Taky mi to prijde zvlastni. Uz jsem si rikal, ze zkusim venovat duveru jine alternative nez serveru od Pinkyho... Ale jak se tak divam, moc si nepomuzu (vlastne absolutne vubec), takze njs.netlab.cz zustava. Skoda ze neni dostatek casu na udrzbu vlastniho serveru, ale na to asi brzo dojde :(
Jinak k nazoru se pripojuji, nejdena se o zadne rootovo reseni, ale o pouhy branding - levnejsi, ale kvalitativne chudsi reseni.
Nastaveni vlastniho serveru neni zadny velky problem, ma ho dost firem i freenetich siti. Vyhoda provozu i pri padu linky do netu (at uz moji site, nebo padu preferovaneho jabber serveru), vyvazi tu trosku prace s instalaci
server v jakem rozsahu ??
pro nekomercni pouziti je easy free reseni treba WildFire/OpenFire ..
provozuji ho uz rok asi pro 50 clovicku a spokojenost zatim ..
Myslíte jako že je XMPP nepoužitelný jako globální kecálek? Pokud vás chápu správně, tak bych vám rád oponoval. Uživatelé Google Talk (GMail) mohou *naprosto bez problémů* psát ostatním lidem na XMPP/Jabber síti. Tedy není třeba žádný transprot, ani migrovat účet ani nic. Prostě si toho uživatele přidají. Prostě. A právě proto je XMPP/Jabber _to nejlepší_ jako globální kecálek.
Jestli já to dobře chápu, tak to myslel v podobném smyslu jako funguje přenositelnost čísel u mobilních operátorů, tj. chtěl by si vzít svůj účet jarda.pincasek@gmail.com a přenést si jej na root.cz
No to s tim stehovanim a adresou nebyl zrovna asi dobry priklad co?
Bydlim uz 12 let mimo svoji trvalou adresu.
Ceska Posta treba par let uz poskytuje sluzbu presmerovani posty (sice je to placene a casove omezene, ale jde to).
Dalsi priklad, kde to jde je treba prenositelnost telefonniho cisla.
Uzivatele jsou proste takovymi vecmi (otazka jestli zbytecne) zmlsani a hledaji je i u jinych sluzeb. Treba tato feature bude tak zadana, ze ji casem nekdo do protokolu XMPP zahrne.
Zrovna u jabbera me nenapada proc by to technicky nemelo byt mozne - stejne se vetsine klientu da nejak rici k jakemu serveru se pripojuji a jaky ucet pouzivam. Problem by mohl byt se smerovanim zprav uzivatelu, kteri prebehli jinam, ale asi by to nebyl problem technicky neresitelny - mobilni operatori to taky musi nejak delat.
Kdyby se zavedl podobný systém, jak DNS. Prostě mapování jména na uid. Tato tachnika by mohla fungovat i na email. Jenže pak by jsme ztratili určitou hierarchizaci účtů, ale technický problém nevidím.
Není potřeba zavádět, DNS se na jabberu používá.... viz moje Jabber ID.
pavlix(at)pavlix.net
Ten můžu přenést kam chci, samozřejmě (pokud teda správce toho serveru /většinou já/ nastaví, že ten server přijímá maily pro mě... a poskytuje jabber pro mě).
Já v tom tedy technický problém vidím. Operátoři jsou tři, u té pošty to funguje asi tak, že to dojde na původní a oni to přepošlou (to by, kdyby to GMail podporoval, asi šlo). Ale jak má ten který jiný server vědět, že ta adresa vede úplně jinam? Prostě je to blbost a pokud chce někdo přejít, tak holt musí dát všem vědět, že přechází a že mají psát na tu novou.
>Ale jak má ten který jiný server vědět, že ta adresa vede úplně jinam?
tak třeba odcházející uživatel nadiktuje tomu serveru svý nový JID a ten každej pokus o komunikaci na původní účet přesměruje na nový JID. pokuď ve specifikaci bude zaneseno, že klient kterej vyvolal komunikaci si na základě této odpovědi má přepsat starý kontakt novým, tak to bude úplně levou zadní, ne?
mam takový tušení že nějakej požadavek na REDIRECT už na XMPP je.
Nadiktovat může. Ale to jen tomu, od kterého odchází, takže je to opět to přeposílání. Takže když ten původní server vezme voda, tak smůla tak jako tak.
Za další, do tohodle se nestrká klient, ale server (i když, i ten by možná mohl to JID přepsat, ale mám dojem, že já bych takový server asi ukamenoval - co když to nové JID tam potom budu mít dvakrát, třeba?). A netvrdil bych, že levou zadní.
(Nakonec to skončí jako u přeposílání EMailů, jen je to s tímto druhem komunikace malinko těžší, nebo, až někdo napíše jabber2jabber transport).
Redirect je. Ale při zakládání spojení - v té době se ještě neví, co se bude posílat a komu - a to na jinou IP adresu, kde se nachází stejný server (dle DNS jména).
• Toto není přesun adresy. Když centrum.cz chcípne, nic nedorazí a nepřesměruje se. Stále to chodí na centrum.cz, ten to jen vezme a (jako další zásilku) pošle jinam. A kdyby centrum.cz ty filtry nemělo, tak neexistuje způsob, jak ty zprávy přeposlat.
• Filtry jsou možná použitelné pro EMail, kde jsou jednotky až stovky zpráv denně (kdo už má 1000 zpráv na den, tak to už je docela provoz), ale ne na XMPP, kde stanzy (druh paketu toho protokolu) lítají v mnohem větších počtech a pár desítek za sekundu opravdu není problém udělat, nehledě na zdržení zprávy při procházení filtry.
• Žádný jiný mechanismus přesměrovávání (třeba jabber2jabber transport) zatím nikdo nepovažoval za natolik důležitý, aby ho napsal, ale na teoretické úrovni to možné je. To záleží jen na serveru, který to nabízí.
Zaznělo to už výše. Stejně jako je pro telefonní čísla ENUM, tak by pro Jabber mohl existovat záznam NAPTR na který server se má směřovat komunikace, tedy něco jako:
Pomineme-li, že je potom třeba zásah do DNS záznamů toho původního serveru, myslím, že je to technicky nepoužitelné řešení.
Takový jabber.org má něco jako 100MBit jen komunikace s ostatními servery - v zprávách pod 1kB. Si dokážete spočítat, kolik těch zpráv je za sekundu. A nyní si pro každou z nich dělejte DNS lookup. (Dobře, nemusela by být každá, ale rozdíl mezi lookupem každého serveru a každého uživatele je docela značný). Když započítáme to, že by bylo potřeba dost překopat vnitřní architekturu serverů a nasadit to všude, aby to rozumě fungovalo, máme to tu nejdříve za 5 let v použitelném stavu. Stojí to za tu námahu? Je to použitelné řešení? Zkuste ho navrhnout na xmpp.org.
Hm, neberte to jako urážku, ale z této zprávy usuzuji, že o fungování toho protokolu nemáte ani zdání.
Menší vyjasnění: klient má jediné spojení a to se svým serverem. Veškerá komunikace probíhá po něm. Klient nerozlišuje uživatele na stejném a jiném serveru, o to se stará pouze server - klient jen určí adresu příjemce.
Jak do tohoto chcete přidat lookup v klientu? Že by to připsal k příjemci? Trochu divné, ne? A nebo jako že by toho příjemce úplně vyměnil? To by šlo označit jen za velmi praštěné a netransparentní chování. Když já píšu, kterému příjemci to má jít, tak to má jít tomu a ne s tím žonglovat.
Mimochodem, tohle samozřejmě nikdo neschválí - celý protokol je navržen, aby klienti mohli být jednoduší. Zkuste si tu šílenost implementovat na mobilu/webovém prohlížeči/s obyčejnými knihovnami (většina jich zvládá tak akorát A záznam).
Hm, neberte to jako urazku, ale z teto zpravy usuzuji, ze o mych vedomostech nemate ani zdani. Mensi vyjasneni: Hackovanim jabberu jsem se asi pred dvema roky pomerne intenzivne zabyval. Je mozne, ze je od te doby jinak, nebo si neco pamatuji spatne, ale IMHO by slo, aby v contact listu bylo ulozeno "domenove jmeno", na ktere by si klient udelal lookup a zpravy smeroval na vracenou adresu.
Je pravda, ze si tak matne vzpominam, ze tam byly nejake featury serveru co pracovaly s kontakt listem (presence tusim takhle funguje), ktere by mohly delat brikule.
Hm, knihovnu na poradne NS nemam, ale na parsing XML ano :-) Ale mozna mate pravdu, do mobilu nevidim.
Tak mne napada, ze by mozna stacilo dodelat do serveru komponentu ktera by odpovidala zpet zpravou s novou adresou...
U emailu si můžu regnout doménu a zaplatit mailhosting a ten případně měnit dle libosti nebo mít vlastní. Není to zadarmo a je potřeba něco znát a trošku se starat.
Pro Jabber bych musel provozovat vlastní server nebo najmout si virtuální stroj a na něm si spravovat vlastní Jabber server zapojený do federace. Nebo snad existuje Jabber hosting?
Každopádně pokud přenositelnost adres zvládly realizovat takové molochy jako operátoři pevných telefonních linek není to o tom, že by to nšelo, ale že se nechce.
V současnosti je Jabber na stejné úrovni jako AIM/ICQ. Stejný protokol, mezi servery je spojení takže mohou komunikovat uživatelé různých serverů mezi sebou, ale účet je závislý na serveru a pokud ten se zavře, začínáte znovu. A to je u většiny nadšeneckých Jabber serverů daleko pravděpodobnější než AIM apod. Dokud nebude centrální/distribuovaná databáze účtů nezávislá na tom, ke kterému serveru se budu chtít připojit je Jabber o ničem.
Když jsem naposledy zjišťoval, jestli existuje něco jako "jabber transport", tak mi řekli, to je úplná blbost a kdo by to mohl chtít a udělali ze mě blbce podobně, jako z tebe. Teď vidím, že už jsme minimálně dva, kdo by něco takového ocenili. :-)
V principu bych to viděl tak, aby to fungovalo jako každý jiný transport, tedy že bych se přihlásil třeba na jabber.root.cz a server by se pak přihlásil jak na ICQ (mým ICQ loginem a heslem) a stejným způsobem pak taky na jiné jabber servery - třeba zmíněný gmail.
Ale prý to nejde. Naučil jsem se s tím žít a zůstal jsem jenom u gamilu úplně bez transportů a moc se to na mě nepodepsalo.
Vsechno jde, jen to nekdo musi napsat a provozovat. Dobra zprava je, ze uz to nekdo napsal, nejaky rus. Ted jen najit cas a silu to zprovoznit. Dozvite se standardnimi kanaly.
No a co treba reseni, ze si clovek zaregistruje vlastni domenu a pak si zalozi treba zaznam jabber.MOJEDOMENA.cz a ten zaznam necha ukazovat na vybrany jabber server. Samozrejme to predpoklada, ze zmineny jabber server bude muset takove pozadavky prijimat, takze by se zrejme uzivatel musel domluvit s provozovatelem serveru. Vyhoda je, ze pokud se bude chtit prestehovat na jiny jabber server, pouze zmeni svuj DNS zaznam jabber.MOJEDOMENA.cz na jiny server a opet se domluvi s majitel jabber server na provozu tehle domeny.
Pak muzes mit svoji vlastni adresu, kterou si pak muzes presouvat, na jaky server chces.
"V principu bych to viděl tak, aby to fungovalo jako každý jiný transport, tedy že bych se přihlásil třeba na jabber.root.cz a server by se pak přihlásil jak na ICQ (mým ICQ loginem a heslem) a stejným způsobem pak taky na jiné jabber servery - třeba zmíněný gmail."
Az do tyhle vety jsem byl vuci jabber2jabber transportu neutralni, ale touhle vetou jsi me take presvedcil, ze je to naprosta blbost:) Nechapu, jakej je rozdil mezi tim, jestli se prihlasim na jabber server primo z klienta nebo z transportu. Rozdil je nulovej, akorat by nekdo musel udelat ten jabber2jabber transport (coz je zbytecny, kdyz uz mas jabber klient). A proc by ho mel te nekdo delat, kdyz na jabber se jabber klientem pripojis? Transporty jsou podle me dobre na to, abys mohl svuj JABBER klient pouzit i pro jine sluzby (ICQ, Pocasi, TV, RSS...). Ale proc delat jabber transport do jabber klienta? Zkus mi to vysvetlit, treba me presvedcis, ale zatim se mi to zda nelogicky. Nezacinej flamewar, prosim.
Mno jabber už taky nějakou dobu používám.
1)Jsem na serveru jabber.cz ale mám i email na mail.google.com mě by spíš zajímalo proč google neumožní připojit se na gtalk již existujícím JID z jiného serveru...... GTalk mi tak připadne jakoby odříznutá součást ˇprotokolu jabber --- příklad je jasný...dokonce i pro mirandu existují dva jabber protokoly...jeden slouží pro GTalk a druhý pro všechny ostatní....
kde se stala chyba??? a proč se stala????
2)transporty: na co jabber2jabber transport....jak mnozí předemnou již napsali je to hovadina.....transport není funkce klientů ale samotného protokolu jabber takže je tu jen otázka jak se dostat na jabber.....a dostávat se na něj přes jiný jabber????LOL
jinak tuším že např. PSI, Miranda a bůhví co ještě podporujou mít spuštěnejch víc různých účtů jakékoliv sítě takže tři různé JID v jednom jsou na snadě
hmm dalsi opozdeny provokater na rootu napise blabol a kazdej se toho chytne
Video chat neni nic po cem bych nejak zvlast touzil,ale hlas pres xmpp protlacit jde, video nebude problem je to jen otazka dohody nejakeho standardu, implementace a klientu.
Já vím. Možná jsem špatně pochopil, co tím příspěvkem naznačoval, ale připadlo mi to, jakože sugeruje, že nelze psát z Gmail zprávy na jabbim nebo jiný XMPP server přímo, ale musím přemigrovat adresu.
hmmm hochu hochu, jabber v centerim/centericq pouzivam uz nekolik let... bez nejmensich obtizi, distrubucni na debianu, gentoo, slackware i kompilovany
Vynechat kopete z oficiálního seznamu klientů to je tedy fakt ostudná nedbalost. Jednak je to propracovaný klient, který je dokonale provázán se službami KDE (adressbook, emaily) a hlavně dovede pěkně skloubit ICQ a jabber. Každý uživatel nějakého IM v Čechách má spoustu přátel jen na icq a pokud jeho klient nebude umět obojí, tak nejspíš jabber za chvíli zase přestane používat. Může sice použít icq transport, ale ten má své mouchy. Navíc já mám zkušenost, že můj njs.netlab někdy vypadává - a v tu chvíli můžu přes kopete mluvit s lidmi na icq - což by v případě použití icq transportu nešlo.
Teď jsem si dokonce všiml, že tam chybí i SIM - ten taky umí icq i jabber (a samozřejmě další).
Super věc, kterou mám u netlabu je Jabber disk. Doufám, že se Jabber začne šířit trošku víc. Když jsem úplně odřízl ICQ, tak se můj kontakt list trošku pročistil. Na druhou stranu, ti důležití lidé už na Jabberu jsou a aspoň nikdo jiný neotravuje ;-)
Rootaci maj samozrejme k dispozici take Jabber Disk, staci si ho v service discovery zaregistrovat a nastavit v Psi file transfer proxy proxy.netlab.cz. Uzivatele Gajimu maji tuto proxy zadratovanou primo od vyvojaru.
Tak jsem si myslel, jako nekteri z vas, ze root server prinese neco noveho, ale je to vlastne jabbim.cz v jinem kabate. Neni duvod menit, aspon prozatim.
Přejděte na Jabber! Má 42 skvělých funkcí, podporuje tohle a tamto, je otevřený, standardní a doporučují ho čtyři z pěti lékařů. No to přece nemá chybu. Nebo má?
Moje vlastní statistika kontaktů z různých sítí: Jabber 1, ICQ 50+, MSN 1.
