Mam dotaz, je ta nova verze QNX fakt tak dobra, a nebo je to stejny nedodelek jako minula?
(V grafice krute padala a rozhodne to nebylo pocitacem, no a tech 32MB ram bylo ocividne malo)
Umi nekdo nainstalovat funkcni QNX, kde se pouziva stejne GUI jao na te diskete (to je jedine co je fakt cool)
a funguje tam i konzole ?
Mimochodem skousel jsem QNX rozjet i na 386DX 40MHz 8MB ram .... disketova verze jela k me plne spokojenosti, ale ta cedeckova verze jela jen v textovem modu, a pokus spostit grafiku vzdy dopadla tak, ze to 1/2 hodiny srotilo s HDD a pak to lehlo :-( LINUX teda jede na 386 o poznani lip
- Co myslis pojmem "minula"? Predchozi verze RTP nebo QNXu?
- Grafika mohla padat protoze byla blbe nakonfigurovana. Skus crttrap clear, nebo RTFM.
- GUI na CD je Photon 2.0, to je COOL az dost.
- Konzole tan samozrejme funguje, dokonce i X-Windows v okne Photonu. - Grafika na 386 - to bude mozna tim, ze je tam implicitne pouzivany universalni ovladac a kdo vi, pro co je kompilovany (486,P,...) Co to napsalo?
Napis na mail.
Jeste pred vydanim tohoto clanku jsem mel prilezitost QNX vyzkouset a mam tyto poznatky:
1, nepada to
2, je to opravdu dost rychly
^1, vetsina konfiguraku pro GUI aplikace je binarnich!
^2, v distribuci neni zadny pouzitelny deamon (sshd, telnetd, ftpd, sendmail...)
takze je to dva-dva a rekneme ze jako workstation to ma sanci na preziti, jako server ani nahodou.
Myslím že sendmail by měl být součástí standardní distribuce (máte poslední verzi z ledna?) a pokud se nemýlím, ftpd a telnetd jsou sloučeni v daemonu inetd. sshd zatím k dispozici není, ale doufám, že se to časem změní, QNX prochází v této chvíli velkými změnami.
Obecně se mi na QNX líbí propracovaná mikrokernelová struktura (není nad to mít ovladače, které můžu zabít a spustit jiné) a s tím související stabilita a rychlost systému; škoda, že tu není k dispozici takové množství aplikací jako v Linuxu:)
Ještě doporučuji stránky http://www.qnxstart.com/ kde je k dispozici nejrůznější software pro QNX.
S fonty by problém být neměl, QNX jede v Unicode a umí pracovat i s TTF fonty (k instalaci viz SAG http://staff.qnx.com/~docs/gui.html#font), fontserver umí dokonce funkci anti-aliase, doporučuji k vyzkoušení:)
Klávesnice je řešena pomocí mapových souborů, které si můžete vyrobit, některé jsou připraveny, čeština mezi nimi bohužel není; mapový soubor můžu ale poskytnout (napište mi). Instalace pak spočívá ve zkopírování souboru (adresář /usr/photon/keyboard), modifikaci jednoho konfiguráku a nastavení pomocí utility Localization.
Tento postup zprovozní klávesnici v grafickém rozhraní Photon (např. v editoru ped). Bohužel zatím nefunguje čeština v terminálovém okně: chybí mi jednak terminálové fonty (ty nejsou v Unicode) a utilita ptermcs, která ve starém QNX 4.x mapovala Unicodovou klávesnici na terminál. Snad to brzy přijde...
Jakym zpusobem se da sehnat to CD? Postou?
DemoDisketou jsem byl dost nadseny, ale neni to vsechno. Ma tady prosim nekdo stazenou plnou verzi? Jestli je free, mohl by mi ji pujcit na prepal? Preci jenom si nemohu dovolit stahovat 268MBobraz, nekolik dnu (na rychlou linku zatim nemam pristup). Budu vdecny alespon za radu...
Ahoj, sitova karta 3C905 mi jede totalne bez problemu..............
Grafika STb 3Dfx VooDoo 3 3000 16MB / TV Out mi jede take totalne v klidu....
SB Live! mi jela okamzite...
MB Gigabyte 5AX...
192MB RAM
Neexistuje v CR ci SK nejaka konference ci poradna ceska www o QNX?
Ahojky Dan.