Hlavní navigace

ROOT.cz se stal součástí portfolia Internet Info

10. 7. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak již většina čtenářů jistě zaregistrovala, 4WeB - mj. vydavatel ROOT.cz - oznamil včera fúzi se společností Internet Info. Co nás k tomu vedlo, co si od toho slibujeme a jak bude vypadat ROOT.cz vedle např. Lupy, se dozvíte v tomto článku.

Nejprve trocha historie:
ROOT.cz vznikl začátkem roku 1999 (ano, už nás čtete déle než tři roky) se záměrem vybudovat na českém Internetu pevný bod, kde by se scházeli uživatelé Linuxu a vyznavači otevřeného softwaru. Domnívam se, že tento záměr se povedlo naplnit měrou vrchovatou, protože ROOT.cz za sebou nechal například dříve velmi populární junyks.cz či Linuxworld ze stáje nadnárodní IDG, jeho návštěvnost se již počítá na desítky tisíc čtenářů a i svou novou sestřičku Lupu již také v počtu unikátních IP adres denně dohnal.

V současnosti je ROOT.cz jasnou jedničkou v oboru, ať už podle návštěvnosti, nebo podle objemu financí z reklamy, a logicky jsme si tedy začátkem roku 2002 položili otázku, co dál. Na další vývoj novinek a vylepšování všech našich serverů jsme již neměli lidské zdroje a nabízela se tedy v podstatě tři řešení:

1. Získat investora a najmout další lidi
Dobrý, i když trochu riskantní nápad. Realizace se nepovedla – přeci jen dot.com horečka skončila, lépe řečeno v Čechách ani pořádně nezačala. Pokusili jsme se sice získat investora, který už v ČR pár miliónů utratil (a ztratil), ale naše nabídka nebyla akceptována.

2. Prodat všechno a užívat si důchod :)
Hezká myšlenka, zvláště, pokud váš věk ještě stále začíná číslicí dvě, ale jednak bychom se velice neradi vzdávali svých pracně piplaných dítek a navíc neznám nikoho, kdo by v současné době sáhl jen tak do peněženky pro pár milionů a koupil si server.

3. Spojit se s nějakým silným hráčem na trhu
V současné době nejjednodušeji realizovatelný plán. Na českém Internetu působí asi pět silných hráčů, takže vybírání bylo velice jednoduché, protože většina potenciálních partnerů vůbec neprošla prvním kolem.

Rozhodně to neznamená, že by nezbyla jiná varianta než Internet Info. Právě naopak. Nezanedbatelnou roli však sehrály osobní vztahy, ať už přímo s Markem Antošem, nebo i ostatními členy týmu. Když veškerá jednání probíhají v přátelské atmosféře a lidi na druhé straně stolu znáte několik let, je jednání poměrně jednoduché. I když by to podle výše řečeného mohlo vypadat, že jsme si s Markem sedli a za hodinku měli jasno, opak je pravdou – jednání probíhala téměř pět měsíců.

Co přinese spojení s Internet Info?

To ukáže čas :) Je třeba zdůraznit, že nejde o prodej ROOTa jinému subjektu. To nejpodstatnější – lidé v pozadí ROOTa – zůstává stejné, budete se setkávat se stejnými autory, najdete zde oblíbené seriály a články a já pevně věřím, že kromě horní lištičky nezaznamenáte žádnou změnu. A když ano, tak jedině k lepšímu.

Dnes je jisté to, že ROOT.cz bude profitovat ze stabilního zázemí Internet Info – sjednotí se obchodní politika směrem k inzerentům, což by ve výsledku mělo přinést více financí na další rozvoj ROOTa, v delším časovém horizontu přejdeme na nový redakční systém, představíme některé nové služby atd.

CS24_early

Každá fúze se dělá s tím, že přinese samá pozitiva oběma stranám. Spojovat se s tím, že to přinese negativa, by asi nebylo příliš inteligentní :). Takže i my pevně věříme, že ROOT.cz (a i další naše projekty) budou pod křídly Internet Info jen vzkvétat a že čtenář zaznamená pouze a jenom změny k lepšímu.

Těším se na vaše názory a dotazy v diskusi a na ty konstruktivní se pokusíme odpovědět :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

V roce 1998 jsem s Michalem vymyslel a založil Root.cz. Poslední článek na Roota jsem napsal v roce 2007. Teď píšu spíš na tomaskrause.cz a tvořím si bitcoinvkapse.cz.