Hlavní navigace

Názory k článku Q4OS: Debian a Trinity se vzhledem Windows pro nejstarší počítače

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 9. 2019 6:21

  brk

  "Byl jsem příjemně překvapen, Firefox ve verzi 68.0 – 32 bitů společně s informací, že aktualizace bude řešit balíčkovací systém Q4OS a Chromium 76.0 – 32 bitů, rychlost je uspokojivá, jen na starších strojích nedoporučuji otevírat více, než dvě záložky najednou."

  To je přesně ono. Vezmu Atom s 1GB RAM, nahraji tam aktuální Xubuntu LTS a ono to bude taky chodit pěkně do chvíle, než tam spustím internetový prohlížeč.

  Firefox, Chrome a jejich deriváty, to jsou operační systémy dneška. Staré verze fungují i na starých počítačích, ale z bezpečnostního hlediska je to problém. Nové nejedou. Stačí náročnější stránka s nějakým šíleným JavaScriptem a jde to do kytek celé.

  Tohle označení "vhodné pro starší počítač" je silně zavádějící a vzbuzuje jen přehnaná očekávání, která se nenaplní. Bohužel.

 • 16. 9. 2019 13:13

  bez přezdívky

  existuje nejaky web-browser ktory sa da pouzit spolahlivo na 1core intel a 2gb ram 80hdd a s lubuntu os.
  zda sa ze po case zacne mozzila kolabovat .. ..
  diky

 • 16. 9. 2019 15:24

  bez přezdívky

  Zkoušel jsem to, ale můžu klidně napsat, že vyladěné Windows XP jsou pro starší počítače mnohem svižnější. Když linux tak spíš nějakou to distribuci s lxde, xfce, fluxbox, blackbox třeba lubuntu. Q4OS je debian s trinity založeném na kde3. kde network manager se mi nezdál dobrý jako network-manager dodávaný s gnome a lubuntu.

 • 16. 9. 2019 15:35

  volani.webnode.cz

  Porovnal by někdo svižnost oproti Lubuntu? Jak s LXDE tak s LXQT?
  Zatím používám Lubuntu, ale né na každém HW se rozjede a jiné distribuce jako třeba antix tam fungují.

 • 16. 9. 2019 20:37

  bez přezdívky

  Ano, souhlasím se žravostí dnešních prohlížečů, nazvat je operačními systémy moderní doby je opravdu trefné. Tuto zprávu píši ze staršího notebooku s parametry Intel Core 2CPU T5500 1,66GHz a 2GB RAM (podpora pouze 32 bitových aplikací) a s nainstalovaným Q4OS, po dnešní aktualizaci s Firefoxem 60.9.0 a Chromiem 76.0.3809.100, zastaralých verzí se tedy alespoň prozatím obávat nemusíme a bezpečnost je na internetu vždy diskutabilní. Rychlost je alespoň pro mě velmi příjemná, na stroji s 1GB RAM se načekám o něco více, s jednou záložkou však problém nemám, to je ale samozřejmě individuální dojem.

  Žádný stroj s Atomem zde nemám, budete-li kdokoliv moci tuto distribuci nebo např. Lubuntu a níže uvedené prohlížeče vyzkoušet, určitě se podělte o své zkušenosti.

  Vyzkoušel jsem kromě výše uvedených také Palemoon, Qupzillu a Vivaldi, pokud si spustím např. htop, vidím:
  - Q4OS po spuštění prostředí Trinity zabere cca 220MB RAM
  - Firefox se spuštěnou 1 záložkou tuto hodnotu zvýší o cca 100MB, se dvěma cca o 150MB
  - Palemoon, Qupzilla a Vivaldi o malinko méně, Chromium o něco více, rozdíly jsou však minimální
  - uznávám, že Links2 nebo Netsurf nejsou pro dnešní dobu plnohodnotné prohlížeče a typický uživatel distribuce Q4OS potřebuje jiné

  Ano, náročné nejsou prohlížeče (které většinou využívají jádro z Chromia nebo Gecko a jeho deriváty), ale spíše webové stránky, co naplat, taková je doba.

  Na těchto sestavách jsem zkoušel Debian s LXDE, Lubuntu, Slackware s XFCE nebo Antix, rychlost byla podobná, nejlépe asi vychází prostředí LXDE. Trinity bych zařadil někam mezi něj a XFCE, největší zpomalení je samozřejmě u prohlížečů. Všechny tyto distribuce zatím nabízejí 32 bitové obrazy, což určitě potěší. Asi nejrychlejší jako celek mi připadá Puppy Linux nebo její velké množství derivátů, kombinace JWM a Seamonkey frčí obstojně, ovšem za cenu absence češtiny a občasných pádů celého systému. Windows XP funguje dle mých testů podobně jako LXDE, jen SP3 jej docela zpomaluje, při využití prohlížeče Serpent je práce bezproblémová a množství dnešních virů už na něm nepůjde spustit, proč ne, také možnost a dosové účetnictví běhá.

  Jak však uvádím ve své recenzi, preferuji vzhled klasických Windows XP v kombinaci s linuxem, pokud si např. na výše uvedenou sestavu nainstaluji Q4OS plus účetnictví (Abra Flexibee mi zatím nefunguje na Debianu 10, vyžaduje starší verzi Postgresql, než je v repozitářích, naštěstí Účto Tichý Ježek běží perfektně včetně tisku, upravil jsem na aktuální verzi 2019 skript dostupný z http://ucto.spirit-system.com/). Tato kombinace je např. pro živnostníka, který nevyžaduje cloudové služby a stačí mu klasická kancelářská sestava a občasné brouzdání po internetu snad dostačující, pro vývojáře aplikací např. ve Free Pascalu nebo v jazyce C nejspíše také, to je na zvážení každého z nás.

  A nakonec je zde jedna velmi individuální vlastnost, trpělivost každého z nás. Tu nezměříme, mě např. nevadí pomalost těchto sestav, jsem zvyklý na pomalejší odolné armádní stroje (jejich odolnost mi velmi vyhovuje a jsem ochoten obětovat rychlost, upřímně také proto, že na aktuální modely s téměř šesticifernou částkou opravdu nemám a stávající běží parádně) a Raspberry, takže si chvíli počkám. Proto doporučuji osobně vyzkoušet a každý může poznat, zda je pro něj konkrétní distribuce vhodná a HW dostatečný.

 • 17. 9. 2019 7:27

  bez přezdívky

  Určitě hodně závisí in hardware a době jeho používání. Zkoušel jsem asi 5 let starý notebook Asus E1-510 s Intel Celeron N2920 2Ghz 2GB RAM. V Q4OS jsou dvě verze chrome. Jedna běží pod wine, druhá je chromium pro linux. Nechal jsem v obou běžet video přes youtube a vždycky to po několika hodinách celé zamrzlo. Ve Windows 10 Home na stejném hardware mi chrome s youtube videem celou noc běžel normálně.
  Ale například u 20 let starého notobooku Toshiba Satellite 1730 Intel Celeron 700 Mhz 64MB RAM s Windows Me už jsem rozchodil pouze Damn small linux. Windows XP kupodivu tuhle konfiguraci v základním nastavení taky ještě zvládly.

 • 19. 9. 2019 12:30

  frr

  > Zkoušel jsem asi 5 let starý notebook Asus E1-510 s Intel Celeron N2920 2Ghz 2GB RAM.
  > V Q4OS jsou dvě verze chrome. Jedna běží pod wine, druhá je chromium pro linux.
  > Nechal jsem v obou běžet video přes youtube a vždycky to po několika hodinách celé zamrzlo.

  Celeron N2920 je BayTrail. Na tomto HW má Linux známý problém:

  https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cgi?id=109051

  Letitý workaround zní "intel_idle.max_csta­te=1" (přidat na kernel cmdline).
  A nakonec to vypadá, že v kernelu 5.3 je to KONEČNĚ oficiálně opraveno.

  https://cgit.freedesktop.org/drm-intel/commit/?id=a75d035fedbdecf83f86767aa2e4d05c8c4ffd95

 • 17. 9. 2019 9:21

  bez přezdívky

  Naprosto souhlasím, HW je nutno pořádně otestovat. Přiznám se, že video z youtube jsem pouze vyzkoušel a to jen ve Firefoxu, já si zajímavé kousky vždy stahuji na disk, abych nemusel být stále připojený k internetu. Pokud Win 10 běží takto perfektně i na 5 let starém stroji, není důvod jej měnit, i přes některé probémy se jedná o dle mého názoru výborný OS, maximálně bych vyzkoušel pár distribucí přes dualboot. Osobně jsem svůj Toughbook CF-30 také pořádně prubnul a bez problémů běží a mě vyhovují Arch a právě Q4OS, např. Slackware s XFCE nebo OpenBSD stabilní nebyly, z MS světa není potíž s XP ani 7, desítky již nemají ovladač pro grafickou kartu, takže bych musel využít ten základní. Stroj však již žije téměř 13 let a podle úsměvného počítadla využití v BIOSu je asi ve čtvrtině odhadované doby funkčnosti, to jsem zvědav... Z původních 2GB jsem přešel na 4, se kterými už mohu s trochou trpělivosti využívat i produkty od JetBrains nebo VSCode a jsem spokojen, to ještě společně s Archem popíši v dalším článku. Ale je možné, že např. u dalšího zajímavého kousku CF-19 by byla situace opačná, tady naštěstí nejde o spotřební zboží, takže snad budu moci vytrvat u řešení stávajícího.

  Ha, pamatuji si, že jsme před cca 20 lety v bazaru instalovali Win XP na stroj se 64MB RAM a bylo to opravdu na dlouho, nakonec jsme tam myslím dali dvoutisícovky a problém nebyl. Dnes bych kromě Damnu a Puppy otestoval i SliTaz GNU/Linux, který běží opravdu velmi svižně plus stále drží balíčky pro ty vysloveně nejstarší kousky, je to ale spíše experiment pro nás techniky.

  Pokud mě např. živnostník osloví, že mu dosluhuje počítač nebo potřebuje vyměnit Win XP / Vista a za chvíli i 7 za něco jiného, vysvětlím mu, že kromě desítek může zkusit i linux a ukáži mu jednu ze starších stanic s kombinací Q4OS, XPQ4 a funkčním účetnictvím (DOSové Účto Tichý Ježek je u nás na českolipsku stále dost rozšířené, kromě standardních modulů je zde EET i GDPR a parádní podpora), případně pomocí WINE jede bez potíží i Profit (a i když autoři vysloveně tuto možnost na stránkách uvádějí plus informují uživatele, že podpora v této kombinaci nebude, podle https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84231.0 u registrovaného uživatele určitě nebude problém, stejně jako když jsme při mé předchozí praxi instalovali Oracle na CentOS, kde dodavatel udělal bu-bu-bu, ale milému platícímu vždy pomohl). Na e-mailové webové rozhraní se také dostane, počasí a Idos zobrazí a většinou bude spokojen. Plus každému doporučuji druhou velmi zajímavou možnost nechat dosluhující stroj s účetnictvím a připojenou tiskárnou bez připojení k internetu pouze na tuto práci klidně s XP a na další aktivity mít stroj jiný, dnes již klidně pouze chytrý telefon.

 • 19. 9. 2019 13:07

  frr

  > Plus každému doporučuji druhou velmi zajímavou možnost
  > nechat dosluhující stroj s účetnictvím a připojenou tiskárnou bez připojení k internetu
  > pouze na tuto práci klidně s XP a na další aktivity mít stroj jiný,
  > dnes již klidně pouze chytrý telefon.
  >

  No já bych se přimlouval za přesně opačnou možnost.
  Nechat si starší stroj na Linux (mmchdm za mě Debian + XFCE), pokud na něm jde rozjet kýžené účto tak super, především ale je Linuch vhodnější než Vindózy pro internetové bankovnictví, protože v Linuxu je citelně menší šance chytit do systému keylogger a podobný plevel. Tady je dvojsečný požadavek na co nejnovější browser, protože nový browser má lepší šanci, že v něm pojede moderní mlamojské bankovnictví, ale taky hodnotím jako vyšší riziko nějaké drive-by nákazy, která parazituje na moderním client-side JS runtime prostředí (prosím vynadejte mi, kdo tomu víc rozumíte, já moc ne). Podobně pre-Quantum verze Firefoxu jsou sice méně náročné na RAM apod., ale taky méně bezpečné (nákaza přišedší do jednoho tabu není oddělená betonovou zdí od ostatních tabů, pokud to správně chápu). Tzn "pick your poison".

  Ještě bych podotkl, že na Linuxu neužírá disk I/O ani RAMku rezidentní antivirus, takže na stejném železe má lehké linuxové distro oproti XPčkům v tomto určitou výhodu. Možná půl giga až gigabajt RAMky k dobru, a prakticky se nekonají stavy, kdy "si operační systém drbe blechu" a je několik desítek minut nepoužitelný (auto-FSCK při startu je tuším v nových distrech pro EXT4 by default vypnutý). Zároveň velká většina polétavého svinstva se na Linuxu nechytí drápkem, protože Linux prostě není tím správným nativním hostitelem... Aktualizace taky nejsou tak palčivý problém - jednak z bezpečnostního hlediska se moc nestane, když na desktopovém stroji aktualizujete Linux ručně jednou za čas, hlavně ale nejsou updaty tak svévolné, jako v "home edici" moderních Windows. (Pravda je, že zrovna XP ještě tolik neprudily.)

 • 20. 9. 2019 15:49

  bez přezdívky

  Toto je určitě ideální možnost, i já na internetové bankovnictví přistupuji z Linuxu a přihlášení i libovolnou transakci si nechám potvrdit pomocí SMS z hloupého telefonu, zatím mi tento model vyhovuje. Drobet zádrhel je v tom, že drtivá větišna živnostníků sice používá klasické účetnictví, ale na ebanking si zvykli chodit z chytrého telefonu, kde všechny výše popsané činnosti zajišťuje toto jediné zařízení, pro běžného uživatele je to dnes přirozená a hlavně jednoduchá možnost a o jiné často už ani nevědí. Pokud si o tom popovídáme, druhou potíž mohou představovat děti, které na jakýkoliv počítač s internetem chodí ať už na filmy nebo připravovat např. prezentace do školy, což na stroj s účetnictvím není zrovna to nejlepší. Windows XP bez internetu omladinu nijak nelákají (ani já bych nebyl jiný), takže jak vidno, všechny možnosti mají své pro a proti.

  Jinak každopádně souhlasím a pokud mohu, na stroj dám linux, vzhled XP/7/10 opravdu dost pomáhá a když uživatel vidí, že jediný opravdový rozdíl je jiná struktura adresářů a balíčkovací systém (který většina z nich ani nevyužije, má-li k dispozici prohlížeč, účetnictví a kancelářský balík), většinou nemá námitek. Je mi jasné, že s aktualizacemi to nebude nikterak slavné, ale ruku na srdce, jako běžný uživatel bych je nejspíš neřešil také.