jaka ironie?
jsem mel kolegu, ktery prave v te modre pusobil jako student na pozici neco jako "pomocny projektovy manazer".
musim i po desetileti konstatovat, ze vetsiho, sebevedomym nabuseneho machra jsem jeste nevidel! :-D
kdyz jsem se ho pak ptal, proc vlastne tam rovnou nenastoupil, tak mi rekl, ze pro neho nemeli tu spravnou pozici na dostatecne vysoke urovni, ze on nebude na podradne pozici (stejne u nas delal obyc developera, trebaze se tvaril minimalne jako CEO skrizeny s projektakem, protoze se snazil do vseho kecat)
ale je fakt, ze netusim, jestli to je jeho povaha od prirody, nebo ho to naucili na te stazi :)
No vidíš, a na matfyzím dni firem před pár lety nabízeli jen neplacené stáže, jako je tato:
Cituji:
"IBM Smarter University offers a 3 month non-paid internship for high school and university students. During your internship you will have a chance to work on realistic projects at IBM, with our Business Partners or with clients in Prague."
Zdroj: https://www-05.ibm.com/employment/cz-cs
Mimochodem, všimněte si, že když odstraníte z adresy to cz-cs, nabídka té neplacené stáže zmizí. Že by to byl nějaký zvláštní způsob, jak zacházet s čechy?
Kedy to uz pochopite, ze pre zapad bude vsetko z byvaleho ZSSR len untermensch odpad a lacna pracovna sila. Oni tu nie su z nezistnych dovodov, ani EU nas neprijala z lasky a aby nam z dobreho srdca davala eurofondy. Vsetko to maju dokonale spocitane tak, ze to vyhovuje zapadu, najme Nemecku a USA, ale nie len im. Fascinuje ma to ako si cesi namyslaju, ze ich zapad berie ako rovnocennych a ani za boha si nepripustite, ze ste pre nich rovnako hovno ako slovaci, madari, poliaci, ukrajinci. Aaaaa jasne, Praha, tam sa chodia zapadniari akurat tak vystriekat do vasich(a nasich) lacnych dievcat a ozrat ako dogy.
Zajímavé, z čeho tak dokážete usoudit. Neplacené stáže jsou výrazně častější na Západě než u nás. Když jsem studoval v Kanadě, tak jsem mohl obracet hamburgery za pár dolarů nebo jít dělat kvalifikovanější práci do z pohledu profesní kariéry relevantní firmy, ale drtivá většina těchto stáží byla bez jakékoliv finanční odměny. Prostě se to bralo jako investice do budoucna. Když u nás v Brně začal pracovat kolega z Itálie, tak byl hrozně překvapený, že studentům za ty stáže platíme, protože tam standardně nedostávají nic.
Občas není špatné se místo sebemrskačství a neustálého stavění se do role nějaké oběti rozhlédnout, jak to funguje jinde ve světě ;-)
Sorry. Omylom som klepol na palec dolu :(. Neviem ci sa to da pre neregistrovaneho pouzivatela revertnut nejak, predpokladam ze nie. Kazdopadne suhlasim s tym co si napisal, resp. staz sa berie ako klasicky bootstrap pre studentov po ktorom zvycajne dojde k zmluve na polovicny uvazok. Je to normalna zalezitost lebo prve mesiace ten student stoji viac penazi, kedze v uvode je to casova investicia od seniora ktory ho dostane do timu. A casto krat je predvyber uz na tu staz, aby nedoslo k zbytocnej casovej investicii do niekoho kto jednoducho po nejakom bootstrape nevyzera na to ze by mal byt schopny aspon ciastocne samostatne riesit zadania na projekte. Ano student moze po absolvovani staze a praci na ciastokovy uvazok "zdrhnut" niekam inam, ale to je uz o individualnom pristupe toho seniora, aby ukazal ze je od koho sa nieco naucit a hlavne dokazal im predat znalosti zrozumitelne. Ked to klapne je to win-win situacia. Offloadne sa nejaka praca a senior moze pracovat na zaujimavejsoch veciach ;), s tym ze vychoval dobry backup. Nie vzdy to ide takto idealne ale zakladna kostra pri rozumnom pristupe funguje.
Usuzuji tak z toho, ze na ceske verzi neplacene staze nabizi a na anglicke ne.
Mimochodem, s tou Kanadou je to v soucasnosti vyrazne jinak. Precti si, co pise jejich ministerstvo prace:
https://www.labour.gov.on.ca/english/es/pubs/internships.php
Má zkušenost je 9 let stará. A to, že to muselo řešit ministerstvo práce, jen dokazuje, jak rozšířené to tam bylo. Cílem mého příspěvku nebylo obhajovat neplacené stáže, ale oponovat tomu, že to je nějaká praktika, kterou si kořistnické západní firmy dovolí jenom ve východní Evropě. Přesně naopak. U nás je to tak málo rozšířená věc, že nám to přijde jako něco nenormálního. V řadě zemí na Západě to je běžná věc.
Pracuji pro mezinarodni korporaci. Pred par lety byl muj nemecky sef velice prekvapen, ze naklady na praci studentu se v prazske pobocce pocitaji jen "je treba sehnat mu pocitac". Trvalo nam ve dvou lidech asi pet minut vysvetlovani, nez pochopil, ze v u nas student penize nedostane. Predpokladam tedy, ze v Nemecku to pred peti lety bezne nebylo.
Su krajiny, kde je bezna zenska obriezka a vrazdy zo cti. Nie je to nic nenormalne. V rade moslimskych krajin je to bezna vec. Oponujem tomu, ze si to dovolia len doma. Presne naopak, uz sa to deje aj v rade zapadoeuropskych krajin.
Nie vzdy je treba nieco akceptovat, lebo to robi niekto iny, a ci to robi zapad, vychod, sever alebo juh je uplne jedno.
2K: V CR je neplacena prace taky ilegalni, muzes tak maximalne aplikovat praktickou cast vyuky, ale to musi mit skola vylozene jako soucast osnov (uciliste to mivaj). A i tam maj zaci narok na nejakou odmenu, byt smesnou (musi se jim vyplatit 30% minimalni mzdy).
Ono v USA to funguje ještě podivněji. Tam je v některých oborech běžné i to, že neplacená je i zkušební lhůta běžných zaměstnanců. Vyprávěl mi to kolega z Houstonu, který se po skončení služby v armádě rozhodl jít pracovat do velké firmy na zákaznické oddělení. Tam je běžná praxe ta, že pokud má nový člověk zkušenosti a kontakty, tak ho normálně najmou a dostává plat. Ale najímají i lidi bez zkušeností (včetně čerstvých absolventů), kteří ale plat nedostávají a mají nějakou dobu (i několik měsíců), kdy mají ukázat, jak jsou šikovní. Teprve když se osvědčí tak dostanou nabídku placené a trvalé práce. Více než polovina ale tu nabídku nedostane - zaprvé si firmy hodně vybírají a ten člověk musí mít opravdu dobré výsledky, zadruhé oni na tu zkušební dobu nabírají násobně více lidí, než kolik potřebují. Čímž vlastně ty lidi ještě více motivují v duchu "vítáme vás všech pět a přejeme hodně štěstí, dva nejlepší z vás si za tři měsíce vybereme a necháme!"
Jiný kraj, jiné zvyklosti. Nám to přijde ujeté, ale lidem v USA zase naopak rozumné a normální. Ono je tam totiž více detailů, které my na první pohled nevidíme. Kupříkladu že se tímhle způsobem dostávají rovnou na dost odpovědnou pozici s velmi dobrým platem. Nám přirozenější přijde spíše začínat na velmi nízké pozici a co pár let měnit pozici i firmu tak, aby člověk nabral zkušenosti a reference. Takže já se divil, že je někdo ochoten pracovat klidně půl roku bez nároku na odměnu, zatímco Bill se divil, proč někdo ztrácí roky na nedůležitých pozicích v neperspektivních firmách, místo aby se rovnou hlásil a probojoval na pozici, kterou dělat chce. A ujeté mu přišlo už samotné to, že se někdo hlásí do firmy, kde nechce strávit podstatnou část svého profesního života.
Je jisty rozdil mezi buzerativni korporaci, kde je tezke poznat japonskou stavku od bezneho pracovniho dne a kamaradskou "korporaci", ktera je korporace primarne tim, ze je velka, a ne tim, jak se chova k lidem.
Uz jsem videl kone blejt, hada chcat, zabu busit pesti do skaly a kamarady utikat ze Suse, tak jsem zvedav, co uvidim ted.
pesne tak. toto.je opravdova nadeje pro zvraceni trendu kdy se hracickove v red hat snazi znicit linux desktop ve smesne snaze z nej udelat windows, muzeme jen doufat ze ibm vyhazi z red hatu vse mimo cloud a stejne tak odejdou ostatni HRACICKY jako je lennartek protoze se jim nebude libit nova kultura a tim se omezi systemd pouze na init. Ano je to naivni ale my linuxaci prece doufat muzeme :).
Ach jo, clovece, cast lidi dela v RH na svych oblibenych OSS projektech. IBM uz v Brne je taky a firemni kultura je tam dosti odlisna. Ale proc ti vlastne neco vysvetluju, kdyz umis akorat urazet. Jeste bych mohl dodat, ze spis tebe vidim na chovance ustavu, ale budu si to jen myslet a napisu to neviditelnym inkoustem :)
... ovšem do doby, než se rozšíří IPv6 a někdo přijde s jednoduchou peer-to-peer appkou na sdílení bez placenýho čmoudu.
A firmy odradí nějaký mega průšvih v podobě úniku dat z čmoudu, maximálního GDPR flastru pro zákazníka a provozovatele čmoudu za to zodpovědnýho bez ztráty jedinýho doláče. To je jenom otázka času.
Jasně, že vím. Centralizovaný řešení někde na síti pro všechno, čemu zákazník ( = BFU nebo BFU manažer) nerozumí. Od synchronizace souborů přes komunikaci a ukládání dat až po výpočty.
Smysl má jenom jako pronájem nějaké dočasné výpočetní a skladovací kapacity. Nebo geograficky odsunutá záloha. Zbytek kšeftu je docela na vodě.
Tak zakaznik tomu muze velmi dobre rozumet a proto voli toto reseni, ktere je pro nej v nekterych pripadech vyhodnejsi.
A cloud nemusi byt jen verejny, jako je AWS nebo Azure, ale i privatni, kdy ma zakaznik sve vlastni zelezo a cloud vyuziva jen on sam. Osobne vidim tohle reseni jako duvod akvizice, protoze Red Hat ma velmi dobre reseni pro privatni cloud.
Povidej a prehanej, ktery ty pripady jsou vyhodnejsi? Zajima me predevsim, jak se usetri za HW ... kterej musi mit ten provozovatel cmoudu ... jak se usetri za SW, kterej musi mit ... provozovatel cmoudu, a jak se usetri za lidi, ktery musi mit ... provozovatel cmoudu, a jak se setri za zisk, kterej provozoval cmoudu mit chce.
Pomijim pritom takovy drobnosti, jako potencielni likvidaci firmy pri ztrate nebo naopak zverejneni dat.
Provozovat cmoud je vyhodny ... uplne stejne jako vybirat na dalnicich myto. Predevsim pro provozovatele.
Ktere pripady, ve chvili kdy potrebujete resit kratkodobe pozodavky na vetsi vypocetni vykon. Pak je opravdu levnejsi zaplatit si kratkodoby pronajem u specializovaneho poskytovatele, protoze ten naklady na provoz rozdeli mezi vas a dalsi zakazniky pouzivajici jeho sluzby - tudiz vsichni zakaznici zaplati mene, nez kolik by je stalo jejich vlastni reseni a presto provozovatel ziska vic nez jsou jeho naklady.
To ze vy mate omezenou predstavu toho, jak funguje cloud a jak ho spravne ekonomicky vyuzit neznamena, ze nema smysl.
Microsoft žije z minulosti, z vendor lock-inu -- jeho jediná výhoda je v tom, že drží práva na zdrojáky OS, který umožňuje spouštět aplikace a hry (které bohužel jejich autoři napsali pouze pro tento systém). Kromě toho ale nemá* nic, co by sis nemohl koupit jinde (a navíc kvalitnější nebo levnější).
Takže než kupovat Microsoft, to mi přijde smysluplnější zainvestovat do QA, najmout víc testerů, vývojářů, grafiků a případně podpořit Wine.
*) ano, "taky dělají ten cloud", protože ho dělají všichni ostatní, ale jaksi není důvod kupovat zrovna od MS.
To jsi ale o několik let pozadu. Microsoft roku 2018 nejsou Windows, ale Azure. Desktopová Windows jsou dnes pro Microsoft spíš koule na noze, osobně bych se nedivil, kdyby se jich rád zbavil, kdyby mohl. Důvod kupovat cloud zrovna od Microsoftu evidentně spousta zákazníků má, když je dvojka na trhu.
Není žádné pokud vím, autor si asi spletl odkoupení technologií od HPE: https://www.suse.com/c/news/suse-completes-acquisition-of-openstack-iaas-and-cloud-foundry-paas-talent-and-technology-assets-from-hpe/
V Brne nie je montovňa
4. 11. 2009
Minulý týden zavítal do brněnské pobočky společností Red Hat její vicepresident Paul Cormier. Přijel ocenit českou pobočku, která je nejlepší na světě ..
Také je to naše druhá největší vývojářská jednotka v celé společnosti.
https://www.root.cz/clanky/paul-cormier-ceska-pobocka-je-nejlepsi-a-red-hat-ji-chce-rozsirit/
Red Hat v Brně rozšířil vývojové centrum, je největší na světe
1. října 2012
Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se
6. 5. 2018
https://m.connect.zive.cz/sef-americkeho-red-hatu-odpojte-brno-od-internetu-a-zhroutime-se/a-193056/default.aspx
A jsou Suse Labs v Praze taky montovna? Ptám se proto, abych dešifroval, jestli to lehce opovržlivé hodnocení montovna dáváte Red Hatu proto, že má vlastníka, HQ a "nejvyšší management" někde za oceánem a nebo proto, že dle vás a některých čtenářů Rootu.cz nedělá na dostatečně zásadních/inovačních/... věcech.
HQ je nekde jinde, tudiz z meho pohledu i kdyz se tam bude delat 99,99% vsech projektu a vyvoje, je to porad montovna s integrovanym vyvojem. Ze je tam vyvoj je jenom o nakladech. Stejne jako v Cine si muzete poridit levny plastovy produkt, v CR si muzete poridit levneho vyvojare cehokoliv.
Ad "V cem je montovna odlisna od nejvetsi montovny na svete?"
Montovny najímají levnou a nekvalifikovanou pracovní sílu. To jim umožňuje stěhovat se po světě tak, aby maximalizovaly zisk. SW vývojář nevznikne tak, že najmete nekvalifikovanou pracovní sílu, kterou během pár dní zaškolíte. Zisk samozřejmě jde z velké části do ústředí, ale používat pro vývojářskou pobočku termín montovna je zavádějící.
Ad "najmete si levnější prac síluj která rutině zhotovuje produkty" .
Tomu se v Americe říká offshoring, https://en.wikipedia.org/wiki/Offshoring. Český překlad neznám. V rámci offshoringu lze dělat i vývoj, viz kapitola Innovation offshoring. Montovna není ekonomický termín, nicméně v češtině se používá ve smyslu, který jsem popsal v předchozím příspěvku.
@888
Montovna sice není ekonomický termín, přesto je známý a má svůj význam. V češtině se používá ve smyslu že někdo přesune výrobu převážně rutinních a výrobních částí byznysu někam kde je levněji a taky je potřeba méně kvalifikovaná síla - což ale v IT znamená něco jiného než ve strojírenství např. Na principu to ale nic nemění.
Aby nedošlo k nedorozumění, proti pobočce RH nic nemám, je dobře že tady je, ani nepláču nad tím že by nikdo nemohl nikam nic odsunout a nechat si centrálu jinde, jenom říkám, že termín montovna ~ sedí ...
ad "SW vývojář nevznikne tak, že najmete nekvalifikovanou pracovní sílu, kterou během pár dní zaškolíte. " - coze? coze? coze?
To by jste se divil, jak management firem umi generovat sw vyvojare. A ani to skoleni tam nemusi byt, staci koupit jako externistu a hned je sw vyvojarem i osoba, co neumi ani cist a psat.
Evidentne jste to nepochopil. V oblasti SW muzete delat SW v krajine kde mate naklady 8000EUR na vyvojare, nebo v krajine kde mate naklady 1000EUR na vyvojare. Softverove firmy se stejnym zpusobem stehuji po svete jako montovny - ve snaze maximalizovat svuj zisk. Rozdil je v tom, ze montovna produkuje fyzicke produkty, zatimco vyvojarska pobocka produkuje softverove produkty.
Nevím, z jakých firem máte zkušenosti vy, ale americkým korporacím jako Red Hat se odborníky na úrovni, jaké mají v Brně, prostě vyplatí za <= 100 tisíc dolarů/rok najmout. Za takové peníze je najmou v drtivé většině zemí světa a vzhledem k tomu, že kvalitní vývojář je globálně nedostatkové zboží, nabírají je tam, kde jsou toho schopní a kde už mají nějaké zázemí. Ano, mzdové náklady nejsou úplně marginální při rozhodování, v zemích jako Švýcarsko nebo Norsko asi masově nabírat nebudou, ale jestli si myslíte, že firma těžce najme 1200 kvalitních vývojářů v Brně a pak je najednou propustí, protože v Indii mají vývojáři polovinu, tak máte dost špatné povědomí o trhu.
@Per V Indii je problem inde, zamestnanec caka ze po 5 rokoch povysi z programatora na sefa. Ked nepovysi ide inam kde povysi, ked sa stane sefom prestane progranovat. Potom je priemerna skusenost Inda ako programatora 2.5 roka. U Cinana je to lepsie tam moze byt jeho skusenost aj 12 rokov u nich je problem s laxnostou. Kto pracoval pre socialisticke podniky, alebo pocul rodicov co robili v praci za socializmu vie preco. Skutocny odbornici na urovni su ako zvierata v cervenej knihe, ked nejake uvidite mate spomienku na cely zivot.
No co jsem já zažil v korporátu, tak
1) Ind se nevyhazuje, byla by to diskriminace. Ind se neposílá do žádných tělesných otvorů, byla by to diskriminace.
2) Ind se nepovyšuje. Když to uděláš, dostane se z kasty juniorů do kasty seniorů. A protože kastu může změnit 1x za život, dá se od něho nadále předpokládat maximálně, že bude chodit do práce. On už má svůj životní cíl dosažen.
3) Ind nejedná na rovinu. Na sebevětší pitomost odpoví "Ano, Vaše Blahorodí." Kolonizaci Venuše slíbí do týdne, i když ví, že je to pitomost. Jenom aby pana velkomožného nezklamal.
4) Pokud je v projektu namočený Ind, projekt se opozdí. Vždycky. Ind neví, jak to vyřešit a nepřizná to. Raděj čeká na osvícení. Dvouměsíční task měl progres 10% za sedm týdnů, Ind se náhodou zasekl na nějaké trvialitě.
5) Ind chce za práci zaplatit. V přepočtu na použitelné LOC to vychází nejdráž na světě.
Takže asi tak.
@Per
To tvrdíš ty na základě předpokladu že umístnění takové montovny se řídí pouze výší nákladů. To tady nikdo netvrdil. Označení montovna je z definice důvodu a činnosti, nikoliv umístnění u nejlevnější práce. To by nebyla montovna nic co by nebylo někde v Somálsku ....
Podle tvé definice:
"V češtině se používá ve smyslu že někdo přesune výrobu převážně rutinních a výrobních částí byznysu někam kde je levněji a taky je potřeba méně kvalifikovaná síla - což ale v IT znamená něco jiného než ve strojírenství např. Na principu to ale nic nemění."
Já si nemůžu pomoct, ale podle toho, co slyším od lidí z Red Hatu a co dělá naše pobočka (podobné zahraniční korporace), tuto definici brněnská pobočka nesplňuje, protože to opravdu nefunguje tak, že v Americe pracují ti chytří lidi, kteří to celé vymyslí a pak to pošlou do ČR, aby to lopaty implementovaly a odeslali nazpátek. Technická řešení se vymýšlejí na místě a nakonec třeba u open-source firmy je ta prvotní iniciativa u vývojáře a až potom firma vymýšlí, jak ten projekt integrovat do svých produktů, takže věci se většinou vyvíjí tam, kde prostě je původní vývojář/tým.
A když je to hotové, tak se to většinou v centrále ani neprodává, ani nedaní. To už je dnes u globálních firem takové koordinační centrum, které je mimochodem často jednodušeji přenositelné než ty tvé IT "montovny", protože je skutečně jednodušší přenést sídlo třeba do Amsterdamu nebo Dublinu než propustit třeba těch 1200 vývojářů a najmout je někde jinde znovu.
@Per
Ok, pokud tuto definici nesplňuje tak nesplňuje, ovšem i přes těch pár 'asi' a zjevně neṕlný výčet o RH Brno to je jiná řeč než před tím.
Do toho komu plyne nakonec zisk a co je kam výhodnější přesunout bych se nepouštěl, rozhodně ne ve formě absolutních výroků podložených ničím ...
zajímavý postoj, v tom případě je vlastně i celé Brno montovna, rozhoduje vláda v Praze...
V ekonomii se jako montovna lidově označuje práce s nízkou přidanou hodnotou, v případě RH se v Brně produkty tvoří, označit to jako montovnu chce opravdu vysokou dávku nenávisti k RH.
montovna je neexistující pojem, který zavedli naší politici. I kdyby by byl tento pojem kdy platný, z dnešního pohledu by byl dávno překonaný. Startupy, ale i větší firmy, dejme tomu z východního bloku, dávno fungují na americkém trhu, a nejen tam. Bývalé "montovny" z Číny skupují akcie a podniky v Evropě, a jinde na světě - soutěží o stavbu jaderných elektráren, a jiné velké projekty jako jsou přehrady, průplavy. Přenos vývoje, a výroby do jiné země je několikaletý proces, který stojí nemalé peníze. Přináší nové myšlenky, peníze, profesní zkušenosti na obou stranách (koordinace takového transferu pro management, a pro další pracovníky je náročná), zkušenost s jinou kutlurou, jazvykové zkušenosti. Ale také přináší změnu na straně, která přesouvá svůj vývoj/výrobu jinam. Pro lidi, kteří musí opustit svá místa to sice mnohdy znamená velkou zátěž, ale je to změna, kterou můžeme brát tragicky, nebo se s tím vyrovnat, a jít dál (ne jedna pobočka v "montovně" zvané ČR už dávno odešla do jiné "montovny", např. do Rumunska, Bulharska, Malajsie, atd.
Čili, slovo montovna je jen jakýmsi neobratným obratem, který nemá žádný význam, žádné opodstatnění, a jen vyjadřuje krypto-komo-fašo smýšlení daného člověka, o kterém v zásadě sám ani moc neví - ale má děsně silné puzení se k tak komplexní věci, jakou je globalizace, vyjadřovat skrze zkrácený kontext zahraničního kapitálu.
nevím o tom, že by slovník znal pojem montovna ve smyslu, který se tu řeší, jestli jo, rád se nechám poučit.
rozumím tomu pojmu, jelikož se hojně používá - a rozebíral se tu.
Je to pojem, který nic neříká, a používá se jen pro nesmyslnou dehonestaci (zkrácená verze mého příspěvku).
@mipam
A jak tomu pojmu můžeš rozumět když neexistuje, jak ho vůbec můžeš napsat když neexistuje? Jestli to nebude jen a pouze tím, že neexistuje v nějakém slovníku. No, to abysme to už nevyslovili dokud tam nebude, ale proč by ho tam někdo dával když ho nikdo nevyslovuje? Sakr, jak to udělat aby byl první ve slovníku a pak se začal používat, když nevíme jestli ho chce někdo používat, protože ho nikdo nepoužívá protože není ve slovníku?
Mám řešení. Neber ten slovník zas tak do slova.
No on ten pojem právě říká zpoustu o způsobu fungování. Jestli byl přiřčen oprávněně je k diskuzi, to že by neexistoval nebo o ničem nevypovídal je krystalicky čistá hloupost.
Nechapu, za co dostavam ty minusy?
Strategie IBM je uz desitky let stejna.
Koupit firmu s rozjetym busineesem, zde hlavne instalace Satellite6, accounty postupne vyzrat, produkt zkurvit, pak zahodit, koupit dalsi firmu na exploataci.
Dokolecka dokola, Micromuse, Cognos a dalsi.
Redhat skoncil.
Osobne bych byl radsi, kdyby RH koupil Microsoft, to by mel aspon mizivou sanci.
Jj je snem vsech ajtaku opustit desktop (Fedoru), ktera spolehlive funguje spousty let a prejit k nejake komunitni verzi, ktera sice spousty veci (hlavne driveru) do distribuce dostava s dvouletym a delsim zpozdenim, ale zase si tu distribuci muzu na kazdem z tech stovek desktopu ve firme prelozit od piky ze zdrojaku...
Nějak si to pleteš.
Fedora je testovací distro. Je fajn na hraní (sám ji používám), je fajn jako preview, co bude v RHEL/CentOSu za pár let, ale rozhodně není snem ajťáků mít ji na produkci.
Na produkčním železe to chceš mít stabilní, aby se ti to neměnilo pod rukama a nemusel jsi co půl roku řešit, komu se co rozbilo a co půl roku dělat školení ohledně změn a sepisovat každý týden oběžníky. Takže právě ta stabilita a noviny po dvouletým testování jsou to, co si profík přeje. Proto místo Fedory používají CentOS (nebo placený RHEL). A v případě, že tě nějaká novinka zaujme dřív, tak není problém osahat si to na virtuálce s Fedorou a pak si udělat balíček pro CentOS...
A jenom tak náhodou, Fedoru i CentOS můžeš taky kompletně přeložit ze zdrojáku...
Ještě trochu časové extrapolace IBM do historie.
Nákup Informix. Kšefty u nás ve státní správě. Nějak se to postupně pouštělo Oraclům. Tam šlo spíše o pročištění trhu, protože DB2 a Oracle celosvětově stačí.
Nákup Lotus - koupen kvůli notesům (dělali jsme si legraci, protože to vyšlo levněji nežli licence, které by musela IBM zaplatit při přechodu na inform. systém LNotes (tehdy verze 3.3). Mozkový trust od Lotusu utekl (Ray Ozzie a spol). Z portfolia jenom zbyl Lotus Notes neuměle naroubovaný na aplikáč webSphere.
Takže v případě RedHatu bych to neviděl jako nějaké výrané akviziční posílení vlastního portfolia. Jediný důvod vidím zbavit se všech těch AIXů a OS360ek, nebo co to na mainframech běhá a přejít na linux se slušnou (teď už vlastní ) podporpou.
OS/360 je operační systém pro mainframy z roku 1964, ten už tam opravdu neběhá... Aktuální je to z/OS ve verzi 2.3, doporučuju se podívat třeba na tenhle link: https://www.ibm.com/it-infrastructure/z/zos
Umí toho opravdu hodně a troufám si tvrdit, ze je podstatně lepší než nějaký Linux (ten je dobrý tak na distributed). Pokud někdo chce opravdu enterprise řešení, pořídí si jako hardware z14ku (https://www.ibm.com/cz-en/marketplace/z14/details) a na ni samozřejmě z/OS. Mainframe má schopnost zpracovávat takové objemy dat (CICS, IMS, DB2) jako žádná jiná platforma.
Mimochodem z/OS UNIX System Services (Unixový operační systém) je součástí z/OS už 18 let. Běží na tom ftp, tcpip, http, ssh, Java, http a hromada dalšího, podporuje HFS, zFS file systémy:
https://en.wikipedia.org/wiki/UNIX_System_Services
Na mainframe LPARech (Logical partition) samozřejmě jde používat i přímo Linux (Integrated Facility for Linux (IFL)), dokonce to má hardwarovou podporu a vlastní procesor. Ale viděl jsem to jen jednou u jednoho italského zákazníka na jediném LPARu: Italové jsou totiž notoričtí hračičkové a kreativní až hrůza.
Jinak Lotus Notes, alias IBM Notes, je hrozný vergl, tak dodrbaného emailového klienta ještě nikdo nevymyslel.
To je otázka, MF je škálovatelný, Hadoop taky (je to vlastně distributed computing platforma), takže důležitá bude jednotková cena za ta konkrétní zpracovaná data. U MF bývá úspora z rozsahu (už jenom kolik člověk ušetří za elektřinu proti stovkám serverů) a spíše se vyplatí těm větším - v podstatě všechny velké banky, pojišťovny, průmyslové holdingy na něm jedou. Je tam teda samozřejmě i historický důvod, protože podstupovat harakiri migrací kritických workloadů na jinou platformu sebou nese sakra transakční náklady o rizicích nemluvě.
Jj, z/VM se používá často, protože je výborně škálovatelné co se týče alokování resourců a na jednom LPARu pak můžete mít třeba stovky nebo i tisíce hostovaných systémů - nejen Linux, ale třeba i klasické z/OS, z/VSE a z/TPF. Je to šikovné, pokud člověk chce mít například jeden systém s RACF security serverem, druhý s Top Secret a třetí s ACF2. "Chudý" zákazník si pak nemusí platit celý LPAR. Je to flexibilní, ale přece jen je to další virtualizační vrstva (druhá právě po LPARu) a i přes hw akceleraci tam nějaká režie bude.
Ty o zOS nevíš vůbec Nic. No to abys šel jim to do IBM říct že mají migrovat na Linux aby ušetřili.
http://blog.syncsort.com/2018/06/mainframe/9-mainframe-statistics/
Ano, opravdu nevím. (Zajímavé je, že vy tak jistě víte že nevím, ale to nechme stranou.)
Co vím dost jistě je, že vyvíjet na vlastním písečku má sice své výhody, ale u tak velkých projektů jako OS to bývá velmi nákladné. To je jeden z pragmatických důvodů přispívat do "open-source". Ani samotné Linuxové jádro zdaleka není projekt jedné firmy, i když odečtu případné "nadšence".
Naprostý souhlas.
Z vlastní praxe vím o dvou kdysi špičkových produktech(se kterými jsem strávil pořádný kus života), které poté, co připadly IBM, takto skončily: Informix Online a Clear Case.
Oboje kdysi špička, dnes je skoro nikdo nezná a jsou z nich zombie...
A proto se o Fedoru, CentOS a RHEL opravdu hodně bojím.
Zde dost často dostáváš mínusy ne podle kvality příspěvku(obsahu,myšlenky v něm obsaženém) ale jestli tím někoho nasereš, urazíš nebo vyjádříš ideu která se mu nelíbí (dost jednoduchých se říší spíš emocemi a nikoliv myšlením). Takže na ty plusy/mínusy z vysoka kašli.
Dík, byl to šok neměl o tom potuchy ani vysoký management. Pochopitelně nelze zveřejnit důvody ale po prvních telekonferencích můžu za sebe říct, že mi to dává hlavu a patu. Ačkoli bych si přál aby se Red Hat dostal mezi nejvyšší ligu vlastními silami, takhle může růst rychleji (slova z oficiálního PR které doporučuji si pozorně přečíst). To může být ku prospěchu mnoha open-source komunit včetně Debianu, což zmiňuji i přes to že budou následovat budou odpovědi na téma systemd a podobně.
Média spekulovala o zájemcích o Red Hat soustavně už několik let, co kdyby to byl Microsoft nebo Google? To by byla asi hodně hořká pilulka. Poslední poznámka: někteří v Brně mají zkušenost s firmou IBM Global Services Delivery Center Czech Republic, s.r.o. což ale není nutně příklad toho jak funguje IBM jinde či na globální úrovni. S nějakými lidmi z IBM engineeringu jsem spolupracoval a jsou to spokojení profesionálové.
A pokud bych chtěl, tak můžu vzít nohy na ramena i s akciemi za slušných $190 což já osobně neudělám. Jsem totiž zvědav jak vzroste moje produktivita když budu součástí firmy co prodává i hardware, má vlastní cloud kam jak doufám dostanu nějaký engineering account (CI pipeline projektu na kterém dělám by potřebovala hardwarovou injekci jak sůl).
"Jsem totiž zvědav jak vzroste moje produktivita " - jak asi: zamestnancum bude dovoleno pracovat rychleji, dele a spolehliveji bez zvyseni platu.
a vubec celkove mi tento prispevek pripada jako takove blaboleni a nalhavani si ... ale pochopeni pro to mam.
zazil jsem nekolikrat, ze firma ' zciste-jasna se prodala' a po pocatecni (rizene) euforii nastaly drasticke zmeny prave v duchu 'efektivity', kdy novy management (nebo majitele) primo deklarovali a zarucovali, ze vsechny produkty pokracuji, ze i zamestnanci zustavaji (tedy za predpokladu 'odpovedneho pristupu')
nuz ... ja uz se naucil, ze doba, kdy clovek je verny firme dlouhatanska leta, uz neni v kurzu.
taky jsem parkrat delal 'tichy sponzoring'.
firma obycejne pri prvni vhodne prilezitosti hodi svoje zamestnance pres palubu.
ale pokud nekdo veri pohadkam, a zije s nimi, tezko se argumentuje.
Toto je extremně citlivé téma, protože celý deal musejí schválit akcionáři IBM, je hrozně důležité jak se celá věc oficiálně komunikuje. Všichni zaměstnanci Red Hatu (včetně mě) tedy musejí komunikovat opatrně - proto spíše blábolení postavené pouze na známých faktech co se dají dohledat v oficiálních vyjádřeních a nějaké ty pocity.
Zazil jsem nejake odkoupeni a sledoval jsem nekolik jinych ve firmach, kde delaji kamaradi.
Jedine, co lze doporucit zamestnancum RH je nebrat si zadne hypoteky a mit zivot usporadany tak, aby pri prvnich problemech mohli udelat jedinou vec, kterou je rozumne udelat. Prohlasit, ze pokud se tohle zavede/zrusi tak odejdou. A dodrzet to.
To je jediny zpusob, jak zaridit, aby IBM ze svych pripadnych hloupych napadu vycouvala.
Ale samozrejme se muze stat, ze to bude prvni akvizice v historii IBM, kdy IBM tu koupenou firmu nezmrvi - nakonec RH je specialni firma a CEO IBM si to - zda se - uvedomuje.
Ostatne mit zivot usporadany tak, aby clovek mohl kdykoliv odejit je takove obecne doporuceni. I ta nejlepsi firma se muze zmrvit do priserna za rok az dva.
A tím chcete říct co? To že Red Hat nezaměstnává pouze vývojáře? Souhlas, a třeba některým projektovým managerům je celkem jedno, jestli řídí projekt v Red Hatu, nebo v brněnské mlékárně. Čím víc je ale profese technická a specializovaná, tím méně je na trhu srovnatelných příležitostí. Na tom nic zavádějícího není.
Presne toto je aj moja skusenost. Ja fakt nechapem tych naivnych nestastnikov, co si myslia, ze manazment a prave ta ICH firma su altruisti co svojich zamestnancov miluju a nepovazuju ich len za kolonku v Exceli a naklad a otrokov co im maju zabezpecit kurvy, jachty, vily, rychle auta, dobre zradlo a postavenie v spolocnosti. Doba toho, ked clovek nastupil po skole do firmy a robil tam az do dochodku je davno mimo, je koniec, zmierte sa s tym, POCHOPTE TO. A je to vina a chyba tych hlupakov, naivkov, ze si myslia, ze ich manazment pri prvej prilezitosti nevyhodi, ze su tak nizke platy, lebo svojou naivitou kurvia trh a stlacaju platy dolu aj pre tych normalnych, zdravo uvazujucich ktori vedia ako tento rezim funguje. Kedy ak nie teraz pri nizkej nezamestnanosti je sanca maximalizovat zvysovanie miezd? Kedy? Ked pride zas kriza? Kedy?
Big Blue toho má už v Linux hodně. Vč.(či hlavně?) vlivu.
Že by zase nastal čas? Nějak se to zamotává, jen v jiných barvách (potažmo, BSD x Linux).
https://www.youtube.com/watch?v=2zfqw8nhUwA
:-)
Odhaduji, že první dva, tři roky do ničeho zasahovat nebudou. Pouze sledovat procesy, auditovat, převádět patenty, apod.. a pak systematicky provádět změny ( příjímat lidi, propouštět, slučovat,ukončovat či převádět projekty).
Aby to spíš IBM nezlikvidovalo, 34 giga USA za RedHat je příliš mnoho. I 8 giga USD je moc.
Mňa zaujíma, či Paul pôjde pod Red hat alebo Red hat pod Paula?
Is Parallel Programming Hard, And, If So, What
Can You Do About It?
Edited by:
Paul E. McKenney
Linux Technology Center
IBM Beaverton
paulmck@linux.vnet.ibm.com
January 2, 2017
https://www.kernel.org/pub/linux/kernel/people/paulmck/perfbook/perfbook-e1.pdf
... nie je tak uplne pravda, ze sa nic nedeje. Zober si, ze RH je momentalne najvacsi komercny linux. Firmy platili za podporu RH, teraz budu platit IBM. Zoberme si take HP, ale Dell ... namiesto nezavisleho hraca na trhu, budu platit svoju konkurenciu na naviac nasadzovat ich OS do kritickych projektov (banky, cloudy, ...). Ja v tom vidim dost velky problem. Ide o rovnaky problem ako keby MS bolo kupene napriklad Dellom .. konkurencia by rychlo vedela zatiadit, aby uz MS nebol defaultne instalovany na vsetky nove pocitace... a co sa teraz neda, by uz slo. Ide o to, ci si v oblasti biznisu partner, alebo konkurent.
IBM koupila RH ... něco obdobného se už v historii stalo.
Před 17 lety koupila tehdy také velká korporace bez flow, Novell, distribuci Suse. Jak historie ukázala, pro Suse to postupně znamenalo úpadek a Novellu to stejně nepomohlo. RH tehdy přišel de facto o přímého konkurenta.
Pro Suse tedy velká příležitost, coby dalšího výrobce enterprise distribuce.
nejak si pletes historii
koupe SUSE novellem SUSE zachranila a dorazila novel. Par let na to koupil cely novel TAG a z SUSE udelal samostatnou Bussines unit. A pak se TAG mergnul s svym nejvetsim konkurentem MicroFocus. A nyuni SUSE prechazi pod fondy EQT jako samostatna private owned spolecnost. Za tu dobu se jeho cena i velikost znasobila. Zatimco novell zaniknul v pulce 2016 uplne.
Lze ji zcela jiste dopocitat z dokumentu
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/758004/000119312510279941/dprem14a.htm
Ne úplně, protože chybí informace, jaký byl v roce 2011 podíl SUSE na hodnotě Novellu, ale asi málokdo bude tvrdit, že to byla víc než polovina. Když budu optimista a odhadnu to na 40 procent, tak to dělá nějakých 900M. Takže to by znamenalo 210M v roce 2004, ~900M v roce 2011 a 2500M v roce 2019. Asi by nebyl problém najít firmu, která by takový úpadek brala všemi deseti...
Vývoj CentOSu spoločnost RH nijak nezaštiťuje, jedná se o nezávislý komunitní počin, dodávat Enterprise distribuci podle vzoru RHEL. RH oficiálně zaštiťuje pouze vývoj Fedory (vedle RHEL).
Vzheldem ke skutečnosti, že z RHELu vycházejí klony jako RedFlag, Oracle Linux, Amazon Linux ... nelze očekávat, že se dosavadní politika vývoje RHELu a jeho odnoží nějak změní.
CentOS patří pod Red Hat: https://www.redhat.com/en/about/press-releases/red-hat-and-centos-join-forces
"byl koupen IBM" je dost hrozný. Děkuji autorovi, že to napsal česky a nikoliv hotentotsky. Mimochodem konstrukce tohoto typu (tj. záměna podmětu a předmětu ve vztahu ke slovesu) je (nejen) v češtině dost běžná a význam výplývá z kontextu. Osobně se domnívám, že je dobré si přečíst alespoň pár řádků perexu než dělat závěry ze samotného titulku.
Anebo prostě "(Společnost) IBM koupila Red Hat", pokud to má být krátké a jednoznačné.
I v Češtině bych preferoval podmět před předmětem, pokud není předmět zásadně důležitější. (Myslím že kdo ho koupil je dost důležité, třeba kdyby šlo o Oracle, tak by to s RIP bylo jasnější.) Nejsem si 100% jistý mužským rodem pro "Red Hat", abych byl genderově korektní ;-) Navíc je to taky firma/společnost/korporace.
Mili zlati, ve chvili kdy je firma na akciovem trhu tak je vzdy otazkou casu kdy dojde k akvizici. A to bez ohledu na to jak zapalene ma zamestnance a jak dobre produkty vytvari. Takze zadne prekvapeni. Oni ti manageri proste maji jine ukoly nez resit jestli je Brno montovna nebo ne. Vetsina z nich si potrebuje na Linkedin napsat jak skvele si firma vedla pod jejich vedenim a jakych uspechu dosahli. A nekdy je jakakoliv zmena nutna jenom proto ze vnitrni boj uvnitr firmy ji srazi dolu. To ze management prezentuje navenek nejakou jednotnou strategii neznamena ze si nejdou po krku. Zmeny ve strukturach RH urcite prijdou, driv ale zafunguje cyklicnost ekonomiky. Takova mensi ci vetsi krize v nasledujicich 2 letech situaci vyjasni mnohem rychleji a snad je to i dobry odhad mgmt RH aby byli lepe chraneni velkym hracem. Mozna ze na RH tlacil Oracle nebo HP/HPE kvuli narusovani jejich businesu. A nebo je potreba do RH dostat nejaka zadni vratka NSA a IBM je dobry kryci manevr. Ono je to vcelku jedno, mgmt svuj ukol splnil a bud budou zlate padaky nebo hromady akcii.
muzete zkusit Devuan https://devuan.org/
Debian bez systemd: http://without-systemd.org/wiki/index.php/Main_Page
Minimálně ve FreeBSD boří tradici. ;-) Ale jinak o ničem nevím, Apple nepoužívám. Bylo to myšleno s nadsázkou.
Jsou i jiné aktivity vedoucí k nahrazení BSD initu. V TrueOS (PC-BSD) teď používají OpenRC. Já si ale vystačím s tradičním initem.
No len minuskujte :D Tiez som bol ortodoxny linuxak, som instaloval este Mandrake na mojom pentiu 1, 133 MHz roku pana ..
A ano, robil som v Red Hate asi 3 roky a sice mi to dalo vela, tak ta firma malo plati, to je proste fakt. A ta kultura je sjw feminazi lefties paradise.
Celkom absurdne ze Linux a kernel sa tolko vyvijal, pretekali sa kto je lepsi, misiou Linuxu bolo porazit Microsoft a vsetky tie korporaty a pozrite sa v akom to je stave. IBM kupuje Red Hat, Microsoft kupil GitHub a zrazu je strasne nateseny z opensource ...
Vzdy islo v prvom rade o prachy, len totalne naivny clovek si moze mysliet ze Red Hat bude iny. Za Red Hatom su akcionari a tym je nejaky opensource ukradnuty.
Ak by islo len o prachy tak sa nikdy nemoze presadit tak podvratna, rozvracajuca, idiotska a od zakladu iracionalna obludnost ako je SJW Femigender ideologia. V konecnom dosledku na tom firmy tratia, lebo zamestnavaju ludi (a ine bytosti identifikujce sa ako cokolvek len chcu) ktori su tam len ako doplnok, ale realne ich pracu musia odviest (zvacsa) ti hnusni, neonacisticki, bieli, heterosexualni muzi (a normalne produktivne zeny). Avsak to, ze firma ako Red Hat je v Brne len a len kvoli tomu, ze tu ludia z ich pohladu robia zadarmo (PROTIP: Porovnajte superhrubu mzdu ktoru RH plati v Brne a mzdu ktoru by musel platit v USA zamestnancovi na tej istej pozicii, ano ano viem, tam si este musi zamestnanec sam platit zdravotne a pod. no schvalne len si zistite kolko tam stoji platinum poistenie atd. atd.). Ale to s tym SJW to nemoze byt len o peniazoch, lebo je to pre firmy CISTA STRATA.
u nas to bylo takhle: 1994-1998 -> Slackware, 1998-2008->SUSe, 2008-2018->centos
K RH jsme sli kvuli tem certifikatum (Oracle a jini). Ted to vypada, ze SUSe by mohla situaci vyuzit, jestlize IBM provede se zakoupenou firmou ty obvykle kejkle a na*ere zakazniky nesmyslnymi ceniky, formularemi, kde se musi vyplnit veskere software, ktere se ve firme pouziva a podobne sikany.
Nemohl by nekdo kratce sdelit, jestli je SUSe nyni mozna nahrada za RH. Ma SUSe neco jako Centos a zejmena EPEL?
Dekuji.
Něco jako "CentOS" pod SUSE je openSUSE Leap 15...
https://software.opensuse.org/distributions/leap
Něco jako Epel repozitář je u openSUSE Packman. Přidáš jej jednoduše:
zypper ar -cfp 90 http://ftp.gwdg.de/pub/linux/misc/packman/suse/openSUSE_Leap_15.0/ packman
> Ma SUSE neco jako Centos
To asi uplne ne. Na druhou stranu openSUSE je (zamerne) SLE enterprise distribuci vyrazne (cim dal tim) blize, nez Fedora RHELu.
> EPEL
Neznam uplne 100% presne vsechna specifika EPELu, ale myslim ze
je pomerne blizko.
A pak existuje jeste
OpenSUSE vám CentOS rozhodně nenahradí. Má narozdíl od něj velmi krátkou podporu.
To co je v EPEL ale většinou v repozitářích najdete.
O CentOS mám opravdu obavy. Bude první na ráně. IBM nemá mentální kapacitu na to, aby chápala jeho smysl. První, co ty mamlasy v kravatách napadne bude to, že není možné dávat zdarma OS, pro který vycházejí aktualizace 10 let.
[...] mamlasy v kravatách napadne bude to, že není možné dávat zdarma OS, pro který vycházejí aktualizace 10 let. [...]
jo, taky to takhle vidim. Ale kdyz budu uprimny, tak se sam divim, ze to RH celou tu dobu dela. Pro nas, garazove firmy je to ale skutecne nejvhodnejsi varianta. Ja fakt nevim, s cim by nam mel support pomoct, protoze ty servry jsou plne zvlastniho software o kterem RH(SUSE a jini) nic nemohou vedet. Pak je jen logicke, ze nechci nejakou podporu platit, protoze si vsechno stejne musim vyresit sam. A za podlednich 25 let jeste zadny takovy pripad nenastal, kdy jsme si nemohli sami pomoct.
Ale jak jsem se na ty produkty dival, tak je mozno si stahnout ten SLES a po 60 dnech to bezi dal bez podpory a updatu. To je pro mne zajimave, delam to u Centosu vlastne taky, ze nikdy zadny update neprovadim. Ja vim, rada lidi omdli, ze tam zustanou bezpecnostni diry, ale nam se to takhle vlastne osvedcilo. A kdyz, tak si stahnu tu novou 'testverzi' a nainstaluju to nanovo - to urcite nemuze delat tak kazdy, ale u nas by to jeste nebyl tak velky porod.
Takze profylakticky vyzkousime jak to vypada, mozna by to byla alternativa.
Nerad bych Ti kazil radost, ale firma SUSE byla odkoupena celkem zatím přesně 6x (šest krát), Red Hat zatím ani jednou (dohoda s IBM ještě není zdaleka dokončena). Moc bych se neukvapoval.
RHEL a EUS/ELS je zdaleka nejdéle podporovaný linuxový operační systém komerční (14 let a ještě není konec tuším pro RHEL4), CentOS má nejdelší předem danou oficiální podporu mezi nekomerčními distribucemi (10 let). To nemá nikdo ani zdaleka, pokud neceš na server sahat tak ideální stav.
Jen pro pořádek, jsem sice redhatter ale mám stále Debian na pár strojích, dělal jsem taky něco málo pro Gentoo. Každá distribuce má své výhody a nevýhody. Například CentOS má učesanější KVM/QEMU, Debian zase více balíčků a větší komunitu atd atp. Vyberte co hrdlo ráčí, ale na základě nějaké akvizice bych se asi nerozhodoval. Čas ukáže, buď obezřetný a uvidíš!
6x? ji si jisty ze mas presne cislo ?
Presneji jen 2x. Poprve koupil SUSE Novell. A ted ji odkoupily fondy EQT coz je po druhe.
Ano vlastnik suse byl prodan taky 2x ... poprve novell byl koupen TAGem a pak TAG byl koupen MicroFocusem.
Ty dalsi dve linky na wikipedii maji titule Aquisiton of ... takze znamenaji presny opak - ze Suse neco nakoupilo. Prvni openATTIC a podruhe OpenStack a Stackato divizi HPE.
Tak si shrnme fakta, reaguji tim na zvlastni styl clanku.
Tak RH ma urcite vyborne vysledky, proto hodnota akcii od zacatku roku spadla o tretinu.
IBM za RH zaplatil balik, tak urcite, akorat ze IBM plati cenu max. na urovni trzni kapitalizace ze zacatku roku.
Akcie IBM zareagovaly na tento nakup poklesem o 3%.
RedHat zustane (skoro) uplne nezavisly, tak urcite, jenom ze lety osvedcena a opakujici se logika podobnych akvizic je oklestit duplicitni funkce, dosadit vlastni lidi na klicove pozice, vykuchat z akvizice casti s pridanou hodnotou pro vlastni byznys a zbytek zahodit. To neni zla vule, to je profesionalni pristup. Pri soucasne profitabilite RH je navratnost investice bratru 130 let...
Na začátku roku byly akcie RH za 124. Potom to rostlo na 171 (dost vysoko, nebyl v podstatě důvod) a zase šupem někam na 140. Další pokles kopíruje NASDAQ (i když RHT je v SP500, pořád je to technology firma). Poslední závěr obchodování byla v podstatě nulová změna year-to-year (to je sice samo o sobě špatné, ale o třetinu to od začátku roku nekleslo).
S posledním odstavcem souhlas.
Až na to že IBM si nekoupila žádnou IP nebo produkt(y) které by mohli "vykuchat". Koupili lidi co dělají open source software a prodávají služby okolo (dokumentaci, trainingy, konzultace). Zaplatili cca $3 miliiony za hlavu (podle počtu zaměstnanců Red Hatu z Wikipedie a informací o objemu transakce). Srovnáváte jabka a hrušky.
Tak si tam ta čísla dejte. IBM dalo 34 miliard za Red Hat. Vlastní kapitál (aktiva - závazky) má cca 1,5 miliardy. Zbytek jsou měkká aktiva (zákazníci, obchodní značky, know-how...), ty si může člověk odvodit od podobné firmy tohoto typu. Zdrojový kód produktů má hodnotu nula, protože je volně k dispozici. No a zbytek jsou lidi. To je IMHO to, co stálo IBM nejvíc.
Že by IBM jen tak přetáhlo několik tisíc vývojářů z Red Hatu k sobě s tím, že je to vyjde levněji, je hodně naivní představa :) Dát dohromady tolik tisíc kvalifikovaných lidí s potřebnými zkušenostmi z dané oblasti a s open-source projekty je opravdu něco, co má hodnotu miliard dolarů.
Ale ja s tou prvni casti uplne souhlasim. Dokazes vysvetlit jak z toho ekosystemu, ktery RedHat vybudoval, bude IBM profitovat (a tady bychom se meli bavit o tom, ze vzhledem k zaplacene sume se bavime o rozdilu aspon radu oproti soucasnemu stavu)? Osobne mam pochybnosti, zda IBM muze / chce udrzet tento ekosystem pohromade a soucasne i o tom, zda to budou chtit i ti lide, ale to nechme uplne stranou.
Vždyť to píše Red Hat i IBM ve svých oficiálních zprávách - Red Hat zůstává samostatnou jednotkou. Detaily budou oznámeny později, součástí té vysoké ceny je i značka takže se dá předpokládat že bude zachována i nadále (čirá spekulace). Není to v IT žádná novinka, stejně to má třeba "EMC by Dell" a podobně.
A udržet nás na svých židlích mohou jen dodržením slibu, ničím jiným.
To není dobrá zpráva.
Přes velmi kontroverzní systemd pořád RH hrál pro Linux a OSS pozitivní roli.
Má někdo z Brna ideu, proč se jejich šéfové rozhodli zničit tak úspěšnou rostoucí firmu?
Zakladatelé už tam zcela ztratili vliv?
Kam vkročí IBM, tam 100 let tráva neroste. Vyžrat, potopit, zničit. To je obvyklý postup v těchto případech.Uvědomte si, že teď už to nebude v rukou brilantních mozků, ale tupých kravat, které u předchozího zaměstnavatele prodávaly třeba cukrovou vodu...
Nikdy mně moc neseděla distra založená na Debianu. V tuto chvíli jsem za něj sakra rád :-)
Podle me to nikdo v Brne netusi a netusil (i z tohoto pohledu jsme fakt montovna). Takze si muzeme jen pripomenout:
https://www.reddit.com/r/redhat/comments/9se0mi/gandhi_was_right/
Už podruhé tady někdo píše že o tom v Brně nikdo nevěděl => montovna. Šílený.
V Brněnském Red Hatu pracuje spoustu skvělých lidí, od kterých jsem se toho hodně naučil. A to na technických i netechnických pozicích. V Brně se píše software, dělají rozhodnutí, jezdí k nám na školení, dělají se konference, spolupracuje se s vysokými školami a tato pobočka je často zmiňována jako výkladní skříň jak to správně dělat. Před cca 8 lety nás bylo 300, nyní jsou to tisíce (poslední oficiální číslo neznám). Tolik k montovně.
Nikdy v životě jsem nebyl odkoupen a je to pro mě osobně nová zkušenost, nicméně tohle vědělo opravdu pár lidí - bavíme se tu jednotkách lidí. Riziko insider tradingu je obrovské, možnost poškodit značku dalekosáhlé nebo dokonce zhatit celou transakci. Tolik k tomu druhému.
tak v Nosovicich se taky rozrostli z 2000 lidi na 4000 lidi... a taky jsou tam pry fajn lidi... a jezdi se tam i na skoleni, spolupracuje se tam se skolami, jsou casto v mediich,... ;)
Pro RH je Brno zajimava lokalita z pohledu ceny a dostupnosti skilled people a nakladu. Pokud by to same bylo v Bratislave, byl by RH v Bratislave. Nic vic za tim nehledejte.
"tato pobočka je často zmiňována jako výkladní skříň jak to správně dělat"
ano, proto byl tise (po korporatnu) odsunut site director ze? A potom mi vyjmenuj tu spoustu upper/middle managementu z Brna. Je tady cca 1400 lidi, tj. desetina Red Hatu, takze by tady melo byt zhruba i tolik manazeru na strednich a vyssich pozicich.
Tak, Redhaťáci, tady máte modré uniformy, a tady modré desky, každý jedny. Zkontrolovali manageři oddělení jestli mají všichni podřízení čisté nehty? OK, tak si otevřeme zpěvníky, a společně si zazpíváme! Song 74, OUR I. B. M. SALESMEN, na melodii Jingle Bells. Pamatuje že kdo překročí plán, může se jednou dostat do Klubu 100% a zazpívat si i top executives. A teď už všichni!
I. B. M., Happy men, smiling all the way.
Oh what fun it is to sell our products night and day.
I. B. M., Watson men, partners of T. J.
In his service to mankind-that’s why we are so gay.
https://www.youtube.com/watch?v=VyQEbLx6AEY
http://www.digibarn.com/collections/songs/ibm-songs/