhneš HW a aplikáciu.