na velke projekty je to nevhodne, ale jako scriptovaci jazyk do CICS bych ho neodsuzoval.
na z/os je out of box supported
* Assembler
* COBOL
* PL/I
* C/C++
* Java
* CLIST
* REXX™
* JCL
Horsi nez cobol je urcite RPG (a LISP).
Pokud by nekdo chtel behat linux na zOS tak ceny jsou zhruba nasledujici:
1 GB RAM pro zOS linux – $2,25k pro BC z10. 1 GB ram pro z/os stoji $6k
IFL (procesor na kterem bude behat linux) $47,5k pro BC a $75k pro EC z10 (qcore procesor 3,5GHz, je i 4,5GHz varianta)
Ono to vypada drahe ale pro BC z10 jsou ty ceny zhruba stejne jako pro POWER6. A je lepsi honit ten linux na z10 nez na System p protoze to ma znatelne vice featur a je to lepsi hardware. Obvykle zakaznici premigruji vsechen svuj dulezity x86/linux workload na z/Linux a pochvaluji si to. Jeden mainframe nahradi i stovky x86 serveru, on ma bezny x86 server docela male vyuziti cpu – jako prumer se udava 15–20%.
„Horsi nez cobol je urcite RPG (a LISP).“
Jsou holt jazyky pro průměrně inteligentní lidi, pro podprůměrně inteligentní lidi a pro nadprůměrně inteligentní lidi. Je zřejmé, že průměrně inteligentní člověk bude za hrozné považovat jak jazyky pro podprůměrně inteligentní, tak pro nadprůměrně inteligentní.
Neříkejte, že LISP je hrozný jazyk, když to pouze vaše intelektuální schopnosti jsou omezené natolik, že ho nedokáží vstřebat. ;-)
Myslim, ze LISP je natolko syntakticky jednoduchy, ze naucit sa ho pouzivat na take veci ako sa pouziva COBOL (t.j. praca s databazou) je ovela zlozitejsie ako sa naucit syntakticky zlozitejsi COBOL.
Druha vec je, ze COBOL je samodokumentujuci, co sa o LISPe neda povedat, takze udrzovat stare LISPovske programy je asi horsie ako udrzovat stare COBOLovske programy.
Nemyslim, ze to ci niekto pouziva COBOL alebo LISP suvisi priamo s jeho inteligenciou. COBOL sa pouziva v bankach, kde sa staraju o Vase peniaze inteligentni ludia – LISP nie je v bankach rozsireny. Zrejme preto, ze je povazovany za jazyk nevhodny na dane pouzitie.
U IBM patri COBOL k standardne dodavanym kompilatorom na systemoch iSeries a zSeries. O LISPe som nepocul, ze by ho IBM vobec dodavala. Zrejme preto ze v biznise nie je on zaujem.
Kto z nejakych ciste intelektualnych dovodov chce programovat iba v LISPe, najde uplatnenie akurat v nejakej akademickej institucii. Kto je pragmatickejsi a je ochotny naucit sa aj COBOL, moze si s nim celkom dobre zarobit.
RPG je asi jediny jazyk, na ktory som potreboval skolenie.
Pripominalo mi to na zaciatku assembler, ale aj ked som sa ucil kedysi uz asi 2 assemblery to RPG sa mi nedalo vstrebat.
Teraz si ale myslim, ze ked sa v RPG clovek zabehne, tak je to este produktivnejsi jazyk ako COBOL, hlavne sucasne free-form RPG IV sa uz celkom podoba inym beznym jazykom. Hlavne na AS/400 je RPG stale Number 1.