No tak, treba DropBox pouzivam - pracuji na trech ruznych PC a cloud je pohodlnejsi a rychlejsi nez USB klicenka nebo svn. Akorat nevim, proc bych si mel doma vytvaret cloud server.
CO se tyce clanku. Dozvedeli jsme se, ze novy SUSE umi prehrat MP3 a bude startovat o neco pomaleji. Dale pak, ze vyvojari tvrde zapracovali na novem systemu cislovani verzi. Uz se tesim, az tyto prevratne novinky vyzkousim....
Dropbox je velmi užitečná věc - řeknu to laicky bez používání PR výrazů. Prostě máte na několika zařízeních (Pc, notebookách, mobilech) adresář, který bude vždy na všech zařízeních stejný. Něco tam nahrajete z Pc, a můžete to pak otevřít na notebooku nebo mobilu. Prostě usnadňuje synchronizaci zařízení.
Spotify je za málo peněz hodně legální muziky.
Odsuzovat něco jen proto, že to neznám, je poněkud hloupé, nemyslíte?
A nebo taky vyrazne kratsi (z uzivatelskeho hleiska) pri pouziti SSD a parallizovatelnych a optional sluzeb. Krom toho sou vsechny sluzby uzavreny v cgroupach automaticky. Na serveru mam login prompt diky tomu skoro okamzite a nemusim cekat az nabehne databaze, web server a dalsi sluzby.
Protoze nez zadam login a heslo, tak uz bezi? Systemd je delanej na to, aby koncovy uzivatel mel co nejdriv neco kde muze neco delat a protoze se na nej stejnak bude cekat, nez si rekne co chce, tak ostatni sluzby nabehnou. Server byl priklad, protoze ten nema zadny blbiny typu dbus, policykit a spousty zavislosti mezi sluzbama na jejichz konci je gdm. A ma rychly disky a nedavno sem delal update z 11.4 na 12.1 tak sem videl ten rozdil ;-) SSD na serveru muze mit smysl, ale SSD poznamka nemela se serverem mit uz nic spolecnyho. Proste systemd je stavenej na masivni paralelizaci a na to se disky moc nehodej, ale hodi se na to SSD. A pak muze byt spusteni rychly ;-) Ale osobne se mi na tom nejvic libi pozavirani sluzeb do cgroup.
to je dokola furt to same. Servery se nebootujou trikrat denne, tam je pouziti SSD totalni ulet, u desktopu dostatkem RAM se rychlost SSD projevi pri prvnim startu aplikace po spusteni pocitace, pak jen minimalne. Takze modni zalezitost pro ty, co nevedi co s penezi. Takze pokud zapomeneme na modu a potrebu byt "in", pak pouzijeme SSD napriklad v mobilnich zarizenich, kde se jejich vlastnosti skvele uplatni.
Nejak se mi to asociuje s lidmi, co prilepuji kridelka na trabanta a rikaji tomu tuning.
Jeste k tomu cislovani, 12.0 neni, protoze lidi si naivne mysleli, ze .0 je major verze a .[1-4] minor a ze tedy .0 je hodne rozbita a .[1-4] nemuze obsahovat zasani zmeny. Jelikoz ale zmeny mezi (10.3 a 11.0) a (11.3 a 11.4) jsou stejne velky, tak se od nulteho vydani upustilo aby to nevyvolavalo klamna ocekavani ;-)
1)Pořád není nikde jasně napsané čím primárně spravovat balíky. Nováčky to akorát zmate.
1-nové cosi, co vymyslí úplně jiné závislosti než jiné utility pro správu a stejně to nefunguje(GUI)
2-Yast(2)(GUI)-nezobrazuje updaty z některých repozitářů(nikde se nepíše(dříve ano), jak to poštelovat)
3-Yast(2)(TUI)-neznám
3-zypper-nemám námitky
Možná jsem jen nepochopil Novelácký systém?
2)Potřeba přidávání zdrojů někde z oficiálních návodů pro dodatečné komunitní repozitáře. Když jsou některé v klikátku v Yastu, proč tam nedaj všechny komunitní varianty?
3)Mám funkční Nvidia blob. Přidám repozitář pro Nvidii, updatuju, a po updatu již nenaběhnou Xka(ano ono SETUID či co+ani rootovy nejdou). Toto postihlo i jiného kolegu, který měl Nouveau a jen instaloval z Nvidia repa.
Nechci radu co s tím. Jen konstatuju.
4)Chybí mi nějaké dodatečné patche pro KDE. To nemají leckdy ani jiné hlavní distribuce. Údržba je složitá. Co bych chtěl zadarmo :o)
ad 1) no na správu balíčků je v celku jedno, co používáte. Nejjednodušší je používat Yast2 GUI (v TUI je to totéž). Pak se dá přepnout na zobrazení balíčků dle jednotlivých repozitářů (View - Repositories), kde už si člověm může vybrat, jestli chce zobrazit v dané repozitář jenom Updaty (Secondary filter: Installation summary. Show packages with status [V] Update). Nevím, jestli tohle je to, co potřebuješ. Ale v podstatě na správu můžeš používat jak yast, tak zypper. Stejně to ve finále zpracovává PackageKit. (Ověříš to tak, že nejde spustit zaráz yast a nějaká operace v zypperu)
ad 4) Možná by to spravil některý z repozitářů pro KDE, jako třeba KDE:Extra, Kde:UpdatedApps? http://en.opensuse.org/KDE_repositories
Nejak mi pripada, ze sam presne nevis na co se ptas.
1) Novacek nic nezkouma, automaticky tam ma aplet, ktery mu to vyresi.
Pro zkoumavejsi: "nove cosi" jeste neznam, ale klasika - vespod je zypper a yast-tui a yast-gui jsou pouze nadstavby nad nim (na rozdil od aptitude versus apt-* v ubuntu). Takze je jasne co pouzit. Cisty zypper pro znalce, kteri presne vi co chteji delat, pro ostatni (kteri chteji byt vedeni aplikaci) samozrejme yast gui nebo v textovem rezimu tui. Opravdovy BFU zustane u toho apletu package-kit ci jak se to zverstvo jmenuje. Opravdovy bfu timpadem aktualizuje jen security a dulezite opravy. Alespon se mu nic nerozbije.
Ohledne (ne)nabizeni balicku z ruznych repos: to neni chyba ale (napriklad pro mne) uzasna vlastnost. Balicky se updatuji jen z repozitare, odkud puvodne prisly. Coz je vyborna vec, clovek si nerozbije system pochybnou knihovnou z pochybneho repos, kde bere jen jednu aplikaci. Pokud si to chci rozbit, tak v GUI proste ve verzich zvolim tu vyssi z pochybneho repos i presto ze nebyla automaticky nabidnuta. Globalne se da switchnout na pouzivani urceneho repozitare v pohledu pres repos list. Bacha, "zypper dup" nebere na toto ohled a bere vzdy nejvyssi verzi. Celkove jsem se zypper s nadstavbami spokojen, umoznuje mi mit vse plne pod kontrolou. Coz ovsem znamena, ze musim vedet co delam. Kdo netusi co cini, muze to docela pekne rozbit. Ale ja ocenuji, ze se mi nic nerozbije "samo".
2) Ano, pridani komunitnich repos pres yast by mohlo byt bohatsi. Na minule launch-party jsem to rikal. Na druhou stranu spoustu veci se da pridat pres web hledani, kde se proste klikne na one-click-install. Prida trvale repos a naisntaluje tu vec. Jak jednoduche. Je dobre mit standardni repos s lepsi prioritou nez defaultni 99. Aby se pripadne zavislostni knihovny braly z nich a ne z toho divneho repo.
