Hlavní navigace

Radio 16 - internetové rádio na bázi Linuxu

21. 10. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Když se řekne Linux, napadne vás asi lecos, ale "multimédia" to většinou nebudou. Přesto lze na Linuxu (ale samozřejmě i jiných un*xech) docela pěkně provozovat internetové rádio. Tak, jak to děla skupinka nadšenců okolo projektu Radio 16.

Dalo by se říct, že na počátku byla firma Nullsoft, která, kromě populárního WinAmpa, vytvořila i produkt nazvaný ShoutCast. Ten umožňuje vysílání audio signálu ve formátu MP3, který obvykle dokáží přehrávat běžné MP3 přehrávače, na Linuxu například xmms.
Přehrávání na Linuxu je tedy možné, ale jak je to s vytvářením a vysíláním streamu? Vlastní komprimování audio signálu do MP3 není až takový problém, encoderů existuje hned několik. Pro vysílání je samozřejmě možné použít server ShoutCast, ale za ten je třeba zaplatit. To se nelíbilo dvěma programátorům, Jackovi Moffittovi a Barathovi Raghavanovi, kteří v lednu tohoto roku začali tvořit projekt icecast – GPL systém pro internetové audio vysílání postavený na MP3 technologii.

Dnes se však nebudu pokoušet recenzovat tento produkt, ale chtěl bych ukázat konkrétní případ, tuzemský projekt internetového vysílání, nazvaný Radio 16, který je prakticky kompletně postaven na free softwaru.

Technické řešení
Celý vysílací systém sestává ze dvou částí. První část je realizována relativně slabým strojem Pentium 166 s 64 MB RAM. Zde vzniká MP3 signál zmixovaný z různých zdrojů (mikrofon moderátora, CD, MP3 atd.). Následně se pak odešle přes bezdrátové připojení CityWay na druhou část systému, tedy server, který je umístěn na silné páteřní lince. Zde běží stremovací server, který již posílá data přímo vašemu přehrávači.
Oba servery běží na Linuxu, data, která komprimuje v reálném čase MP3 encoder LAME, jsou odesílána na vysílací server programem liveice a o streamování se pochopitelně stará již zmiňovaný icecast. jak vidno, lze opravdu provozovat internetové rádio bez použití komerčních aplikací.

Programové složení
Rádio se převážně zaměřuje na jungle, drum'n'bass, alternativní a tvrdší rock. Do budoucna se počítá zejména s vysíláním hudby začínajících DJs a kapel, což je rozhodně chvályhodné. Vyloučeny nejsou dokonce ani živé přenosy, což by jistě dodalo vysílání nový rozměr. Vysílání zřejmě do budoucna nebude jenom hudební, nabídka se zřejmě rozšíří i o nějaké to mluvené slovo – zřejmě přibude zpravodajství a rozhovory se zajímavými osobnostmi.
Zajímavá je možnost nechat si zasílat program či novinky na mobilní telefon, pager, email či ICQ.

Osoby a obsazení
Radio 16 původně vznikl v rámci zájmové skupiny ProgNET-CZ. Na Invexu zaujal tento projekt výpravu Arachne Labs (mimo jiné autoři alternativního www prohlížeče Arachne) a tak se stalo, že Radio 16 získalo solidní technické zázemí i prostory pro vysílání (a také nějaké ty moderátory navíc :).

Závěrem
Radio 16 není asi projekt určený, alespoň zatím, pro každého. Jednak není jeho hudební zaměření cílené na nejširší masy a jednak se musí samozřejmě uživatel spokojit s relativně omezenou kvalitou signálu. Stávajících 16kbps mono není zrovna CD kvalita, ale od listopadu by měl běžet i 32kbps stream, takže majitelé silnějších linek si budou moci zvolit i vyšší kvalitu. Na druhou stranu je třeba říct, že při 16kbps se dá na lince 33,6kbps ještě docela solidně brouzdat po Netu, což také není k zahození. Přesto je ale hrozně důležité, že projekty, jako je tento, vůbec vznikají. Vývoj jde vždy dál hlavně díky nadšencům. Navíc Radio 16 ukazuje, že Linux může nacházet uplatnění i tam, kde by to zatím mnoho lidí nečekalo, a to je rozhodně potřeba. Takže držíme palce.

P.S. Je docela příjemné, když se připojíte k serveru a moderátor pronese něco jako „vítáme nového posluchače z xxx.yyy.cz“ a potom si s ním popovídáte třeba o hudbě na IRC (kanál #radio16).

Autor článku