Hlavní navigace

Programovací jazyky

C++, C, Java, Perl, PHP, Python, ...

Zakladatel Pythonu Guido van Rossum odstoupil

Po téměř 30 letech se zakladatel a „Benevolent Dictator For Life“ (BDFL) Pythonu Guido van Rossum rozhodl zcela odstoupit z rozhodovacího procesu. Důvodem je jednak věk (62) a poté problémy, které provázelo prosazení PEP 572 Assignment Expressions…

Jan Fikar

13. 7. 2018 8:28 |

Byl schválen a uvolněn standard ECMAScript 2018 (9. generace)

Minulý týden byl schválen a uvolněn standard ECMAScript 2018 (9. generace). ECMAScript se používá především na webových stránkách ve formě jeho implementací jako JavaScript, JScript a ActionScript. Součástí jsou: object rest/spread, asynchronní…

root-master

2. 7. 2018 8:42 |

Python 3.7 přináší zabudovaný breakpoint, automatické UTF-8 a přesnější počítání času

Včera, vyšla nová verze programovacího jazyka Python, respektive jeho interpretru CPython: Python 3.7.0. Verze přináší řadu novinek, mezi ty nejzajímavější patří zabudovaný breakpoint(), Data Classes, přesnější počítání času, optimalizace startu…

Miroslav Hrončok

28. 6. 2018 9:50 |

Projekt Numba aneb další přístup k překladu Pythonu do nativního kódu

Po představení projektů RPython a Cython se zaměříme na další nástroj určený pro překlad zdrojových kódů z Pythonu do nativního kódu (či dokonce pro GPU). Tento nástroj se jmenuje Numba, má snadné použití a JIT překlad.

Pavel Tišnovský

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 23 minut

Praktické použití nástroje Cython při překladu Pythonu do nativního kódu

Dnes se seznámíme s dalšími vlastnostmi Cythonu, které nám umožní provádět různé optimalizace kódu. Ukážeme si výslednou podobu programu pro výpočet Mandelbrotovy množiny, jehož rychlost bude srovnatelná s céčkovou variantou.

Pavel Tišnovský

26. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 28 minut

RPython vs Cython aneb dvojí přístup k překladu Pythonu do nativního kódu

Dnes se seznámíme s omezeními, s nimiž je nutné počítat při použití projektu RPython. Dále se seznámíme s vlastnostmi Cythonu a porovnáme výpočetní výkon aplikací vytvořených RPythonem i Cythonem s klasickými interpretry Pythonu.

Pavel Tišnovský

21. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 31 minut

RPython: překvapivě výkonný dialekt Pythonu, na němž je založen PyPy

S alternativní implementací Pythonu nazvanou PyPy se již pravděpodobně přímo či nepřímo setkal každý vývojář, který tento jazyk používá. Projekt PyPy je mj. založen na transpřekladači RPythonu, který si představíme.

Pavel Tišnovský

14. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 26 minut

PuDB: výkonný debugger pro Python s retro uživatelským rozhraním

Už jsme se seznámili s několika debuggery určenými i pro ladění aplikací naprogramovaných v Pythonu. Prozatím jsme se nezmínili o debuggeru PuDB s rozhraním, které jako by z oka vypadlo slavnému Turbo Debuggeru.

Pavel Tišnovský

5. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 19 minut

Příběhy z vývoje nejrychlejšího virtuálního stroje na světě

Je nejrychlejší programy třeba psát v Céčku a optimalizaci ručně dotáhnout v assembleru? Tak už to dávno není. Představme si GraalVM od OracleLabs. Virtuální stroj, s nímž je rychlý každý jazyk.

Jaroslav Tulach

1. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 13 minut

Python zřejmě umožní bezpečnostním nástrojům vidět, co dělá za běhu

V Pythonu byla navržena nová vlastnost PEP (Python Enhancement Proposal) 551, která umožní bezpečnostním nástrojům vidět potenciálně nebezpečné operace za běhu. Navržena jsou zatím dvě rozhraní. Audit Hook API bude varovat při některých operacích a…

Jan Fikar

29. 5. 2018 8:34 |

Možnosti nabízené jazykem Hy: moderním dialektem LISPu určeným pro Python VM

Ve druhé části článku o jazyku Hy si ukážeme jak použití některých typicky LISPovských technik, tak i možnosti velmi dobře navržené kooperace mezi Hy a Pythonem. Také si ukážeme, jak lze Hy přeložit do Pythonu 2 i 3.

Pavel Tišnovský

29. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 31 minut

Jazyky Hy a Clojure-py: moderní dialekty LISPu určené pro Python VM

Již jsme setkali s mnoha dialekty jazyka LISP. Především se jednalo o Scheme, Clojure a jako varianty (včetně jazyků Pixie a Wisp). Existují však i zajímavé dialekty LISPu určené pro Python VM, především elegantní jazyk Hy.

Pavel Tišnovský

22. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 33 minut

Použití nástroje Radon pro zjištění cyklomatické složitosti zdrojových kódů

Dnes si popíšeme vlastnosti nástroje Radon, který je určen pro zjišťování metrik zdrojových kódů napsaných v Pythonu. Mezi metriky zjišťované tímto nástrojem patří především cyklomatická složitost (CC) a index udržovatelnosti (MI).

Pavel Tišnovský

26. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 23 minut

Validace datových struktur v Pythonu (dokončení)

Ve třetí a závěrečné části článku o knihovnách pro validaci složitých datových struktur v Pythonu si ukážeme použití modulu pytest-voluptuous, který pro validaci využívá minule popsanou knihovnu s nezapamatovatelným názvem Voluptuous.

Pavel Tišnovský

19. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 21 minut

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (závěrečná část)

V dnešním článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si ukážeme další možnosti, které se nám při psaní testovacích scénářů nabízí. Jedná se například o podporu deklarace víceřádkových textů, trik pro opakování operací atd.

Pavel Tišnovský

17. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 34 minut

Validace datových struktur v Pythonu (2. část)

Dnes dokončíme popis knihovny Schema a pak se zmíníme o další knihovně určené pro validaci datových struktur. Ta se jmenuje Voluptuous a je založena na podobných principech jako knihovny Schemagic a Schema.

Pavel Tišnovský

12. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 26 minut

Příští vydání RHEL nahradí Python 2 za Python 3

V příštím vydání distribuce Red Hat Enterprise Linux bude Python 2 nahrazen moderní verzí 3. Uvádí to oficiální dokumentace, konkrétně kapitola týkající se opouštěných funkcionalit: „Python 2 will be replaced with Python 3 in the next Red Hat…

Petr Krčmář

11. 4. 2018 7:46 |

Úvod do PHP a Objektové programování v PHP (školení)

PHP stále patří k jednomu z nejpoužívanějších programovacích jazyků, který se prosadil zejména (ale nejen) ve webových aplikacích. Pokud se chcete naučit v PHP programovat, přijďte na náš kurz Úvod do PHP, který proběhne už 17. dubna. Naučíte se…

Redakce

10. 4. 2018 9:14 |

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave (druhá část)

Ve druhé části článku o knihovně Behave integrující jazyk Gherkin s Pythonem si popíšeme další možnosti, které Gherkin programátorům a testerům nabízí. Jedná se především o možnost deklarace dat s využitím tabulek.

Pavel Tišnovský

10. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 28 minut

Nejlepší programovací jazyk podle čtenářů Linux Journalu? Python

V anketě čtenářů Linux Journalu o nejlepší programovací jazyk roku 2018 zvítězil opět Python, stejně jako v minulém roce. Druhý je C a třetí C++. Hlasování probíhalo na Twitteru.

Jan Fikar

9. 4. 2018 8:41 |

Validace datových struktur v Pythonu pomocí knihoven Schemagic a Schema

Při vývoji aplikací se mnohdy dostaneme do situace, kdy je nutné validovat datové struktury získávané přes REST API, z dokumentových databází apod. V Pythonu lze pro validaci použít knihovny Schemagic a Schema.

Pavel Tišnovský

5. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 38 minut

Behavior-driven development v Pythonu s využitím knihovny Behave

S jazykem Gherkin navrženým tak, aby se v něm mohly čitelným a přirozeným způsobem psát testovací scénáře, jsme se již setkali v souvislosti s Clojure. Díky existenci knihovny Behave je možné Gherkin použít i v populárním Pythonu.

Pavel Tišnovský

3. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 29 minut

Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure (2)

V dnešním článku dokončíme téma, kterému jsme se začali věnovat minule. Jedná se o použití doménově specifického jazyka Gherkin pro tvorbu testovacích scénářů v programovacím jazyku Clojure.

Pavel Tišnovský

29. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 29 minut

Novinky Javy 10: typová inferencia lokálnych premenných

Vyšla najnovšia produkčná verzia Javy 10. Nová verzia Javy tak prichádza šesť mesiacov po poslednej verzii (Java 9). Reč je o Java SE (Java Standard Edition), ktorej implementáciu ponúkajú Oracle JDK a OpenJDK.

Ján Bodnár

22. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Použití jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace psané v Clojure

Dnes si ukážeme způsob použití doménově specifického jazyka Gherkin při tvorbě testovacích scénářů pro aplikace napsané v programovacím jazyku Clojure. Při implementaci testů bude použita knihovna Expectations.

Pavel Tišnovský

22. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 29 minut

Úvod do jazyka Reason: reference a generalizace

Na závěr našeho seriálu si řekneme o referencích, o automatické generalizaci a o omezeních automatické generalizace. Článek je zakončen seznamem zdrojů, kde lze vyčíst další informace o Reasonu.

Radek Miček

20. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Knihovny a moduly usnadňující testování aplikací naprogramovaných v jazyce Clojure

Dnes se seznámíme s knihovnami a moduly pro Leiningen určenými pro testování aplikací v jazyce Clojure. V této oblasti vzniklo mnoho zajímavých projektů, například modul humane-test-output, knihovna iota či adaptace jazyka Gherkin pro BDD.

Pavel Tišnovský

15. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 49 minut

Úvod do jazyka Reason: polymorfní varianty a objekty

Dnes si ukážeme alternativy ke standardním variantám a záznamům, které podporují řádkový polymorfismus. Bude se jednat o typy, které není třeba explicitně definovat, a přesto lze vytvářet jejich hodnoty.

Radek Miček

13. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Validace dat s využitím knihovny spec v Clojure 1.9.0 (dokončení)

Popis možností nabízených knihovnou spec dnes dokončíme. Ukážeme si především velmi užitečnou vlastnost: možnost deklarovat validační kritéria způsobem, který do jisté míry připomíná zápis regulárních výrazů.

Pavel Tišnovský

8. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 33 minut

Úvod do jazyka Reason: funktory

V dnešním díle se budeme zabývat funktory, jejichž pochopení nám umožní používat další datové struktury ze standardní knihovny. Tento díl rovněž ukazuje, jak implementovat vlastní datovou strukturu.

Radek Miček

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut