Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Q4OS: Debian a Trinity se vzhledem Windows pro nejstarší počítače od anonym - Naprosto souhlasím, HW je nutno pořádně otestovat. Přiznám...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 17. 9. 2019 9:21

  bez přezdívky

  Naprosto souhlasím, HW je nutno pořádně otestovat. Přiznám se, že video z youtube jsem pouze vyzkoušel a to jen ve Firefoxu, já si zajímavé kousky vždy stahuji na disk, abych nemusel být stále připojený k internetu. Pokud Win 10 běží takto perfektně i na 5 let starém stroji, není důvod jej měnit, i přes některé probémy se jedná o dle mého názoru výborný OS, maximálně bych vyzkoušel pár distribucí přes dualboot. Osobně jsem svůj Toughbook CF-30 také pořádně prubnul a bez problémů běží a mě vyhovují Arch a právě Q4OS, např. Slackware s XFCE nebo OpenBSD stabilní nebyly, z MS světa není potíž s XP ani 7, desítky již nemají ovladač pro grafickou kartu, takže bych musel využít ten základní. Stroj však již žije téměř 13 let a podle úsměvného počítadla využití v BIOSu je asi ve čtvrtině odhadované doby funkčnosti, to jsem zvědav... Z původních 2GB jsem přešel na 4, se kterými už mohu s trochou trpělivosti využívat i produkty od JetBrains nebo VSCode a jsem spokojen, to ještě společně s Archem popíši v dalším článku. Ale je možné, že např. u dalšího zajímavého kousku CF-19 by byla situace opačná, tady naštěstí nejde o spotřební zboží, takže snad budu moci vytrvat u řešení stávajícího.

  Ha, pamatuji si, že jsme před cca 20 lety v bazaru instalovali Win XP na stroj se 64MB RAM a bylo to opravdu na dlouho, nakonec jsme tam myslím dali dvoutisícovky a problém nebyl. Dnes bych kromě Damnu a Puppy otestoval i SliTaz GNU/Linux, který běží opravdu velmi svižně plus stále drží balíčky pro ty vysloveně nejstarší kousky, je to ale spíše experiment pro nás techniky.

  Pokud mě např. živnostník osloví, že mu dosluhuje počítač nebo potřebuje vyměnit Win XP / Vista a za chvíli i 7 za něco jiného, vysvětlím mu, že kromě desítek může zkusit i linux a ukáži mu jednu ze starších stanic s kombinací Q4OS, XPQ4 a funkčním účetnictvím (DOSové Účto Tichý Ježek je u nás na českolipsku stále dost rozšířené, kromě standardních modulů je zde EET i GDPR a parádní podpora), případně pomocí WINE jede bez potíží i Profit (a i když autoři vysloveně tuto možnost na stránkách uvádějí plus informují uživatele, že podpora v této kombinaci nebude, podle https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84231.0 u registrovaného uživatele určitě nebude problém, stejně jako když jsme při mé předchozí praxi instalovali Oracle na CentOS, kde dodavatel udělal bu-bu-bu, ale milému platícímu vždy pomohl). Na e-mailové webové rozhraní se také dostane, počasí a Idos zobrazí a většinou bude spokojen. Plus každému doporučuji druhou velmi zajímavou možnost nechat dosluhující stroj s účetnictvím a připojenou tiskárnou bez připojení k internetu pouze na tuto práci klidně s XP a na další aktivity mít stroj jiný, dnes již klidně pouze chytrý telefon.

 • 19. 9. 2019 13:07

  frr

  > Plus každému doporučuji druhou velmi zajímavou možnost
  > nechat dosluhující stroj s účetnictvím a připojenou tiskárnou bez připojení k internetu
  > pouze na tuto práci klidně s XP a na další aktivity mít stroj jiný,
  > dnes již klidně pouze chytrý telefon.
  >

  No já bych se přimlouval za přesně opačnou možnost.
  Nechat si starší stroj na Linux (mmchdm za mě Debian + XFCE), pokud na něm jde rozjet kýžené účto tak super, především ale je Linuch vhodnější než Vindózy pro internetové bankovnictví, protože v Linuxu je citelně menší šance chytit do systému keylogger a podobný plevel. Tady je dvojsečný požadavek na co nejnovější browser, protože nový browser má lepší šanci, že v něm pojede moderní mlamojské bankovnictví, ale taky hodnotím jako vyšší riziko nějaké drive-by nákazy, která parazituje na moderním client-side JS runtime prostředí (prosím vynadejte mi, kdo tomu víc rozumíte, já moc ne). Podobně pre-Quantum verze Firefoxu jsou sice méně náročné na RAM apod., ale taky méně bezpečné (nákaza přišedší do jednoho tabu není oddělená betonovou zdí od ostatních tabů, pokud to správně chápu). Tzn "pick your poison".

  Ještě bych podotkl, že na Linuxu neužírá disk I/O ani RAMku rezidentní antivirus, takže na stejném železe má lehké linuxové distro oproti XPčkům v tomto určitou výhodu. Možná půl giga až gigabajt RAMky k dobru, a prakticky se nekonají stavy, kdy "si operační systém drbe blechu" a je několik desítek minut nepoužitelný (auto-FSCK při startu je tuším v nových distrech pro EXT4 by default vypnutý). Zároveň velká většina polétavého svinstva se na Linuxu nechytí drápkem, protože Linux prostě není tím správným nativním hostitelem... Aktualizace taky nejsou tak palčivý problém - jednak z bezpečnostního hlediska se moc nestane, když na desktopovém stroji aktualizujete Linux ručně jednou za čas, hlavně ale nejsou updaty tak svévolné, jako v "home edici" moderních Windows. (Pravda je, že zrovna XP ještě tolik neprudily.)

 • 20. 9. 2019 15:49

  bez přezdívky

  Toto je určitě ideální možnost, i já na internetové bankovnictví přistupuji z Linuxu a přihlášení i libovolnou transakci si nechám potvrdit pomocí SMS z hloupého telefonu, zatím mi tento model vyhovuje. Drobet zádrhel je v tom, že drtivá větišna živnostníků sice používá klasické účetnictví, ale na ebanking si zvykli chodit z chytrého telefonu, kde všechny výše popsané činnosti zajišťuje toto jediné zařízení, pro běžného uživatele je to dnes přirozená a hlavně jednoduchá možnost a o jiné často už ani nevědí. Pokud si o tom popovídáme, druhou potíž mohou představovat děti, které na jakýkoliv počítač s internetem chodí ať už na filmy nebo připravovat např. prezentace do školy, což na stroj s účetnictvím není zrovna to nejlepší. Windows XP bez internetu omladinu nijak nelákají (ani já bych nebyl jiný), takže jak vidno, všechny možnosti mají své pro a proti.

  Jinak každopádně souhlasím a pokud mohu, na stroj dám linux, vzhled XP/7/10 opravdu dost pomáhá a když uživatel vidí, že jediný opravdový rozdíl je jiná struktura adresářů a balíčkovací systém (který většina z nich ani nevyužije, má-li k dispozici prohlížeč, účetnictví a kancelářský balík), většinou nemá námitek. Je mi jasné, že s aktualizacemi to nebude nikterak slavné, ale ruku na srdce, jako běžný uživatel bych je nejspíš neřešil také.