ja byl commodorista (c64), mel jsem dve paradni veci, ktere jsem si opravdu uzil a to final cartridge 3:
https://www.youtube.com/watch?v=ZrAh-hBSBA8
a plotter xy 4140:
Jo, takže jsem opravu měl 4160, HPGL to umělo. Ovládal jsem to přes vlastnoruční bastl připojenej k ZX Spectru 48K. To byly časy ;-)
Akorát to teda trochu trpělo na přesnost. U složitější kresby měl problém se trefit zpátky do výchozího bodu. Co se pamatuju, tak ještě byl jeden, takový žlutý, větší, a ten v tomhle byl lepší. Nevzpomenu si na typ.
A na kroužku se bastlil plotřík z Merkura...
Joysticky byly vlastně asi první elektromechanické zařízení, které jsem pochopil jak funguje a naučil se opravovat. Táta je vyrobil z mikrospínačů, takže stačil velmi malý pohyb do strany, aby sepnuly. Neměly sice analogový výstup, jen 0/1, ale pro většinu atari her byly mnohem lepší než kamarádovy koupené, velké páky. Schémata měl táta popsané jako "křížový ovladač", slovo joystick jsme neznali :)
Zná oboje, mne to teda funguje i bez dvojtečky:
Já používal SAVE "C" a LOAD "C" pro ukládaní svých BASICových pokusů, jestli dobře pamatuji. Nahrávat bežné programy z kazety jsem nezkoušel, vše jsme měli v Turbu a pokaždé cartridge. každopádně jsem před vydáním příkaz LOAD "C" zkoušel, a normálně spustil mechaniku.
Jojo, a navíc nahrávání pomocí ENTER nesmazalo původní program. Dalo se to využít tak, že byl v paměti nějaký základ programu a zbytek, např data nebo i program se dala dohrát. Dohrát se dalo cokoliv, prostě se tím jen přepsaly řádky stejně očíslované. Prostě geniální nápad. Ovšem, díky "rychlosti" přenosu dat to bylo opět spíše pro disketovku.
Trochu odbočka - tohle souvisí s koncepcí zařízení. LIST vypsal v textové podobě program na obrazovku, LIST "C:" vypsal program na kazetu, LIST "P:" na tiskárnu (třeba i BT-100, pokud ovladač přepsal vektory zařízení P: a on to takto opravdu dělal). A kdybyste měli např. pod písmenem M ovladač modemu, poslal by to na modem. Stejný princip platil pro vstup a vůbec obecně pro jakékoliv zařízení, třeba pro příkazy GET a PUT (pro jeden byte). Paráda.