Kdybych teď odešel z ICQ sítě, přijdu o téměř všechny kontakty. ICQ transport je stejně nelegální jako neoficiální klient.
...kdybych teď odešel z ICQ sítě, přijdu o téměř všechny kontakty. ICQ transport je stejně nelegální jako neoficiální klient.
ano, je ale tuto argumentaci jabber evangelisti nepripousteji. :-)
<joke>
vzdyt prece tech 50 lidi snadno premluvis, aby presli s tebou. oni se zaraduji a okamzite to udelaji, protoze prece maji v kontaktlistu jen tebe.
a kdyby snad meli v kontaktech jine lidi, zachovaji se jako ty a vznikne zvetsujici se vlna
migrujicich uzivatelu a...... pinky si bude moct pohonit sve ego jak je jeste vetsi nez nejvetsi jabber server na svete.
Tramtaradá. Právě jste založil jubilejní dvoustý zbytečný flame na téma "ale u ICQ je přece víc lidí". Díky tomu získáváte nádhernou cenu: jouda diskuze. Gratulujeme!
V této chvíli (10:58) ještě o žádný flame nejde. Naštěstí.
Chtěl jsem jen (netvrdím, že originálně) upozornit na to, že Jabber (nebo cokoli podobného) může být technicky vyspělejší, otevřenější a kdovíco ještě, to ale na hromadnou migraci nestačí. Tedy alespoň mi to nestačí.
Já klidně budu používat síť XYZ, pokud mi nabídne alespoň základní funkcionalitu. Jenže musí být splněna ještě jedna podmínka - musí mi to celé k něčemu být. A když v té síti XYZ téměř "nikdo" není, je mi taková síť k ničemu.
Zkusím to říct ještě jinak.
ICQ má ten přínos, že pomocí něj můžu pohodlně komunikovat s hromadou kamarádů. Jaký přínos pro mě má Jabber?
(Kdyby šlo jen o můj problém, tak to sem netahám. Myslím ale, že podobný problém s Jabberem má ještě řada dalších lidí.)
Já sem tím chtěl říci, že brečíte na špatném hrobě. Jabber je technicky lepší, to nepopřete. A Root spouští (spíšu si kupuje námej u Jabbimu) pro své uživatele vlastní server. Tečka. Diskuze zda je lepší ICQ nebo Jabber se mprostě nepatří. Nepopírám, že na ICQ je víc lidí, ale to v tuhle chvíli přece není podstatné. Proto jsem zareagoval tak hrubě, což jsem asi nemusel. Protože se bojím, že se sem nahrnou zas zastánci ICQ a rozjedou, že jabber je protokol pro open-maniaky apod. a zahltí diskuzi blbostma. A vy jste, i když nechtěně, první vlaštovka.
Hlavni problem je ten, ze nemame klienty pro bezne uzivatele. Jeden takovy vznika tady http://dev.jabbim.cz/jabbim , jenze nejsou vyvojari. Radsi vsichni nekde diskutujou, jak jim schazi na Jabberu lidi a proto musi pouzivat ICQ transport nebo multiklienta. Kdyby par lidi dalo sily dohromady, tak tu mame klienta, ktery dostane na Jabber i obycejne lidi. Prominte, ale pro bezneho cloveka je nastavit si filetransfer proxy neskutecny problem. Tohle vsechno by prave tento klient chtel odbourat. Plus samozrejme dovolit geekum nastavit si to k obrazu svemu.
Jako sestavu pro lidi vidím: Gajim, Jabbim a Xeus2. Geek si stejnak tyhle programy nevybere, protože by nebyl vyjímečný, tak na ně nemusí být brán moc velký ohled.
A je některý z nich tak dobrý jako Google Talk klient? V práci mám přístup na net pouze přes HTTP proxy s povinnou NTLM autentizací. Googletalk klient si nastavení načte ze sytému a autentizaci provádí také ze sytému, čili stačí ho nainstalovat a zadat username/password na gtalk a jedu. U všech ostatních je nutné minimálně nastavit proxy a zadat jméno a heslo k té proxy a pak ho nezapomínat měnit, jinak se mi lockne konto, to v případě, že aplikace umí NTLM, což je zřídkavé. Pokud NTLM neumí, tak si musím nainstalovat Python a rozjet NTLM APS od Rozmanova. A to tedy opravdu není akce pro normálního Usera.
Porad premyslim, co je na nastaveni klienta jako treba Psi tak tezkeho...Zvladla to podle navodu na jabbim.cz i moje hluboce nezletila dcera.
Anebo jsem zaspal a pocitace dnes pouzivaji i absoloventi zvlastni skoly ci dokonce Simpanzi ze ZOO ? Opravdu je nutne o ne stat ?
Nebo snad mate na mysli klienta, ktery se jen nainstaluje a on se po spusteni hned napoji na pevne preddefinovany server (aby se treba managor nemusel "spinit" nejkou znalosti co to je adresa serveru) ? To prece snad neni problem udelat instalacni balik s PSI, kde uz budou tyto zalezitosti v konfiguraci predvyplneny...
ja tou cenou nejsem. proti tomu se ohrazuji. :-)
nebo jste chtel rict, ze diskuze se mnou je za trest? vzdyt me neznate!
Diskuze o tom co je lepsi sem skutecne nepatri.
Opravte me jestli se mylim, ale naznacil jste ji poprve Vy.
ani ja ani Martin jsme o tomto nehovorili.
problemem, ktery vidim ja je presycenost ceskeho "trhu" reklamou na icq a lavinovym efektem, ktery to s sebou nese.
"kdyz ma 20 kamosu ICQ, proc bych ja mel mit cokoli jineho."
dalsi veci, ktere mi vadi je, ze spousta lidi, kteri propaguji jabber to dela dost fanaticky. predkladaji sice spoustu validnich argumentu,ale nepripousteji diskuzi. ne vsechno je cernobile. Ne vsechny zavery musi byt nutne spravne a vzdy jednoznacne a platne za kazdych okolnosti.
nijak icq neobhajuji, sam pomerne dlouhou dobu pouzivam jabber (matlas at jabber dot [cz|org] - pokud si chcete povidat, rad si s Vami o tematu pohovorim soukrome. sem to nepatri.) :-)
"A Root spouští (...) pro své uživatele vlastní server. Tečka. Diskuze zda je lepší ICQ nebo Jabber sem prostě nepatří."
Tak proč je hned v perexu článku "Přejděte na Jabber!" a dále se rozebírá, jak je ICQ špatné? Já reaguji na tyto části článku, kdyby tam nebyly, nebude ani má reakce.
Taky jsem tak trochu reagoval na to, že sice autor správně píše, že jsou v ICQ síti povoleni jen oficiální klienti, ale to, že jabberovský server poskytuje i ICQ transport (což je - podle mě - úplně stejně proti pravidlům), už nikomu zvláštní nepřijde...
"ICQ má ten přínos, že pomocí něj můžu pohodlně komunikovat s hromadou kamarádů. Jaký přínos pro mě má Jabber?"... třeba ten, že místo pustého tlachání a ku*vení si očí před monitorem vemete přítelkyni do restaurace nebo uděláte prozměnu něco prosvé zdraví a vyrazíte do přírody? :))
Jabber má ten přínos, že si můžeš povídat i s lidma, kteří se rozhodnou nepoužívat stejnej IM server jako ty (protože jabber je jenom obecný název sítě, ne konkrétního poskytovatele).
Jestli to nepovažuješ za výhodu, tak se na Jabber vykašli... zavři roota... a běž si povídat se svýma kámošema na ICQ :D
Moc jsem nepochopil jak to nastavit, proc tam neni navod pro blbe? Je hezke ze si muzu zvolit ID jake chci, ale kdyz nevim jak si ho vytvorit, jak nastavit server...? Hm, skoda :(.
V seznamu klientu mate napriklad GAIM a Gajim v sekci Linux/UN*X, ale oba jsou i ve verzi pro MS Windows. Navic GAIM se dnes jiz jmenuje Pidgin.
Bylo by proto vhodne opravit tyto informace.
Kurva vy tupi sedlaci, kazdy IM je ztrata casu, radeji mene kecejte a vice ctete, hovada s widlema, *buntu shitem, hrabema a lopatama. Vratte se na pole kopat brambory, vy suckeri.
A také v seznamu není QIP Infium. Má ICQ protokol (Oscar) i Jabber klient. (Ale Jabber nepoužívám, takže jsem daný oddíl nezkoušel, navíc je to nové, beta. Takže za kvalitu klienta a funkčnost pro Jabber neručím).
Uživatelů QIP přibývá a QIP Infium (stejný resp. velmi podobný lookout a ovládání jako QIP) by mohlo být přestupní stanicí - bez nutnosti ICQ transportu na straně Jabber serveru. Nejprve QIP -> QIP Infium jen bez Jabber, pak časem nenásilně založit Jabber konto (pod stejným klientem, netřeba si zvykat na něco nového).
Předně - jabber mám velmi rád a agituji za něj, kudy chodím. Přesto jsem po roce používání dospěl k tomu, že je výhodnější mít klienta, který umí různé protokoly, než používání jabber transportů. Zaprvé nechci zatěžovat jabber servery icq komunikací, zadruhé transporty nedonutí uživatele k přechodu na "opravdový jabber", ale zůstanou u icq přes transporty. Další věcí je, že transporty neumí úplně všechny funkce, které nabízí přímé spojení do sítě. Příkladem budiž nemožnost přenostu souboru přes icq transport. Pokud máte icq klienta, přenos se řeší p2p, ale v případě transportu netuším, zda to je technicky možné. Kdyby bylo, pak bych pochyboval, že by se přenos uskutečňoval rychle pomocí p2p spojení, nýbrž pomalu přes jabber server. Taktéž nevím, jak je řešen přenos videa u MSN transportu. Prostě a jednoduše jsem došel k tomu, že mám kopete a v něm tři nezávislé účty pro ICQ, MSN a Jabber, přičemž upřednostňuji Jabber, pokud se mnou chce někdo komunikovat.
Řeším to podobně. Mám Pidgina a v něm účet na Gmailu, Yahoo a ICQ. K tomu ještě IRC. Pidgin mi sice ztratil některé kontakty z ICQ, ale popravdě si na ICQ píšu asi tak se třemi lidmi, většina je na Jabberu (nunto dodat, že jsou to všechno Linux useři).
ICQ zřejmě nebude lepší volbou (třeba kvůli licenci), ale bylo tu dřív a zabralo "trh". Jakmile už je velká komunita na ICQ, lidi nemají příliš mnoho důvodů přecházet k jiné síti. Za současné situace vidím jako ideál, mít víc účtů v jednom klientovi.
No konečně se to množství Jabber serverů v ČR začíná rozrůstat, když už do toho jde i root.cz. :-)) Osobně si myslím, že není lepší kecátko, když nic jinýho, tak díky decentralizovanosti (podobně jako u e-mailu) nehrozí, že když zdechne centrála, tak je dole všechno (jako u icq). Když už jsem tu, tak si dovolím pozvat i na našeho kecala, kdo by měl zájem o jednoduchý jabber server úplně bez transportů a udělátek okolo, tak se může regnout i na vpnhosting.cz. Všichni jste vítání. :-) Uf. :-) Snad to nebude bráno jako neplacená reklama na free službu, kdyžtak mě (mě teda ne, radši jenom příspěvek) smažte. :-)
1 den mam zaregistrovany jabber ucet na jabber.root.cz, a viac ako icq mi pada prave uvedeny jabber server. Navyse jabber.root.cz je iba CNAME zaznam na root.cz coz je round robin zaznam, takze raz server ide a raz nie, podla toho aku IP si klient vyberie, neslo by s tymto urobit nejaky poriadok? Zatial som to vyriesil, ze som vlozil do klienta ako server priamo ip adresu na ktorej jabber server bezi, coz je 89.250.252.18, druha IP adresa round robin zaznamu 89.250.252.52 na tej ziaden jabber server nebezi. A tak isto by sa zislo spravit nieco s tymi vypadkami toho serveru.