Hlavní navigace

Programovací jazyky

C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...

Programovací jazyk Go a grafika: další užitečné funkce poskytované knihovnou GG

V šestnácté části seriálu o jazyku Go dokončíme popis možností knihovny GG, která uživatelům nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG. Budeme se zabývat například vykreslováním cest (path) či textů.

Doba čtení: 38 minut

Nadace JS a Node.js se spojují do OpenJS

Nadace JavaScript, založená v roce 2016 Linuxovou nadací, a nadace Node.js (taktéž ve správě Linuxové nadace) se sloučí a vytvoří nadaci OpenJS. Nová nadace bude podporovat aktivity spojené s JavaScriptem a sestává z 29 open source projektů…

Google vydal Go 1.12.1 a 1.11.6

Google vydal update nedávno představené verze 1.12 svého jazyka Go. Jde vesměs o opravy chyb v cgo a standardní knihovně. Verze 1.12 vydaná koncem února přinesla například efektivnější správu paměti, TLS 1.3, syscally přes libSystem na operačním…

15. 3. 2019 10:24

Naučte se programovat v Go (školení)

Víte, co mají společného Kubernetes, Docker, InfluxDB nebo Caddy web server? Programovací jazyk Go! Pojďte se s ním seznámit na naše nové školení Úvod do Go. Seznámíte se s ekosystém Go, co je třeba než začnete programovat a na praktických ukázkách…

15. 3. 2019 10:00

Programovací jazyk Go a grafika: tvorba animovaných GIFů, grafická knihovna GG

Budeme se zabývat dvěma důležitými tématy 2D grafiky. Nejdříve si ukážeme tvorbu animací s využitím klasických animovaných GIFů a pak se zmíníme o užitečné knihovně GG (Go Graphics), která nabízí podobné funkce jako Cairo či OpenVG.

12. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 40 minut

Programovací jazyk Go a počítačová grafika (úvod)

Dnes si popíšeme balíčky ze základní knihovny určené pro práci s rastrovou grafikou. Jedná se o zpracování rastrových obrázků společně s možností jejich exportu a importu, k dispozici jsou ovšem i rastrové operace.

Doba čtení: 39 minut

Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go (práce s JSONem a rastrovými obrázky)

Při tvorbě webových služeb se v naprosté většině případů nevyhneme použití formátu JSON. Ukážeme si, jak se s ním pracuje v jazyku Go. Také si vysvětlíme problematiku generování rastrových obrázků ve „webových“ formátech.

Doba čtení: 37 minut

Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go (pokračování)

Síťové aplikace, mj. i HTTP servery, tvoří důležitou oblast, v níž je jazyk Go poměrně často nasazován. Proto se budeme popisem tvorby síťových aplikací a utilit zabývat i dnes, mj. si ukážeme i použití protokolu HTTPS.

Doba čtení: 35 minut

Vývoj síťových aplikací v programovacím jazyku Go

Jednou z oblastí, v níž je jazyk Go úspěšně používán, jsou síťové aplikace, ať již se jedná o jednoúčelové utility, nebo i o mnohdy komplikované servery. V dnešním článku se budeme zabývat právě tímto důležitým tématem.

Doba čtení: 31 minut

RustPython je implementace jazyka Python 3 napsaná pomocí Rust

Vývojáři Windel Bouwman a Shing Lyu pracují na reimplementaci Pythonu v jazyce Rust (seriál). Jejich interpret RustPython je celý napsán v Rustu a standardní knihovnu píší také pomocí dostupných balíčků (crates) z Rustu. Projekt byl prezentován…

Užitečné balíčky pro každodenní použití Go (2), porovnání výkonnosti Go s céčkem

Dnes si popíšeme další užitečné funkce a metody ze standardních balíčků. Ve druhé části článku porovnáme kvalitu překladače Go v porovnání s ANSI C (překladač GCC) a vliv paralelizace kódu pomocí gorutin.

Doba čtení: 38 minut

Užitečné balíčky pro každodenní použití jazyka Go

V dnešním článku o programovacím jazyce Go se seznámíme s některými užitečnými knihovnami. Kromě základních knihoven (práce s řetězci atd.) si ukážeme některé možnosti nabízené knihovnou nazvanou GoDS neboli Go Data Structures.

Doba čtení: 38 minut

Setkání Ruby programátorů v Brně na Ruby Stories

V úterý 29. ledna v 19:00 se v Brně koná sedmý přednáškový večer o vývoji v Ruby. Těšit se můžete na témata od vývojářů z Red Hatu a PrimeHammeru: How to smuggle TCP traffic through an HTTP connection, Railway Oriented Programming a Building a…

Vyšlo Pharo 7.0, nyní spravované na GitHubu

Vyšlo Pharo 7.0 (otevřená implementace Smalltalku). Je nyní kompletně bootstrapováno ze zdrojových kódů spravovaných Gitem, má nové nástroje na procházení a editaci kódu a přináší mnoho dalších změn a oprav.

Tvorba balíčků a pokročilejší operace s kanály v jazyce Go

Dnes dokončíme popis některých témat, kterým jsme se již věnovali minule. Ukážeme si vytváření vlastních balíčků a import balíčků. Poté se budeme věnovat implementaci datového typu „výčet“ a povíme si více o práci s kanály.

Doba čtení: 32 minut

Humble Book Bundle: hromada knížek o Pythonu za cenu jedné

V akci Humble Book Bundle si můžete do pondělí 14. ledna koupit více než 20 knih o programovacím jazyku Python. Zaplatit můžete libovolnou částku od jednoho dolaru, všechny knihy se vám odemknout za 15 dolarů (350 Kč) a více – tedy za cenu jedné…

Programovací jazyk Go: dokončení popisu vlastností samotného jazyka

Dnes dokončíme popis vlastního jazyka. Nejprve se budeme zabývat zbylými operátory, ukážeme si způsob využití konstrukce select-case pro komunikaci mezi gorutinami a popíšeme si deklaraci konstant i význam identifikátoru iota.

Doba čtení: 35 minut

Konstrukce pro řízení běhu programu v jazyce Go (dokončení)

Po popisu řídicích struktur používaných pro klasické strukturované programování (podmínky a smyčky) si dnes představíme dva příkazy pro „nestrukturované“ ovlivnění běhu programu. Jedná se o příkazy goto a defer.

Doba čtení: 38 minut

Perl pro zelenáče je nová kniha od Pavla Satrapy, je ke stažení zdarma

V Edici CZ.NIC vyšla nová kniha „Perl pro zelenáče“ od vysokoškolského pedagoga a specialisty na počítačové sítě a programování Pavla Satrapy. Jde o třetí aktualizované a rozšířené vydání knihy. Cílem této bezmála třísetstránkové knihy je provést…

Konstrukce pro řízení běhu programu v jazyce Go

Dnes si popíšeme všechny základní syntaktické konstrukce určené pro řízení běhu programu. Jedná se o různé formy větvení a samozřejmě taktéž o smyčky. Některé z dále popisovaných konstrukcí jsou až překvapivě flexibilní.

Doba čtení: 36 minut

Rozhraní, metody, gorutiny a kanály v programovacím jazyku Go

Mezi užitečné technologie, které nalezneme v jazyku Go, patří podpora datového typu rozhraní (interface) a především pak takzvané gorutiny a kanály. Právě s těmito třemi důležitými technologiemi se dnes podrobněji seznámíme.

Doba čtení: 37 minut

Nechte Go plavat, teď sviští Java

Go se používá hlavně v systémech, kde je potřeba rychlý start, malé nároky na paměť, snadná komunikace mezi více vlákny a kde se použití Céčka jeví příliš nebezpečné. Ale Go není jediná cesta, jak něco takového dosáhnout.

Doba čtení: 7 minut

Datové typy v programovacím jazyku Go (2.část)

I ve třetí části seriálu o programovacím jazyku Go se budeme věnovat popisu typového systému. Popíšeme si především práci se záznamy (strukturami), mapami, ukazateli a taktéž funkcemi, které jsou v Go plnohodnotným datovým typem.

Doba čtení: 33 minut

Naučte se PHP ještě před Vánoci (školení)

PHP stále patří k nejpoužívanějším programovacím jazykům, který se prosadil zejména (ale nejen) ve webových aplikacích. Pokud se chcete naučit v PHP programovat, přijďte na náš kurz Úvod do PHP, který proběhne už 3. prosince. Naučíte se vytvářet…

Datové typy v programovacím jazyku Go

Ve druhé části seriálu o jazyku Go se seznámíme s typovým systémem tohoto jazyka. Kromě jednoduchých datových typů si samozřejmě popíšeme i složené datové typy, především pole, řetězce, řezy a později i struktury a mapy.

Doba čtení: 33 minut

Go: minimalistický a překvapivě výkonný programovací jazyk

V novém seriálu se seznámíme s jazykem Go. Umožňuje překlad do nativního kódu, takže výsledkem by měly být rychlé aplikace. Současně se ovšem Go v některých ohledech od nízkoúrovňových jazyků liší.

Doba čtení: 30 minut

Nejpopulárnější jazyky na GitHubu: JS, Java, Python a PHP

GitHub zveřejnil na svém blogu statistiky za rok 2018. Nejpopulárnější jazyky jsou stejně jako loni JS, Java, Python a PHP. Nejrychleji rostly Kotlin, HCL a TypeScript. Nejvíce přispívali zaměstnanci Microsoftu, Google a Red Hatu.  A čeští…

PHP bude mít preload, zvětší výkon o 30 - 50 %

Vývojáři PHP jednohlasně odsouhlasili přidání preload. Nová vlastnost má pozitivní vliv na výkon, který se zvýší o 30 – 50 %. Preload najdeme v PHP 7.4, který by měl vyjít příští rok. (zdroj: phoronix)

Humble Bundle akce „Zaplať, kolik chceš“ na e-knihy o programování v Javě

Na Humble Bundle si můžete v časově omezené akci zakoupit balíčky e-knih o programování v Javě v hodnotě až 1712 dolarů (39 000 Kč) od 1 dolaru či 0,87 eur (23 Kč) a více. Je dostupných několik různých balíčků s knihami v několika cenových…

Knihovny pro zpracování posloupností (sekvencí) v Pythonu

Sekvence, a to včetně sekvencí nekonečných, jsou velmi užitečnou datovou abstrakcí, s níž jsme se již nesčetněkrát setkali při popisu jazyka Clojure. Podobný koncept ovšem můžeme využít i v Pythonu, a to mj. i díky existenci knihovny clj.

Doba čtení: 27 minut