Hlavní navigace

První reálné dojmy z netbooku TouchBook

26. 10. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

V minulém článku jsem se vás pokusil navnadit na chystající se linuxovou perličku v podobě přístroje TouchBook - netbook poháněný ARM architekturou se spoustou šikovných a rozhodně netradičních vlastností. Zařízení je konečně reálně k dispozici, a tak vám tentokrát nabídneme opravdovou recenzi a dojmy.

Po dlouhém čekání, které začalo před více jak půl rokem a skončilo teprve před týdnem, kdy mi toužebně očekávaný TouchBook (TB) padl do rukou, se tedy mohu podělit o prvni zkušenosti a takřka dobrodružné zážitky.

Co je to TouchBook?

Pokud slyšíte o tomto zajímavém zařízení poprvé a chcete vědět, o co se jedná, přečtěte si náš minulý článek TouchBook: pravý ARM netbook pro Linux.

Jak TouchBook získat

Cesta TB ke mně rozhodně nebyla jednoduchá a už vůbec ne rychlá. První oficiální vzdání se uskutečnilo uprostřed léta a to ve stejném duchu, v jakém bylo vydáno například prostředí KDE 4 – zařízení v BETA stádiu vývoje (naštěstí se jedná o betaverzi software, hardware je až na drobné detaily finální).

TB tip

Více obrázků TouchBooku

Pokud vás zajímají další obrázky TouchBooku, podívejte se na galerii k dnešnímu i k minulému článku.

Ke mě se TB dostal až po třech měsících, kdy jsme na úrovni KDE 4.1 – základy jsou položeny, ale k plné funkčnosti ještě tak dva měsíce zbývají. Proto vás prosím o notnou dávku shovívavosti – shrneme si v závěru všechny problémy a u většiny naštěstí zjistíme, že půjdou softwarově vcelku bez problémů odstranit a budou v příštích verzích OS opraveny.

Touchbook

Pokud byste si chtěli TB nyní objednat, zaplatili byste za něj zhruba 9000 Kč (299 USD tablet + 99 USD klávesnice + 55 USD poštovné + 19 % DPH). Předpokládaná doba doručení se nyní pohybuje kolem dvou měsíců, po Vánocích už snad bude vyrobeno dostatek kusů a čekání se zkrátí na dva týdny. Již příští „várka“ by se měla dodávat s finální verzí software. Jestli je to reálné, uvidíme, každopádně za pár dnů by měla vyjít další verze OS, opravující další spousty chyb.

Touchbook

Konečně je tu

TB dorazil v krabici, ve které se nacházelo kromě TB samotného také nabíječka (s redukcí na evropské zásuvky), magnety, stylus (ten je pouze jako „bonus“ pro předobjednávky, není třeba na ovládání) a tři A5 listy s popisem základních hardwarových vlastností a způsobů použití TB – těch rozhodně není málo a na další se přichází časem, jako když například při focení TB v redakci Petr Krčmář přišel na novou „polohu“ do „Netbook Yoga“ – seznamu pozic, do kterých se dá TB umístit pro různá využití (podrobně popíšeme dále).

Touchbook

Zpracování

Na internetu se šířily zvěsti, že TB působí nedodělaně a chatrně, což je podle mě naštěstí pouhá fáma, protože na mě TB svým zpracováním působí celkově dobrým dojmem. Samozřejmě je co vytýkat, protože AI zatím nemělo s tvorbou note/netbooků žádné zkušenosti, takže například kloub je převážně umělohmotný, a proto se tablet může lehce kývat (čímž trpí celá řada notebooků) a při otevírání vrzat (což je daň za odnímatelnost tabletu), či se u prvních verzí objevily lehce zapadlé konektory na sluchátka a mikrofon, takže některé typy 3,5 jack konektoru nelze úplně zastrčit (moje KOSSy jdou bez problému).