3) dokud driver nvidia nebude podporovat KMS, bude se to prat. Ja u 11.x Nouveau uplne odebral, vytriskal KMS z initrd a udelal si par skriptu co si stahnou last blob z nvidia a pridaji do systemu pri startu, pokud je treba. Takze kdyz updatnu kernel, opravi se mi to samo behem konce bootovani nez se spusti xdm.
Mimochodem jsem nedavno zjistil, ze blob pri zjisteni KMS v initrd zajisti pridani sama sebe do initrd. A ja pak pul dne resil, proc mam furt starou verzi blobu v systemu. Proste spatne reseni ze strany nvidia.
4) Jake patche mas na mysli ? Ja si pridal novejsi KDE 4.7.3 z web seznamu a switchnul na nej.
Prosim o zaslani : "dokud driver nvidia nebude podporovat KMS, bude se to prat. Ja u 11.x Nouveau uplne odebral, vytriskal KMS z initrd a udelal si par skriptu co si stahnou last blob z nvidia a pridaji do systemu pri startu, pokud je treba. Takze kdyz updatnu kernel, opravi se mi to samo behem konce bootovani nez se spusti xdm." scriptu na mou emailovku cz3dtc@seznam.cz . Chtel bych binarni blob take zautomatizovat.
Dekuji.
Nvidia - o ano. Problém. Upgrade ovladačů není vyladěn. OK. Rušně si musíte v YAST (ne YAST2) nainstalovat správné ovladače dle vaší karty.
Pro jistotu doporučím následující - odinstalovat, restartnout, v YAST nainstalovat ty správné z repozitáře (G01/G02 případně vdpau či co) a valíte.
Toto je chyba ne SuSe - ale Nvidia. Obnovení vyžaduje práci šedých buněk a ne duté hlavy klikající na logo mrkvosoftu. Sorry, nedá mi to. Leč je to tak.
Tak jako mnohdy v minulosti, i dnes je verze 12.1 verzí X.1 a to znamená jen jedno jediné! MYSLET.
Schopným přeji zdar a úspěch. Ostatním pak klikání na logo mrkvosoftu.
Váš 100% Lenin
no, někdy to funguje a někdy ne. Jde o to, co naklikáte při instalaci za SW.
A co potom používáte a následně doinstalováváte post. Během používání.
Mohu garantovat - že ani jedna ze tří instalací nebude stejná, pokud primární sadu balíků budete mít různou.
Někdy mi připadne nejlepší nasypat do kompu úplně, ale úplně, vše.
Zdarec
P.S.
myšlení hlavou uklidňuje a posunuje nás vpřed. Nesnáším klikače :D
Díky za článek.
Chci vyzvat všechny, kdo rádi používají openSUSE a umíte anglicky, abyste se zapojili do překládání české verze Wiki na cs.opensuse.org, ať nám ta wiki píše něco taky česky, když už máme vlastní jazykovou verzi...
Více informací k překládání najdete na stránce http://cs.opensuse.org/Help:Translation
Díky.
To je recenze jako prase, pulka o instalaci a druha pulka o nejakych obskurnich programech. OD operacniho systemu ocekavam, ze jej nainstaluji tak jak je a pak vyuzivam. Takze bych cekal recenzi medialnich moznosti (prehravac, knihovny) prohlizece fotek, zvoleneho www prohlizece apod. Snapshot souboroveho systemu? No a co jako ... typicky brejlickata uhrovita recenze
Jednou z běcí co mě vadí na Linuxu je hnusné písmo, speciálně ve webovém prohlížeči.(viz screenshot - http://i.iinfo.cz/images/129/opensuse-12-1-4-orig.png). Koukám že nové Suse není žádnou výjimkou.
Jasne. Jmenuje se to licencni cistota.
Canonical/*buntu na to se*e. Podobne je to s firmware k HW, proto chodi vic veci v ubuntu out-of-box.
Na opacnem konci je RedHat/Fedora, jako amici maji distro prosté všeho, co zavani problemem s patenty.
oSuse je nekde uprostred. A maji problem s MS patentem Clear-text, jehoz soucasti je subpixel-hinting. Nejsem si jist, v jakem stavu to je nyni. U 11.x se prostredi desktopu vylepsi pouzitim komunitniho repos subpixel (freetype2 se subpixel-hinting). Bohuzel firefox pouziva k vykreslovani cairo bez subpixel hinting, to je treba take zmenit. Nevim jak se mi to povedlo, ale nepripada mi text meho FF husny.
Chtěl bych se zeptat jestli již existuje pro tuto verzi instalace Nvidia ovladače pomocí jednoho kliknutí. Pořád čekám že bych 12.1 také vyzkoušel, ale pořád instalace Nvidie jedním kliknutím je dostupná pouze pro starší verze openSuse.
U Tumbleweedu by mě zajímalo jestli po jeho použití bude nutné přeinstalovávat na další verzi? Pokud ne jak se to projeví na stabilitě pokud by factory byla v nějaké alfa verzi?
I s Tumbleweed je treba reinstal na novejsi verzi. Do Tumbleweedu nejdou vsechny updaty jako do Factory, ale jen ty co jsou zajimave a nemely by moc rozbit. Furt se stavi nad stabilnim releasem. A kdyz se neco rozbije, objevi se v repu downgrade/nova verze zmizi.
S NVidii neporadim, mam jen v praci a tam me 3D nezajima.
Tumbleweed Repository Notes
If you have the Tumbleweed repository enabled expect to go through this procedure relatively frequently. It would be worth keeping a copy of the NVidia driver package (the .run file you download from NVidia) in /usr/local/src so that when the GUI doesn't load after an upgrade of the kernel you can recompile the drivers by..
login as root
run sh /usr/local/src/NVIDIA*.run
walk through the wizard (compiles and installs the driver for you)
restart the GUI by running rcxdm restart
je to pomerne jednoduche su na to viacere sposoby ale mne teraz zafungoval tento, na stranke suse sa nachadza subor ktory automaticku prida repozitar a nainstaluje driver pre nvidiu tu je link: http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers dole su linky vyber si driver ktory potrebujes. stiasnes otvoris spusti sa spravca suborov a zadas admin heslo potom je to len klikanie. Dufam ze sa to podari
Na http://en.opensuse.org/SDB:NVIDIA_drivers je odkaz na instalaci pomoci jednoho kliknuti i pro 12.1. V mem pripade to fungovalo.
Pres puvodni proklamaci, ze Tumbleweed je neco jako rolling updates, neni tomu tak. Je to spis jen takovy repos na pul cesty mezi Stable a Factory. A jede vzdy vuci posledni verzi distra. Jiz nyni je s 11.4 nepouzitelny, protoze balicky zacinaji vyzadovat glibc verze 2.14, kterou samo repo nedoda. Timpadem uz je vhodny pouze pro 12.1.
Jeho pouziti rozbije moznost pouzivat bloby grafaren z ofiko repos. Na rozdil od standardnich repos, kde se major verze kernelu nehne ani o pid (nevim jak to bude ted s novym cislovanim) v Tumbleweed kernel jede up-to-date vpred. Mam vsude nvidia a vyresil jsem si to skripty, ktere to zmaknou automaticky z bin instalaku behem bootovani.
Mozna bych vyvojarum OpenSUSE navrhl dalsi moznosti cislovani:
.5 - pokud v den vydani bude svitit slunicko
.6 - paklize pujde o prvni vydani po prvnim uplnku od slunovratu
.7 - verze, ktere neprinasi zadne prevratne zmeny (tudiz neni zajimave vedet, kdy presne vyjde)
.9 - oznaceni alfy, ktera bude vychazet v zari
(.8 chybi, aby to nahodou nikoho nematlo)
To by mohlo udelat verzovani jeste o trosku prehlednejsi a logictejsi...