Hlavní navigace

Programovací jazyky

Použití nástroje Radon pro zjištění cyklomatické složitosti zdrojových kódů

Dnes si popíšeme vlastnosti nástroje Radon, který je určen pro zjišťování metrik zdrojových kódů napsaných v Pythonu. Mezi metriky zjišťované tímto nástrojem patří především cyklomatická složitost (CC) a index udržovatelnosti (MI).

Pavel Tišnovský

Včera 0:00
Doba čtení: 23 minut

Validace datových struktur v Pythonu (dokončení)

Ve třetí a závěrečné části článku o knihovnách pro validaci složitých datových struktur v Pythonu si ukážeme použití modulu pytest-voluptuous, který pro validaci využívá minule popsanou knihovnu s nezapamatovatelným názvem Voluptuous.

Pavel Tišnovský

19. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 21 minut

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (závěrečná část)

V dnešním článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si ukážeme další možnosti, které se nám při psaní testovacích scénářů nabízí. Jedná se například o podporu deklarace víceřádkových textů, trik pro opakování operací atd.

Pavel Tišnovský

17. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 34 minut

Validace datových struktur v Pythonu (2. část)

Dnes dokončíme popis knihovny Schema a pak se zmíníme o další knihovně určené pro validaci datových struktur. Ta se jmenuje Voluptuous a je založena na podobných principech jako knihovny Schemagic a Schema.

Pavel Tišnovský

12. 4. 2018 0:00
| 8
Doba čtení: 26 minut

Příští vydání RHEL nahradí Python 2 za Python 3

V příštím vydání distribuce Red Hat Enterprise Linux bude Python 2 nahrazen moderní verzí 3. Uvádí to oficiální dokumentace, konkrétně kapitola týkající se opouštěných funkcionalit: „Python 2 will be replaced with Python 3 in the next Red Hat…

Petr Krčmář

11. 4. 2018 7:46 |

Úvod do PHP a Objektové programování v PHP (školení)

PHP stále patří k jednomu z nejpoužívanějších programovacích jazyků, který se prosadil zejména (ale nejen) ve webových aplikacích. Pokud se chcete naučit v PHP programovat, přijďte na náš kurz Úvod do PHP, který proběhne už 17. dubna. Naučíte se…

Redakce

10. 4. 2018 9:14 |

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (druhá část)

Ve druhé části článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si popíšeme další možnosti, které Gherkin programátorům a testerům nabízí. Jedná se především o možnost deklarace dat s využitím tabulek.

Pavel Tišnovský

10. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 28 minut

Nejlepší programovací jazyk podle čtenářů Linux Journalu? Python

V anketě čtenářů Linux Journalu o nejlepší programovací jazyk roku 2018 zvítězil opět Python, stejně jako v minulém roce. Druhý je C a třetí C++. Hlasování probíhalo na Twitteru.

Jan Fikar

9. 4. 2018 8:41 |

Validace datových struktur v Pythonu pomocí knihoven Schemagic a Schema

Při vývoji aplikací se mnohdy dostaneme do situace, kdy je nutné validovat datové struktury získávané přes REST API, z dokumentových databází apod. V Pythonu lze pro validaci použít knihovny Schemagic a Schema.

Pavel Tišnovský

5. 4. 2018 0:00
| 4
Doba čtení: 38 minut

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave

S jazykem Gherkin navrženým tak, aby se v něm mohly čitelným a přirozeným způsobem psát testovací scénáře, jsme se již setkali v souvislosti s Clojure. Díky existenci knihovny Behave je možné Gherkin použít i v populárním Pythonu.

Pavel Tišnovský

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 29 minut

Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure (2)

V dnešním článku dokončíme téma, kterému jsme se začali věnovat minule. Jedná se o použití doménově specifického jazyka Gherkin pro tvorbu testovacích scénářů v programovacím jazyku Clojure.

Pavel Tišnovský

29. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 29 minut

Novinky Javy 10: typová inferencia lokálnych premenných

Vyšla najnovšia produkčná verzia Javy 10. Nová verzia Javy tak prichádza šesť mesiacov po poslednej verzii (Java 9). Reč je o Java SE (Java Standard Edition), ktorej implementáciu ponúkajú Oracle JDK a OpenJDK.

Ján Bodnár

22. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure

Dnes si ukážeme způsob použití doménově specifického jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace napsané v programovacím jazyku Clojure. Při implementaci testů bude použita knihovna Expectations.

Pavel Tišnovský

22. 3. 2018 0:00
| 2
Doba čtení: 29 minut

Úvod do jazyka Reason: reference a generalizace

Na závěr našeho seriálu si řekneme o referencích, o automatické generalizaci a o omezeních automatické generalizace. Článek je zakončen seznamem zdrojů, kde lze vyčíst další informace o Reasonu.

Radek Miček

20. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Knihovny a moduly usnadňující testování aplikací naprogramovaných v jazyce Clojure

Dnes se seznámíme s knihovnami a moduly pro Leiningen určenými pro testování aplikací v jazyce Clojure. V této oblasti vzniklo mnoho zajímavých projektů, například modul humane-test-output, knihovna iota či adaptace jazyka Gherkin pro BDD.

Pavel Tišnovský

15. 3. 2018 0:00
| 5
Doba čtení: 49 minut

Úvod do jazyka Reason: polymorfní varianty a objekty

Dnes si ukážeme alternativy ke standardním variantám a záznamům, které podporují řádkový polymorfismus. Bude se jednat o typy, které není třeba explicitně definovat, a přesto lze vytvářet jejich hodnoty.

Radek Miček

13. 3. 2018 0:00
| 3
Doba čtení: 7 minut

Validace dat s využitím knihovny spec v Clojure 1.9.0 (dokončení)

Popis možností nabízených knihovnou spec dnes dokončíme. Ukážeme si především velmi užitečnou vlastnost: možnost deklarovat validační kritéria způsobem, který do jisté míry připomíná zápis regulárních výrazů.

Pavel Tišnovský

8. 3. 2018 0:00
| 3
Doba čtení: 33 minut

Úvod do jazyka Reason: funktory

V dnešním díle se budeme zabývat funktory, jejichž pochopení nám umožní používat další datové struktury ze standardní knihovny. Tento díl rovněž ukazuje, jak implementovat vlastní datovou strukturu.

Radek Miček

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Validace dat s využitím knihovny spec v Clojure 1.9.0

Dnes navážeme na text z minulého týdne, v němž jsme si představili hlavní novinky, které vývojářům přinesla nová verze 1.9.0 jazyka Clojure. Dnes si popíšeme další možnosti nabízené knihovnou spec.

Pavel Tišnovský

1. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 41 minut

Úvod do jazyka Reason: moduly

Systém modulů v Reasonu je velice mocný nástroj. Dnes se naučíme základy práce s moduly. Ukážeme si, jak definovat modul, jak skrýt části modulu před jeho uživateli a co to jsou abstraktní a privátní typy.

Radek Miček

27. 2. 2018 0:00
| 5
Doba čtení: 4 minuty

Novinky v Clojure verze 1.9.0

Na konci minulého roku jsme se dočkali další verze jazyka Clojure. Mezi novinky ve verzi 1.9.0 patří vylepšené nástroje ovládané z CLI, standardní správce projektů a knihovna spec pro popis a validaci datových struktur.

Pavel Tišnovský

22. 2. 2018 0:00
| 7
Doba čtení: 35 minut

Úvod do jazyka Reason: tail rekurze

Dnes se opět budeme zabývat rekurzí. Řeč bude o psaní rekurzivních funkcí, jenž potřebují pouze konstantní prostor na zásobníku volání. Vyhneme se tak jeho přeplnění při práci s rozsáhlými strukturami.

Radek Miček

20. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vyšlo Go 1.10

Po 6 měsících od vydání předchozí verze bylo ohlášeno Go 1.10. Moderní jazyk s podporou běžných operačních systémů a nejrozšířenějších platforem; toto je však poslední verze podporující i Windows XP/Vista. Změny jsou v oblasti knihoven, toolchainu…

Marek Olšavský

17. 2. 2018 16:38 |

Vyšel Rust 1.24.0 s automatickým formátováním a inkrementální kompilací

Včera vyšel Rust 1.24.0. Přináší nástroj rustfmt-preview, který automaticky formátuje zdrojový kód podle „standardního stylu“. Až bude nástroj v budoucnu stabilní a bude mít verzi 1.0, přejmenuje se na  rustfmt. Další novinkou je inkrementální…

Jan Fikar

16. 2. 2018 11:23 |

Úvod do jazyka Reason: rekurze

Na začátku dnešního článku se naučíme psát rekurzivní funkce. Poté si ukážeme, jak lze v Reasonu reprezentovat seznamy čísel a jak s těmito seznamy pracovat pomocí rekurzivních funkcí.

Radek Miček

13. 2. 2018 0:00
| 5
Doba čtení: 4 minuty

Naučte se Python v našem balíčku tří kurzů (školení)

Přijďte se naučit jazyk, kde se můžete soustředit na problém – jednoduchý, flexibilní, přesto mocný. Ne nadarmo se o Pythonu říká, že je to spustitelný pseudokód. Připravili jsme pro vás trojlístek školení: Základy Pythonu 3 (19. února), Pokročilý…

Redakce

7. 2. 2018 11:09 |

Úvod do jazyka Reason: varianty, pattern matching a ošetřování chyb

Dnes si ukážeme, jak Reason zobecnil výčtový typ známý například z C++ nebo Javy a jak s tím souvisí pattern matching. Zobecněné výčtové typy i pattern matching využijeme při ošetřování chybových stavů.

Radek Miček

6. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Reason: N-tice, záznamy a úvod do pattern matchingu

Dnešní díl bude o stavových komponentách v Reactu. Abychom takové komponenty mohli programovat, naučíme se napřed používat n-tice a záznamy v Reasonu. Kromě toho si zlehka představíme jeden z trumfů Reasonu – pattern matching.

Radek Miček

30. 1. 2018 0:00
| 3
Doba čtení: 9 minut

Úvod do jazyka Reason: proměnné a funkce

Základními stavebními kameny programů v Reasonu jsou proměnné a funkce. Proto náš úvod do jazyka začneme právě jimi. Dále zodpovíme otázku, zda stačí, když programovací jazyk podporuje pouze funkce s jedním parametrem.

Radek Miček

23. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Reason: programovací jazyk od Facebooku nejen pro webové aplikace

V tomto článku si představíme programovací jazyk od Facebooku, Reason. Řekneme si, jak se liší od populárních programovacích jazyků, v jakých situacích exceluje a kdy je naopak vhodné použít jiný jazyk.

Radek Miček

16. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut