Hlavní navigace

Vše je jenom Linux: QNX

Vladislav Janeček

Po krátké odmlce se opět vracíme s dalším dílem našeho seriálu. V dnešním pokračování si povíme něco o realtimové operačním systému QNX.

QNX
get.qnx.com

Operační systém QNX je vybudován na QNX Nutrino realtimovém (RTOS) operačním systému, který je nejrozšířenějším RTOS na světě. Neutrino přináší vysoce rozšiřitelnou a výkonnou architekturu, která je základem jeho úspěchu.

Neutrino používá mikrokernelovou atchitekturu – mikrojádro je tvořeno pouze několika málo nezbytnými servery, které se zabývají správou paměti, přidělování procesoru jednotlivým vláknům a předáváním informací mezi jednotlivými komponentami (servery) mirojádra. Toto jádro může být dle potřeby rozšiřováno pomocí zásuvných plug-in modulů, které přidají podporu například pro souborový systém, síťovou konektivitu, POSIX rozhraní, ovladače zařízení a spoustu dalších.

Každý proces běží ve vlastní části operační paměti a je izolován od ostatních procesů. Díky tomu je celý systém velmi stabilní a zhroucení z důvodu nekorektně napsaného programu nebo modulu se hned tak nedočkáme. Systém je dokonce schopen restartu jádra za běhu – není třeba restartovat počítač při každé změně, jak to známe z některých komerčních operačních systémů.Velká rychl rychlým kontextovým přepínáním (0.55 usec na počítači s Penitem III).

Jednou z nejlepších vlastností tohoto operačního systému je podpora sítí. V systému je integrován internetový protokol TCP/IP včetně všech jeho rozšíření, jako jsou PPP, DHCP, NFS, RCP nebo SNMP – všechny tyto vlastnosti vám umožní používat širokou škálu internetových služeb.

Operační systém QNX je jediný RTOS, který je vybaven výkonným a plně konfigurovatelným grafický rozhraním. Photon microGUI – jak se toto rozhraní nazývá – je vysoce výkonné grafické rozhraní s velmi malým využitím operační paměti. Modulární design umožňuje vývojářům naprostou volnost při vývojí grafických aplikací včetně tak náročných aplikací, jakými jsou například multimediální nebo internetové aplikace. Photon v sobě sdružuje spoustu nejmodernějších technologií pro vývoj vysoce výkonných grafických aplikací.

Již v základní instalaci máte k dispozici plnou podporu internetu – který můžete jak prohlížet, tak také nabízet vlastní stránky ostatním uživatelům – můžete využít služeb výkonného webového serveru. QNX také podporuje šifrování, RealPlayer 7, Macromedia Flash 4, MP3, MPEG-1, MPEG-2 a další.

QNX můžete pro nekomerční použití stáhnout ve třech různých verzích. Plná verze potřebuje volnou partition, zkušební verze se vejde na jednu disketu, ze které také nastartuje. Pro první seznámení s rychlostí tohoto systému však postačí.

Našli jste v článku chybu?
16. 12. 2001 21:42
Dan (neregistrovaný)

Ahoj, sitova karta 3C905 mi jede totalne bez problemu.............. Grafika STb 3Dfx VooDoo 3 3000 16MB / TV Out mi jede take totalne v klidu.... SB Live! mi jela okamzite... MB Gigabyte 5AX... 192MB RAM Neexistuje v CR ci SK nejaka konference ci poradna ceska www o QNX? Ahojky Dan.

18. 4. 2001 23:25
Tako (neregistrovaný)

Jakym zpusobem se da sehnat to CD? Postou? DemoDisketou jsem byl dost nadseny, ale neni to vsechno. Ma tady prosim nekdo stazenou plnou verzi? Jestli je free, mohl by mi ji pujcit na prepal? Preci jenom si nemohu dovolit stahovat 268MBobraz, nekolik dnu (na rychlou linku zatim nemam pristup). Budu vdecny alespon za radu...