Další „vadou“, které se bohužel prakticky nedalo vyhnout je nevyváženost v režimu tabletu, kdy vrchní část je těžší (obsahuje všechny komponenty) a proto se při otevření o více než 100° TB překlápí dozadu. Firma AI si je samozřejmě tohoto problému vědoma a proto přibude do standardní výbavy ještě „nožička“ zabraňující překlápění (kterou nám „předobjednatelům“ také dodatečně pošlou).

Touchbook

Tablet (vrchní část)

Tablet je vyroben z odolných plastů s odnímatelným lesklým zadním krytem, zajištěným pomocí „šoupátka“ na spodní straně (což bohužel zamezuje oddělání krytu, pokud je připojena klávesnice), další dvě šoupátka po stranách zajišťují pevné spojení tabletu s klávesnicí. Kvůli této variabilitě může na někoho tablet působit chatrně – kryt je sice pevný, ale může se prohýbat, což občas způsobuje vrzání – je to bohužel nutná daň za lehký přístup k HW bez použití šroubováku a mě osobně tablet připadá pevný dost (také již bez úhony přežil několik pádů).

Po odklopení krytu je možné zasunout přídavná zařízení dovnitř tabletu do třech klasických USB a jednoho miniUSB portu. Standardně je TB osazen Bluetooth a WiFi USB „dongly“ a k ukládání dat slouží čtečka SD karet s 8GB kartou. Samozřejmě se zde naskýtá možnost připojení další diskové kapacity USB klíčenkou, či zrychlení za pomoci RAIDu z SD karty a USB disků (hodlám vyzkoušet).

Z vnějšku působí zadní strana tabletu velmi elegantně, když průhledným logem AI prostupuje světlo z LED osvětlení displeje. Vetšinou také zaujme pohled ze strany, kde přes dva externí USB porty a vstup a výstup zvuku problikává pět červených a modrých diod od WiFi, Bluetooth, desky a monitoru.

Touchbook

Rámeček okolo displeje je poměrně nezvykle silný, aby se dal tablet pohodlně držet a ve spodní části jsou v něm zasazeny reproduktory. Na spodní straně tabletu je ještě přístupný miniUSB port a vstup napájení, tyto konektory jsou však s připojenou klávesnicí nepřístupné.

Klávesnice (spodní část)

Propojení tabletu se spodní částí je pevné, samotná klávesnice je „tradiční notebooková“, na rozdíl od vcelku atypického rozložení kláves, které jako vždy leckomu vyhovuje a některým naopak vadí. Mně osobně nevyhovuje pouze velmi krátký mezerník, který by se mohl prodloužit na úkor pravé META klávesy (hurááá, žádné logo Windows se nekoná, místo toho je na klávesách logo AI) a lehce zvednout ze své zapadlé pozice, kde špatně reaguje na stisk (chyba pouze mého kusu, nikdo jiný si nestěžoval).

Touchbook

Zbytek klávesnicové části je pogumován, včetně tlačítek touchpadu, která jsou příjemná na dotek – někomu vadila jejich malá plocha, avšak já jsem za to rád, tlačítka se používají komfortně a přitom je menší pravděpodobnost náhodného stisknutí. Čtěte článek Jak si při psaní na notebooku vypnout touchpad.

Touchpad je dostatečně velký, chová se občas trochu nezbedně, ale to je nejspíše problém SW, protože většinou reaguje dobře. „Scrollování“ na straně touchpadu mělo být implementováno, bohužel však výrobce zapomněl napájet na desku jeden rezistor, takže tato vlastnost nefunguje a AI uvolnilo návod, jak vše s mikropájkou v ruce napravit (moc se těším až to sám co nejdříve vyzkouším). Další revize by měly být už v pořádku.

Netbook Yoga

TB se dá samozřejmě používat jako klasický netbook (jen s nezvyklým umístěním všech konektorů a tlačítek v horní části) a jako tablet (bez klávesnice), kdy se orientace obrazu mění podle natočení, takže například čtení knih na výšku je opravdu luxusní.

Tablet se ale také dá upevnit obráceně (v netbookovském režimu displayem vzad) a v této pozici (či „A“ pozici nohama vzhůru) se dají výborně sledovat filmy, nebo se může v této pozici zavřít a tím se z něj opět stane tablet (tentokrát tlustší o připojenou klávesnici). Další používanou pozicí je „placka“, kdy klávesnice a tablet svírají 180 stupňů a TB se tak rozloží na stůl nebo klín.

Touchbook

Po přidělání třech opravdu silných magnetů na zadní stranu tabletu je možné TB připevnit na jakýkoli železný povrch (například na ledničku) a dokážu si představit TB coby pomocníka vysoce moderních hospodyněk.

Software

Oficiální software běží na GNU/Linux distribuci Ängstrom. Struktura OS je řešena poněkud netradičně po vzoru zařízení s firmware, kdy celý systém je na Read-Only Squashfs parition a za použití merge filesystemu Aufs je nad tento obraz přimountována Read-Write Ext3 partition. Tím se dá OS kdykoli dostat do původního stavu pouhým smazáním Ext3 partition (a díky úžasnému linuxovému mandatory lockingu se dá provést i za běhu.

Boot je hezky grafický, „bios“ image, boot-splash i splash Xfce jsou sladěny a pro jednoduchost přímo nabootuje uživatel Ai (GDM je přítomné, ale nepoužívá se). Distribuce obsahuje vše potřebné (viz předchozí článek). Rychlost systému není špatná – webový prohlížeč Midori naběhne za čtyři sekundy, e-book reader za pouhé dvě, Abiword za pět a velmi „nenažraný“ Gimp zhruba za 20 sekund, což podle mě není rozhodně špatné (avšak nemám moc možností srovnání).

Bohužel zatím 2D akcelerace nefunguje úplně na 100 % (pouze softwarový problém), takže například scrollování je v některých programech pomalejší. 3D a video akcelerace je plně funkční, takže hraní her a sledování filmu funguje bezchybně. Co všechno je 3D akcelerátor schopen vyrenderovat, se teprve uvidí, zatím jsem vyzkoušel pouze méně graficky náročné CrazyTanks. Například ale Quake 3 prý běží se 40 fps(!).

Rotace displeje je opravdu užitečná věc (samozřejmě vypínatelná v nastavení), stejně jako touchscreen, jehož použití je velmi návykové a začíná se mi na obyčejných noteboocích stávat, že marně sahám na display do místa, kam pak musím pracně a zdlouhavě dojet touchpadem.

CS24_early

Ze začátku byl touchscreen velmi nepřesný, avšak po použití nového ovladače se jeho přesnost výrazně zlepšila – stále to sice není ono, kurzor se při stisknutí chvěje ± 1 px a občas uskočí, ale jsem si jistý, že i toto se časem opraví. Včetně měření síly dotyku, kterou sice HW podporuje, ale v SW jsem ji zohledněnou nikde neviděl.

Závěr

Zápory

  • Lehce „rozvrzané“ zpracování – částečně daň za možnost odejmout klávesnici a zadní víko.
  • Posunuté/zastrčené zdířky na mikrofon a sluchátka – vadí pouze některým konektorům
  • Příliš těžký tablet, překlápění při větším rozevření – nevyřeší se sice přímo, ale bude existovat workaround v podobě nožiček
  • Zavřený TB nelze zajistit proti otevření.

Klady

Ten seznam by se táhl a táhl přes několik stran. I když po softwarové stránce ještě dalece není hotovo, kdekoli jsem TB vytáhl a provedl malou předváděčku, vždy jsem sklidil údiv, velký zájem a hned několik dotazů, jak si TB co nejdříve objednat. Po hardwarové stránce, jak lze vidět podle výše uvedeného seznamu, není vše úplně dokonalé, ale co byste také čekali od první revize pilotního produktu? Naštěstí prakticky všechny chyby se dají odstranit, a tak si myslím, že mi nic nebrání v tom být šťastným a spokojeným majitelem tohoto drobečka.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku