Hlavní navigace

Re: JXD a Linux

28. 1. 2002
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Před několika dny jsme vydali článek "JXD a Linux", který se snaží analyzovat poměrně neobvyklý vývoj vztahu pana Doležala k operačnímu systému Linux prezentovaný v sérii článků zveřejněných v některých českých médiích. Následně do redakce dorazila reakce pana Doležala a protože se sluší dát prostor i druhé straně, tady je.

----- Original Message ----- From: Jiri X. Dolezal To: rnovot@seznam.cz Cc: webmaster Sent: Thursday, January 24, 2002 8:48 PM Subject: Odpověď JXD

Follow the stoned penquin!!!!

Vážený příteli,díky za Váš text. Chcete-li polemiku, máte ji mít, ale kdybych se o článku náhodou nedozvěděl, nepřišla by – měl jste mi ho poslat před zveřejněním, máte tam věcné nepřesnosti. Zařaďte si to dle vlastního uvážení do textu, nebo nakonec jako mou reakci, ale NE MEZI KOMENTÁŘE TĚCH ANONYMÚ!!!!  - budu komentovat jednotlivé Vaše výroky:   Uznávám jistou terminologickou nepřesnost a v nejbližším textu rozliším „linuxáře“ (debilové, co píšou komentáře k mým článkům v namodro a v Reflexu) a „linuxového specialistu“ – příkladně Ondřej Suchý, máte-li povědomí, kdo to je :))))). Ten tam ani nekvák – a o linuxových specialistech ŽADNÝ můj text není.   Především: Soustavné obviňování mé osoby z počítačového diletantství je směšné. Jsem vyučený sociální psycholog a diplomovou práci jsem dělal na sledování interakce v malé skupině. Interakce byla modelovaná a lidé spolu komunikovali prostřednictvím počítačové sítě pěti terminálů – programovalo se přepojováním kabelů. Tuším v roce 1987 jsem byl spoluautorem TVOR – Testu VOlní Regulace, což byl snad první český psychologický test realizovaný na počítači, jmenovitě pak IQ 151 z JZD Slušovice.  Byl psanej ve fortranu, kterej jsem sice úspěšně zapomněl,  ale dodnes mohu s gustem našim linuxářům napsat: GO TO!!!!!!Nyní konkrétní poznámky:

###Jak se JXD vlastně dostal k Linuxu? Odpověď se zřejmě skrývá v mírně zmateném článku Hack the Matrix! (Reflex číslo 11/2000, vyšlo 16. 3. 2000). Podle všeho se JXD rozhodl, že se stane hackerem a počítačovým guru. Při té příležitosti mu asi někdo sdělil, že správný hacker nepoužívá produkty Microsoftu, ale skvělý OS Linux, který je lepší než Windows a navíc je zadarmo. Kromě toho článek propagoval myšlenku, že všechna data musí být dostupná, uzavřené systémy jsou deviací Sítě a hacking je vlastně obrannou reakcí na tuto deviaci. V tomto světle působí poněkud směšně, když si JXD později stěžuje, jak mu někdo čtyřikrát hacknul počítač s Linuxem.

Ne, JXD se nerozhodl, JXD se dohodl s Milošem Čermáke, že poté, co se okrajové bizarní skupiny kompletně ve své propagaci a komunikaci přesunuly na Síť, bude pro Reflex Miloš Čermák nadále oficiální autoritou českého internetu a JXD hax()uorem.

Podařilo se.

Ne, ten článek není zmatený – je jen o tom, co mě na linuxu a linuxářích zajímá – to jest především jejich myšlení a sociální chování. Protože když nám v roce 1987 přišlo na katedru první PC, profesor Janoušek s jistými obavami na ten pro nás tehdy neuvěřitelně moderní stroj hleděl a pravil: Jen aby se okolo toho neutvořila monopolizující kasta.. Už se stalo – jsou to linuxáři.

Trvám na tom, že všechna data, která jsou součástí Internetu, jsou z podstaty Sítě a TCP/IP protokolu veřejná. Ale můj domácí comp fakt součástí internetu není… A toleranci k webhackingu i nadále považuji za základní obranu proti totálnímu lemplovství sysadminů (většinou linuxářů). Nechci, aby si mou příchozí poštu díky flákačství sysadmina četl každý debil.

###Ve svém post-linuxovém období líčí JXD své utrpení s Linuxem, které trvalo třičtvrtě roku. Zajímavé je, že se o tomto utrpení ani náznakem nezmínil ve svých článcích.

  Linux je, přiznejte si to i vy na rootu, který je určen pro čtenáře, co Linux používají a znají, v současnosti NESMÍRNÁ MÓDA!!! Tři čtvrtě roku jsem byl skutečně fascinován tím, že se mi na Linuxu (který mne bavil proto, že byl dle VŠECH zadarmo, alternativní, a především symbolizoval svobodu – obejdeme se bez monopolu Microsoftu) podaří oživovat základní funkce, průběžně jsem s tím seznamoval čtenáře, a pak se dostavilo období, kdy se mi - především díky několika linuxovým specialistům – podařilo comp rozchodit tak, abych mohl začít dělat i normální práci, nejen pracně udržovat počítač v chodu. (články jsem v linuxovém období vždy půl hodiny transformoval na windows své přítelkyně, ale přikládal jsem to především své tuposti).  Po tři čtvrtě roce jsem zjistil, že kompatibilita těch typů datových souborů, které ke své práci protřebuji, například emailu se stoprocentně kompatibilní diakritikou nebo možnost výměny dokumentů i v jiných formátech než txt či html s uživateli jiných OS prostě na linuxu a jeho utilitách NENÍ MOŽNÁ!!!!! Pak jsem spočítal přímé i nepřímé náklady, které mne ten free OS stál, a příšerně jsem se nasral. A opět jsem o tom pravdivě informoval čtenáře.

  ###Historie vztahu JXD k Linuxu ukazuje na něco mnohem závažnějšího, než na příběh zhrzeného uživatele, který si svou neschopnost a lži léčí hysterickými výlevy proti GNU/Linuxu. Dokumentuje totiž naprostou neprofesionalitu JXD jako novináře. Nejdříve čtenářům dlouhé měsíce lhal, jak je s Linuxem spokojený, aby se nakonec přiznal, že jeho linuxová zkušenost bylo jedno velké trápení. Velmi zarážející je také jeho celkový přístup k tématu. Naivně jsem si myslel, že než novinář uveřejní nějaký materiál, musí se nejprve v problematice pořádně zorientovat, aby čtenáře nemystifikoval omyly a polopravdami. Jak je vidět, s takovými detaily JXD nehodlal ztrácet čas. Nějaký nadšenec mu patrně nabulíkoval několik velmi problematických tvrzení (všechna data musí být dostupná, uzavřené systémy jsou špatné, Linux je mnohem lepší než Windows, Linux je zadarmo atd.). JXD tato tvrzení bezezbytku akceptoval, aniž by se je pokusil konzultovat s jinými počítačovými odborníky, kteří by mu poskytli alternativní názor.

Popisujete mou historii vztahu k Linuxu správně až na větu: JXD tato tvrzení bezezbytku akceptoval, aniž by se je pokusil konzultovat s jinými počítačovými odborníky, kteří by mu poskytli alternativní názor. Probíral jsem se VŠEMI, a zjistil jsem, že se na výhodách Linuxu shodují VŠICHNI!!!!! Tohle, jste-li poctivý, prosím uveřejněte taky!!!!

LINUX = FRE OS !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!

SuSE Linux 7.3 CZ pro IA-32

„SuSE Linux 7.3 CZ pro IA-32“ nabízí domácím uživatelům a IT profesionálům kompletní sbírku více než 2300 softwarových balíků. Prostřednictvím produktu „SuSE Linux 7.3 CZ pro IA-32“ je možné vytvořit výkonnou domácí unixovou stanici s podporou multimédií, realizovat intranetová a internetová řešení, aplikační servery či chránit lokální sítě. Uživatel má k dispozici 8 CD. Kompletně česká tištěná dokumentace na sedmi set stranách přináší aktuální linuxové know-how z první ruky a to včetně kapitol zaměřených na používání multimédií v Linuxu a zabezpečení počítače.

front_sl73cz

Rychleji, snadněji

Ihned po dokončení krátké instalace má uživatel k dispozici operační systém, který disponuje přehledným ovládáním a splňuje všechny požadavky kladené na bezpečnost a stabilitu. Instalace a konfigurace v příjemném grafickém prostředí nenutí uživatele znát dokonale technické pozadí jednotlivých kroků a dynamicky vytvářené návrhy konfigurace počítače představují další výrazné zjednodušení pro začínající uživatele. Již při instalaci ocení všichni uživatelé, od začátečníků přes pokročilé až po IT profesionály nové funkce, které jim dále zpříjemní práci se SuSE Linuxem.

Linux pro běžné uživatele počítačů

„SuSE Linux 7.3 CZ pro IA-32“ je operační systém pro všechny a každý uživatel má možnost upravit si vzhled a chování systému podle svých potřeb nezávisle na ostatních uživatelích. Někdo ocení intuitivní prostředí a množství funkcí přednastaveného správce pracovní plochy KDE, jiný bude preferovat maximální a spartánskou efektivitu bez různých nastavení a okras, které by ho rozptylovaly při práci. Rozhodnout se můžete dle svého vkusu a hardwarového vybavení počítače.

Uživatel nemůže při běžné práci náhodou ani úmyslně vážně poškodit systém, který mu takovou manipulaci nepovoluje. Systém přístupových práv je nastaven tak, že nepovoluje uživateli měnit programové vybavení, nebo důležité konfigurační soubory. Přitom ho nikterak neomezuje při práci nebo zábavě. Uživatel má svůj domovský adresář, který je přístupný pouze pro něj a kde je neomezeným pánem. V Linuxu se jeho správce může spolehnout na to, že si uživatelé nebudou systém „vylepšovat“ sami,pokud jim k tomu nedá svolení.

SuSE Linux věnuje také zvýšenou pozornost volnému času.Z toho důvodu došlo k výraznému rozšíření sekce hry, kam přibyly nové tituly zvučných jmen. Stranou nezůstala ani oblast digitálního zpracování obrazu a zvuku, která zaznamenává bouřlivý rozvoj.

Tabulka č. 238
2014–23GB SuSE Linux 7.3 CZ pro IA-32 2200.00 2310.00

Tohle je současný reklamní verze SuSE – všimněte si, že proti redhatu za sto pade jsem ani nekvák.Ale to, co jsem si koupil – předchůdce tohoto software, SuSE 7.0 – mělo velmi podobný reklamní text, a nesplňovalo to uvedená kriteria ani v NEJMENŠÍM!!!!! Normální nepravdivá reklama, nekompatibilita, nedopsanost mnohem vyšší míry, než u proklínaných Win98.

ZATO MI ME POŽADAVKY NA COMP  PLNĚ UMOŽŇUJÍ MÉ WIN2K, KTERÉ STOJÍ MÍŇ PENÉZ, než jsem nastrkal do ročního experimentu s Linuxem. Bez billa se prostě neobejdeme.

  Takže jinak: Podlehl jsem mimořádně intenzivní a módní vlně, ozkoušel ji, průběžně o tom pravdivě a podle svého nejhlubšího přesvědčení referoval, a ZMĚNIL JSEM NÁZOR Z DÚVODÚ, které jsem čtenářům vysvětlil. Vysvětlím znovu: WIN 2 K mi umožňují plnou kontrolu nad strojem, naprostou stabilitu a jejich pořizovací (a jsou na celý život!!!!) cena je nižší, než byly PŘÍMÉ PLATBY LINUXÁŘUM za tři čtvrtě roku mého experimentu – několik desítek hodin četby MANů nepočítám. U Win2K mi stačí Osifova příručka, windows help, microsoftí sbírka záplat a jsem vysmátej. Linux je jako koncová workstation – a´t je sebekonfortnější, jak mi ji nakonec postavil jeden z linoxových expertů – je pro koncového uživatele počítače zatím NEZRALÁ!!!!

Myslí to JXD vážně?

  No jasně že myslím své texty vážně – zcela vážně chci linuxářskou komunitu vyprovokovat k tomu, aby se předvedla v plné nahotě a poskytla mi tak další materiál na knihu „Český cyberprostror“. Zatím se mi to úspěšně daří!

                                                                                        V úctě JXD  

CS24_early


Reakci jsme se snažili přenést do našeho publikačního systému pokud možno v původním do formátování (pouze barvy textu a odkazů byly změněny na výchozí nastavení našeho serveru) a samozřejmě bez zásahů do obsahu. Text neprošel ani jazykovou korekturou.
K textu byly přiloženy tyto obrázky: [1] a [2]. Bohužel jim zřejmě odpovídající HTML tagy směřují na těžko identifikovatelné URL určující zřejmě odkaz v rámci emailu. Jelikož jsme nebyl schopen určit, který obrázek patří kam, rozhodli jsme se je pouze pro úplnost připojit na konec článku (viz odkazy výše), aby jejich nesprávným umístěním nedošlo k zkreslení či zmatení výše uvedeného textu.

článek „JXD a Linux“ najdete zde.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku