Je to samozřejmě subjektivní, ale mně osobně přijde retrobrighting (mimo řešní samolepek apod.) jako zbytečný krok, i kdyby se povedl na sto procent a nehrozilo - třeba jen estetické - poškození plastů. Nemyslím, že by starý počítač měl vypadat jako nový - dokonce se mi zdá, že zažloutlá patina mu tak trochu dodává důstojnosti velebných kmetů. Ve zkratce: vybělený kus historie na mě působí podobně nepatřičně, jako estetickými zákroky zdánlivě omlazované tváře věkovitých žen. I stroje mají nárok na důstojné stáří - udržujme v kondici jejich vnitřnosti, fasádu nechme malebně žloutnout :)
Je to věc názoru. Já osobně to za malebné žloutnutí nepovažuji, neboť to spíš vypadá, jako by se to válelo roky v močůvce. Je to nepříjemná barva, navíc mající různé odstíny dle směru, ze kterého šlo UV záření. Kdyby to bylo aspoň rovnoměrné žloutnutí...
Já počítačům chci vracet nejen původní funkčnost, ale i vzhled. Můžeme se o to přít, ale dříve jsem roky sledoval, jak se pod rukama Davida mění staré špinavé žluté kisny na počítače, které skoro vypadají, jako by opustily brány továrny. Ten wow efekt mne nakonec přivedl ke koníčku.
Ona stačí reakce manželky, která na ty žluté reagovala tím, jestli je nechci někde schovat a moc neukazovat, protože vypadají hrozně... :-)
No, ja jsem za to, ze kdyby se to dalo opravdu dostat do puvodniho stavu - tak jo, at je to pekne bile, ale opravdu jako nove. Ale jestli to uz je zazloutle nerovnomerne, pripadne s fleky po nalepkach apod. - dle meho nazoru to bude peknejsi nechat tak jak to je (s patinou), nez aby to bylo bile a s flekama. Prijde mi to pak jako "nedodelek".
Kdyz je to s flekama, clovek muze pak v duchodu vypravet jak u toho mel sve prve setkani s alkoholem na lan party. Po dalsim levelu dooma uz se mu udelalo spatne a ...
Nebo kdyz jsme hrali strip poker... no to uz trochu prekracuji hranice neslusne konverzace.
14. 9. 2021, 17:54 editováno autorem komentáře
Jak dlouho vybělení trvalo budu zmiňovat příště u jednotlivých věcí. Navíc je to hrozně individuální - záleží na aktuální teplotě, síle slunečního záření a naředění peroxidu. K tomu se přidává intenzita zažloutnutí a reakce samotného plastu.
Typicky velké kusy (kryt počítače) vyžadují 1-3 celodenní koupele za jasného dne. Jelikož dávám spíš opatrné množství peroxidu. David dává silnější směs (ten většinou nalije rovnou celou lahev) a se silnějším Texaským sluncem to má na hodiny.
Klávesy trvají dlouho, typicky několik týdnů, neboť na ně jsem zatím nepřišel na vhodnější způsob, a jelikož ty neumím nasměrovat rovnoměrně na záření, tak ty se bělí většinou teplotou vody ohřátou sluncem a tam to trvá déle.
Pokud jde o chemickou podstatu, tak už jsem to zmiňoval dříve, že chemie je můj zapřísáhlý nepřítel. Vždycky jsem rozuměl více elektronům než prvkům. Ani na stránkách, které se tomu věnují jsem si nevšiml chemického vysvětlení, bych jej sem aspoň jako Copy&paste vložil. Souvisí to se zmíněným bromem, nicméně nevím, zda se jedná o jeho odstranění, nebo odstranění jen jeho zažloutnutí. Skoro bych řekl, že spíše to druhé, neboť pokud takový plast dáte dlouhodobě na sluneční světlo, tak opět zažloutne - tj. dle mého ten prvek není odstraněn, to by se to již nikdy neobjevilo. Ale jak říkám, nejsem schopen posoudit chemické reakce, neumím to. V článcích o Amize jsem pomotal i takovou trivialitu jako kyselost/zásaditost....
Jasné, díky.
S tou chemií, to naprosto chápu, myslím, že všichni máme k dispozici Google a Wikipedii, když na to přijde. Tipuji, že bude omezený počet cyklů žloutnutí/bělení, kdy to pak třeba nesnesitelně zkřehne nebo získá nový barevný nádech, ale to je spíš založeno na zkušenostech odjinud než na mých znalostech chemie.
Počítače mám schované v prosklené vitríně v tmavém koutě v místnosti, kam nikdy nesvítí slunce. Tedy doufám, že si tuto barvu již udrží. Davidovy počítače jsou některé roky po RB, a odstín se nemění. Opakovat bych proceduru nechtěl právě kvůli riziku poškození plastů. Jinak v současných metodách jsem neobjevil jakýkoli náznak křehnutí či změny povrchu.
Vodní lázeň je varianta, nicméně proces trvá docela dlouho (měl by cca několik hodin), a tak by bylo i vodní lázeň nutno neustále sledovat, aby se nakonec neprohřála příliš. Nicméně náhlé výkyvy by to zvládlo, to jsem tenkrát podcenil.
Zatím ale se držím metody na slunci, trvá to dlouho (kdybych přišel na způsob, jak udržet stabilně natočené, tak by to dost pomohlo), ale výsledky jsou stabilní, žádné fleky a poškození plastů.
„kdybych přišel na způsob, jak udržet stabilně natočené, tak by to dost pomohlo“
Nepomohlo by spíš, místo snahy udržet natočené části, položit tu nádobu na zrcadlo? Případně ještě navíc přidat další zrcadlo na severní bok? Ve článku vyzdvihujete plně průsvitné nádoby, takže si dokážu představit, že by to umožnilo pokrýt světlem mnohem více povrchu a vlastně i intenzivnější září. Když jsem byl malý, měl jsem období, kdy jsem si se zrcadly trošku hrál a od té doby vím, že jejich efekt na osvětlení rozhodně není zanedbatelný...
Je otázka, jaké UV je potřeba. Sklo (tedy i zrcadlo) prakticky nepropouští UVB, naopak UVA tlumí jen málo.
Docela bych se přimlouval, aby Michal i přes svůj postoj k chemii (mám to podobně) přece jen zkusil nějak "chemicky" shrnout, proč plasty žloutnou a co stojí za tím návratem k původní barvě (i podporované linky) a čím se za to platí (křehnutí, hořlavost,...?). Asi nikdo nečekáme sloupce chemických rovnic, ale nějaký střízlivý i laický popis probíhajících procesů by se k téhle sérii určitě hodil, co myslíte?
„Je otázka, jaké UV je potřeba. Sklo (tedy i zrcadlo) prakticky nepropouští UVB, naopak UVA tlumí jen málo.“
Ah, to mě nenapadlo. Moje znalosti chemie a fyziky jsou na úrovni základky, takže mně nedošlo, jak moc můj návrh je amatérský...
„[...] Asi nikdo nečekáme sloupce chemických rovnic, ale nějaký střízlivý i laický popis probíhajících procesů by se k téhle sérii určitě hodil, co myslíte?“
Já jej v tomto ohledu docela chápu, protože této problematice rozumím jak koza petrželi. Ačkoliv souhlasím s tím, že by se určitě tento popis hodil, otázka zní, kolik času a práce by Michalovi nastudovat dostatečné množství relevantních znalostí, které by pak vedly k něčemu rozumnějšímu, než můžeme najít na Googlu na první pokus. Když vezmu v potaz znalosti, ve kterých si naopak jsem celkem jistý, nedokážu si sebe představit, jak bych před lety, kdy jsem je ještě neměl, byl schopný sesmolit článek na určité úrovni, takže bych se sám do něčeho takového v oblasti, které moc nerozumím, nepouštěl... Chci říct, i když člověk napíše něco, co jen škrábne po povrchu a jde o hrubý popis pro laiky, vždy je potřeba o úroveň větší hloubka znalostí, protože jinak hrozí, že se člověk dopouští mystifikace, aniž by si to vůbec uvědomoval.
Je to přesně tak, jak to říkáte. Při větší snaze mohu najít něco na Googlu, sesmolit to dohromady a dát do článku. Ale když tomu nerozumím, tak jak vím, že neopisuji nesmysly, či je sám do toho nevnáším? Neumím to posoudit. A jak říkáte, porozumět této tématice je něco víc, než si přečíst pár odstavců na Googlu. Je to celý složitý obor, to se nedá jen tak pochopit. A hlavu mám jen jednu.
Ale jak píšu níže, třeba se mi do příště o tématu RB podaří nějaké informace poskládat, případně se chytí někdo znalý tématu, a nějaká relevantní data mi dodá.
Aktuálně už další informace přidávat nebudu, hlavně proto, že je nemám. Příští díl miniseriálu bude už o výsledcích. Ale nebojte, není to poslední zmínka o retrobrightingu, budou další, a nepochybně budou nové další zkušenosti, a když najdu nějaké relevantní informace o chemických procesech, určitě je příště doplním.
Taky je to výzva pro čtenáře, je-li tu nějaký zkušený chemik, a má chuť trochu osvětlit procesy naprostému analfabetovi v této oblasti, budu rád za nějaké informace e-mailem. Případně klidně můžete využít prostor v diskuzi.
Good point!
Pritom by nemel problem v amaterskych podminkach tolik svetla vygenerovat i doma v zime. Staci koupit spravnou vybojku pro teraristy (ty pomery jsou ruzne podle zvirat a kde ziji). UV ledky jsou bohuzel jeste v plenkach a nemaji takovy vykon.
Ona se da koupit i germicidni UVC (o dost drazsi), ale to muze byt zbytecna investice. Navic lidi s tim vetsinou neumi bezpecne manipulovat. Hrozi oslepnuti nebo poskozeni pokozky. Je idealni na to mit uzavreny box etc.
Niečo aj s trochou chémie...
https://touchit.sk/preco-stare-pocitace-tak-ohavne-zltli/299839