Hlavní navigace

Racer (cz)

Petr Krčmář 6. 2. 2004

Jednu hru s názvem Racer jsme si již v našem seriálu ukázali. Tohle bude ale něco docela jiného. I když přinejmenším stejně dobrého.

Racer je výplodem českého programátorského týmu Hippo games, který existuje už poměrně dlouho a za celou dobu své existence vytvořil řadu zajímavých titulů, většinu pro MSWindows.

Naštěstí se chlapcům zalíbíl GNU/Linux a začali některé hry překládat i pro něj. Tak vznikl například Racer, o kterém si povíme něco víc.

Domovská stránka je poměrně chudá a kromě několika obrázků a dvou řádek textu se na ní nacházejí jenom dva linky pro stažení hry. První odkazuje na archiv, obsahující celou hru včetně předkompilované binárky (celé to má 7.5 MB), a druhý vám umožní stáhnout zdrojový kód. Je možné, že se někomu podaří hru přeložit i pod jiným systémem, ale autoři se zmiňují jen o GNU/Linuxu.

Balíček obsahuje všechno potřebné, takže stačí stáhnout, rozbalit a spustit. Aktuální verze ještě bohužel proti MSWindows verzi neobsahuje zvuk, ale jinak je plně hratelná. Doufejme, že autoři dokončí zvuk i tady (třeba tomu pomůže i tento článek).

Racer je automobilní závodní hra viděná z půdorysu, ve které se jezdí klasické okruhy a principem je dojet dříve než ostatní. V tomhle ohledu vlastně nic nového, ale pojďme se podívat blíž. Na rozdíl od Racera není Racer simulátorem, ale spíše arkádovkou pro uvolnění. Přesto (nebo možná právě proto) vás spíše než realističností oslní špičkovou hratelností.

Na začátku máte možnost zvolit typ hry. Můžete hrát sami, nebo s druhým hráčem, hra umí rozdělit vertikálně obrazovku na dvě půlky (split-screen). Ve hře existuje několik různých módů, jako jsou kariéra, trénink, vyřazovačka a pohár. Velice zajimavá je kariéra, kde se postupně (jako reálný jezdec) snažíte vypracovat na co nejvyšší úroveň. Postupně jezdíte závody ve své skupině a vylepšujete své postavení.

Za vyhrané závody samozřejmě získáváte peníze, za které můžete vylepšovat řadu vlastností na svém voze (pneumatiky, motor, převodovka, atd.), případně koupit něco lepšího. Ve hře je totiž celkem 25(!) různých vozů, které mají rozdílné jízdní vlastnosti a samozřejmě různou podobu. U každého z nich najdete také krátký popis. Vylepšování vozu je velmi zajímavé (i když samozřejmě ne zcela původní), dává hře zajímavý náboj a hráče motivuje k lepším výkonům (chcete přece mít „pořádný fáro“).

Ve hře samotné projíždíte mnoha různými tratěmi s různou obtížností i grafickým zpracováním. Grafika je vůbec velmi hezká a řekl bych, že přímo lahodí oku (aspoň mému určitě). Pěkné jsou i drobné efektíky (třeba ptáčkové, diváci atd.), kterých si na začátku možná ani nevšimnete, ale vnášejí do hry zajímavou atmosféru a máte pocit, že se to celé hýbe a žije. Velmi zajímavá je také jízda v noci, kdy si auta osvětlují cestu před sebou a vypadá to opravdu dobře (my Češi bychom řekli „cool“).

Nečekejte ale složité smyky, reálné jízdní vlastnosti a špičkový fyzikální model (na který jsme zvyklí ze simulátorů). Tohle je plnokrevná arkáda se vším všudy. Jde spíše o rychlost a zábavu, které si u hry (obzvláště s druhým hráčem) užijete dosytosti. Počítač je ale také poměrně dobrým soupeřem (v menu lze navolit jeho kvality) a než si celou hru dobře natrénujete, někdy vás solidně potrápí.

Celkově se jedná o velmi dobrou hru, která vám nabídne špičkovou zábavu, vysokou hratelnost a dobré grafické zpracování. To vše v malém balíčku, který si stáhnou bez problémů i modemisti. Jděte na to!

Našli jste v článku chybu?

6. 1. 2010 20:21

Poweradicek (neregistrovaný)

ja mam zajem.. :-)

26. 12. 2009 8:34

Bernard (neregistrovaný)

Udelal jsem opravy fontu a celou hru poanglictil, takze uz by mela fungovat lepe. Jinak nove mapy do racera by nekdo musel udelat :) :) Je k nim editor. Pokud ma nekdo zajem, tak napisu trochu dokumentace, jak se takova mapa dela.

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky