Hlavní navigace

Průběžně aktualizovaná OpenMandriva Lx ROME, Fedora nechce licenci CC0

1. 8. 2022
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: OpenMandriva
OpenMandriva Lx ROME je průběžně aktualizovaná edice distribuce OpenMandriva. Fedora oznámila, že nedovolí zdrojový kód pod licencí CC0. Bylo vydáno Pop!_OS Linux 22.04 pro zařízení Raspberry Pi 4.

OpenMandriva Lx ROME

Linuxová distribuce OpenMandriva nedávno představila svou vlastní průběžně aktualizovanou edici. Ta dostala jméno ROME a brzy by měla být dostupná vedle standardní edice OpenMandriva Lx. Zatím je k dispozici jen jako technická ukázka a v této fázi nabízí linuxové jádro 5.18.12, Python 3.11, Java 20, KDE Plasma 5.25.3, KDE Frameworks 5.96.0 a KDE Gear 22.04.2.

OpenMandriva Lx RomeOpenMandriva Lx Rome

Fedora nedovolí kód s licencí CC0

Právník firmy Red Hat, Richard Fontana oznámil v diskusní skupině věnované právním otázkám kolem Fedory, že ve Fedora Linuxu nebude moci být kód po licencí CC0. Tato licence umožňuje nejširší možné užití díla i bez uvedení autorství, čímž je je shovívavá k softwarovým patentům. Zdrojový kód pod licencí CC0 bude tedy z Fedory odstraněn, tato licence bude ale nadále použitelná na další obsah.

Fedora Project

Pop!_OS Linux 22.04 na Raspberry Pi 4

Společnost System76 vydala Pop!_OS Linux 22.04 pro zařízení Raspberry Pi 4. Toto vydání proběhlo v tichosti coby technologická ukázka a je k dispozici prvním testerům. Pop!_OS Linux 22.04 LTS vyšlo v dubnu 2022, krátce po vydání Ubuntu 22.04 LTS (Jammy Jellyfish), ze kterého tento operační systém vychází. Stejně jako verze určená pro osobní počítače je poháněna linuxovým jádrem ve verzi 5.15 LTS.

Cloud23

Pop!_OS 22.04Pop!_OS 22.04

První vodní chlazení pro linuxové notebooky

Německý výrobce hardwaru TUXEDO Computers oznámil plnou linuxovou podporu pro jejich externí vodní chlazení TUXEDO Aquaris. Ten je sice na trhu už od začátku tohoto roku, byl ale podporován pouze notebooky od této firmy, které měly nainstalovaný operační systém Windows. Společnost TUXEDO Computers ale deklaruje, že veškerý jeho hardware bude podporován Linuxem a svůj slib teď splnila. Zatím sice funguje pouze s notebookem TUXEDO Stellaris 15 Gen4, do budoucna by měl ale spolupracovat se všemi notebooky od TUXEDO.

TUXEDO AquarisTUXEDO Aquaris

Nově vydáno

Na Arch Linuxu postavená minimalistická distribuce Archcraft vyšla ve verzi 2022.07.18. Vyšla Regata OS 22.0.3, nová verze brazilské linuxové distribuce postavené na openSUSE. Na Manjaru postavená distribuce s Openboxem Mabox Linux vydala novou verzi s číslem 22.07. Turecká linuxová distribuce Pardus oznámila vydání verze 21.3.

Regata OS 22.0.3Regata OS 22.0.3

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.