Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Programovací jazyk BASIC na počítačích kompatibilních s IBM PC v současnosti od hm - ale já jsem si rád i tento článek přečetl....

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 7. 2010 14:19

  hm (neregistrovaný) 85.207.166.---

  ale já jsem si rád i tento článek přečetl. Ne, že bych snad zkoumal ty programy, ale s BASICem jsem kdysi začínal a docela mě překvapilo, že ještě stále žije i na PC (VB od MS nepočítám).
  Pozn.: A na GOTO mi nesahejte, je to báječný příkaz. :-)

 • 20. 7. 2010 16:12

  jarous (neregistrovaný) 88.146.223.---

  Basic se prosadil ze začátku hlavně díky tomu, že se dal překládat po řádcích, takže fungoval jako interpretr, příkazový řádek i editor programu naráz. Při použití struktur se řádkový překlad značně komplikuje což byl na 8-mi bitech problém. Takový basicový řádek je vlastně program sám o sobě. A dále se BASIC držel vlastně už setrvačností. Když byly uživatelé 8-mi bitů na něj zvyklý jako na scriptovací jazyk, tak se dal i na 16-ti bity a tak dále. Já osobně jsem toho v basicu moc neudělal. Na ZX Spectru jsem dělal v Hisoft Pascalu a Assembl. a pak na PC V Turbo Pascalu a Turbo C. Nyní dělám PLC/DCS/HMI a na Basic narazím v VisualBasic Scriptu, který se používá v některých HMI softwarech.
  Basic se tady uplatňuje dost často jako jazyk programovatelných komunikačních sériových karet,
  kde se v něm naprogramuje komunikace s nějakým zařízením( třeba měřič tepla ) a data se tak přesouvají do PLC.